معرفی کلاسیک

داستان ساخت اولین موتورسیکلت BMW

در پی شکست آلمان در جنگ جهانی، این کشور مجبور به امضای معاهده “ورسای” شد. یکی از مفاد خفت بار این معاهده، ممنوعیت ساخت هواپیما برای آلمان بود. هزاران بازرس مسلح دو کشور پیروز فرانسه و انگلستان در سرتاسر خاک آلمان به طور شبانه روزی بر مفاد معاده ورسای نظارت می کردند و به خصوص هر آنچه را مرتبط با فعالیت های طراحی و ساخت هواپیما بود نابود می کردند. در چنین روزگاری شرکت BMW که تولید کننده اصلی موتورهای هواپیمای برای نیروی هوایی آلمان بود مجبور شد برای سرپا ماندن، به عرصه صنعتی دیگری ورود کند.

بدین ترتیب یک سال پس از پایان جنگ یعنی در سال 1919 شرکت “بی ام و” و به سفارش شرکت  Victoria Werke AG در نورنبرگ، موتور درونسوز دوسیلندر تخت M2B15 را طراحی و تولید کرد. این موتور که در اصل به عنوان یک موتور درونسوز برای استفاده از ماشین آلات صنعتی قابل حمل بود در نهایت سر از موتورسیکلت های دو شرکت آلمانی بنام ویکتوریا  و Bayerische Flugzeugwerke در آورد. Bayerische Flugzeugwerke که بعدا در گروه صنعتی “بی ام و” ادغام شد، این موتور درونسوز را برای موتورسیکلت هلیوس (Helios) خود برگزید.

پس از ادغام شرکت  Bayerische Flugzeugwerke در شرکت BMW  “فرانتس یوزف پوپ” مدیر کل” بی ام و ” نظر “ماکس فریتز” مدیر طراحی شرکت را در مورد تمرکز بر تولید موتورسیکلت Helios جویا شد. “فریتز” پس از بررسی فراوان، این ایده را ناممکن دید. در بررسی های او مشخص شده بود که طراحی افقی و نصب انجین در امتداد محور طولی موتورسیکلت، مانع از خنک شدن موثر سیلندر عقبی می شد.

طراحان، انجین هلیوس را به گونه ای ساخته بودند که به توان آن را روی دو چرخ نصب کرد و در عین حال مانعی برای نشستن راننده ایجاد نکند. اما به نکته مهم دیگری توجه نکرده بودند که سیلندر دوم که به صورت افقی و دقیقا پشت به باد روبرو قرار می گیرد چگونه باید خنک شود.

BMW helios
ایراد انجین دو سیلندر افقی هیلیوس، خنک نشدن سیلندر پشتی بود

برای حل این مشکل مهندسان بی ام و باید موتور درونسوز دیگری با مکانیزم متفاوت میل لنگ می ساختند. بدین ترتیب نخستین موتورسیکلت ساخت شرکت “بی او و” بر مبنای طرحی که BMW R32 نامیده شد در سال 1923 به مرحله تولید رسید.

r32-1

طراحی R32  مشتمل بر پلتفرمی شامل انجین دو سیلندر افقی عرضی (باکسر)، و استفاده از میل گاردان برای انتقال نیرو بود. بی ام و تا زمان معرفی موتورسیکلت F650 (اولین موتورسیکلت این برند با سیستم انتقال نیروی زنجیری) از این آرایش در تمام تولیدات خود استفاده می کرد. امروزه نیز بی ام و تولیداتی دارد که بر مبنای همان آرایش انجین با کسر عرضی ساخته می شوند.

R32

R32 موفقیتی برای شرکت بود و سه هزار دستگاه از آن طی سه سال به فروش رسید. این گونه بود که یکی از معتبر ترین سازندگان موتورسیکلت جهان متولد شد.

r32-4
خط تولید BMW R32 در سال 1923

مشخصات فنی “آر-32” :

  • تولید از 1926-1923
  • انجین چهار زمانه، دو سیلندر تخت، هوا خنک
  • حجم 494 سی سی
  • حداکثر توان 8.5 اسب بخار (3200 دور در دقیقه)
  • جعبه دنده سه سرعته
  • استارت هندلی
  • ظرفیت باک بنزین 14 لیتر
  • وزن خشک موتورسیکلت 122 کیلوگرم

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا