بهترین موتورسیکلتترین ها

10 موتورسیکلت برتر 2020

ازنگاه سایکل ورلد

گاهی مقایسه محصولات برندهای مختلف به دلیل گسترش و همگانی شدن تکنولوژی ها مشکل می شود و فکر می کنید که دیگر تفاوت چندانی بین محصولات برند های مختلف نیست. دنیای موتورسیکلت نیز از این امر مستثنی نیست و امروزه طیف وسیعی از موتورسیکلت ها در رنگ ها و قابلیت های گوناگون در دسترس خریداران است. اما هنوز بهترین ها قابل تشخیص اند و عنوان  “بهترین” هنوز معنی دار است.

10 موتورسیکلتی که قصد معرفی آنها را داریم نمونه هایی از این مسیر دایمی پیشرفت هستند و وقتی آنان را با نمونه های 5 سال قبل مقایسه می کنیم، هم متوجه پیشرفت مداوم علم و تکنولوژی می شویم و هم در می یابیم که انتهایی برای بهبود عملکرد، ایمنی و لذت بخشی موتورسیکلت ها متصور نیست.

بهترین میان وزن خیابانی: KTM 890 Duke R

کی تی ام به طور پیوسته درحال تکامل محصولات خود است و 890 Duke R از این امر مستثنی نیست. موتورسیکلتی که سبک تر، و سریع تر شده و قابلیت‌های تنظیم بیشتری به آن اضافه شده. نتیجه یک موتورسیکلت از هر نظر متوازن با فاکتور هیجان بالاست. علیرغم اینکه این موتورسیکلت را به عنوان بهترین موتورسیکلت خیابانی انتخاب کرده ایم ولی قابلیت های آن بیشتر از اینهاست.

این موتورسیکلت ترکیبی از میراث موتورسازی اتریشی با چاشنی مشخصات و عملکرد عالی است به طوریکه که همه سرها را به طرف خود برمی‌گرداند. ترکیب انجین دو سیلندر موازی ۸۸۹ سی سی با توان تولید گشتاور و شتاب بالا، سیستم تعلیق WP Apex، ترمزهای Brembo، آخرین تجهیزات الکترونیکی و شاسی خوب باعث شده، تا این موتورسیکلت در خیابان یا پیست مسابقه کم رقیب باشد.

بهترین موتورسیکلت خیابانی کلاس آزاد: Triumph Speed Twin

چیز بخصوصی در مورد این موتورسیکلت وجود دارد: زیبایی چشم‌نواز یک موتورسیکلت کلاسیک انگلیسی. اما فقط ظاهر آن نیست که جذاب است، سواری این موتورسیکلت نیز بسیار لذت بخش است. انجین 1200 سی سی  270 درجه ای آن صدای گوش نوازی دارد و 91 اسب بخار توان خروجی و 80 پوند بر فوت گشتاور. جعبه دنده Speed Twin،  شش سرعته است.

شاسی آن همان شاسی تریومف Thruxtun  است و ارگونومی بسیار خوب و راحتی دارد. این موتورسیکلت بیش از یک مدل الهام گرفته از نمونه های کلاسیک است. این موتوری است با حجم انجین بالا که هر روزه از سواری آن میتوانید لذت ببرید.

بهترین سوپربایک: Ducati Superleggera V4

در دنیای سوپربایک ها ستاره های درخشان کم یافت نمی شوند ولی دوکاتی Superleggera V4 چیز دیگریست.

یک نژاد اصیل ایتالیایی، که فقط برای عملکرد برتر ساخته شده و از محدودیت های مقررات و ضوابط خیابانی و مسابقه ای عبور کرده است. تجسم این تعالی در حجم بالای تیتانیوم و فیبر کربنی است که درآن بکار رفته است.

“Superleggera” یعنی “نور فوق العاده”. چیز دیگری نیست که شما نیاز به دانستنش داشته باشید. دوکاتی ادعا می کند که وزن خشک ,Superleggera V4 معادل 151 کیلوگرم است یعنی با مخزن سوخت خالی، بدون روغن و باتری که رقمی چشمگیر است . این را با ادعای 234 اسب بخار در قالب کیت مسابقه ای همراه کنید تا متوجه شوید این موتورسیکلت دوکاتی شوخی بردار نیست. نمونه اعلای یک موتورسیکلت با انجین چهار سیلندر V، که تمام مجوزها و استانداردهای یک موتور شهری را به همراه دارد و رقبای خود را به چالش سنگینی دعوت میکند.

Superleggera V4 علاوه بر یک سوپربایک با مشخصات عملکردی بالا، سواری خوبی نیز دارد. این موتور ترکیبی است ازقطعات درجه یک، تجهیزات الکترونیکی موتو جی پی، و بالچه های آیرودینامیکی که از موتور مسابقه ای دوکاتی در موتو جی پی یعنی Desmosedici GP16 گرفته شده است .

اما هرمحصول اینچنینی قیمت آنچنانی هم دارد. قیمت یکصد هزاردلار، و تولید تنها پانصد عدد از این موتورسیکلت از ویژگی های دیگر آنست. همانگونه که ما آرزوی داشتن و سوار شدنش را داریم، سازندگان دیگر موتورسیکلت نیز آرزوی داشتن چنین موتورسیکلتی را در میان تولیدات خود دارند.

بهترین موتورسیکلت اندورو / دومنظوره اسپرت: Beta 500 RR-S

این روزها طیف گسترده ای از موتورسیکلت های دو منظوره اسپرت در بازار موجود است. در طرف آرام این بازار، می توانید یک موتورسیکلت با سیستم تعلیق نرم و کاناپه ای و انجین هوا-خنک تهیه کنید که با اطمینان بالا به هر طرف که خواستید با آن بروید. و سپس واااااای در انتهای طرف دیگر، این شعله افکن قرمز و سفید مسابقه ای خالص و انفجاری وجود دارد که البته چند چراغ هم به آن آویزان شده است. این را به ایتالیایی ها بسپارید که موتورسیکلتی مانند بتا 500 RR-S را با این ژن مسابقه ای و مقداری تجهیزات خیابانی به شما تحویل دهند. به لطف تغییرات اساسی مثل انجین جدید، شاسی جدید و  سیستم تعلیق به روز شده است که این موتورسیکلت ایتالیایی در جایگاه بهترین ها قرارگرفته است.

انجین تک سیلندر 478 سی سی دو میل سوپاپه آن  47 اسب بخار تولید می کند که 6،7 اسب بخار قدرت بیشتری از نزدیکترین رقیب خود دارد. این انجین با شخصیت تهاجمی خود، به احساس مسابقه ای بتا کمک می کند. بعلاوه، دسترسی راحت به گشتاور انجین، موجب شده که این ماشین ایتالیایی، براحتی در دورها و دنده های مختلف قابل کنترل باشد.

سیستم تعلیق ZF Sachs تا حدی سفت است ولی هر دو انتها (جلو و عقب) برای پیست های حرفه ای و فنی به اندازه کافی نرم و انعطاف پذیر هستند. بتا موتورسیکلت باریکی است که زینی سفت و ارگونومی تهاجمی دارد و با وجود 5 کیلوگرم وزن بیشتر از نزدیکترین رقیب خود، بسیار مانور پذیر است.

جایزه بتا به دلیل میل شدید این موتورسیکلت به لت و پارکردن حریفان خود است. اگر روزی دوکاتی تصمیم بگیرد که با الهام از MotoGP یک موتورسیکلت دومنظوره اسپورت و مسابقه ای بسازد، احتمالا چیزی بسیار شبیه به این موتورسیکلت را خواهد ساخت.

بهترین موتور استاندارد: Triumph Scrambler 1200 XC

این موتورسیکلت تریومف به ما احساس نوستالژی می دهد. نه فقط بخاطر انجین دوسیلندر موازی اش، یا فیلمهای هالیوودی استیو مک کوئین در دهه60، بلکه به دلیل موفقیت در آزمون و مقایسه با 4 موتورسیکلت قابل دیگری که کیلومترها با همه آنها راندیم.

شخصیت تریومف Scrambler کاملاً بیان کننده یک موتور سیکلت استاندارد است. انعطاف پذیری بسیار زیاد، سواری راحت و هیجان انگیز با قابلیت استفاده در موقعیت های مختلف از جمله این ویژگی های شخصیتی است. اندازه جابجایی سیستم تعلیق XC ، اندکی کمتر از برادر آفرودش یعنی مدل XE است که نتیجه آن ارتفاع کوتاه تر زین و تسلط بیشتر بر موتورسیکلت است. هنوز هم میتوانید با آن درجاده های خاکی و کوه و درودشت برانید و از راحتی موتورسیکلت در انجام ماموریتهای مختلف لذت ببرید.

بهترین موتورسیکلت ادونچری: KTM 790 Adventure R

بهترین موتور سیکلت ادونچری

پس از معرفی و انتخاب به عنوان بهترین موتورسیکلت ماجراجویی سال گذشته، 790 Adventure R در شرایطی این عنوان را هنوز در سال 2020 حفظ کرده که در دسته میان وزن های ادونچری رقبای قابل توجهی نیز پیدا کرده است. این موتورسیکلت هنوز از دید ما قابل ترین و کامل ترین موتور میان وزن ادونچری است.

 KTM 790 Adventure R

موتورسیکلتی با هندلینگ عالی و ارگونومی راحت که رانندگی را در هر شرایطی، در جاده یا خارج از جاده، نشسته یا ایستاده آسان میکند. مرکز ثقل پایین و متمرکز شدن جرم موتورسیکلت در مرکز که حاصل جاسازی هوشمندانه مخزن سوخت است به همراه انجین دو سیلندر جمع و جور 799 سی سی، کاری کرده که 790 Adventure R واکنش سریعی به فرامین موتورسوار می دهد و پایداری خود را بخوبی در زمین های ناهموار حفظ می کند. سیستم تعلیق Xplor با 9.5 اینچ  یا 24 سانتی متر قابلیت جابجایی، پستی بلندی های کوچک و بزرگ را طوری می خورد که هیچ موتورسیکلت هم رده ای نمی تواند و این یعنی امکان کنترل بیشتر و سرعت بالاتر در خارج از جاده. با استفاده از همه اینها و ژن رالی کی تی ام که آن را بخوبی احساس می کنید، 790 Adventure R همچنان بر کلاس  میان وزن ​​تسلط دارد. اگر اهل موتورسواری هیجانی و لذت بخش هستید با پرداخت 13،699 دلار، میتوانید این ماشین فوق العاده و مجهز را تحویل بگیرید.

بهترین موتورسیکلت کروزر: Indian Challenger

 Indian Challenger

محرک بازار موتورسیکلتهای کروزری، سبک زندگی و سنت  است. بله، ما خواهان قدرت بیشتر، فناوری بالاتر و ابزارهای نوآورانه، یا حتی صفحه نمایش لمسی و دیگر تجهیزات کمک رانندگی هستیم، اما اگر سازنده شرکت Indian باشد، عملکرد و فن آوری تقریباً مشابه هوندای گلد وینگ را در یک طرح کلاسیک باگر قرار می دهد و آن را Indian Challenger می نامد.

بهترین موتورسیکلت کروزر

هسته اصلی چلنجر، انجین جدید PowerPlus 108 ساخت Indian است که قدرتی معادل 103.1 اسب بخار و 113.1 پوند فوت گشتاور را دارد. کمک جلو از نوع وارونه، مونوشاک عقب Fox و سیستم ترمز Brembo همه با هم کار می کنند تا بالانسی از سواری نرم، احساس اتصال موتورسوار و موتور، و پایداری خوب در بزرگراه  یا مسیرهای پر پیچ و خم ارایه دهند. صدای سیستم صوتی بلند و واضح است، صفحه لمسی TFT روشن و کاربر پسند است، فضای بار کافی است و ارگونومی به خوبی رعایت شده است. با قیمتی که  تقریبا برابر با رقبا است، چلنجر از هرنظر – قدرت، فرمان پذیری و تجهیزات – برتر است.

بهترین موتورسیکلت خیابانی سبک: Kawasaki Z400

بهترین موتورسیکلت

اتفاقی نیست که کاوازاکی بصورت پیاپی با همان پلتفرم سابق، برنده و برتر این کلاس میشود. Z400 یک موتورسیکلت خیابانی نیکد محسوب میشود و دارای پکیج جذابی برای طیف وسیعی از موتورسواران کم تجربه تا حرفه ای است.  تعداد کمی از موتورسیکلتهای زیر 500 سی سی از نظر ارزندگی با این موتور می توانند رقابت کنند.

بهترین موتورسیکلت

موتور جمع و جور 399 سی سی 44 اسب بخار نیرو تولید می کند. اما این نیرو بصورت گسترده توزیع میشود، یعنی بسیار نرم و روان و بصورت خطی در دسترس موتورسوار قرار میگیرد. Z400 مجهز به ABS، وضعیت نشستن به صورت صاف و راحت (Upright)، ارتفاع صندلی نسبتاً کم 30.9 اینچ ( 78 سانتی متر) و شاسی چابک است. همه اینها به قیمت 4999 دلار در فروشگاهها و این یعنی ارزندگی.

بهترین موتورسیکلت تورینگ: Honda Gold Wing Tour DCT Automatic

بهترین موتورسیکلت

آزادی گشت و گذار در قلب ما موتورسوارن است. با این تعریف، انتخاب هوندا Gold Wing Tour DCT Automatic به عنوان بهترین موتورسیکلت سفری سال 2020 کار سختی نیست. چیزی که این موتور را متفاوت می کند، سهولت مطلق استفاده و راندن در هر محیطی است. مدل Tour با صندوق عقب و DCT (سیستم انتقال قدرت هفت سرعته کاملاً اتوماتیک)، این گلد وینگ را براحتی در منطقه بدون رقابت قرار می دهد.

بهترین موتورسیکلت

اگر روی تعویض دنده پایی تعصب دارید، به دنبال همان بروید، اما ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم که جعبه دنده اتوماتیک DCT این موتور شگفت انگیز است و با انجین شش سیلندر  افقی1833 سی سی کاملاً هماهنگ و روان کار می کند. جذابیت واقعی این موتور مسافرتی لوکس تمام عیار، در اشتیاقی است که برای اطاعت از فرامین شما از خود نشان میدهد. مشخصات و عملکرد بالای آن شما را طوری به سوار شدن در همه اوقات و در همه جا سوق می دهد که کمتر موتورسیکلتی تاکنون قادر به انجام آن بوده است.

بهترین موتورسیکلت موتوکراس: Kawasaki KX450

بهترین موتورسیکلت

گفته می شود دفاع از یک عنوان دشوارتر از کسب آن در وهله اول است. این دقیقاً همان چیزی است که Kawasaki KX450، امسال با گرفتن دومین جایزه متوالی بهترین Motocrosser به آن دست یافت. چه چیزی به آن کمک کرد تا پیروزی شکوهمند خود را حفظ کند؟ انجین با قدرت، پاسخ سریع گاز و کلاچ هیدرولیکی خارق العاده، که باعث می شود سواری در هر قسمت از باند قدرتی آن آسان باشد. به این ترکیب، سیستم تعلیق Showa شامل دوشاخ  49 میلی متری جلو و مونوشاک عقب که بیشتر به سمت نرمی متمایل است را هم اضافه کنید تا به فرمول این اعجاز پی ببرید.

بهترین موتورسیکلت

این سیستم تعلیق بسیار عالی، به خوبی جدیدترین شاسی آلومینیوم کاوازاکی را سرپا نگه میدارد و با آن کار میکند. باریکی محفظه رادیاتور، بخش میانی ​​و انتهای موتور و زین تخت به هدایت بهتر آن کمک می کند. در قدرتمندترین کلاس موتورکراس، عملکرد همه جانبه و فوق العاده قوی KX حرفی را برای گفتن سایر رقبا باقی نمیگذارد.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا