نقد و بررسی اسکوترنقد و بررسی موتورسیکلت

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ان مکس

بررسی یکی از محبوب ترین اسکوترهای آسیا

یاماها NMAX 155 برای اولین بار در فوریه سال 2015 در اندونزی که مرکز اصلی ساخت این اسکوتر یاماهاست به بازار عرضه شد.  در دسامبر 2017، یاماها تغییراتی جزیی در آن داد و آن را به عنوان مدل سال 2018 وارد بازار کرد. این تغییرات شامل سرعت سنج متفاوت، رینگ طلایی رنگ در بعضی مدلها، زین با طرح متفاوت و افزودن مخزن روغن روی کمک فنر عقب (فقط برای بازار اندونزی) بود. در دسامبر سال 2019 این موتورسیکلت دست‌خوش تغییرات عمده ای گردید و تحت عنوان مدل سال 2020 به بازار آمد. یاماها ان مکس در میان اسکوترهایی است که بویژه در آسیا طرفداران زیادی دارد.

طراحی بدنه:

 یکی از ویژگی های یاماها NMAX 155-2020 ظاهر محافظه کارانه آن است. این درحالی است که ظاهر رقبای این اسکوتر با خطوط شکسته و تیز بدنه تهاجمی تر به نظر میرسند. طراحی بدنه با خطوط نرم و محافظه کارانه در این اسکوتر برای برخی از مشتریان جوان که عاشق ظاهر تهاجمی اند ممکن است کمی نا امید کننده باشد. اما تجربه ثابت کرده که معمولا این نوع طراحی در درازمدت جاودانه تر است و به راحتی منسوخ نمی شود.

یاماها NMAX 155

علی رغم تغییراتی که این اسکوتر تاکنون شاهد آن بوده، هنوز می توان وفاداری به طراحی اولیه این اسکوتر را در زیر خطوط بدنه آن دید. چراغ جلو ال ای دی این اسکوتر کشیده تر و شکیل تر شده و فرم چراغ خطر عقب آن به یاماها XMax و TMax شبیه تر شده که شکل هندسی تری دارند.

yamaha NMAX155 2020

راحتی و زین:

این اسکوتر برای تردد های روزانه در خیابانهای آسفالته مناسب است . زین پهن آن فضای نشستن خوبی دارد، فاصله دسته فرمان با موتورسوار مناسب است و جاپایی های بزرگ آن برای جابجایی پا روی آنها کافی و مناسب است. اما در عبور از دست اندازها و سرعت گیرها باید دقت کنید و با سرعت مناسب برانید چون کمک فنر عقب کمی خشک است. ظاهرا مدلی که دارای کمک فنر ارتقا یافته و نرمتر است به دلیل افزایش قیمت آن برای همه بازارها عرضه نشده است.

yamaha NMAX155 2020

ترک نشینی این اسکوتر در مسافت های کوتاه قابل تحمل است. ولی در مسافتهای طولانی به دلیل پهن بودن زین، باز شدن زیاد پاها و تماس داخل رانها با زین کمی ناراحت کننده است. ما با همین مشکل در اسکوتر اس وای ام J200 نیز مواجه هستیم که موتورباشی آن را بررسی کرده است. جایی که NMax در آن امتیاز می گیرد جاپایی محکم و بزرگ و دستگیره خوب برای ترک نشین است.

yamaha NMAX155 2020

پیشرانه:

یاماها برای این اسکوتر، نمونه ارتقا یافته انجین تک سیلندر155 سی سی Blue Core خود را که یک پیشرانه امتحان پس داده  با تکنولوژی تنظیم متغییر سوپاپ VVA(Variable Valve Actuation) است انتخاب کرده است.  توان و گشتاور این پیشرانه فرق چندانی با نمونه های قبلی آن ندارد یعنی توان 15.1 اسب بخار در 8000 دور بر دقیقه،  و گشتاور 13.9 نیوتن متردر6500 دور بر دقیقه.

yamaha NMAX155 2020

به لطف بهبود هایی مانند سرسیلندر جدید و محفظه احتراق کوچکتر، توزیع گشتاور و گازخوری پیشران بهتر شده، نیرو برای سبقت بهتر در اختیار موتورسوار قرار می‌گیرد و مصرف سوخت بهینه شده است.

در طی مدت استفاده و بررسی این اسکوتر حتی یک مورد هم پیش نیامد که احساس کنیم به توان بیشتری نیاز داریم. مجموعا رانندگی با یاماها NMAX 155 در شهر رضایت بخش و لذت بخش است. با شتاب خوب و گشتاور مناسبی که در دورهای مختلف انجین در اختیار شماست اسکوتری دارید که در شهر چابک است و در بزرگراه های شهری براحتی میتوان با آن سبقت گرفت.

سواری و فرمان پذیری:

علی رغم قد و قواره درشت، یاماها ان مکس هندلینگ بسیار خوبی دارد. به سرعت میتوان با آن دور زد و براحتی بین اتومبیل ها در بزرگراه یا خیابان تغییر جهت داد. تا قبل از اینکه با آن رانندگی کنم برایم سوال بود که چرا برخی افراد یاماها NMAX را با تغییراتی تبدیل به اسکوتر مسابقه ای میکنند. اما پس از تجربه رانندگی با آن پاسخ خود را گرفتم.

yamaha NMAX155 2020

 

یاماها NMAX ترمزهای خوبی دارد و دیسک های جلو و عقب آن، قدرت ترمزگیری کافی برای متوقف کردن این اسکوتر 131 کیلوگرمی در اختیار موتورسوار میگذارند. سیستم ترمزضدقفل یا ABS آن (در مدلهایی که به این سیستم محهز است) بویژه در خیابان های خیس خوب عمل میکند و در زمان درگیر شدن صدا و لرزش اضافه ای ایجاد نمی کند.

امکانات:

امکانات ان مکس خوب است. البته با قیمتی که این اسکوتر دارد انتظار هم همین است. شما میتوانید بدون اینکه کلید را از جیب خود بیرون بیاورید، قفل ایمنی اسکوتر خود را با این کلید (ریموت) هوشمند، خاموش یا روشن کنید. دکمه ای که روی این ریموت است فلاشرها را روشن میکند و صدای سوت مانندی (Beep) پخش میکند تا شما بتوانید اسکوتر خود را در پارکینگ براحتی پیدا کنید.

توجه با این نکته ضروری است که سیستم کی لس، ABS و کنترل چسبندگی دربرخی کشورها بصورت استاندارد روی این اسکوتر عرضه میشود. دربرخی کشور های دیگر سیستم ترمز ABS بصورت استاندارد عرضه میشود. مدل های موجود در بازار ایران فاقد این سیستمها هستند.

صفحه نمایش ال سی دی مستطیل شکل NMAX 2020 از مدل مدور قبلی بزرگتر است و خوانایی بهتری دارد. سرعت سنج، نشانگر مصرف سوخت لحظه ای و متوسط مصرف، نشانگر در دسترس نبودن ریموت، کامپیوتر سفری، نشانگر سیستم VVA سوپاپ ها، ساعت، سنجشگر دمای آب انجین، نمایشگر سیستم ترمز ضدقفل و نشانگر خاموش یا روشن بودن قفل ایمنی بر روی این صفحه در اختیار موتورسوار است. هشداردهنده ای نیز برای زمان تعویض روغن و تسمه در اختیار دارید.

yamaha NMAX155 2020

یاماها NMAX 2020 مانند سایر اسکوترهای جدید یاماها دارای سیستم خاموش کردن اتوماتیک اسکوترموقع ایست کامل در ترافیک یا پشت چراغ قرمز است. برای راه افتادن مجدد فقط کافی است که دسته گاز را بپیچانید تا اسکوتر با یک تاخیر به راه افتد.

yamaha NMAX155 2020

مدل قبلی یاماها NMax دارای دومحفظه در باز بود ولی در مدل 2020، محفظه سمت راست دربسته است (بدون قفل) تا اشیا باارزشی مثل موبایل شما در معرض باران قرار نگیرد. در سمت چپ هم محفظه ای با خروجی برق برای شارژ وجود دارد.

yamaha NMAX155 2020 yamaha NMAX155 2020

بین این دو محفظه، کلید چندکاره ای است که برای قفل کردن اسکوتر و خاموش و روشن کردن آن است.  زیر این کلید چند کاره، دکمه هایی است که کار بازکردن درب باک و قفل زین را برای دسترسی به فضای زیر زین انجام میدهند.

yamaha NMAX155 2020

حجم فضای زیر زین 23.3 لیتر است و یاماها ادعا میکند میتوان درآن یک کلاه کاسکت تمام رخ سایزX-large را جا داد. اما وقتی ما سعی کردیم که یک کاسکت مدولار تمام رخ را در آن جا دهیم قفل زین بسته نمیشد. حالا یا کلاه ما عجیب و غریب بوده یا بلد نبوده ایم که از فضا استفاده کنیم.

yamaha NMAX155 2020

با توجه به مطالب گفته شده عجیب نیست که یاماها ان مکس طرفداران زیادی داشته باشد و دربرخی بازارها خوب بفروش برود. ظاهر آن زیباست، به عنوان یک اسکوتر شهری راحتی و هندلینگ خوبی دارد، پیشرانه خوب و قدرتمندی دارد و بیشترامکانات یک اسکوتر امروزی را داراست. با تغییراتی که در مدل سال 2020 در یاماها NMAX رخ داده، این اسکوتر توانسته نام ان مکس را همچنان افراشته نگه دارد.

مشخصات فنی:

انجین: 155 سی سی، تک سیلندر، تک میل سوپاپ (SOHC)

توان: 15.1 اسب بخار @ 8000 دور در دقیقه

گشتاور: 13.9 نیوتن متر@ 6500 دور در دقیقه

جعبه دنده: اتوماتیک V-belt

برای دانلود دفترچه راهنمای این اسکوتر به مطلب دفترچه راهنمای اسکوتر یاماها nmax155 مراجعه فرمائید.

منبع
Topbikes

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

59 دیدگاه

  1. سلام و سپاس ازنظرات شما. 1) سایت رسمی یاماها سیستم های ای بی اس، کنترل چسبندگی و کی لس استارتررا برای مدل 2020 بصورت استاندارد ذکر کرده است. در کشورهای مختلف مشخصات متفاوت است. طبق اطلاعات ما در اندونزی هر دو مدل موجود است. در تایلند هم ظاهرا ان مکس فقط با ای بی اس (بدون کنترل چسبندگی و کی لس) عرضه میشود. درکشورهای دیگر آسیایی نیز با مشخصات متفاوت عرضه میشود. برای دقیق ترشدن مطلب و نمونه موجود در بازار ایران این موارد را در مقاله ذکرخواهیم کرد. 2) متوجه منظور شما در مورد تعداد سوپاپها نشدیم. آنچه که درمتن آمده مرتبط با تعداد میل بادامک است – نه تعداد سوپاپها – که در ان مکس تکی است (SOHC). پاینده باشید

   1. سلام و درود و خدا قوت.سوال وحید سوال من هم هست. منتها من بین هوندا pcx و adv و ان مکس یاماها موندم. اما جسارتا راهنمایی شما به ایشون خیلی واضح یا ببخشید خیلی مفید نبود، بجز اونجا که فهمیدم گویا پشتیبانی هوندا ضعیف تره تو ایران. لطفا بجز ظاهر، میفرمایید کدوم موتور بهتریه از نوع موتوری یا وضعیت بهتری در جاده های داغون ایران دارند و معیارهای دیگه.. مچکرم

    1. درود. هر سه اسکوتر مشخصات تفریبا مشابهی دارند و ساخت برند درجه 1. اما اگر به دنبال نرمی هستید هوندا پی سی ایکس و ADV را انتخاب کنید. اگر قیمت برای شما مهم نیست ADV گزینه بهتری است. چرخ جلو 14 اینچی، فاصله بیشتر زیر موتور تا زمین، طراحی جدیدتر و نرمی بیشتر عواملی هستند که در انتخاب ADV موثرند.

 1. سلام..ممنون از توضیحات خوب شما
  من زیاد از موتور سر در نمیارم ولی میخوام از این اسکوترها بگیرم و حالا بین ان مکس و هندا پی سی ایکس نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم..
  برسی هر دو موتور در سایت شما هست،ولی میخوام نظر خود شما رو دراین مورد بدونم که کدوم بهتره..ممنون از راهنمایی شما..

  1. سلام. سپاس از شما که به سایت ما توجه دارید. انتخاب موتورسیکلت مسئله ای بسیار شخصی است. فاکتوری که برای یک شخص تعیین کننده است ممکن است برای شخصی دیگر اهمیتی نداشته باشد. هردوی این اسکوتر ها جزو خوبان بازار هستند و مشخصات آنها درحد یکدیگر. هندا پشتیبانی خاصی ندارد اما معروفیت بالاتری دارد و PCX اسکوتر نرم و خوبی است. یاماها را نیروموتور هم وارد میکند و از این نظر شاید برتر باشد. گرچه خدمات آن شرکت هنوز گسترده نیست و بعضی ها خیلی از آن راضی نیستند. پیشنهاد ما این است که حتما قبل از خرید هر دو را خوب برانداز کنید و بررسی کنید (فضاها، امکانات، دسترسی ها) و سوار شوید. چون تعیین کننده ترین عامل، احساس تسلط بهتر و لذت بیشتر از رانندگی با وسیله است. موفق باشید.

   1. سلام عرض ادب خدمت شما
    بنده بین خرید n max و موتور اسکوتر ۲۵۰ کیوی موندم
    همه میگن nmax بگیر ولی خودم دلم با کیوی چون دیدم خیلی امکانات داره
    ولی از نظر قطعاتش اصلا اطلاعاتی ندارم که ایا قطعاتش داخل بازار هست یا نه میشه لطفا کمک کنید

    1. درود. کسی به جای شما نمی تونه تصمیم بگیره و هر تصمیمی تبعاتی داره که یک نفر خودش باید آگاه به اون باشه. اگر اطلاعات هر دو اسکوتر را خوب بررسی کردید و به ضعف ها و قوت های هر دو آگاهید و روی زین هر دو نشسته اید با انتخاب خودتان جلو بروید. از نظر ما هر دو خوبند ولی قوت ها و ضعف های خودشون را دارند. روی قطعات هیچ کدوم زیاد حساب نکنید چون الان برای خیلی از موتورهای جدید مشکل قطعه وجود داره.

 2. سلام خسته نباشید، مرسی از توضیحات کاملتون، من میخوام این موتور رو بخرم و موتور الانم cf150 هست، یکم سفته، اذیت میکنه، من یاماها ان مکس و واسه ی مسافرت کوتاه جاده ای میخوام، چون شنیدم نرمه، و سرو صدا نداره، ولی بیشتر ب نرمی و راحتیش جذب شدم، برای سفر ادونچر های داخل ایران زیاد کیفیت مطلوبی ندارن به غیر از کاوازاکی ک خدا تومنه، میخواستم بدونم واقعا انقدر ک میگن نرم هست، اذیت نمیکنه؟؟

  1. سلام. شما چند مورد مختلف رو عنوان کردید که خیلی با هم فرق دارن. موتور الان شما نیکد هست. ان مکس اسکوترشهری است. هیچ کدام از اینها به درد ادونچر نمیخورند. اگر به دنبال اسکوتر شهری نرم هستید هوندا PCX گزینه اول است. اگر برای ادونچر میخواهید ADV 150 نزدیک ترین گزینه به این نیاز در اسکوتر ها است که آنهم برای مسافتهای کوتاه با سرعت پایین تا متوسط مناسب است (مانند کشورهای آسیایی که عملا جاده ها مملو از موتورسیکلت است و سرعت درجاده ها پایین است). گزینه های دیگر ادونچر به جز کاوازاکی که ذکرکردید شامل بنلی TRK 249 میشود و زونکشن که در باره آنها در سایت صحبت کرده ایم. ایمنی درجاده ها و مسیر های خارج جاده درجه اول اهمیت است. هیچ کدام از اسکوترهای موجود بازار مناسب مسافرت در جاده های ایران نیستند. برای ادونچر در جاده های ایران موتورسیکلت زیر 250 سی سی (با گشتاور و توان خوب) با چرخهای بزرگ و بادشکن (طلق بادگیر) را توصیه نمیکنیم. به دلیل کمبود گزینه ها ی مناسب ادونچری، عده ای از علاقمندان به استفاده از کروزر ها روی آورده اند که از نیکدها نرمتر هستند و مناسب جاده های آسفالته ( هیوسانگ آکویلا، باجاج اونجر، رگال رپتور) . درهرصورت تجهیزات ایمنی شما باید کامل باشد.

 3. درود بر شما.من بین هوندا adv یاماها nmax موندم.ممنون میشم راهنماییم کنین.محل کارم بازاره.که اونجا اکثرا سنگ فرش کفش.۲ ترک میرم میام معمولا.کدوم گزینه مناسب هست.یه متوری میخوام جون دار باشه چه از لحاظ بدنه و موتوری قدرت داشته باشه.اذیتمم نکنه هر روز نمایندگی باشم.

  1. سلام. لطفا توجه کنید که اسکوترهای مورد نظرشما در یک کلاس (قیمتی و کاربردی) نیستند. همگروه Nmax هوندای PCX است که قبلا درباره آن صحبت کرده ایم. برای کاربردی که شما ذکر کردید شاید تنها مزیت adv نسبت به ان مکس وجود کمک فنر جفتی عقب آن باشد اما باید هردوی آنها رابرای تسلط و ترک نشینی تست کنید. متاسفانه اسکوتر های امروزی برای حمل مسافر راحت نیستند (چون پهنای زین زیاد است). پیشنهاد ما برای کسانی که به دنبال سبکی و چابکی و راحتی مسافر هستند موتورسیکلتهای آندربُن (مانند هوندا کاب، هوندا ویو،…..) است. برای اطلاع بیشتر به مطلب “آندربن چیست” در سایت ما مراجعه فرمایید.

  1. درود و سپاس از شما. سازنده برای حالت تک سرنشین و دو سرنشین عدد (PSI) 22 را برای چرخ جلو و عدد (PSI) 36 را برای چرخ عقب توصیه میکند (تنظیم فشار باید وقتی لاستیک سرد است انجام شود). کاهش فشار باد لاستیک منجر به افزایش سائیدگی، گرم شدن و ترکیدن می شود و خطرآفرین است و توصیه نمیشود. گاهی میتوان با لاستیکهایی که فاق بلند تری دارند به نرمتر شدن کمک کرد اما نمیتوان بر خشکی زیاد فنرها (به دلیل تنظیم و کورس) با کاهش فشار باد فائق آمد. گاهی بهترین راه تعویض فنرها و استفاده از فنرهای نرمتراست. در مورد موتور خود با تعمیرکار با تجربه در سیستم تعلیق مشورت کنید.

 4. سلام و خسته نباشید از بررسی کامل و عالی شما

  واقعا می تونم بگم از نظر هندلینگ ، مانور پذیری ،شتاب با این حجم موتور و احساس اطمینان در سرعت های بالا این موتور خیلی عالی است.
  عملکرد موتور و گیربکس هم عالی است واقعا نشان میده ژاپنی ها و یاماها چقدر ماهر هستند در زمینه طراحی موتور.البته من مقایسه با اسکوتر های موجود در ایران میگم این مطلب را، در کل بیشتر اسکوتر ها بدلیل مدل طراحی و لاستیک های کوچکشان از کوبش در خیبانهای نا هموار ایران رنج می برند که سر آمدشون وسپا هست:((( ..ولی در کل پیشنهاد میکنم برای کم شدن کوبش از باد نیتروژن در لاستیک ها استفاده کنید شاید خیلی زیاد نباشه ولی بی تاثیر نیست.

  1. سلام وقت بخیر با توجه به این اینکه إن مکس کیلس و مدل سوییچی داره آیا این دو برتری نسبت به هم دارند و در خرید و فروش کیلس بودن یا نبودن فرقی داره به لحاظ بازار فروش

 5. سلام وقت بخير،ميشه لطف كنيد يه راهنمايى كنين كه چه مارك روغن موتورى براى n max مناسبه و اينكه بايد 10w40 يا 10w30 كدومو بايد استفاده كنيم
  ممنون ميشم از راهنماييتون

  1. درود. روغن توصیه شده توسط شرکت یاماها برای ان مکس 10w40 به شرط دارا بودن استاندارد JASO MA است. متاسفانه روغن هایی با برندهای خارجی و عکس موتورسیکلت روی قوطی آنها در بازار موجود است که فاقد اطلاعات کافی است (مانند کاسترول با قوطی سبز) . شخصا برندهای تولید کنندگان معتبر روغن در ایران را ترجیح میدهم. مطمئن شوید که یکی از استانداردهای JASO MA یا JASO M2 بر روی قوطی درج شده باشد. ایرانول، اسپیدی،بوش، …… با استانداردهای فوق در بازار موجود است.

 6. سلام ممنون میشم بدونم نظرتون بین یاماها انمکس و اروکس و هندا ای دی وی کدوم هست ،میخوام بدونم نظر شما که کننده کار هستید کدوم گزینه هست

  1. سلام. بستگی به نوع استفاده و سلیقه و ترجیحات شما داره. ازنظر پارامتر های فنی (انجین) تفاوتی چندانی بین اروکس و ان مکس نیست. اما شاسی اروکس سبکتر است و ظرفیت باک آن کمتر. پس وزن کمتری هم داره. اونایی که میخوان موتورسبکتر و چابکتری توی شهر های شلوغ داشته باشند شاید اروکس رو انتخاب کنند. ان مکس امکانات راحتی بیشتری داره و کمی درشت تره. هوندا ای دی وی هم برای شهر و هم جاده های خاکی ساخته شده و فاصله زیر اون تا زمین زیاد تره. باید ببینید نیازتون چیه، ظاهر کدوم رو می پسندید و از سواری با کدوم لذت بیشتری میبرید (با فرض اینکه تفاوت قیمتهای اونا خیلی براتون اهمیت نداشته باشه و داشتن نمایندگی هم براتون مهم نباشه).

 7. با سلام
  آیا nmax برای استفاده خانواده چند نفره جهت تردد در شهر تهران برای خرید و گشت و گذار مناسب است (فضای زین و راحتی ولازم را دارد) وآیا گزینه بهتری پیشنهاد می کنید؟

  1. درود بر شما. اسکوتر ها وسیله مناسبی برای تردد های شهری یک نفره هستند ولی استفاده از آنها به دلیل پهن بودن قسمت عقب (محل نصب انجین) و زین برای ترک نشین راحت نیست. موضوع دیگر توان پایین تر انجین در آنهاست که برای استفاده چند نفره در شهرهایی مثل تهران – که خیابانهای سربالا دارد- مشکل ساز میشود.

  1. درود بر شما. در مورد مقایسه این دو موتور بارها در کامنت های این دو اسکوتر توضیح داده ایم. لطفا مطالعه کنید. سلیقه و معیارهای افراد متفاوت است. مثلا اگر به دنبال نرمی بیشتر هستید هوندا. اگر داشتن نمایندگی برایتان اهمیت دارد یاماها. سپاس از توجه شما.

 8. با تشکر از توضیحاتتون تجربه من از این اسکوتر زیبا و دوست داشتنی در تکمیل صحبتهای شما چندتا چیز هست محاسنی که شرح دادین کاملا درسته معایب هم همینطور و فقط چند نکته اضافه میکنم، یکی اینکه قطعاتش و اکسسوریهاش توی بازار ایران کلا وجود نداره، مدلی که من تهیه کردم ای بی اس جلو و سی بی اس عقب و داره کیلس نداره و کنترل چسبدگی هم گمان نمیکنم که داشته باشه، چرخها یکمی برای این ابعاد کوچیکه و باعث کوبیدن بیشترش میشه. در ضمن بزرگترین سایز کلاه هم توی محفظه جا میشه به شرط اینکه کلاه و پشت و رو و فک بسمت عقب موتور باشه.

  1. سلام. متاسفانه دراین مورد کمکی نمیتوانیم بکنیم. به نمایندگی موتور مراجعه کنید.

 9. سلام خسته نباشید
  واقعا سایت شما تنها سایتی تو ایران هست که نقد و بررسی درست و حسابی از موتور میزاره خواستم ازتون تشکر کنم. دمتون گرم 👌

 10. سلام وقت بخیر
  من لاکی 180 دارم و اینکه لاستیک ایرانی و ساخت ایران یاسا است و خیلی اذیت میکنه و در خط کشی عابر و پل های آهنی تو باران بسیار لغزنده و خطرناک رانددگی باهاش
  تصمیم گرفتم عوض کنم و بین
  NMAX adv , AEROX ( البته نمیدونم لاستیک این سه مدل خارجی هست یا نه ؟ )
  موندم که موقع رانندگی تو اتوبان و شهر و موقع بارون اذیت نکنه و نمیدونم سایز لاستیک مهم تو این عوامل که عرض کردم یا نه ؟ ( مثلا سایز بزرگتر با اینچ بزرگتر بهتر یا نه ؟)
  و کدوم خدمات و تامین قطعات بهتری دارن در حال حاضر ؟
  ممنون از شما و سایت خوبتون

  1. مشکل لیزی لاستیک روی خط کشی و در باران برای بیشتر لاستیکها (البته به درجات مختلف) وجود داره و منحصر به شما نیست. بهتره به فکر لاستیکهای بهتر باشید تا تعویض موتور. در ضمن در هوای سرد لاستیک سفت تر میشود و زودتر لیز میخورد. اندکی کم کردن فشار باد گاهی کمک به اصطکاک بیشتر میکند.
   بطور کلی دمای هوا، شرایط جاده، فشار باد، سایز لاستیک، جنس لاستیک و طراحی مقطع آن عوامل مهم در عملکرد لاستیک هستند. اسکوتر های یاماها را هم نیرو موتور وارد میکند و ظاهرا بصورت متفرقه هم وارد میشوند. در مورد خدمات نیرو موتور تا سال گذشته مشکلات زیادی وجود داشت. وضعیت فعلی آن را بررسی نکرده ایم. ببینید آیا در محدوده زندگی شما خدمات دارند یا خیر.

   1. ممنون از راهنکایی شما
    از بین adv و nmax با توجه به نوع لاستیک کدوم پیشنهاد میدید ؟

     1. سلام وقت بخیر
      با توجه با سوال اولی که مطرح کردم
      شما سواری و لاستیک کدوم یک از این دو مدل adv و nmax را تایید میکنید ؟

     2. درود. بر اساس فیدبک بیشتر کاربران سواری ان مکس خشک تر است.

     3. سلام
      یعنی ان مکس فرمان پذیری سفت و سواری خشک داره ؟
      و اینکه adv دو سوپاپ و ان مکس چهار سوپاپ از نظر شما ایراد حساب میشه ؟

     4. بله سواری ان مکس خشک تر از هوندا است. چهار سوپاپ باعث جریان هوای بیشتری به انجین میشه و در دورهای بالا راندمان را بهتر میکند.

 11. سلام جناب شیرزادی عزیز من میخوام موتور بگیرم بین nmax و ایروکس یاماها کدوم منطقی تر و بهتر هستش که بگیرم یا تو این رنج قیمت موتور بهتری پیشنهاد میدید من فقط واسه توی شهر میخوام سرنشین عقب هم ندارم فقط میخوام خودم راحت باشم و مسافت طولانی م ندارم چی پیشنهاد میدید ممنونم میشم

  1. سلام. فکر کنم قبلا خیلی در این مورد توضیح دادیم. ببینید به سوال شما پاسخ دقیق نمیشه داد. به خیلی از عوامل بستگی داره. مثلا تهران بدلیل وسعت، ترافیک و داشتن خیابانهای سربالا و اتوبان با یک شهرستان که همش کفی است و تراکم نداره متفاوته. بودجه و سلیقه و کاربری افراد هم متفاوته. با توضیحات شما هر دوی این مدلها خوبه ولی هوندا تا امروز نرمتر بوده. برید و موتور رو از نزدیک ببینید و اگر تونستید تست کنید ببینید کدوم تو دست تر هست، ارگونومی بهتری (برای شما) داره و بیشتر دوستش دارید. هوندا و اس وای ام هم هست. بودجه تون رو ببینید. ایروکس اسپرتی تره و سبکتر. خیلی از کاربرهای ان مکس از سفت بودن موتور شکایت دارن. کامنت ها رو بخونید لطفا.

 12. با سلام خدمت جناب شیرزادی عزیز.
  برای خیابان های شلوغ و‌پرترافیک گفتین ک ایروکس بهتر از بقیه هس.درسته؟
  و اینکه نظرتون راجع ب بنلی وی زد ۱۲۵ چيه اگه شناختي ازش دارين؟

  1. سلام. بنده فقط عرض کردم که ایروکس از ان مکس جمع و جور تر و کمی سبک تر و ظاهر اسپرتی تری داره. بنلی مورد نظر شما را شخصا توصیه نمیکنم. بعد از برندهای درجه یک مانند هوندا و یاماها شخصا برند اس وای ام رو که در انواع مختلف توسط دینو موتور، نیرو موتور و سهند سیکلت سپاهان عرضه میشه توصیه میکنم.

 13. سلام خسته نباشید قربان من بین adv و یاماها اروکس موندم برای سرکار رفتن تا خونه میخوام میخوام هم شتابش خوب باشه هم نرم باشه دوترک میرم میام میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. درود. شتاب و سرعت ایروکس بهتره ولی خیلی نرم و مناسب دو ترک نیست (در نقد و بررسی توضیح داده شده).

 14. سلام وقت بخیر بنده هوندا ای دی وی دارم بنظرم خیلی خشک هست و زین سفت دارد بنظر شما با خرید یاماها آن مکس سواری بهتری خواهم داشت به لحاظ زین راحت تر ؛تعلیق بهتر و شتاب با سپاس

  1. درود. نرمی جزو خصوصیات ان مکس نیست. شاید بهترین گزینه از این نظر پی سی ایکس باشه. در ضمن نرمی امری مطلق نیست و بستگی به تجربه قبلی و انتظار و معیار شما از نرمی، مشخصات زین، فنربندی موتور و خصوصیات بدنی شما دارد. هوندای ای دی وی که برای شما نرم نیست برای خیلی ها نرم است. به عبارت دیگر فقط شمایید که میتوانید بگویید ایا نرمی یک موتورسیکلت برای شما کافی و مناسب است یا خیر. نظرات دیگران همه نسبی و فقط تا حدودی میتواند برای شما درست باشد.

  1. غیر از پی سی ایکس شنیده هایی هم داریم از اینکه تی وی اس ژوپیتر و وسپا بورلی هم بد نیستند. اما تجربه شخصی از آنها نداریم.

 15. جناب شیرزادی عزیز شما بهترین پیشنهادتون باتوجه به تجربیات همون پی سی ایکس هست (با تست که کردم پی سی ایکس مانور خوبی نداره بخاطر فلاپ بزرگ جلو

  1. همیشه نرمی سیستم تعلیق رابطه عکس با هندلینگ دارد. هرچه فنربندی نرمتر باشد هندلینگ و فرمان پذیری ضعیف تر می شود. به همین دلیل است گه تمام موتورسیکلت ها و خودروهای اسپرتی خشک هستند. بنابر این باید به دنبال نقطه بهینه این دو بود. نرمی بالاتر در اسکوتر های بزرگتر ( بالای 300 سی سی مثل سوزوکی برگمن و هوندا فورزا و یاماها تی مکس) که برای مسافرت ساخته شده بدست می آید که در ایران موجود نیست. شاید در میان اسکوترهای 125 سی سی و پایین تر هم پیدا شود ولی ما از آن اطلاعی نداریم. با دیگران نیز مشورت کنید.

 16. ممنون از وقت که گذاشتید و توضیح که دادید بعنوان زحمت آخر در کل یاماها آن مکس توصیه میکنید بسیار شتاب و جاپایی های راحتی دارد

  1. بله. شما از میان بهترین های بازار انتخاب کرده و میکنید. مشکل بسیاری از دوستان این است که میخواهند موتورسیکلتی داشته باشند که از همه نظر بهترین باشد. چنین چیزی ممکن نیست. اگر انتظارات خود در مورد میزان نرمی کمکها را به نفع مزایای دیگری که گفتید مدیریت کنید انتخاب خوبی است.

 17. سلام خسته نباشيد
  روغن موتور nmax هر چند هزارتا بايد تعويض بشود؟
  روغن گيربكس هرچندهزارتا؟
  تسمه هم هر چندهزار تا؟
  تشكر

  1. درود. تعویض اول در 1000 کیلومتر، دوم در 4000 کیلومتر و سپس 4 هزار کیلومتر. اولین تعویض روغن انتقال نیرو در 1000 کیلومتر و بعد هر 12000 کیلومتر. برای تسمه هر وقت چراغ تعویض تسمه روشن شد یا هر 25000 کیلومتر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا