دانشنامهموتورسیکلت و انواع آن

ATV چیست؟

کلمه ATV مخفف “All-Terrain Vehicle” به معنی “وسیله حمل و نقل همه جارو” می باشد. ATVها عموما یا سه چرخ هستند و یا چهار چرخ. ATV های چهار چرخ رایج ترند و آن ها را، کواد بایک (Quad Bike) و یا به صورت ساده کواد (Quad) نیز میگویند. واژه کواد نشانگر چهار چرخه بودن است چون از واژه یونانی کواد به معنای چهار گرفته شده است.

ATVها را برای راندن در مسیرها و مناطق صعب العبور و یا غیر قابل عبور برای وسایل دیگر می سازند. در برخی منابع، پیدایش اولین آن را به John Gower کانادایی نسبت می دهند که وسیله ای به نام Jigger ساخته بود. اما تقریبا همه اتفاق نظر دارند که پدر واقعی ATVهای امروزی، موتورسیکلت سه چرخ همه جارو هوندا در دهه 70 که ATC (مخفف  All Terrain Cycle) نام داشت بوده است.

ATV چیست؟ All-Terrain Vehicle وسیله حمل و نقل همه جارو کواد بایک Quad Bike Quad Bike Quad

طبق تعریف موسسه استاندارد ملی آمریکا، ATV ها وسایلی هستند که راننده آن مانند موتورسیکلت روی زین آن نشسته و پاها در دو طرف قرار بگیرد. فرمان آن مانند موتورسیکلت باشد، فشار باد در لاستیک های آن کم و ظرفیت نشستن آن یک نفر(فقط راننده) باشد. اما اخیرا ATV هایی به ظرفیت دو نفر هم ساخته شده اند که به آنها دوتایی یا ATV  Tandem می گویند.

موتورسیکلت های چهار چرخ ATV از لحاظ نوع و کاربرد به 3 گروه اصلی تقسیم می شوند:

ATV چیست؟ All-Terrain Vehicle وسیله حمل و نقل همه جارو کواد بایک Quad Bike Quad Bike Quad

  1. موتورسیکلت چهار چرخ همه کاره (Utility ATV ): همان طور که از نامش مشخص است دارای کاربرد های متفاوتی است. از جمله گردش و تفریح، کشاورزی ( برای سرکشی به مزارع بزرگ و دامداری)، گشت زنی و حراستی، نظامی، امداد رسانی، آتش نشانی و موارد بسیار زیاد دیگر.
  2. موتورسیکلت چهار چرخ اسپرتی (Sport ATV ): این گروه به دلیل کاربرد مسابقه ای و پرشی و حرکات نمایشی، دارای فنر بندی قوی، وزن سبک و شتاب بالا است. برای ساخت این مدل، از موتورسیکلت کراس الهام گرفته شده است.
  3. موتورسیکلت چهار چرخ نوجوانان (Youth ATV ): همان گونه که از نامش مشخص است، ATV کوچکی با توان پایین است که برای سنین پایین ساخته شده است.

در برخی از منابع گروه چهارمی بنام “موتورسیکلت چهار چرخ ادونچری” نیز آمده است.

  • موتورسیکلت چهار چرخ ادونچر Adventure ATV) : این گروه با دارا بودن راحتی زیاد، ارتفاع بلند، قدرت بالا، دنده کمکی، طراحی متناسب با ادونچر، و همچنین داشتن زینی جادار و راحت برای سرنشین عقب، برای طی مسافت های طولانی ناشناخته و اکتشافی بسیار مناسب می باشد.

ATV چیست؟ All-Terrain Vehicle وسیله حمل و نقل همه جارو کواد بایک Quad Bike Quad Bike Quad

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا