آموزش و ایمنیموتورسواری

9 نکته مهم برای جلوگیری از سوانح موتورسواری

چنان که می دانیم هنگام بروز تصادفات خطر بیشتری موتور سوار را نسبت به خودرو تهدید می‌کند، دلیل آن هم مشخص است. موتورسیکلت بر روی دوچرخ قرار دارد که نسبت به چهار چرخ ثبات بسیار کمتری دارد، همچنین هیچ بدنه ای ندارد که موتورسوار را محافظت کند. به غیر از این ها یک خودرو کمربند ایمنی و ایربگ نیز دارد که موتورسیکلت ها ندارند. هر چند کفش و لباس مخصوص موتورسواری تا حدودی سبب کاهش صدمات ناشی از تصادفات می شوند، اما در برابر ضربات سخت و برخوردهای خطرناک کمک زیادی نمی کنند. اصلی ترین و موثرترین عامل جلوگیری از بروز سوانح خود موتورسوار است، به عبارت دیگر تجربه شما، تصمیم گیری درست، عکس العمل به موقع و توانایی پیش بینی سانحه قبل از وقوع است که باعث پیشگیری از وقوع تصادفات می شود.

در ادامه مطلب به 9 نکته مهم که هر موتورسوار برای جلوگیری از وقوع سانحه ناگوار لازم است رعایت کند اشاره می کنیم:

  • سرعت بالا

یکی از عوامل بروز سوانح موتورسواری اعتماد بیش از حد به توانایی های خود است. موتورسیکلت های مدرن امروزی قابلیت رسیدن به سرعت 200 کیلومتر بر ساعت را در چند ثانیه دارند. زمانی که موتورسوار خیابان را با پیست موتورسواری اشتباه می گیرد، برای بسیاری از خودروهای اطراف خود، به جسمی غیر قابل دید و نامریی تبدیل شده، بنابراین هر گونه تغییر مسیر خودرو منجر به سوانحی ناگوار برای موتورسوار می شود.

9 نکته مهم که هر موتورسیکلت سوار باید بداند

  • تقاطع ها

تقاطع ها مکان هایی هستند که خیابان ها همدیگر را قطع می کنند و بی توجهی در زمان عبور سوانح زیادی را به وجود آورده است. علی رغم شتاب زیاد موتورسیکلت های امروزی نسبت به خودروها، زمانی که چراغ راهنمایی از رنگ سبز به زرد تغییر می کند هشداری است که به زودی قرمز می‌شود و یا زمانی که از رنگ قرمز به سبز از طریق چراغ زرد تغییر می کند. در این لحظات بعضی از موتورسواران با برآوردی اشتباه سعی می کنند از تقاطع به سرعت عبور کنند، غافل از اینکه در آن لحظه حرکت در سوی دیگر تقاطع شروع شده است که نتیجه آن برخورد با دیگر وسایل نقلیه شده و در موارد زیادی به قیمت جان موتورسوار تمام می شود.

9 نکته مهم که هر موتورسیکلت سوار باید بداند

  • بارش باران

رانندگی در زمان بارندگی بسیار خطرناک است. متاسفانه بسیاری از خیابان ها و جاده ها از لحاظ ایمنی کاملا استاندارد نیستند و آب باران را سریع از سطح خود خارج نمی کنند و نیز وجود پستی بلندی ها، فرورفتگی های موجی شکل، ترک هایی که با قیر به طور ناهموار پر شده اند و غیره، در زمان خیس بودن سطح باعث میشوند موتورسوار کنترل موتورسیکلت خود را از دست داده و حادثه رخ دهد.

9 نکته مهم که هر موتورسیکلت سوار باید بداند

  • موانع کابلی

در بعضی از بخش های خیابانها  یا جاده ها به دلیل هزینه کمتر، موانعی با کابل یا سیم های قطور کشیده می شود که در اروپا حتی موجب اعتراض شهروندان  شده است. این موانع برای موتورسواران  حتی در سرعت کم هم خطرناکند. بنابراین دقت و توجه به جلو در هنگام رانندگی، ضامن پیشگیری از این گونه سوانح خواهد بود.

9 نکته مهم که هر موتورسیکلت سوار باید بداند

  • تک چرخ زدن

موتورسیکلت به دلیل دو چرخ بودن تعادل به مراتب کمتری نسبت به خودرو دارد. اما زمانی که موتورسوار با سرعت بالا در حالت نشسته یا ایستاده روی زین تک چرخ می زند، هر گونه برخورد موتورسوار با زمین یا خودرو منجر به بروز سانحه‌ و صدمات جدی جسمانی میشود. بنابراین چنان چه موتورسوار مهارت لازم جهت هدایت و کنترل موتورسیکلت خود را دارد، باید این حرکات نمایشی را در پیست های مناسب انجام دهد.

9 نکته مهم که هر موتورسیکلت سوار باید بداند

  • وضعیت فنی

هر موتورسیکلتی در طول مدت استفاده نیاز به تعمیر، سرویس و بازبینی دارد. گیر کردن کالیپرهای ترمز، پاره شدن زنجیر دنده، ساییدگی لاستیک‌ها و غیره در هنگام رانندگی ممکن است موجب حادثه ای جبران ناپذیر برای موتورسوار و دیگران باشد. بنابراین مانند هواپیما که قبل از هر پرواز باید چک شود، موتورسیکلت را هم باید قبل از حرکت بازدید کرد.

9 نکته مهم که هر موتورسیکلت سوار باید بداند

  • خواندن فکر دیگران

یکی از رایج ترین تصادفات با موتورسیکلت هنگامی است که خودرو به سمت چپ گردش می کند یا در حال دور زدن است، هنگامی که موتورسوار با سرعت بالا از سمت چپ در حال سبقت گرفتن از دیگر وسایل نقلیه است ناگهان از روبرو متوجه خودرو می شود و با پهلوی آن برخورد می کند. بنابراین موتورسوار باید بتواند حرکات و تغییر موقعیت دادن های خودروهای اطراف را پیش بینی کند.

9 نکته مهم که هر موتورسیکلت سوار باید بداند

  • حرکت بین خودروها

یکی از مشکلات شهر های امروزی بخصوص کلان شهرها ترافیک است .در این شلوغی و حرکت آرام،  موتورسواران اغلب با سرعت بالا با استفاده از فواصل بین خودروها سعی در حرکت زیگزاگی یا به اصطلاح رایج، لایی کشیدن میکنند که در این لحظه اگر درب خودرویی باز شود، حادثه ناگواری را رقم میزند. بنابراین رعایت حق تقدم و قوانین رانندگی از بروز چنین حوادثی جلوگیری میکند.

9 نکته مهم که هر موتورسیکلت سوار باید بداند

  • قانون تجسم خط کشی نامریی

در بعضی از خیابانها و جاده ها به دلایلی خط کشی های آسفالت وجود ندارند. حال تصور کنید موتورسوار با سرعت 110 کیلومتر بر ساعت و خودرو روبرو با سرعت 90 کیلومتر بر ساعت در حال حرکت هستند. بنابراین برخورد این دو جسم متحرک با سرعتی برابر با 200 کیلومتر بر ساعت صورت می گیرد. در چنین برخورد شدیدی احتمال زنده ماندن موتورسوار به حداقل خود میرسد. از این رو در چنین مسیرهایی موتورسوار باید در ذهن خود خط کشی را تجسم و با رعایت تصویر ذهنی از آن, از وقوع حادثه جلوگیری کند.

9 نکته مهم که هر موتورسیکلت سوار باید بداند

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا