راهنمای انتخاب موتورسیکلتموتورسیکلت

هفت توصیه برای خرید اولین موتورسیکلت

معیارهای مهم برای خرید اولین موتورسیکلت توسط موتورسواران تازه کار

یکی از سوالاتی که به دفعات از ما در موتورباشی پرسیده می شود این است که “می خواهم موتورسیکلت X را بخرم و تاکنون هم موتورسیکلت نداشته ام. نظر شما چیست و چه پیشنهادی دارید؟” پاسخ به این سوال کمی طولانی است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. تصمیم گرفتیم با ارایه توصیه هایی در این زمینه، پاسخگوی دوستانی باشیم که برای خرید اولین موتورسیکلت خود دچار سردرگمی اند. اول از همه اشاره کنیم که برچسب هایی مانند “موتورسیکلت مناسب مبتدیان” مفهومی نسبی دارند و نشان از کاربرد انحصاری یک موتورسیکلت برای دسته خاصی از افراد ندارد و به عواملی مانند تجربه، اندازه، مجموعه مهارت و بودجه افراد بستگی دارد.

توصیه اول: کارآمدی و راحتی

این موضوع یکی از موارد بسیار مهم برای انتخاب و استفاده خوب از یک موتورسیکلت است. عواملی مانند طراحی زیبا، مشخصات فنی خوب و قیمت مناسب هم معیار های مهمی هستند. اما کارآمدی و راحتی بسیار مهم تر است. بعضی (به ویژه جوانان عشق سرعت و اهل نمایش) فکر می کنند که اولین موتورسیکلت آن ها باید اسپرت و مسابقه ای (ریسینگ) باشد اما توجه نمی کنند که این گونه موتورسیکلت ها عموما سواری راحتی ندارند. تازه کارها بهتر است موتورسیکلتی بگیرند که وضعیت نشستن روی زین آن خنثی ( بالا تنه و پاها عمود بر محور طولی موتورسیکلت) باشد. در این حالت است که امکان دید، راحتی و کنترل بهتری برای موتورسوار فراهم می شود. اگر در زمره این جوانان پر شور هستید، کمی روی خود کار کنید و مطمئن باشید که کارآیی یک موتورسیکلت معمولی (برای یادگیری موتورسواری) به مراتب مهمتر از ژست و ظاهر خفن یک موتورسیکلت اسپرت یا کروزر است. انتخاب با شماست. یا از تجربه دیگران استفاده می کنید و یا با انتخاب مشکل دار خود می سازید.

هفت توصیه برای خرید اولین موتورسیکلت (معیارهای مهم برای خرید اولین موتورسیکلت توسط موتورسواران تازه کار)

توصیه دوم: نوع کاربرد

 دیدن فیلم های موتورسواری آفرود و موتوکراس و گنگ های کروزر سوار و لذت بردن از صحنه های زیبای آن یک چیز است و تناسب داشتن آن گونه موتورسیکلت با نیاز و سبک زندگی شما چیز دیگر. هرچه تجربه کمتری در موتورسواری داشته باشید انتخاب شما باید نزدیکتر به موتورسیکلت های استاندارد باشد که انعطاف پذیری بالایی دارند. مجبورتان نمی کنیم که یک موتورسیکلت استاندارد بخرید، اما اگر خیلی از کاربرد و کارهایی که می خواهید با آن موتورسیکلت انجام دهید مطمئن نیستید، کلاس موتورسیکلت های استاندارد (طرح سی جی، باکسر، XSR 155) معمولاً شروع خوبی است.

هفت توصیه برای خرید اولین موتورسیکلت (معیارهای مهم برای خرید اولین موتورسیکلت توسط موتورسواران تازه کار)

توصیه سوم: اولین و بعد دومین

“اولین” موتورسیکلت شما باید دقیقاً همان چیزی باشد که از نامش پیداست. اولین موتورسیکلت، نه آخرین آن. نگران نباشید که ممکن است پس از مدتی از اولی خسته شوید چون این اتفاق خواهد افتاد. نگران این که دیگران شما را روی یک موتورسیکلت خیلی خفن نبینند هم نباشید. پس از موتورسیکلت اولی و با ارتقای مهارت های شما، خواسته های شما هم تغییر می کند و به احتمال زیاد موتورسیکلت دومی هم درکار خواهد بود. موتورسیکلت از چندین نظر وسیله نقلیه متفاوتی است و باید بدانید که به سوخت گیری بسیار بیشتری (دفعات بیشتر مراجعه به جایگاه به دلیل باک کوچک) نسبت به خودرو نیاز دارد و لاستیک های آن با سرعت بیشتری فرسوده می شود. هیچ محافظی در برابر شرایط مختلف آب و هوایی (باد، باران، آفتاب سوزان،…) ندارد. داشتن و نگهداری موتورسیکلت متضمن سرو کار داشتن با دود و روغن است. فراموش نکنید که به عنوان یک تازه کار دو مهارت را باید بیاموزید: موتورسواری صحیح و ” زنده ماندن روی موتور سیکلت”.

توصیه چهارم: عاقلانه خرج کردن

همه جا می توان صرفه جویی کرد، به ویژه برای خرید اولین موتورسیکلت و وارد شدن به جرگه موتورسواران. درست خرج کردن برای موتورسیکلت و لوازم آن، مانند هر نوع سرگرمی تخصصی ( ورزشی، عکاسی، دوچرخه سواری،….)  میتواند تفاوت زیادی در آن چه بدست می آورید ایجاد کند. با خرید وسایل گران تر و گران تر، به نقطه کاهش بازدهی می رسید، جایی که باید برای ویژگی های کوچک یا نه چندان مهم پول زیادی پرداخت ‌کنید. اما در انتهای دیگر طیف قیمتی، که بیشتر افراد تازه کار به آن وارد می شوند، گاهی اوقات اختلاف قیمت اندک بین دو محصول می تواند قابلیت استفاده، راحتی یا ویژگی های زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد. یادتان باشد که در بازار وسایل مبتدیان، با کمی پول بیشتر می توانید به امکانات بهتری برسید. پس بی گدار به آب نزنید و عاقلانه خرج کنید.

موتورسیکلت سی جی

توصیه پنجم: تعداد سیلندر

بیشتر موتورسیکلت های موجود در بازار ما تک سیلندر است و تعدادی هم دوسیلندر داریم. با شناختی که از دوسیلندرهای بازار داریم توصیه ما شروع با یک موتورسیکلت تک سیلندر است.

توصیه ششم: حجم انجین

چون حجم انجین، که معیار مهمتری از تعداد سیلندر برای ما است، به 250 سی سی محدود شده، پیشنهاد می کنیم با حداکثر حجمی بین 125  تا 200 سی سی شروع کنید. در کشورهای دیگر این اعداد بسیار بیشتر است ولی نظر ما در موتورباشی برای جاهای دیگر نیز بیشتر از 400 سی سی نیست.

توصیه هفتم: برند

در جاهایی که همه نوع موتورسیکلت با برندهای معتبر در دسترس است توصیه می شود که اولین موتورسیکلت خود را از میان برند های ژاپنی انتخاب کنید و از برند های بی نام و نشان و ساخت ایتالیا و گاهی ساخت آلمان پرهیز کنید. دلایل این موضوع اول قابلیت اطمینان و سپس هزینه های نگهداری و دسترسی به قطعات است. در ایران فعلی ما، مهم ترین عامل توان اقتصادی فرد و موجودی بازار است. اما در بازار خود ما هم پیشنهاد ما برند های شناخته شده تر و بهتر از نظر کیفیت ساخت و دسترسی به خدمات و لوازم یدکی است.

هفت توصیه برای خرید اولین موتورسیکلت (معیارهای مهم برای خرید اولین موتورسیکلت توسط موتورسواران تازه کار)

جمع بندی توصیه های هفتگانه موتورباشی این است که ترجیحا از یک موتورسیکلت استاندارد با کیفیت شروع کنید. اسکوترها هم هستند که بسیار ساده ترند و شما می توانید با یکی از انواع آن شروع کنید اما یادگیری موتورسیکلت دنده ای و کارکردن با کلاچ و دنده و گاز، همینطور مهارتهای نگهداری آنها، متفاوت است و اگر به فکر خفنیجات هستید بهتر است با یکی از انواع موتورسیکلت دنده ای شروع کنید. اما اگر کاربرد شما محدود به رفت و آمد شهری خواهد بود و یقین دارید که به فکر داشتن موتورسیکلت های دنده ای نخواهید افتاد اسکوترها گزینه ساده تری (به دلیل گیربکس اتوماتیک) خواهند بود.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا