لوازم و تجهیزاتمعرفی لوازم و تجهیزاتمقایسه لوازم و تجهیزات

مقایسه کلاه ایمنی موتورسواری ادونچر با کلاه آفرود

وقتی که یک موتورسیکلت تریومف تایگر برای خودم خریدم، یک کلاه ایمنی Nexx XD-1 (که اکنون X-Wild Enduro نامیده می شود) گرفتم. بعدا فهمیدم که گول حقه های بازاریابی را خورده ام و انتخاب مناسبی نکرده ام. میخواستم یک کلاه ایمنی ادونچری فانتزی داشته باشم، چون فکر می کردم ظاهر زیباتری دارد. اما هرچه که بیشتر درمسیر های آفرود راندم، بیشتر متوجه شدم که کلاه Nexx عملا یک کلاه ایمنی خیابانی است و به درد مسیر های خاکی نمی خورد.

دلیل اینکه نمی بینید از کلاه های ایمنی خیابانی برای آفرود استفاده شود این است که عموما سنگین تر هستند، تهویه کمتری نسبت به همتایان آفرود خود دارند و دریچه صورت آنها به اندازه کافی بزرگ نیست که بتوان از عینک استفاده کرد. فکر می کنید چرا این موارد در آفرود بسیار مهم است؟

کلاه ایمنی آفرود

به طور معمول، هنگامی که در آفرود میرانید با سرعت بسیار کمتری نسبت به خیابان حرکت می کنید و از نظر جسمی بیشتر با موتورسیکلت درگیر هستید. یک کلاه ایمنی سبک تر، با تهویه بهتر، خستگی را کاهش می دهد و به خنک نگه داشتن شما کمک می کند. عینک محافظ به شما امکان می دهد تا با کمترین مه آلودگی نفس بکشید و لایه فوم جاذب کمک می کند تا قبل از آنکه عرق در چشم شما چکه کند جذب شود. عینک همچنین در دور نگه داشتن گرد و غبار و شن و ماسه از چشم در شرایط خشک عملکرد بهتری دارد.

کلاه ایمنی
کلاه  Leatt GPX 5.5  یکی از بهترین کلاه های ایمنی موتورسواری از نظر تهویه هوا است، ظاهر جمع و جوری دارد و سبک وزن است

 

کلاه ایمنی موتورسواری، مخصوص رفع همه این عوامل طراحی شده است. از آنجا که کلاه آفرود دارای محافظ صورت و مکانیسم باز و بسته شدن آن نیست، معمولاً از کلاه ایمنی خیابان سبک تر است. اکثر کلاه های ویژه آفرود از دریچه های بزرگ و کانال های هوایی برش داده شده در لایه EPS برای کمک به جریان هوا و کاهش وزن برخوردار هستند. دریچه یا بازشدگی بزرگ ناحیه چشم اجازه می دهد تا عینک کاملاً در کلاه ایمنی قرار بگیرد و اضافه شدن یک طلق ضد نور به محافظت چشم از آفتاب کمک می کند.

نقاط ضعف کلاه ایمنی آفرود عبارتست از: اینکه در برابر عناصری مانند باران یا هوای سرد محافظت کمتری از صورت موتورسوار می کنند، سر و صدا در آنها زیاد است چون هیچ عایقی برای صدا ندارند و نقاب آفتابگیر کشیده آنها در سرعت زیاد سر موتورسوار را بطرف بالا می کشد. به همین دلیل، برخی افراد کلاه ایمنی ادونچری مانند Nexx فوق الذکر را انتخاب میکنند.

کلاه ایمنی
 چگونگی استفاده ازبند عینک برای جلوگیری از چکه کردن عرق درچشم
کلاه ایمنی ادونچری

کلاه ایمنی ادونچری محصول نسبتاً جدیدی است که راحتی کلاه ایمنی خیابانی را با عناصری از یک کلاه ایمنی آفرود ترکیب می کند. معمولا قسمت بالای این نوع کلاه ایمنی برای کاهش فشار باد و توربولانس تقویت شده، دارای یک طلق محافظ بزرگ برای صورت است که می توان با عینک یا بدون عینک از آن استفاده شود و بیشتر از کلاه ایمنی خیابانی تهویه می شود. در مقابل، این نوع کلاه ایمنی موتورسواری نه برای استفاده انحصاری در خیابان خوب است و نه برای آفرود.

در یک دنیای ایده آل، شما باید بتوانید چندین کلاه ایمنی داشته باشید و بسته به شرایط، مناسب ترین را برداشته و حرکت کنید. اما ما در دنیای واقعی زندگی می کنیم و کلاه ایمنی محصول گران قیمتی است و داشتن چندین نوع کلاه ایمنی برای بیشتر افراد عملی نیست. بنابراین، توصیه می کنیم روی ویژگی هایی که برای شما بیشتر اهمیت دارند تمرکز کنید.

به عنوان مثال، اگر 90 درصد از موتورسواری شما در خیابان های آسفالت است، و فقط هرازگاهی گریزی به مسیر خاکی کوتاهی میزنید بهتر است کلاه ایمنی خیابانی داشته باشید. اما اگر قصد سفر طولانی تری را دارید که در آن هم در جاده آسفالته و هم در آفرود میخواهید برانید، یک کلاه ایمنی ادونچری بیشتر بکار شما می آید. اگر هم که بیشتر موتورسواری آفرود می کنید، کلاه ایمنی آفرود مناسب شماست.

کلاه کاسکت
کلاه ادونچری Scorpion AT-950 با فک متحرک (مدولار) 
گزینه های کلاه ایمنی

در حال حاضر کلاه ایمنی ادونچری Klim Krios پانصد (500) دلاری، محصولی ممتاز است. گرچه از بهترین تهویه برخوردار نیست، اما وزن آن تقریباً 400 گرم کمتر از اکثر رقباست و امکان استفاده از عینک بدون برداشتن قسمت جلو را فراهم می کند.

کلاه ایمنی

اگر بودجه محدود تری دارید، Scorpion EXO-AT950 دویست و هفتاد (270) دلاری را در نظر بگیرید که ارزندگی منحصر بفردی دارد و در انواع شرایط خارج از جاده و جاده بسیار خوب عمل می کند.

کلاه ایمنی

برای کلاه ایمنی آفرود ما VFX-EVO Shoei  پانصد (500) دلاری را پیشنهاد میکنیم.

کلاه ایمنی

اما کلاه ایمنی آفرودی که ما را خیلی تحت تأثیر قرار داده، Bell MX-9 MIPS یک صد و هشتاد (180) دلاری است که به سختی می توان یک کلاه ایمنی آفرود با مجموعه مشخصات بهتر و راحتی بیشتر پیدا کرد.

کلاه ایمنی

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا