معرفی ادونچرمعرفی اسکوترنقد و بررسی ادونچرنقد و بررسی اسکوتر

اسکوتر ادونچری هوندا XADV مدل 2021

وقتی برای اولین بار درسال 2016 هوندا از رونمایی یک اسکوتر ادونچری خبر داد معادلات فکری خیلی از تحلیلگران دنیای موتورسیکلت را به هم ریخت. آنها میپرسیدند که کاربرد و توانایی های اسکوتر چه ربطی به قابلیت های یک موتورسیکلت ادونچری دارد. حتی برخی این محصول هوندا را بیشتر شبیه یک شوخی ماجراجویانه و احمقانه دانستند تا یک موتورسیکلت ماجراجویی.

هوندا XADV از سال 2017 وارد بازارشد. این موتور اسکوتر از دل طراحی موتورسیکلت هوندا  NC700D/NC750D Integra که ترکیبی از موتورسیکلت  استاندارد و اسکوتر بود درآمد و به نوعی جایگزین آن شد. اما XADV به دنبال ترکیب کردن خصوصیات یک موتورسیکلت ادونچری با اسکوتر بود که مفهوم نامانوس تری شمرده میشد. درحقیقت هوندا با ساخت XADV میخواست محصولی بسازد که همانند یک SUV ولی بر روی دوچرخ باشد. هم راحتی اسکوتر را داشته باشد و هم قابلیت هایی برای ادونچر.

XADV

حرف X درابتدای نام این موتورسیکلت به معنی بزرگ است و مدل های اولیه اسکوتر XADV، بزرگ و پهن بود و سوار شدن بر آن برای افراد کوتاه قد سخت بود. اما هوندا تصمیم گرفته بود که شایستگی های چنین محصولی را به همه نشان دهد. بنابراین علاوه برتولید گونه جمع و جورتر ADV 150 با پیشرانه 150 سی سی (که در بازار ایران نیز موجود است)، بهینه سازی این محصول 750 سی سی را نیز سر لوحه کار خود قرار داد و در سال 2021  اسکوتر XADV را با تغییرات عمده ای به بازار معرفی کرد.

اسکوتر XADV

لیست بلند تغییرات و ارتقاء اسکوتر هوندا XADV شامل موارد زیر میشود:

شاسی یک کیلوگرم سبک تر شده، زین بازطراحی شده تا پای افراد کوتاه قد راحت تر به زمین برسد و طراحی بدنه و خطوط آن تهاجمی تر شده است. فضاهای پنهان نگهداری وسایل در بدنه بیشتر شده و یک خروجی USB Type-C اضافه شده است. اکنون XADV به لامپ دوبل جلو (مانند هوندا Africa Twin) با فناوری روز روشن (Daylight Running Lamp) و پنل نمایشگر تمام رنگی مجهز است. قابلیت اتصال تلفن همراه برای نمایش و کنترل تماس و پیام، شنیدن موسیقی و اطلاعات ناوبری با جی پی اس ازطریق فرمان صوتی (فقط برای گوشی های اندروید) در اختیار موتورسوار است.

اسکوتر XADV

محدودیت افزایش دور موتور کمتر شده  تا دور موتور بتواند 600 دور بالاتر رفته و تا 7000 دور برسد که لذت گاز دادن و شتاب گیری افزایش یابد. توان خروجی پیشران دوسیلندر 8 سوپاپ آن به میزان 4 اسب بخار اضافه شده و به 57 اسب بخار رسیده است. سیستم گاز الکترونیکی (Throttle By Wire) و چهار حالت پیش فرض برای رانندگی در نظرگرفته شده تا بسته به شرایط مسیر و جاده، از آن استفاده گردد.

اسکوتر XADV 750

دو کیلوگرم از وزن پیشرانه دوسیلندر استاندارد یورو 5 آن کمتر شده، ورودی هوا باز طراحی شده، زمان بندی سوپاپ ها و سیستم اگزوز نیز تغییر کرده است که نتیجه آن نیروی 57 اسبی و گشتاور 69 نیوتن متری این اسکوتر شده است. این گشتاور در دور های پایین تا متوسط در اختیار موتورسوار قرار میگیرد. سیستم گاز الکترونیکی کنترل حالت های پیش فرض رانندگی، تولید نیروی پیشرانه، ترمز انجین، سیستم ABS و گیربکس دو کلاچه (Dual Clutch) موتورسیکلت را در دست دارد. هوندا سیستم کنترل گشتاور با قابلیت انتخاب در سه حالت را روی این موتورسیکلت نصب کرده است. تمام حالت های پیش فرض رانندگی (استاندارد، باران، شن، اسپرت ) از روی صفحه نمایشگر و کلیدهای روی دسته کلاچ قابل دسترسی هستند و حتی می توانید با انتخاب حالت دیگری بنام USER عملکرد موتورسیکلت را به دلخواه تغییردهید.

هوندا XADV

شاسی لوله فولادی XADV کاملا جدید و مقاوم تر از گذشته شده و برای ترمزجلو آن کالیپرهای چهار پیستونه بر روی دیسک دوبل نصب شده است. به این ترتیب قدرت کافی برای متوقف کردن موتورسیکلت اعمال می شود. حساسیت سیستم ABS درتمام حالات پیش فرض به جز حالت رانندگی روی جاده شنی زیاد است. درصورت انتخاب پیش فرض رانندگی در جاده شنی حساسیت این سیستم به حداقل کاهش پیدا میکند.

ضریب دنده های یک، دو و سه کاهش یافته و برعکس ضریب دنده های چهار، پنج و شش بیشتر(طولانی تر) شده تا درمصرف سوخت صرفه جویی شود ( 3.61 لیتر درهر 100 کیلومتر) و رانندگی درسرعت های بالا آرامش بخش تر باشد.

هوندا XADV 750

سیستم انتقال نیروی DCT و گیربکس اتوماتیک، با حالات پیش فرض رانندگی هماهنگ شده تا کار تعویض دنده بسته به شرایط مختلف به خوبی انجام شود.

بادگیرجلو، داشبورد 1.2 لیتری، محفظه بزرگتر 22 لیتری درزیر زین و افزودن یک خروجی USB در محفظه زیر زین برای شارژ وسایل، و پایین تر آمدن مرکز ثقل، ازدیگر امکانات و تغییرات مدل 2021 است.

ظرفیت باک 13.2 لیتری آن بردی معادل 366 کیلومتر را در اختیار راننده میگذارد. با وزن 236 کیلویی خود،اسکوتر XADV شتاب فوق العاده ای ندارد ولی خیلی هم کند نیست.

هوندا XADV

مشخصات فنی:

انجین دوسیلندر، مایع خنک، تک میل سوپاپ، 8 سوپاپ، 745 سی سی
بیشینه توان 57 اسب بخار(6750 دوربردقیقه)
بیشینه گشتاور 69 نیوتن متر(4750 دوربردقیقه)

 

سوخت رسانی انژکتوری PGM FI
حجم روغن 4 لیتر
استارت برقی
کلاچ مرطوب چند صفحه ای هیدرولیک
انتقال نیرو به چرخ زنجیر
گیربکس شش دنده دوکلاچه

 

ترمزجلو دیسک دوبل قطر296 میلیمتر، کالیپر4 پیستونه

 

ترمزعقب دیسک تکی قطر 240 میلیمتر، کالیپرتک پیستونه
تعلیق جلو کمک معکوس قطر 41 میلیمتر، کورس 153.5 میلیمتر
تعلیق عقب کمک تکی، کورس 150 میلیمتر، بازوی چرخشی
سایزچرخ جلو 17 اینچ، عقب 15 اینچ، رینگهای اسپوک دار
ابعاد(میلیمتر) طول 2215، عرض 940، ارتفاع 1370
ظرفیت باک 13.2 لیتر
وزن (کیلوگرم) 236 (سه کیلوگرم کمتر ازمدل قبلی)
ارتفاع زین (میلیمتر) 820
فاصله زیرموتوربا زمین 165 میلیمتر
شعاع گردش 2.8 متر

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا