معرفی کلاسیکمعرفی موتورسیکلت

موتورسیکلتی که هوندا را جهانی کرد

هوندا CA 77 Dream ساخت 1963

شماره مدل های هوندا کلاسیک کمی گیج کننده است. در شماره مدل همه موتورسیکلت های 305 سی سی این سازنده عدد 77 دیده می شود.
CA 77 Dream 305 به عنوان یک موتورسیکلت همه کاره طراحی شده بود، نه یک موتور اسپرت مثل 77 CB Super Hawk. بنابراین، می شد که شاسی آن را به راحتی به صورت یک قاب فولادی پرسی که هم سبک تر است و هم ساخت آن آسان تر است ساخت و یک موتور دو سیلندر موازی 305 سی سی را روی آن نصب کرد. و این همان کاری بود که هوندا کرد.

honda dream c77 1963

ایده یا هدف از طراحی و ساخت CA 77 این بود که ارزان باشد تا اقشار مختلف بتوانند به راحتی آن را بخرند، سوار شدن آن بدون ترس و نگهداری اش آسان باشد: به عبارت دیگر، همه چیزهایی که بسیاری از موتورسیکلت های معمولی در اوایل دهه شصت نبودند. هوندا تمرکز خود را بر روی نوع کاملاً جدیدی از موتورسواران گذاشته بود، تیپ کارگری و کتانی پوش نه تیپ کاپشن و چکمه چرم پوش.

 dream c77 1963

Dream ابتدا در سال 1959 با نام C71 Dream به بازار عرضه شد و دارای یک موتور دو سیلندر 250 سی سی بود. بعداً یک موتور 305 سی سی نیز وارد بازار شد. موتور یا انجین این موتورسیکلت چیزی بود که این مدل موتورسیکلت و سرانجام برند هوندا را به یک برند جهانی معتبر تبدیل کرد.

انجین CA77 یک پیشرفت تکنولوژیکی بود که چهره موتورسواری را کاملاً تغییر داد. برای این حجم سیلندر، سازندگان دیگر یک انجین تک سیلندر سوپاپ بالا (Overhead Valve) می ساختند ولی هوندا چیزی ساخت که مرگ نداشت: یک انجین دو سیلندر استخوان دار، با یک میل بادامک چهار یاتاقانه بلبرینگی که با زنجیر حرکت می کرد. پیستون های آلیاژی سبک در سیلندری که از آلیاژ سبک با آستر چدنی ساخته شده بود، عملکردی معادل انجین های دو برابر اندازه آن را ارائه می داد و زنجیر انتقال نیرو نیز در قابی قرار داده شده بود که نیاز به نگهداری از آن قسمت حیاتی را بسیار کم می کرد. دامنه تراکم انجین 8.3 به یک، توان خروجی 23 اسب بخار در 7500 دور در دقیقه و حداکثر سرعت موتورسیکلت به 140 کیلومتر در ساعت میرسید.

انجین CA 77

با وزن 175 کیلوگرمی خود، CA 77 موتورسیکلتی اقتصادی بود. سازنده میزان مصرف بنزین این موتورسیکلت را هنگام حرکت با سرعت متوسط ​​35 کیلومتر بر ساعت معادل 1 لیتر در هر 45 کیلومتر اعلام کرده بود. این موتورسیکلت در رنگ های سفید، سیاه، آبی و قرمز عرضه می شد.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا