نقد و بررسی اسکوترنقد و بررسی موتورسیکلت

نقد و بررسی اسکوتر هوندا کلیک (Click)

بررسی اسکوتر های هوندا کلیک (Click)، هوندا واریو (Vario)

هوندا کلیک (Click) یا هوندا واریو (Vario) در اصل یک اسکوتر با مشخصات فنی یکسان هستند که در بازار ایران طرفداران زیادی دارند. Honda Click را در تایلند می سازند و در برخی کشورهای آسیایی به همین نام شناخته میشود، درحالی که Honda Vario را در اندونزی میسازند و در برخی کشورهای دیگر به این نام معرفی شده است.

هوندا کلیک و یا واریو

هوندا کلیک (یا واریو) اسکوتری اتوماتیک است که ازسال 2006 تاکنون در حجم انجین 110 سی سی، 125 سی سی و 150 سی سی تولید شده است.

مدل 125 سی سی از 2012 و مدل 150 سی سی از سال 2015 وارد بازار شده است. انجین هر دو مدل 125 سی سی و 150 سی سی همان انجین هوندا PCX است. مدل 150 سی سی از ابتدای عرضه به بازار (2015) مجهز به استارت ACG و Idling Stop System بوده است.

از نظر جایگاه، اسکوتر Honda Click (یا واریو) بین دو اسکوتر دیگر هوندا یعنی Beat (که ساده تر و ارزانتراست) و اسکوتر PCX (که لوکس تر و گرانتر است) قرارگرفته است. این اسکوتر ترکیب مناسبی از قیمت و وزن ( کمتر از PCX) و امکانات خوب را ارایه داده و همین موضوع، باعث استقبال مصرف کنندگان از این اسکوتر شده است. متاسفانه مانند دیگر موتورسیکلت ها، قیمت هوندا کلیک برای مصرف کننده عام ایرانی بالاست. به همین دلیل با اینکه این اسکوتر در بازار بین المللی در رده متوسط کارایی و قیمتی قرار دارد، در ایران اسکوتر نسبتا گرانی محسوب می شود.

هوندا کلیک 150 از بالا

تفاوت های هوندا کلیک و هوندا واریو (تا مدل 2020) محدود به تعداد ریموت کنترل، رنگ و محل ساخت آنها بوده است. به این معنی که هوندا واریو ساخت اندونزی در بازار ایران دارای دو عدد ریموت کنترل است و در هفت رنگ عرضه می شود، در حالی که هوندا کلیک ساخت تایلند دارای یک ریموت کنترل است و در سه رنگ عرضه میگردد.

مدل 2020 اسکوتر Honda Click و هوندا واریو از نظر شکل ظاهری و استایل نمره خوبی می گیرد. جوانان و افرادی که چابکی و طراحی تیز و گوشه دارو اسپرتی را می پسندند بیشتر جذب این اسکوتر می شوند. چراغ های جلو ال ای دی آن شبیه به سوپربایک های هوندا است. طراحی عقب آن زیباست و رنگ های جوان پسند و اسپرتی آن برای جلب توجه بیشتر به کمک طراحی آن آمده است.

هوندا کلیک 150 از جلو و عقب

پیشرانه (انجین) هوندا کلیک و هوندا واریو همان انجین 149 سی سی چهار زمانه، مایع خنک و تک میل سوپاپی است که هوندا PCX از آن بهره مند است. این پیشرانه به یک سیستم PGM-FI (Programmed Fuel Injection) که به معنی ” تزریق سوخت برنامه ریزی شده” است مجهز شده است. مزیت این سیستم در افزایش قدرت و قابلیت رانندگی، کاهش آلایندگی و مصرف سوخت و راحتی تعمیر و نگهداری است. قلب این سیستم یک کامپیوتر یا مدول کنترل انجین است که PCM نامیده می شود. این کامپیوتر به سنسورهای مختلفی متصل است و اطلاعات مربوط به بخش های زیر را کنترل می‌کند:

 • دسته گاز
 • دمای پیشرانه
 • موقعیت میل لنگ
 • فشارورودی هوا
 • فشارهوا
 • میزان اکسیژن اگزوز
 • دمای هوای ورودی

PCM با استفاده از این اطلاعات سوخت مورد نیاز پیشرانه را تعین می کند و تزریق کننده (انژکتور) های سوخت را در زمان مناسب فعال می کند. همچنین بروز اشکال در سیستم را شناسایی و کد خطای مرتبط با آن را برای تعمیرکار ذخیره می کند.

پیشرانه هوندا کلیک یا هوندا واریو توانی معادل 13.1 اسب بخار(8500 دور بر دقیقه) و گشتاوری معادل 13.4 نیوتن متر(5000 دور بر دقیقه) تولید می‌کند. علی رغم یکسان بودن پیشرانه هوندا کلیک و هوندا واریو با هوندا PCX، شتاب کلیک و واریو (به دلیل وزن کمتر آن ها)  بیشتر از PCX است و سربالایی ها را با اطمینان به نفس بالاتری از PCX طی می کنند.

هندلینگ هوندا کلیک (و واریو) خوب است و فنربندی نسبتا مناسبی دارند. قطعا می توان گفت که این فنربندی از اسکوتر های کوچکتر و قدیمی تر هوندا بهتر است ولی نسبت به مدل های بالاتر ضعیف تر است (تعلیق عقب کلیک تکی است ولی در PCX جفتی است). چرخ های جلو و عقب 14 اینچی است. لاستیک ها کمی لاغر به نظر می رسند ولی چسبندگی مناسبی با آسفالت دارند.

هوندا کلیک از کنار

ترمز جلو هوندا کلیک و هوندا واریو دیسکی و ترمز عقب کاسه ای است و اگرچه در ابتدا کمی نامطمئن یا ضعیف (به ویژه ترمز جلو) به نظر می رسند، اما جای نگرانی نیست و ترمزهای Honda Click و هوندا واریو کار خود را به خوبی انجام می دهند. دلیل این احساس ضعیف بودن ترمز را باید، در سیستم ترمز ترکیبی (CBS) کلیک و واریو جستجو کرد. این سیستم باعث می شود که همیشه ترمز جلو و عقب با هم فعال شوند. CBS سیستم جدیدی نیست و قبلا در موتورسیکلت هایی از هوندا با حجم انجین بالا مثل VFR ،CB1000R ،Gold Wing و مانند آن در ترکیب با سیستم ABS به کار گرفته شده است. در این اسکوتر اما، از سیستم ضد بلوکه ترمز(ABS) خبری نیست و معمولا چرخ عقب زودتر از چرخ جلو سر می خورد.

هوندا کیلیک لاستیک جلو

مصرف سوخت اسکوتر هوندا کلیک و واریو پایین است و با یک باک 5.5 لیتری براحتی مسافت 200 کیلومتری را میتوان با آن طی کرد. برای صرفه جویی بیشتر در مصرف سوخت، این اسکوترها به سیستم Idling Stop تجهیز شده که وظیفه آن خاموش کردن موتور چند ثانیه بعد از توقف و ثابت ماندن موتور- در جاهایی مانند پشت چراغ قرمز و ترافیک – است. برای روشن شدن موتور و حرکت مجدد کافی است که دسته گاز را به حالت گاز دادن بپیچانید تا موتور روشن شود و به راه افتد. البته سوییچی هم روی این اسکوترها تعبیه شده که اگر شما مایل به استفاده از سیستم Idling Stop نباشید میتوانید آن را غیرفعال کنید.

هوندا کلیک Idling Stop

میراث دیگری که از اسکوتر هوندا PCX به هوندا کلیک و هوندا واریو رسیده، کلید هوشمند است. اما مکانیزم کاراین سوییچ در هوندا کلیک و واریو از هوندا PCX پیچیده تر است. به همین دلیل روشن کردن آنها زمان بیشتری از هوندا PCX میبرد. اگرچه که این نوع مکانیزم می تواند یک نقطه ضعف تلقی گردد اما از طرف دیگر سرقت آن را کمی مشکل تر می کند.

کلید هوشمند هوندا کلیک

ظرفیت صندوق زیر زین در این اسکوترها 18 لیتر است که برای کاسکت های نیمه مناسب تر است تا کاسکت های تمام رخ. به علاوه دو محفظه در داشبورد و یک قلاب در جلو Honda Click و هوندا واریو در اختیار موتور سوار قرار دارد. این اسکوترها مجهز به سنسور جک بغل هم هستند که با پایین آمدن آن موتورسیکلت خاموش میشود. نور چراغ های جلو خوب است، صدای موتور زیاد نیست و ارگونومی آن – با توجه به آسیایی بودن – بد نیست، البته اگر آن را با اسکوترهای گرانتری مانند هوندا PCX یا هوندا ADV مقایسه نکنید.

زیر زین هوندا کلیک

هوندا کلیک (یا واریو) برای کسانی که مایلند اسکوتری چابک ، سبک و اسپرت از برند هوندا با امکانات متوسط  داشته باشند میتواند انتخاب مناسبی باشد.

متاسفانه هوندا نمایندگی رسمی برای عرضه و ارایه خدمات فروش محصولات خود در ایران ندارد. بنابراین باید آگاه بود که Honda Click و هوندا واریو – مانند دیگر مدل های هوندا- از نظر تامین و قیمت لوازم یدکی، خدمات پس از فروش و حتی وجود دفترچه راهنمای فارسی با مشکل مواجه اند. با توجه به حجم بالای فروش این اسکوترها در بازار، انتظار می رود که واردکنندگان و فروشندگان اصلی این اسکوترها  اطلاعات اولیه نگهداری و استفاده از آنها را به زبان فارسی تهیه و در اختیار مصرف کننده ایرانی قرار دهند.

مشخصات فنی هوندا کلیک
پلاک مشخصات اسکوتر هوندا کلیک (به زبان تایلندی)

همانگونه که اشاره کردیم تنها تفاوت ماهوی بین هوندا کلیک و واریو محل ساخت آنهاست. با توجه به اینکه هر دو کارخانه اندونزی و تایلند هوندا، تحت سیستم کنترل کیفی یکسان شرکت هوندا فعالیت میکنند انتظار نمیرود که تفاوت های چشمگیری در کیفیت محصول خروجی آنها مشاهده گردد. اما اگر تفاوتهای کوچک در کیفیت هوندا کلیک و هوندا واریو وجود داشته باشد (که ما از آن آگاهی نداریم) میتوان آن را به تفاوت در مهارت ( Workmanship) کارگران خط مونتاژ و سیستم مدیریتی کارخانه های آنها در تایلند و اندونزی نسبت داد. از دارندگان و فروشندگان محترم این دو محصول تقاضا میکنیم در صورت داشتن اطلاعات و تجربیاتی در این زمینه با گذاشتن کامنت درپایان این مطلب یا ارتباط با ما از طریق پیچ موتورباشی در اینستاگرام، ما را در اطلاع رسانی بهتر به مصرف کنندگان یاری فرمایند.

مشخصات فنی هوندا کلیک:

مدل هوندا کلیک 150i 2020
پیشرانه (انجین) 150 سی سی، دوسوپاپه، تک میل سوپاپ، مایع خنک، انژکتوری
بیشینه توان 13.1 اسب بخار(8500 دوربردقیقه)
بیشینه گشتاور 13.4(5000 دوربردقیقه)
ظرفیت باک 5.5 لیتر
ارتفاع زین 769 میلیمتر
فاصله زیراسکوتربا زمین 132 میلیمتر
وزن خشک 107 کیلوگرم
وزن تر 113 کیلوگرم
سایزچرخ ها 14 اینچ
استارت الکتریکی، باطری 12 ولت، 5 آمپر
جعبه دنده اتوماتیک CVT
فنربندی دوشاخه تلسکوپی در جلو، مونوشاک در عقب
ترمزها جلو دیسکی، عقب کاسه ای، دارای سیستم ترمز ترکیبی، فاقد ABS

با تشکر از آقای محسن شهریاری (تات سیکلت شهریاری) که با گشاده رویی و روحیه همکاری خود ما را در تهیه این مطلب و اطلاع رسانی بهتر به هموطنان یاری نمودند.

شما همچنین می توانید دفترچه راهنما اسکوتر هوندا کلیک را در مطلب دفترچه راهنمای اسکوتر هوندا کلیک (Click) مشاهده و مطالعه نمایید.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

16 دیدگاه

 1. درود ، لطفا تفاوتهای کلیک و واریو در مدل 2021 و اختلاف قیمت حدود 8 میلیونی اونا رو بررسی کنید ، چرا واریو با وجود داشتن ریموت اضافه ارزونتره

  1. قطعاً در آینده ای نزدیک قیمت واریو به دلیل عدم تفاوت کیفی و فنی و به دلیل داشتن یک ریموت اضافه بیشتر خواهد بود

 2. سلام ممنون از بررسی خوبتان
  به نظرم تنها دلیل تفاوت قیمت بحث قیمت خرید این موتور ها از کشور های سازنده است که قیمت اندونزی نسبت به تایلند ارزان‌تر میباشد و برای همین فروشنده مجبور میشه که تایلندی را گران‌تر ارزه بکند.وگرنه از نظر کیفت مونتاژ جفتشون زیر نظر کیفی هوندا میباشد.هزینه تمام شده در اندونزی پایین‌تر در آمده قیمت را کمی پایین‌تر گذاشته است

  1. سپاس از لطف شما و وقتی که برای دیدن سایت موتورباشی میگذارید و نظرتون رو با دیگران به اشتراک میگذارید.

   1. با سلام.یک مورد تفاوت بین کلیک و واریو، کمک فنر عقب این موتورسیکلتهاست که در کلیک ظریفتر و نرم تر و در واریو قطورتر و خشک تره. البته این برتری خاصی رو براشون نداره و کلیک رو برای سواری تک نفره و افراد سبک وزن و واریو رو برای سواری دو نفره و افراد سنگین وزن مناسبتر میکنه.یه مورد دیگه هم که من شخصا با بررسی چشمی و از نزدیک این دو مدل متوجه شدم، بعضا کیفیت رنگ بدنه بعضی از مدلهای واریو مشکلاتی را داشتند که من در مدلهای کلیک ندیدم. و در آخر اینکه همانطور که بعضی از دوستان اشاره کردند، یه ریموت اضافی واریو، مزیت قابل توجهی نسبت به کلیک هستش. ممنون از موتورباشی

 3. بیشتر به خاطر قیمت کارگر و واحد پول میباشد واحد پول تایلند نسبت به اندونزی بالاتره و کارگر هم بالاتره پس به تبع تفاوت قیمت بالاتر به خاطر دستمزد کارگر خواهد بود

  1. سلام نظرتون در مورد کلیک کویر چیه خودشون کاتالوگ ندادن شما کاتالوگ ندارید .راستی در مورد استفاده سیستم کی لس استارترش مشکلاتی دارم و داکیومنتی پیدا نکردم اولین موتور سیکلت هست خریدم و چندان آشنا نیستم

   1. سلام. متاسفانه اطلاع خاصی از مشخصات کلیک کویر نداریم. بهترین اطلاعات را قاعدتا باید بتونید از نمایندگی های فروش این شرکت بگیرید.

 4. با سلام به نظر بنده هم بحث دستمزد نیروی کار مطرحه ولی دلیل اصلی فروشندگان محترم هستند به شکلی که فروشندگان برای اینکه هوندا های تایلندی خود را که شامل یک ریموت میشود و در رنگ بندی نیز از کلیک های اندونزی تنوع کمتری دارند را بتوانند بفروش برسانند شایعه کرده اند که کلیک تایلند کیفیت بالاتری دارد در حالی که به نظر بنده واریو اندونزی نمره بالاتری رو میگیره. تا جایی که من میدونم قیمت همون یک ریموت اضافه نزدیک به دو میلیون تومان می باشد.

 5. سلام برای حرکت این موتور باید کلاچ که همان هندل چپ شامل میشود را مانند موتور های دیگر فشار دهیم تا موتور شروع به حرکت کند یا فقط گاز خالی باید بدهیم ؟

  1. موتورهایی که جعبه دنده CVT دارند تمام اتوماتیک اند. فقط برای روشن شدن باید یکی از ترمزها را گرفت و استارت زد. موتور روشن حرکت نمی کند ولی با گاز دادن و بالا رفتن دور موتور بحرکت می افتد.
   CVT با نیمه اتومات ها که بدون کلاچ دنده عوض می شود تفاوت دارند. بدی این اتوماتیک ها اینه که اگر روشن و روی جک بغل باشه و حواست نباشه و گاز بدی موتور با قدرت راه می افتد و حادثه درست می کند.

 6. سلام برای حرکت دادن این موتور نیاز به گرفتن دسته کلاچ که سمت چپ موتور قرار داره مهمه یا گاز خالی باید بدیم ؟

  1. این اسکوترها کلاچ ندارند. با گاز راه می افتند و سرعت گرفتن یکنواخت دارند. چون سیستم پولی و تسمه است و دندانه ای درگیر نیست.
   در واقع با قدرت گریز از مرکز که با افزایش سرعت بیشتر می شود شیب دو پولی که تسمه میان آنهاست تغییر می کند و عمل تبدیل سرعت به قدرت و بالعکس را انجام می دهد.

 7. سلام ۲ تا دسته اهرم سمت راست هم ترمزه سمت چپم ترمز و اهرم کلاچ نداره به دلیل دنده اتومات موتور ؟

  1. بله دقیقا، دسته راست ترمز جلو است و دسته چپ ترمز عقب.
   کلاچ ای در کار نیست که عمل قطع و وصل قدرت از میل لنگ به گیربکس را انجام دهد.
   خوبه موتورباشی در این مورد مطلبی بنویسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا