نقد و بررسی آفرودنقد و بررسی موتورسیکلت

گزارش تست اولیه کاوازاکی KX250X

کاوازاکی برای سال 2021  در کنار موتور کراس KX250، دو مدل آفرود جدید با حجم سیلندر متفاوت به بازار عرضه کرده است: KX250X وKX450X.

KX250X را می توان نسخه آفرود KX250 دانست. به این معنی که این موتورسیکلت برای شرکت در مسابقاتی مانند مسابقات آفرود قهرمانی جهان (WORCS) طراحی و ساخته شده است.
درحقیقت KX250X ضمن حفظ تمام ویژگی های عملکردی نمونه موتوکراس خود، به اجزای دیگری مانند: صفحه محافظ زیر، جک بغل، چرخ عقب 18 اینچی و لاستیک های Dunlop Geomax AT81 تجهیزشده که بیشتر به کار آفرود می آید. همچنین سیستم سوخت رسان انژکتوری آن دارای تنظیم متفاوتی با نوع موتوکراس است، خورشیدی چرخ عقب یک دندانه بزرگتر شده و تنظیمات فنربندی هم تغییر کرده است. تقریباً 100 درصد از تغییرات استانداردی را که بیشتر موتورسواران در موتوکراس خود ایجاد می کنند، تا موتورسیکلت خود را مناسب آفرود کنند قبلا در این موتورسیکلت انجام شده است. تنها مورد اساسی دیگری که ممکن است بخواهید به آن اضافه کنید محافظ یا گارد دست است.

کاوازاکی KX250X

پیشران

پیشران این موتورسیکلت همان پیشران KX250 مدل 2021 است. پیشتر اشاره کردیم که تنظیمات سیستم سوخت رسان انژکتوری آن تغییر کرده و خورشیدی چرخ عقب بزرگتر شده تا گشتاور و پاسخگویی موتور در دورهای پایین پیشران و مانورپذیری در مسیرهای تنگ افزایش یابد.

ریمپ ECU در این موتورسیکلت با استفاده از کنترل کننده KX FI امکان پذیر است. دندانه اضافه شده بر روی خورشیدی عقب به کاهش نسبت دنده ها نیز کمک کرده است که طبیعتاً اگر قصد راندن با سرعت بالا یا مسابقه دادن دارید این موضوع امتیازی برای شما نخواهد بود. کلاچ این موتورسیکلت همان کلاچ هیدرولیکی جدید شرکت Nissin است که درمدل موتوکراس نیز نصب شده و آزمایش خود را قبلا در مدل KX450 پس داده است.

کاوازاکی KX250X

فنربندی، شاسی و فرمان پذیری

شاسی KX250X برگرفته از شاسی KX450 است و تمام جزییات و قطعات آن همانند KX250 است. فرمان دارای چهار وضعیت برای تنظیم است و جاپایی ها در دو وضعیت قابل تنظیم هستند. شاسی باریک است ولی وضعیت نشستن روی موتور راحت است.

با اینکه قطعات فنربندی این موتورسیکلت با KX250 فرق چندانی نکرده اما تغییر عملکردی زیادی بین این دو رخ داده است. دوشاخ Coil-Spring 48 میلی متری جلو و شاک عقب ساخت KYB، در این موتور دارای ضریب فنری(Spring Rate) نرمتر بوده و سوپاپ دار شده اند تا مناسب مسابقات آفرود گردند. ترمزها کارکرد خوبی دارند و همانی است که در مدل موتوکراس وجود دارد. قطر دیسک ترمز جلو 270 میلی متر و در عقب 240 میلی متر است.

گرچه که فنربندی این موتورسیکلت برای پرش طراحی نشده ولی به شرطی که فشار زیادی روی دوشاخ جلو وارد نکنید در پیست موتوکراس نیز خوب عمل میکند. این موتورسیکلت ترکیب مناسبی است از راحتی در سرعت های پایین و عملکرد خوب در سرعت های متوسط. بر روی این موتورسیکلت احساس چسبیدگی بیشتری به زمین می کنید تا مدل موتوکراس.

کاوازاکی KX250X

سواری

تبدیل یک موتوکراس به موتورسیکلت آفرود کار سختی نیست اما کمی هزینه بر و وقت گیر است. اما KX250X بصورت استاندارد بسیاری از نیازهای آفرودی شما را تامین میکند.

گفتیم که این مدل فنربندی نرم تری نسبت به نمونه موتوکراس خود دارد که برای راندن در سنگلاخ خوب است اما نه به اندازه ای که به عملکرد آن آسیب بزند. موتورسیکلت تعادل خوبی دارد و هنوز مقاومت زیادی در انتهای کورس فنرها وجود دارد.

مجموعه پیشران و جعبه دنده بسیار خوب عمل میکنند و شاید بتوان گفت از نمونه موتوکراس عملکرد بهتری دارند. همچنین بکارگیری چرخ 18 اینچی عقب باعث نرمی بیشتر در مسیرهای سنگلاخی میشود.

KX250X موتورسیکلتی عالی است برای کسانی که میخواهند در آفرود و حتی در پیست موتوکراس برانند و مسابقه دهند. مجموعه مشخصات و قیمت مناسب 8400 دلاری، آن را تبدیل به گزینه جذابی در مقابل رقبای خود میکند.

کاوازاکی KX250X

مشخصات فنی:
  • پیشران: تک سیلندر چهار زمانه با حجم 249سی سی، مجهز به دو میل سوپاپ، خنک شونده با مایع
  • انتقال نیرو: جعبه دنده پنج سرعته
  • شاسی: آلومینیم
  • فنربندی جلو: دوشاخ Coil-Spring 48 میلی متری با کورس 12.4 اینچ ساخت KYB، قابلیت تنظیم فشار(Compression) ودمپینگ پس زدن (Rebound Damping)
  • فنربندی عقب: شاک ساخت KYB با کورس 12.4 اینچ، قابلیت تنظیم Spring Preload و high-/low-speed compression ودمپینگ پس زدن (Rebound Damping)
  • ترمز جلو: کالیپر دو پیستون ساخت Nissin، قطر دیسک 270 میلی متر
  • ترمز عقب: کالیپر تک پیستون ساخت Nissin، قطر دیسک 240 میلی متر
  • ارتفاع زین: 37.2 اینچ
  • ظرفیت مخزن سوخت: 6 لیتر( 1.6 گالن)
  • وزن تر: 109 کیلوگرم (240 پوند)

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا