مسابقاتموتورسواری

مشهورترین پیست های مسابقات موتورسواری جهان

موتورسیکلت و پیست مسابقه ترکیب نفس گیری را خلق می کند که تماشاچیان آن حتی پلک هم نمی زنند. اگر شما یکی از آن علاقه مندان به مسابقات موتورسواری باشید نه تنها اشتیاق به دانستن درباره قهرمانان این رشته و موتورسیکلت های آنان را دارید، بلکه از دانستن معروف ترین پیست های مسابقات موتورسواری در جهان نیز خوشنود خواهید شد.

1. پیست آسن (Assen) – هلند

پیست آسن را می توان پیست مرجع برای موتورسواران نامید. سابقه این میدان به سال 1954 بر‌می‌گردد. در آن سال جاده ای مشهور به جاده کلیسا در ناحیه آسن، که از وسط چند دهکده می گذشت را برای برگزاری مسابقه TT (Tourist Trophy) هلند اصلاح و آماده کردند. این آماده سازی برای پذیرش یک صد هزار نفر( شصت هزار نفر به صورت نشسته) بود. این پیست 4.555 کیلومتر طول و 18 پیچ دارد.

نکته جالب: اینکه این پیست در سال 2006 مورد بازسازی قرار گرفت اما نقطه پایان آن همچنان حفظ شد.

پیست موتورسواری

2. پیست Autódromo Termas de Río Hondo – آرژانتین

این پیست نسبتا جدیدی است که در سال 2007 درمنطقه Termas de Río Hondo آرژانتین ساخته شد و در سال 2012 بازسازی شد. با طول 4.805 کیلومتر و 14 پیچ، این پیست شرایط ثبت رکورد 1:43:961 توسط یک موتورسیکلت Kalex در جریان مسابقات گراند پری (دسته Moto 2) سال 2014 را فراهم آورد.

نکته جالب: بازسازی سال 2012 براساس طرحی از Jarno Zaffelli (طراح پیست ایتالیایی) صورت گرفت.

پیست

3. پیست Brno – جمهوری چک

این پیست از جهت ظرفیت پذیرش تماشاچی (250 هزار نفر) مشهور است. پیچ های تند مسیر مسابقه و فضای جنگلی اطراف پیست محیط فرح بخشی را برای علاقه مندان موتورسواری و طبیعت فراهم کرده است.

نکته جالب: مسابقات گراند پری از سال 1930 در این پیست که مسیر مسابقه در آن از میان دهکده های متعدد عبور می کنند برگزار گردید.

پیست موتورسواری

4. پیست Circuit de Barcelona – کاتالونیا، اسپانیا

این پیست در سال 1991 ساخته شد و میزبان مسابقات گراند پری اسپانیا در سال افتتاح خود، بود. آزمایشات زیادی در این پیست انجام شده و به ویژه رانندگان و مکانیک های فرمول یک با این پیست آشنا هستند. بهترین رکوردی که در این پیست 4.652 کیلومتری ثبت شده، معادل 1:21:670 بوده که به وسیله Kimi Raikkonen در سال 2008 برای تیم فراری رقم خورد. مسابقه مشهور موتورسواری گراند پری سال 2009 که در آن Valentino Rossi و Jorge Lorenzo بر سر مقام اولی با هم رقابت داشتند و با پیروزی Rossi خاتمه یافت در این پیست برگزار شد.

نکته جالب: تا سال 2013 این پیست با نام Circuit de Catalunya شناخته می شد. اما در این سال یک قرار داد اسپانسری با شهرداری بارسلونا امضا شد و نام آن به Circuit de Barcelona – Catalunya  تغییر کرد.

پیست

5. پیست Losail International Circuit

پیست Losail خارج از شهری به همین نام در قطر واقع شده است. این پیست در کمتر از یک سال ساخته شد و در سال 2004 برای مسابقات گراند پری مارلبرو افتتاح شد. طول آن کمی بیشتر از پیست های دیگری است که در این مقاله به آنها اشاره شده و مسیر مستقیم بیش از یک کیلومتری دارد. در سال 2007 روشنایی دایمی برای برگزاری مسابقات در شب به آن اضافه شد. نقطه ضعف این میدان مسابقه، محدود بودن ظرفیت پذیرش تماشاچی به حدود 8000 نفر است.

نکته جالب: اطراف مسیر مسابقه چمن مصنوعی قرار داده شده تا از ورود ماسه های اطراف به پیست جلوگیری شود.

پیست موتورسواری

6. پیست Misano World Circuit Marco Simoncelli – ایتالیا

نام قبلی این پیست Misano World Circuit بود و قبل از سال 2006 نیز به Circuito Internazionale Santa Monica معروف بود. بین سالهای 1970 تا 1972 در استان Rimini در ایتالیا ساخته شده. طول آن 4.2 کیلومتر است و 16 پیچ دارد. در سال 2006 اصلاحات زیادی شامل تغییر مسیر حرکت در جهت حرکت عقربه های ساعت و تعریض مسیر به 14 متر در آن انجام شد. اینجا جایی است که زندگی دو موتورسوار خاتمه یافت: Wayne Rainey وShoya Tomizawa که در سال 2010 در جریان مسابقات Moto2 کنترل موتورسیکلت خود را از دست داده و کشته شدند.

نکته جالب: نام این پیست در سال 2012 به یادبود موتورسوار محلی بنام  Marco Simoncelli که سال 2011 در مالزی کشته شده بود تغییر کرد.

پیست موتورسواری

7. پیست Phillip Island Grand Prix Circuit

این پیست در Philip Island استان ویکتوریا در استرالیا واقع شده است. طول مسیر آن 4.445 کیلومتر و دارای 12 پیچ است. سابقه این پیست به 1951 بر می گردد که شش تاجر محلی تصمیم می گیرند برای احیای مسابقات موتورسواری در Philip Island، پیست جدیدی در نزدیکی مسیر مسابقه ای قدیمی احداث کنند. مسابقات مشهوری از جمله: MotoGP، گراند پری 500 سی سی سال 1999، گراند پری 250 سی سی سال 2008، Moto2 سال 2013 و مسابقات جهانی سوپربایک 2013 در این مکان برگزار شده است.

نکته جالب: اولین پیچ مسیر بنام Michael Doohan استرالیایی که برنده مسابقات گراند پری 1998 بود نامگذاری شده است.

پیست موتورسواری

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا