اخبارداخلی

شرایط واردات موتورسنگین در ایران

مرداد 1400: سرهنگ همه خانی (معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور) ضمن اشاره به ادامه «طرح مهار» از سوی پلیس راهور برای برخورد با تردد موتورسیکلت های بدون مجوز، یادآوری کرده است که در روزهای تعطیل نیز تردد موتورسنگین ها غیرمجاز بوده و در صورت مشاهده توسط افسران پلیس، حتما توقیف می شوند. سرهنگ همه خانی همچنین گفته که از ابتدای سال 1400، تاکنون 31 دستگاه انواع موتورسنگین در معابر شهری و جاده های تهران، توقیف شده‌اند.

واردات موتورسنگین همچنان ممنوع است

خرداد 1400: واردات و استفاده از موتورهای بالای 250 سی سی همچنان ممنوع است. سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور ناجا) با اعلام این خبر گفته که به غیر از نهادهای امنیتی، پلیس هیچ دستورالعملی برای صدور مجوز و تردد موتورسیکلت های سنگین ندارد.

سردار هادیانفر

سردار هادیانفر همچنین یادآوری کرده که امکان واردات این موتورسیکلت ها از طریق گمرک نیز وجود نداشته و به همین دلیل نیز اگر به داخل کشور بیایند، بعنوان کالای قاچاق شناخته می‌شوند. رئیس پلیس راهور ناجا به خریداران این نوع موتورها نیز هشدار داده که به دنبال خرید موتورهای بدون پلاک و بدون سند نباشند چراکه نداشتن پلاک جرم است. ضمن اینکه احتمال سرقتی بودن این موتورسیکلت ها هم وجود دارد.

افزایش توقیف موتورهای سنگین توسط پلیس

خرداد 1400: پلیس همچنان بدنبال توقیف موتورسیکلت های بی‌مجوز است. سرهنگ خانی (معاون آموزش پلیس تهران بزرگ) ضمن اشاره به این موضوع گفته که تردد موتورسیکلت‌های سنگین، در صورتیکه فاقد مجوز یا پلاک باشند، غیرقانونی است و در همین راستا، هفدهمین موتورسنگین در اتوبان همت، توقیف شده است.

سرهنگ خانی همچنین تاکید کرده که برخلاف تصور برخی‌ها، حتی در روزهای جمعه نیز تردد موتورسنگین ها (همانند سایر روزهای عادی) ممنوع بوده و در صورت مشاهده، افسران پلیس نسبت به توقیف آنها اقدام می‌کنند.

شرایط ترخیص موتورسنگین از گمرک

اسفند 99: آقای وکیلی (مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد گمرکی) طی بخشنامه ای، دو شرط مهم برای ثبت سفارش و ترخیص موتورسیکلت‌هایی با حجم بیش از 250 سی‌سی را اعلام کرده است.

شرایط واردات موتورسنگین در ایران

طبق این بخشنامه، واردات و ترخیص این نوع موتورسیکلت‌ها یا قطعات منفصله آن ها، نیازمند اخذ مجوز فنی دفتر صنایع حمل و نقل وزارت صمت است. ضمن اینکه داشتن تاییدیه مکتوب شورای امنیت کشور نیز الزامی خواهد بود.

شرایط واردات موتورسنگین اعلام شد

اسفند 99 | فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی در تاریخ پنجم اسفندماه، دستورالعمل جدید وزارت ورزش درباره واردات موتور سنگین توسط ورزشکاران را منتشر کرده و از ورزشکاران خواسته تا در صورت داشتن شرایط و جهت استفاده از تسهیلات واردات موتورسیکلت‌های ورزشی، مدارک مربوطه را به این فدراسیون ارسال کنند.

کلیات دستورالعمل وزارت ورزش جهت واردات موتورسنگین با سهمیه ورزشکاری، که در تاریخ 25 بهمن 99 به تصویب رسیده، به شرح زیر است:

دانلود کنید

به منظور ایجاد فرایند قانونی و ساماندهی امور موتورسیکلت های ورزشی و توسعه ورزش موتورسواری، به استناد تصویب نامه مورخ 20 مرداد 1390 هیات محترم وزیران و دستورالعمل چگونگی استفاده از موتورسیکلت های 250 سی سی به بالای شورای امنیت کشور مورخ 11 مرداد 1394 دستورالعمل چگونگی استفاده از تسهیلات واردات موتورهای ورزشی بشرح ذیل تدوین می گردد:

شرایط استفاده از تسهیلات واردات موتورسیکلت ورزشی

 1. عضویت رسمی در فدراسیون به مدت حداقل سه سال
 2. کسب عنوان قهرمانی کشور (اول تا سوم) حداقل یک مورد
 3. کسب عناوین اول تا سوم مسابقات قهرمانی آسیا یا جهان

تبصره: فرد متقاضی در صورت دارا بودن شرایط هر یک از بندهای سه گانه ماده فوق الذکر میتوانند از تسهیلات واردات موتورسیکلت بهره‌مند گردد.

شرایط استفاده از تسهیلات واردات موتورسیکلت تفریحی

عضویت رسمی در فدراسیون به مدت حداقل پنج سال

مدارک لازم برای استفاده از تسهیلات واردات موتورسیکلت

 1. ارائه اصل و کپی کارت عضویت متقاضی
 2. ارائه اصل و کپی کارت ملی
 3. ارائه گواهینامه موتورسیکلت
 4. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 5. پیش فاکتور موتور درخواستی (پرفرم)

مدارک لازم برای واردات قطعات موتورسیکلت

مدارک لازم جهت واردات قطعات منفصله موتورسیکلت، کارتینگ و ATV و غیر عبارتند از:

 1. ارائه مجوز تاسیس شرکت
 2. ارائه اساسنامه شرکت
 3. قید عبارت استفاده از قطعات منفصله جهت موتورسیکلت های قابل تردد در پیست های ورزشی در پروانه بهره برداری
 4. دارا بودن ثبت سفارش معتبر از سازمان توسعه و تجارت ایران
 5. دارا بودن پروانه بهره برداری
 6. دارابودن مجوز دفتر مقررات صادرات و واردات – اداره کل صنایع نیرو محرکه

میزان تعرفه همیاری فدراسیون

مبنای محاسبه همیاری جهت واردات موتورسیکلت های ورزشی پس از اخذ مصوبه مجمع عمومی فدراسیون با رعایت قوانین و مقررات ذیربط براساس ارزش روز وسیله وارداتی است.

شرایط واردات موتورسنگین در ایران

 1. میزان همیاری جهت واردات موتورسیکلت ورزشی معادل 15 درصد است.
 2. میزان همیاری جهت واردات موتورسیکلت تفریحی و سرگرمی معادل 20 درصد است.
 3. میزان همیاری جهت واردات موتورسیکلت کراس-تريال-اندرو معادل 15 درصد است. (اندرو همان موتور تریل با اندکی تغییر است)
 4. توضیح اینکه میزان همیاری مورد اشاره در بندهای 1 و 2 و 3 این ماده به حساب درآمدی فدراسیون واریز و فیش واریزی جهت تکمیل پرونده به فدراسیون ارائه میشود.
 5. واریز میزان همیاری منوط به بررسی مدارک و تأیید وزارت ورزش و جوانان است.
 6. مبنای محاسبه درصد همیاری بر اساس قیمت روز کمپانی سازنده و به تبع آن، معادل ارزش ریالی ارز مندرج در فاکتور براساس نرخ رسمی روز بانک مرکزی است.

افراد مشمول تخفیف همیاری

 1. افرادی که عناوین اول تا سوم مسابقات قهرمانی آسیا و جهان تنها در یک راند را کسب نموده باشند، برای یک مرحله از پرداخت همیاری معاف هستند.
 2. دارندگان عناوین قهرمانی آسیا و جهان در صورتی از مزایای تخفیف برخوردار می شوند که در زمان درخواست، از تاریخ اکتساب عناوین ورزشی ایشان، بیش از دو سال سپری نشده باشد.
 3. چنانچه دارندگان عناوین قهرمانی آسیا و جهان در زمان درخواست عضو تیم ملی باشند، مجاز خواهند بود هر سه سال یکبار از تسهیلات این دستورالعمل بهره‌مند گردند.
 4. هر ورزشکار در رشته مورد فعالیت خود، مجاز به استفاده از تسهیلات است.

مدارک و مستندات متقاضیان در کارگروهی متشکل از معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای (رئیس گروه)، مدیرکل امور حقوقی، مدیرکل حراست، مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و رسیدگی به شکایات، مدیر کل امور مشترک فدراسیون ها (دبیر کارگروه)، رئیس فدراسیون، دبیر فدراسیون، کارشناس خبره فدراسیون و یک کارشناس مطلع، مورد بررسی قرار گرفته و مراتب تایید یا رد درخواست، به اداره کل امور مشترک فدراسیونها اعلام میشود.

مکاتبه با وزارت صمت صرفا از سوی اداره کل امور مشترک فدراسیون ها و پس از بررسی و تکمیل اسناد و مدارک صورت می گیرد. همچنین انتخاب کارشناس مطلع توسط معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای صورت میپذیرد.

تدوین قوانین واردات موتورسنگین

دی 99: آقای علی نژاد (معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان) در حاشیه مراسم رونمایی از سند راهبردی کشتی در تاریخ 29 دی‌ماه، درباره حاشیه های صدور مجوز غیرقانونی برای واردات موتورسنگین توسط فدراسیون گفته که بهتر است بدون سند، نامی از اشخاص نبرید!

آقای علی‌نژاد همچنین خبر داده که وزارت ورزش درحال تدوین قانونی جدید است تا از این به بعد، فقط ورزشکاران امکان واردات موتورسنگین را داشته باشند.

شرایط واردات موتورسنگین در ایران

مجوز غیرقانونی برای واردات موتور سنگین

شهریور 99: موتور برای موتورسوار مثل پا هست برای دونده. پس لازم به توضیح بیشتر نیست که فدراسیون اتوموبیلرانی و موتورسواری ایران با هماهنگی وزارت ورزش و به منظور حمایت از ورزشکاران و قهرمانان این رشته، سهمیه‌های مشخصی برای واردات موتورسیکلت‌های مسابقه‌ای یا اصطلاحا موتورسنیگن درنظر گرفته است. در این سهمیه که به «سهمیه ورزشکاری» نیز معروف شده، شخص واردکننده دیگر نیازی به پرداخت تعرفه کامل دولتی برای واردات موتورسنگین ندارد. طبق اعلام فدراسیون: «ارز وارداتی این موتورسیکلت‌ها همان ارز بانکی است که از محل حساب ارزی اشخاص قابل پرداخت است و هیچگونه ارز دولتی و غیردولتی به آنها تعلق نمی‌گیرد».

اما در این روزها که نوبت انتخابات ریاست جدید فدراسیون اتوموبیلرانی و موتورسواری است، باخبر شده ایم که اتفاقات تلخی در زمینه تخصیص «سهمیه ورزشکاری» برای واردات موتورسنگین رخ داده است؛ اتفاقاتی که در مدت زمان 7 ماهه ریاست آقای «مازیار ناظمی» به وقوع پیوسته. حالا بیایید این اتفاقات را با یکبار دیگر مرور کنیم:

 1. طبق مستندات پخش شده در برنامه تلویزیونی ورزشگاه که در تاریخ 26 شهریورماه از شبکه پنج سیما پخش شد، حداقل 80 نفر برای تخصیص سهمیه ورزشکاری، از سوی فدراسیون به وزارت صمت معرفی شده اند تا مجوز واردات موتورسنگین به آنها داده شود.
 2. طبق گفته‌های آقای بیژن خراسانی، کارشناس حاضر در این برنامه تلویزیونی، هیچکدام از نفراتی که در لیست فدراسیون حضور داشته‌اند، جزو ورزشکاران، پیشکسوتان و قهرمانان این حوزه نیستند. به همین دلیل نیز این احتمال وجود دارد که این افراد، یا خودشان «واسطه» بوده‌اند یا اینکه «فروشنده» هستند. چنین موضوعی، آن هم در شرایطی که بسیاری از قهرمانان معروف کشورمان، مدت‌هاست بدنبال گرفتن مجوز واردات هستند، نکته بسیار عجیبی است.
 3. طبق اعلام مجری این برنامه، یکی از افرادی که در لیست اعلامی فدراسیون حضور داشته، مدعی شده که مبلغی معادل 120 میلیون تومان را بعنوان «همیاری» پرداخت کرده است. اگر همه افراد این لیست، چنین مبلغی را پرداخت کرده باشند، می‌توان چنین نتیجه گرفت که برای واردات این 80 دستگاه، احتمالا مبلغی بین 8 تا 10 میلیارد تومان از اشخاص گرفته شده است.
 4. اما طبق گفته های آقای خراسانی، این مبالغ پرداخت شده از سوی افراد، به حساب های واسطه (و احتمالا حساب های شخصی) واریز شده اند. طوری که هم اکنون اثری از این واریزی ها در حساب های متعلق به فدراسیون وجود ندارد.

شرایط واردات موتورسنگین در ایران

حال باید منتظر ماند و دید که مدیران فدراسیون، به عنوان اشخاصی که مسئول اصلی انجام این کار بوده اند، چه توضیحاتی برای شفاف سازی ماجرای واردات موتورسنگین خواهند داشت. منتظر اطلاع‌رسانی‌های آینده ما باشید.

منبع
باما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا