دانشنامهمعرفی کتاب

کتاب وسپا: شیک و رمانتیک

داستان وسپا (Vespa) و پیاجو (Piaggio)

کتاب “وسپا: شیک و رمانتیک” (Vespa: Style and Passion) نوشته والریو بونی (Valerio Boni) و استفانو کوردارا (Stefano Cordara)، داستان وسپا را روایت می کند. داستان اسکوتر سمجی که به ایتالیا کمک کرد پس از جنگ جهانی دوم دوباره روی چرخ خود (بخوانید پای خود) بایستد. وسپا سنبل خیلی چیزها شد (عشق، مد، ایتالیا،….) و مترادف کلمه اسکوتر.

کتاب وسپا:شیک و رمانتیک

این داستان با خانواده پیاجیو و شرکت آن ها که در سال 1887 تأسیس شد، آغاز می شود. شرکت Piaggio، تجربه ای طولانی در طراحی کشتی، قطار و هواپیما داشت، اما در جنگ جهانی دوم در طرف بازنده جنگ بود و با توقف جنگ دیگر خبری از قراردادهای بزرگ نظامی نبود.

کتاب وسپا:شیک و رمانتیک

به همین دلیل، انریکو پیاجیو برای راه اندازی دوباره چرخ های صنعت و تجارت شرکت خود، و تامین نیاز مردم به وسیله ای سریع، راحت و ارزان، وسپا را به کمک “کرادینو داسکانیو” آفرید، و این تمام توقع او از ساخت وسپا بود. اما آن وسیله نقلیه، تبدیل به چیزی بسیار فراتر از آنی شد که در سال 1946 انتظار آن می رفت.

این کتاب به شرح داستان چگونگی پیدایش اولیه وسپای ۹٨ و برخی از طرح های ابتدایی آن و مدل های معروف دیگر وسپا تا به امروز می پردازد. نویسنده ما را با تغییرات اتفاق افتاده و آن چه که از آن زمان تا به حال تغییر نکرده آشنا می سازد و ما را به شگفتی وا می دارد.

کتاب وسپا:شیک و رمانتیک

در این کتاب با اشاره به کمپین های تبلیغاتی منحصر به فرد و غیرعادی فولکس واگن در دهه ۱۹۶۰ که باعث شهرتش این برند آلمانی شده بود به  مسیر مشابهی که پیاجو در خلق تبلیغات رنگارنگ و غیرعادی، دنبال کرد می پردازد. در این کتاب، یک فصل کامل به چگونگی تبلیغات و بازاریابی وسپا و تکامل آن در طول سال ها اختصاص داده شده است.

بخشی از موفقیت بازاریابی وسپا به خاطر گنجاندن اسکوتر وسپا در فیلم های هالیوودی معروف آن زمان و نشان دادن صحنه هایی از هنرپیشگان آنها سوار بر اسکوتر های وسپا بود.

کتاب وسپا:شیک و رمانتیک

 در این کتاب حتی به لحظه طنزی از پشت صحنه فیلم بن هور اشاره میکند، جایی که چارلتون هستون و استفان بوید در حالی که لباس مردم روم باستان را به تن داشتند ارابه های خود را با یک وسپا و یک دوچرخه عوض کردند تا دور مجموعه بچرخند . حضور سینمایی وسپا تا به امروز نیز ادامه دارد که یکی از آخرین نمونه های آن حضور وسپا در فیلم کارتونی لوکا (Luca) است.

اسکوتر وسپا در انیمیشن لوکا

اگرچه وسپا برای استفاده شهری طراحی شده بود، اما بسیاری از آن در سفرهای ماجراجویانه استفاده کردند. نمونه آن سفر جرمی کلارکسون ( مجری اصلی و مشهور برنامه تخت گاز یا Top Gear ) از جنوب تا شمال ویتنام با وسپا بود که در مقایسه با کاری که برخی از مردم انجام داده اند، مانند قطره ای در دریا است. از بیابان و صحرا گرفته تا قطب شمال، عملاً کمتر جایی روی کره زمین وجود دارد که وسپا از آن بازدید نکرده باشد.

کتاب وسپا:شیک و رمانتیک

این کتاب در مورد برخی از معروف ترین و دیوانه کننده ترین سفرهایی که مردم با وسپا انجام داده اند، نیز صحبت می کند. مردم با وسپا مسابقه هم می دادند در حالی که به هیچ وجه قرار نبود وسپا، وسیله ای برای مسابقات باشد. ضرب‌المثلی در محافل روز اتومبیلرانی وجود دارد که می‌گوید: «بهتر است یک ماشین کند را سریع برانید تا یک ماشین سریع را، آهسته”. فکر می کنم این فلسفه در مورد وسپا نیز صدق می کند. حتی سریع ترین مدل های وسپا مانند GTS 300 Supersport، در مقایسه با هر موتورسیکلت مسابقه ای دیگر بسیار کند است. با این وجود، عده ای با وسپا سرگرمی و تفریح درست کرده اند و میکنند.

کتاب وسپا:شیک و رمانتیک

اگر با زبان انگلیسی اشنایی دارید و عاشق وسپا هستید کتاب “وسپا: شیک و رمانتیک” گزینه خوبی است که با آن روی کاناپه لم بدهید، چای یا قهوه بنوشید و در تاریخ این اسکوتر مشهور غرق شوید (البته به شرط آشنایی با زبان انگلیسی) . این کتاب، پر از اطلاعات خوب و تصاویر زیباست که آن را برای هر دوستدار موتورسیکلت و برند جذاب می کند.

منبع
راید اپارت (با دخل و تصرف)

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا