نقد و بررسی ادونچرنقد و بررسی موتورسیکلت

نقد و بررسی زونگشن RX3 یا همان NAMI RX249

تجربه شخصی 1500 کیلومتر راندن در جاده و خارج از جاده

زونگشن RX3 250 سی سی که با نام  CSC RX3 در آمریکای شمالی عرضه می‌شود و در ایران بنام NAMI RX249 عرضه شده موضوع بررسی یک کانال یوتیوبی و منابع دیگری است که ما برای آگاهی دوستان گردآوری و ترجمه کرده ایم.

اول ببینیم موتورسیکلت نامی RX249 چه مشخصاتی دارد. انجین تک سیلندر آب-خنک با بیشینه گشتاور 21 اسب بخار و گشتاور 19 نیوتن متر. سیستم سوخت رسان آن انژکتوری است و با استارت الکتریکی روشن می شود. سیستم فنر دوشاخ جلو از نوع معکوس است. محافظ انجین و بدنه دارد. زیر و جلو انجین با صفحه فولادی محافظت شده است. مجهز به 3 صندوق در اطراف و بالای ترک بند برای حمل وسایل ضروری طبیعت گردی است. فنر تکی عقب قابل تنظیم است. بادشکن مناسب آن فشار هوا را از روی سینه برمی دارد. 120 کیلومتر سرعت دارد. مجهز به گیربکس 6 دنده است. نمایشگر آن اطلاعات لازم مانند سرعت، دور، وضعیت دنده، میزان سوخت و ساعت را نشان می دهد. برای سرنشین عقب جای پا نصب شده است. باک بنزین بزرگی دارد. زین پهن و مناسبی دارد. گرانیگاه (مرکز ثقل) پایین موتورسیکلت کنترل آن را راحت کرده است و ارتفاع زین تا سطح زمین برای یک موتور آفرود زیاد نیست ولی برای ادونچری بد نیست. قیافه تنومند و زیبایی دارد و قیمت 4 هزار دلاری آن در بازارهای جهانی وسوسه انگیز است.

اما آنچه روی کاغذ و دفترچه مشخصات موتورسیکلت می نویسند می تواند در عمل به گونه دیگری باشد!

“من بیش از هزار و پانصد کیلومتر با RX3 در وضعیت های مختلف رانندگی کردم و در نهایت به این نتیجه رسیدم آنچه روی کاغذ در مورد این موتورسیکلت نوشته شده منطبق با انتظاری که از یک موتورسیکلت ادونچر با قابلیت بالای آفرودی داریم نیست! اما اینکه این انتظار درستی هست یا نه را به مصرف کنندگان آن وا می گذارم.”

زونگشن RX3

شتاب این موتورسیکلت چنگی به دل نمی زند و خیلی از یک خودرو تویوتا پریوس بهتر نیست. حداکثر سرعتی که در مسیر بدون شیب به آن رسیدم کمی بالاتر از 119 کیلومتر در ساعت و زیر 120 کیلومتر بود. دقت کنید این حداکثر سرعتی است که RX3 دارد. بنابراین می دانید که با این سرعت نمی‌توانید بطور مداوم برانید. مگر آنکه خطر آسیب دیدگی قطعات انجین را قبول کرده باشید. وزن 200 کیلویی (وزن تر) این موتور سیکلت تناسبی با حجم موتور و قدرت آن ندارد. کاواساکی ادونچر KLR650 با دو و نیم برابر حجم موتور همین وزن را دارد. برغم آنکه به سبب گرانیگاه پایین موتورسیکلت وزن آن کمتر بنظر می رسد و کنترل آن راحت‌تر است ولی در هنگام استفاده از ترمز وزن زیاد خود را نشان می دهد. بطور خاص ترمز جلو به تنهایی برای متوقف کردن موتورسیکلت در زمان مناسب قدرت کافی ندارد. وزن زیاد آن بخصوص در هنگام رد کردن از سنگزارها و گیرکردن در لابلای سنگ های بزرگ نیروی زیادی برای کنترل کردن از سرنشین می گیرد و پس از افتادن موتور روی زمین نیز باید نیروی زیادی برای بلند کردن آن صرف شود. از سوی دیگر رفت و برگشت(کورس) 12 و نیم سانتیمتری دو شاخه جلو برای زدن به مسیرهای ناهموار خارج از جاده کافی نیست. در مجموع فنربندی RX3 خشک است و سوار را بیش از حد خسته و ضربات را به ستون فقرات و بدن منتقل می کند.

من هزاران کیلومتر در آفرود با انواع موتور سیکلت های آفرود در وضعیت های مختلف رانده ام ولی تاکنون موتورسیکلتی ندیده بودم که مانند RX3 ناگهانی و با پیامدهای بد از کنترل خارج شود!

بنظر من این موتور برای آفرود رفتن موتورسیکلت خطر سازی است. تازه این در حالی بود که با آن مدارا کردم و کارهایی را که با موتورسیکلت های دیگر در آفرود می کردم با RX3 نکردم.

در همان ابتدای زدن به خارج از جاده لبه رینگ به سنگ گیر کرد و خم شد. بخت با من یار بود که آسیب وارد شده به رینگ آلیاژی به اندازه ای نبود که سبب خارج شدن باد لاستیک شود. در نتیجه این سوال برایم ایجاد شده که آیا کیفیت آلیاژ رینگ های RX3 نسبت به برندهای مشهور کمتر است؟

زونگشن RX3

به همین ترتیب گارد محافظ اطراف باک و انجین برغم ظاهر قوی آن پس از چند بار زمین خوردن خم شد که نشان از نامرغوب بودن جنس به کار رفته یا نازکی لوله ها دارد. به همین ترتیب صندوق ها نیز جنس بادوامی ندارند و رنگ و لعاب شده اند. چرا که در اولین برخورد زیر یکی از صندوق ها شکسته و کنده شد.

کیفیت رنگ بکار رفته نیز بالا نیست و پس از یک سال استفاده و آفتاب خوردن از شفافیت رنگ کاسته می شود. رنگ مشکی رینگ، کثیفی و خط و خش را براحتی نمایش میدهد.

نمایشگر نیز در نور روز وضوح کافی ندارد. درجه بنزین در حالی روی علامت خالی می رود که حداقل چندین لیتر بنزین در باک باقی مانده است. سرعت‌سنج هم کم و بیش 10 درصد خطا می کند و سرعت 107 کیلومتر را 119 کیلومتر نشان می دهد. با این حال نشانگر وضعیت دنده درست کار می کند و دنده ها نیز نرم عوض می شوند. ولی هنگامی که می خواهید از دنده یک به خلاص ببرید بدقلقی می کند و در چند مورد دنده بیرون زد و باعث شد نفس موتورسیکلت که در حال عبور از سربالایی و شرایط دشواری بود، گرفته و تولید خطر کند.

اما نکته عجیب آن بود که برغم داشتن جای قرار گرفتن پا برای ترک نشین، روی باک هشدار داده شده که نباید ترک موتورسیکلت کسی را سوار کرد.  عملکرد فرمان روی جاده را نیز راحت نیافتم.

گشتاور و گیربکس در هنگام پایین آمدن از شیب های تند کافی نیست و خوب عمل نمی کند. سازندگان معروف در این خصوص تلاش زیادی می کنند که انجین و گیربکس در هنگام قرار گرفتن در دنده یک گشتاور زیادی تولید کرده و کنترل بهتری برای کنترل موتورسیکلت در شیب ها در اختیار قرار دهد. بدین ترتیب در هنگام پایین آمدن در شیب های تند به کلاچ RX3 فشار زیادی وارد می شود تا اندازه ای که امکان سوختن صفحه کلاچ وجود دارد.

البته من این موتورسیکلت را در شرایط دشواری قرار دادم. بسیاری از کسانی که قصد طبیعت گردی دارند به این اندازه وارد وضعیت های دشوار نمی‌شوند. با این حال همان گونه که یادآور شدم باز هم RX3 را به اندازه کاواساکی KLR و سوزوکی DR تحت فشار نگذاشتم.

زونگشن RX3

در مدتی که با این موتورسیکلت می راندم متوجه شل شدن پیچ ها شدم. صندوق های جانبی که کاملا شل و لرزان شدند، فلاپ ها به سر و صدا افتادند و با اندکی برخورد جایی از موتور خش می خورد. پیچ های اگزوز به اندازه ای شل شده بودند که اگزوز تقریبا در حال جدا شدن بود که بدادش رسیدم و به زحمت پیچ ها را سفت کردم. جنس روکش زین هم به اندازه کافی با دوام نیست و در همین سفر بخشی از آن قلاب کن شد. رینگ عقب هم که در همان ابتدای زدن به خارج از جاده کج شد. محافظ باک و انجین هم به گونه ای است که بارها زانویم به آن خورد.

در نهایت من به این نتیجه رسیدم که RX3 موتورسیکلتی نیست که آفرود جدی و سنگین را بتواند تحمل کند. RX3 توان ادامه چنین استرس هایی را به بدنه و انجین و گیربکس ندارد.

اما این موتورسیکلت برای مسیرهای جاده ای مزایایی دارد. عملکرد بادشکن جلو را در بزرگراه خیلی خوب دیدم. به همین ترتیب صفحه فلزی محافظ زیر انجین کارش را بخوبی انجام داد و از انجین در برابر ضرباتی که به آن وارد شد محافظت کرد. نور چراغ جلو خوب و کافی است. همانطور که خاطرنشان شد این موتورسیکلت گرانیگاه پایینی دارد که به بالانس و ایستایی آن کمک می کند. کیفیت ساخت و راحتی آن در مسیرهای جاده ای را در مجموع خوب دیدم. مسئله دوام و عمر گیربکس و انجین هم نیاز به گذر زمان و مشاهده تجارب دارندگان RX3 دارد. زونگشن یکی از تولیدکنندگان معروف در چین است و باید امیدوار بود که نتیجه این بررسی ها مثبت و کمک به بهبود محصول باشد.

در مجموع بنظرم کیفیت ساخت RX3 برای ادونچرهای جدی و دشوار مناسب نیست ولی برای ادونچرهای سبک و روی جاده مناسب است. این موتورسیکلت گزینه خوبی برای کسانی است که در جاده و مسیر های خارج جاده ای هموار تردد روزانه دارند و نیاز به حمل وسایل نیز دارند و بخصوص به ظاهر موتورسیکلت نیز خیلی اهمیت می دهند است.

زونگشن RX3

منبع: کانال یوتیوب eveRide ADV

ترجمه و نقل مطالب به معنی تایید یا رد محتوای ارایه شده توسط موتورباشی نمی باشد و صرفا جهت آگاهی علاقمندان ارایه می گردد.

یادداشت موتورباشی:

 • زونکشن در بازار آمریکای شمالی تحت عنوان CSC RX3 ، درانگلستان HONLEY VENTURER 250، در روسیهTRX300i M1nsk، در فیلیپین  Motorstar XPLORER 250R، و در ایران بنام NAMI RX249 عرضه میگردد.
 • زونکشن (NAMI RX249) در ایران توسط شرکت تولیدی نیرو محرکه (نامی) به بازار عرضه شده است و دفترچه راهنمای استفاده و نگهداری از این موتورسیکلت به زبان فارسی در سایت موتورباشی قابل دسترسی و دانلود است.
 • سابقه سازندگان چینی برای محصولاتی که به بازارهای اروپایی و آمریکایی نیز عرضه میشود مثبت بوده و چینی ها نشان داده اند که سال به سال به کیفیت محصولات خود می افزایند. باید منتظر مدل های با کیفیت تر شرکت زونگشن در سال های آتی بمانیم.
 • تفاوتهایی بین مدلهای RX3 در بازارهای مختلف وجود دارد. به عنوان مثال میتوان به تفاوت در سایز رینگ چرخ عقب (درایران 15 اینچ و در آمریکا 17 اینچ)، سیستم سوخت رسان انژکتوری (در ایران و آمریکا) و کاربراتور(برخی بازارها) و دینام موتورسیکلت در بازار آمریکا با سایر کشورها اشاره کرد.
 • زونکشن به دلیل رقابتی بودن بازار آمریکای شمالی خدمات پس از فروش مناسبی را از طریق شرکت CSC به مشتریان ارایه میکند.
 • با توجه به عدم تنوع در بازار موتورسیکلت های ادونچری ایران و قیمتهای بالای برندهای معتبر، حضورRX3 در کنار بنلی TRK 251 را باید به فال نیک گرفت.
 • زونکشن مدل RX4 را با حجم انجین 450 سی سی و قیمت 4955 دلار برای سال 2021 به بازار آمریکا عرضه کرده است.

حسن شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

11 دیدگاه

 1. دوست عزیز سلام
  من مدتیه میخوام یه موتور دومنطوره تو کلاس همین rx3 تهیه کنم
  ازطرفی برندای خوب مثل کاوازاکی خوب قیمتای شدیدا بالایی داره و نمیشه طرفش رفت
  توی بازار با قیمتای ۷۰و۸۰تومن یکی همین rx3 رو داریم یکیnh 180 والبته بنلیtrk دست دوم هم بااین قیمتا میشه تهیه کرد
  من نهایتا یه مسیر مالرو بخوام برم خیلی دنبال مسیرهای افرودی و پرفرازو نشیب نیستم بیشتر برای طبیعت گردی با افرود سبک مدتظر دارم
  مهم هم برام سواری راحت و تامین قطعات و کم اصطحلاکی هستش
  اینکه موتور خودشو زود نندازه و لش نشه به قول خودمون مهمه برام و البته بازار فروش برای بعد
  بین این سه تا گزینه مردد شدم به نظر شما کدوم موتور برای من با افرود سبک که هم برای طبیعتگردی هم برای استفاده شهری میخوام مناسبتره؟
  یا اگر تو این رنج قیمت چیز دیگه ای هم هست بفرمایید ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام. متاسفانه با قیمتهای بسیار بالا و محدودیت حجم انجین در ایران،انتخابهای زیادی نداریم. همه دوستداران ادونچری الان با همین مشکل مواجه اند. از نظر قیمتی و وزن NH از همه مناسب تره ولی قطعات و اکسسوری نداره و زین راحتی هم نداره، یه محافظ (پلیت فلزی) زیر گیربکس و توری محافظ رادیاتور هم برای اطمینان بیشتر لازم داره. اگر گرفتید باید یه فکری به حال اینها بکنید. زونکشن وزن بالایی داره و قیمتش هم کم نیست. TRK بیشتر از همه رواج داره و قطعات و اکسسوری براش پیدا میشه. اما خرید دست دوم رو توصیه نمیکنیم مگر اینکه خیلی اطمینان داشته باشید و کم کارد باشه. زونتس هم آورده ولی گرونه و آزمایش پس نداده. یه مدلی شبیه CRF شاهین موتور آورده به اسم دلتا که تجربه ای ازش نداریم و قیمتش رو هم نمیدونیم. البته چینی هست و احتمالا انجین لیفان داره. میبینید که گزینه راحتی نداریم. می تونید با یه هزینه ای مشکل زین و اکسسوری NH رو حل کنید و صفر بگیرید. گزینه دیگه همون TRK هست. تقد و بررسی NH و TRK رو هم داریم حتما ببینید. ما و دوستداران دیگه رو هم در جریان نتیجه تصمیم و تجربه بعدی خودتون بگذارید.

   1. سلام و وقت بخیر
    جناب شیرزادی توضیح میفرمایید چطور مشکل زین NH رو حل کنیم؟ واقعا راحت نیست ( شایدم من عادت ندارم )

    1. سلام. درست میگید. زین راحتی نیست و ما در نقد این موتور هم ذکرکرده ایم. اگر تشکچه هایی که با هوا یا آب پر میشوند و مخصوص زین موتورسیکلت ساخته میشوند رو پیدا کردید امتحان کنید. در غیر اینصورت یک زین ساز خوب پیدا کنید که بتونه زین رو تقویت کنه.

 2. تشکر از راهنمایی شما
  والا با پرسوجوهایی که کردم و بابیشتر بچه های ادونچر سواری که صحبت کردم طاهرا موتور rx3 گزینه ی مناسبی به نطر میرسه باتوجه به حجم انجین بالاترش نسبت به nh و قیمت مناسبتر نسبت به trk
  فقط یه مقدار صدای انجین به نطر زیاد میاد که زیاد اهمیتی برای من به شخصه نداره
  از معایب دیگش هم میشه به لرزشش البته اشاره کرد
  اما درکل به این نتیجه رسیدم که کیفیت انجین و دیگر قطعات درحد یه موتور قابل قبول و خوب چینی میشه ازش انتطار داشت
  فقط میمونه بحث تامین قطعات که به نطر مشکل فراگیر همه ی این برنداهست
  Trk هم هزینه ی نگهداری بالایی داره به نطر و سروسیای دوره ای بنلی نسبت به هم رده های خودش پرهزینه تر هس
  تااینجای کار که من به این نتیجه رسیدم برای من همین زونگشن مناسب میتونه باشه اما تحقیقاتو سوالاتم همچنان ادامه دارن در نهایت چه این موتور رو بخرم چ موتور دیگه ای حتما خدمت شما و باقی دوستان از معایبو مزایاشون عرص میکنم
  تشکر از شما بابت مطالب و راهنماییای خوبتون

  1. سپاس. فقط یکی از معیارهای شما استفاده در شهر هم بود که شاید در جای شلوغی مثل تهران راحت نباشه. ولی در شهرستانها خیلی اهمیت نداره. درهر صورت موفق باشید.

 3. سلام وقت بخیر
  من میخوام یه ار ایکس ۳ بخرم نظرتون چیه؟ارزش خرید داره؟

  1. درود. اگر تفاوت قیمت آر ایکس و بنلی تی آر کی کم بود ترجیح ما تی آر کی بود. ولی الان تفاوت قیمت زیاد شده و آر ایکس برای خرید جذاب تر شده. البته دلایلی مثل خدمات پس از فروش و دسترسی به لوازم توی این تفاوت موثر بوده. شما میتونید آر ایکس بگیرید و کلی هم آپگرید روش انجام بدید و هنوز از تی آر کی ارزونتر باشه. به اضافه اینکه بصورت استاندارد هم لوازمی روش هست که روی موتورهای دیگه نیست. موضوع دیگه اینه که تو محدوده قیمت آر ایکس چیز دیگری که قابل مقایسه باشه نیست و انتخاب وجود نداره. موضوع دیگه اینه که شما باید بدونید دارید یک موتور چینی با تکنولوژی چند سال پیش زونگشن رو میگیرید و انتظارات خودتون رو باید مدیریت کنید و بیخود با موتورهای گرونتر مقایسه نکنید. پیشنهاد میکنیم اگر تصمیم گرفتید که این موتور رو بگیرید حتما از روغن موتورسیکلت براش استفاده کنید و در نگهداری اون کوشا باشید. نهایتا معیارهای انتخاب و خرید برای افراد مختلف فرق میکنه و هر کسی بسته به سلیقه، توان مالی، کاربرد و آگاهیهایی که بدست آورده تصمیم میگیره. موفق باشید.

 4. سلام قربان. من میخواستم از دیوار یه مدل ۹۸ ار ایکس به قیمت ۸۰ میلیون بخرم که میگه موتور صفره و نمایندگی الان تحویل داده. اطلاعات من خیلی کمه. میخواستم منو راهنمایی کنین. شماره تماس بدین زنگ بزنم خدمتتون ممنون میشم

 5. باسلام ، فکرمی‌کنم اگه ازمسافرتهای داخلی پاروفراتربگذاریم وبه کشورهایی بصورت پی درپی سفر کنیم ، یکی از مهمترین پارامترها موجودبودن قطعات و مکانی برای تعمیر هست .(باتوجه به استفاده مستمرواسنرس بالایی که به موتورواردمیشه) . باتوجه به برند سازنده شرکت مادریعنی زونگشن چین؛ ونام های مصطلحی که در کشورهای یادشده بالا ذکر شد. واحیانا تفاوت های که ساخت و مونتاژ درشرکت نامی ایران ممکنه وجود داشته باشه .
  درصورت نیاز به تعویض قطعات .بااطمینان میشه از ساپورت وپشنیبانی اش در ممالک دیگه ، روی اون حساب کرد. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا