نقد و بررسی اسکوترنقد و بررسی موتورسیکلت

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس 155 Yamaha Aerox

یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی (عرضه کننده: نیروموتور)

مقدمه

ایروکس (Aerox) یکی از سری اسکوترهای تک سیلندر یاماها است که از سال 1997 تا کنون در خط تولید قرار داشته است. تاکنون این اسکوتر با انجین های 50 سی سی، 100 سی سی، 125 سی سی و 155 سی سی با تفاوت هایی در بدنه برای بازارهای آسیایی و اروپایی عرضه شده است. در سال 2016 مدل 125 سی سی اسکوتر یاماها Aerox با انجین آب-خنک چهار سوپاپه در اندونزی رونمایی شد ولی مورد استقبال چندانی قرار نگرفت. اندکی بعد در همان سال مدل 155 سی سی یاماها ایروکس با انجین آب-خنک چهارسوپاپ و مجهز به فناوریVVT (همانند یاماها  Nmax) معرفی گردید. این اسکوتر در تایلند به نام Aerox 155، در فیلیپین به نام Mio Aerox 155، و در مالزی و ویتنام به نام NVX 155 عرضه می شود.

همانند اسکوتر یاماها Nmax، شرکت نیروموتور، اسکوتر یاماها Aerox را (در دو نوع ساخت تایلند و اندونزی) به بازار ایران عرضه کرده است. در زمان تهیه این بررسی (دی ماه 1400)  قیمتی در سایت آن شرکت برای یاماها ایروکس درج نشده اما قیمت بازار آن عموما در بازه 120-99 میلیون تومان گزارش گردیده است.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس: طراحی و تجهیزات

اگر با شنیدن یا دیدن کلمه اسکوتر در جلو نام یاماها ایروکس ذهنتان به طرف طرح کلاسیک اسکوتر وسپا می افتند باید کمی در انتظار خود تجدید نظر کنید. چون یاماها ایروکس (مانند یاماها Nmax و هوندا PCX و ADV) فاقد فضای باز جلو پا است و یک کنسول که مخزن سوخت موتورسیکلت در آن جاسازی شده، سوارشدن و پیاده شدن بر آن را تا اندازه ای شبیه موتورسیکلت های استاندارد کرده است. پس اگر فضای باز جلو پا را برای حمل بار و احساس امنیت بیشتر لازم دارید از خیر این اسکوتر و همانندهای آن بگذرید.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

طراحی بدنه این اسکوتر تهاجمی و اسپرتی است. چراغ های ال ای دی و خطوط شکسته در نمای جلوی اسکوتر بر همین اساس طراحی شده است. چرخ های بزرگ 14 اینچی، لاستیک ها، اگزوز تپل، رادیاتور قابل رویت در کنار چرخ عقب و کمک های جفتی عقب، مکمل ظاهر اسپرتی  و مسابقه ای این اسکوتر هستند. طراحی کنسول با خطوط بدنه ترکیب شده و شکل X مانندی پیدا کرده که تا زیر ترک نشین ادامه پیدا می کند. زین غیر هم سطح ایروکس، ظاهر این اسکوتر را اسپرتی تر نشان می دهد.

متاسفانه در سایت نیرو موتور و بیشتر منابع فارسی زبان، سایز چرخها و وزن این اسکوتر به اشتباه 13 اینچ و 110 کیلوگرم ( به جای 126 کیلوگرم وزن تر) درج شده و تماسهای ما برای روشن کردن این موضوع بدون پاسخ مانده است.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

در حالی که چراغ های راهنمای جلو در بدنه جاسازی شده، چراغ های راهنمای عقب شبیه موتورسیکلت های استاندارد بیرون زده است. انتهای اسکوتر به یک چراغ خطر ال ای دی که در پاشنه زین قرار دارد ختم می شود و در زیر آن چراغ های راهنمای معمولی(غیر ال ای دی) و یک شلگیر متناسب با ظاهر اسکوتر دیده می شود. زین به قدر کافی پهن است ولی کمی به طرف جلو شیبدار است و بنابراین موتورسوار به طور پیوسته (به ویژه موقع ترمزهای شدید) به طرف جلو سر می خورد و احتمال برخورد زانوها با داشبورد را افزایش می دهد. غیر همسطح بودن زین ممکن است فضای نشستن برای افراد خیلی قد بلند را نیز محدود کند.

به دلیل وجود کنسول وسط، فضای محدود ولی کافی (برای بیشتر افراد) در اختیار جاپایی های دو طرف قرار گرفته است. با نشستن روی این اسکوتر احساس کمبود جا نمی کنید مگر آن که قد خیلی بلندی داشته باشید و احتمال برخورد زانوها با داشبورد جلو شما را نگران کند. انتقال مخزن سوخت 5.5 لیتری به کنسول وسط باعث شده هم کار سوخت گیری آسانتر شود و هم فضای زیر زین آزاد شود. با 24.5 لیتر ظرفیت صندوق زیر زین، می توان یک کاسکت تمام رخ معمولی را در آن جا داد، به شرطی که قسمت پایین و صاف کلاه به طرف بالا باشد. برای بازکردن صندوق زیر زین و درب باک دو کلید در کنار سوئیچ استارت تعبیه شده است.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

متاسفانه خبری از لامپ یا خروجی یو اس بی برای شارژ موبایل در صندوق زیر زین نیست ولی در داشبورد کوچک جلو شما به یک خروجی 12 ولتی دسترسی دارید.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

پنل سرعت سنج و نمایشگرها از نوع ال سی دی معکوس (Negative LCD) است که رنگی نمیباشد. نوشته ها و علایم نیز به رنگ روشن در زمینه تاریک در آن نشان داده می شوند. سرعت سنج و دورسنج و بقیه علایم حیاتی بر روی این نمایشگر دیده می شود اما بهتر بود به جای دور سنج (که در اسکوتر اتوماتیک کارآیی محدودی دارد) سرعت سنج بزرگتری در اختیار موتورسوار باشد. این پنل قابلیت اتصال بلوتوثی دارد. یاماها سیستم ارتباطی با بلوتوث را که Y-Connect نام دارد به عنوان یکی از آپشن های ایروکس معرفی کرده است، به طوری که با اپ مربوطه بتوانید ضمن برقراری ارتباط به مجموعه ای از علایم حیاتی موتورسیکلت بر روی گوشی خود دسترسی داشته باشید. همچنین در این اسکوتر سنسور جک بغل نیز وجود دارد.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

این اسکوتر برای بازارهای مختلف با امکانات مختلف ارایه می شود. در تایلند مدل استاندارد (فاقد ABS، سیستم کی لس  و استاپ- استارت) و نمونه ABS (با سیستم کی لس و استارت-استاپ) ارایه می شود. اسکوترهای ایروکس عرضه شده توسط  نیرو موتور نمونه مجهز به ABS و کی لس استارتر است اما مثلا در هند سیستم کی لس بر روی اسکوتر نیست.

مجموعا کیفیت ساخت و رنگ، خوب است ولی فیدبک هایی در مورد ضعیف بودن درب پلاستیکی باک و ناهماهنگی درز پنل های بدنه هم گزارش شده است.

نقد و بررسی یاماها ایروکس: سیستم محرکه  و پرفورمنس

شاید جذاب ترین ویژگی این موتورسیکلت، انجین 155 سی سی آب-خنک و چهار سوپاپ آن باشد که روی یاماها آر 15 (Yamaha R15) نیز هست. این انجین که بر روی R15 توانی معادل 18.6 اسب بخار (10000 دور) تولید می کند طوری تنظیم شده که بیشینه آن روی اسکوتر ایروکس به 15 اسب بخار (8000 دور) محدود باشد. گشتاور بیشینه این انجین بر روی یاماها ایروکس 13.9 نیوتن متر (6500 دور) و روی یاماها R15 معادل 14.9 نیوتن متر (8500 دور) است. فناوری VVT به کار رفته در انجین یاماها ایروکس باعث توزیع مناسب گشتاور در دورهای مختلف می شود و فارغ از این که سرعت شما چقدر است با پیچاندن دسته گاز به گشتاور مورد نیاز خود دست پیدا می کنید و تا زمانی که سرعت به حدود 110 کیلومتر نرسیده کمبود نفس را حس نمی کنید.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

دی ان ای (DNA) انجین موتورسیکلت R15 بر روی یاماها ایروکس است که آن را به یکی از اسپرتی ترین اسکوترهای با گیربکس CVT بازار تبدیل می کند و احساس می کنید شاید برای برنده شدن درمسابقات اسکوترها ساخته شده است.

یاماها ایروکس برای شهر و ترافیک تیز و چابک است و در جاده گازخور خوبی دارد و براحتی سرعت های 90 تا 100 کیلومتر را برای ساعت ها طی می کند. عملکرد گیربکس CVT این اسکوتر خوب و در هماهنگی کامل با انجین است.

یاماها ایروکس می تواند با یک لیتر بنزین 40 تا 50 کیلومتر مسافت را بپیماید (بسته به نوع گاز دادن و سرعت) و حتی در جاده (با حفظ سرعت ثابت 65 تا 70 کیلومتر) به اعداد بهتری دست یابد. سیستم بسیار کارآمد استاپ- استارت این اسکوتر مسبب بخشی از این مدیریت مصرف است چنانکه به محض ایستادن انجین خاموش می شود و در استارت مجدد سریع عمل می کند. ممکن است این موضوع دلخواه همه افراد نباشد ولی یاماها برای کاهش مصرف، تصمیم به اجرای آن گرفته که خوب از پس آن نیز بر آمده است. با توضیحات داده شده و با باک 5.5 لیتری، یاماها ایروکس می تواند در شرایط واقعی مسافتی در حدود 200 کیلومتر را بپیماید که برای کاربردهای شهری کافی است اما اگر بیشتر بود مزیت بزرگی برای سفرهای طولانی با این اسکوتر محسوب می شد.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

نقد و بررسی یاماها ایروکس: تعلیق، فرمان پذیری(هندلینگ)، سواری

به تناسب طراحی ظاهری و انجین اسپرتی، سیستم تعلیق این اسکوتر نیز برای هندلینگ بهتر تنظیم شده است. بنابراین در حالی که پایداری این اسکوتر در تمام مسیر ها ( خط مستقیم و درپیچ و خم ) بسیار خوب است، اما سواری آن چندان نرم نیست. چرخ های 14 اینچی و لاستیک های پهن نقش مهمی در حفظ پایداری قابل تحسین این اسکوتر بازی می کنند.

ظاهرا در برخی کشورها کمک های گازی قابل تنظیم (ساخت KYB) به صورت استاندارد روی این اسکوتر ارایه می شود و در برخی دیگر به صورت آپشن. در این صورت انتظار می رود عده ای که سواری نرم برایشان ارجحیت دارد کمک ها را با نوع گازی قابل تنظیم تعویض کنند.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

ترمز چرخ جلو دیسکی با ABS و ترمز چرخ عقب کاسه ای است. عملکرد ترمزها خوب است ولی عالی نیست و بهتر بود که یاماها چرخ عقب را نیز به ترمز دیسکی مجهز می کرد.

ارتفاع زین 790 میلیمتر است (همانند هوندا ADV) و ممکن است برای افراد کوتاه قد مشکل آفرین باشد. زین پهن و راحت است اما قسمت ترک نشین (مانند موتورسیکلت های نیکد) کمی بالاتر است. همین باعث شده که سوار شدن و پیاده شدن ترک نشین سخت تر شود و در ارتفاع بالاتری از راننده قرار بگیرد. این موضوع هم مقاومت هوا را زیاد می کند و هم ترک نشین را در معرض باد و دود ترافیک قرار می دهد. دستگیره مناسبی هم برای ترک نشین در نظر گرفته نشده و باید به تورفتگی زیر زین چسبید. شاید این موضوع برای مسیرهای کوتاه مسئله ای نباشد اما برای مسافت های طولانی باعث خستگی انگشتان و دست می شود.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

جمع بندی 

نقاط مثبت: ارگونومی مناسب و زین خوب برای موتورسوار (به جز مسئله شیب)، طراحی خوب کلیدها و فرامین روی فرمان، کنترل و پایداری خوب، توزیع مناسب وزن ( نتیجه انتقال باک از زیر زین به کنسول وسط)، اندازه خوب چرخ ها و محور تا محور چرخها برای مسیرهای ناهموار، عدم کله کردن موتور در ترمز های شدید (نتیجه تنظیم سفت کمک های جلو)، عمل کرد عالی انجین و گیربکس حتی در سربالایی، فضای کافی زیر زین برای کاسکت تمام رخ و مقداری لوازم دیگر، صدای کم اگزوز.

نقاط منفی: سواری نه چندان نرم، ارگونومی زین ترک نشین، نبود دستگیره مناسب برای ترک نشین، نداشتن بادگیر جلو، موقعیت درب باک که در میان پاهای موتورسوار است و شاید برخی احساس راحتی نداشته باشند، ترکیب عواملی مثل ارتفاع زین با کنسول وسط و پهنای زین که ممکن است سوار و پیاده شدن را برای بعضی از افراد سخت کند، ظرفیت محدود باک (برای حدود 200 کیلومتر مسافت) که برای سفرهای طولانی مناسب نیست، ترمز کاسه ای چرخ عقب.

یاماها این اسکوتر را مکسی اسکوتر اسپرتی (Maxi-Sports Scooter)  معرفی کرده و انصافا ظاهر و باطن یاماها ایروکس با این تعریف هماهنگی دارد. این اسکوتر یکی از اسپرتی ترین و لذت بخش ترین اسکوتر ها برای سواری تک نفره است و به شرطی که شما هم هندلینگ خوب، پایداری و چابکی را به سواری نرم ترجیح میدهید یکی از بهترین انتخاب هاست.

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس Yamaha Aerox (عرضه کننده: نیروموتور) یاماها Aerox : اسکوتراسپرتی

نقد و بررسی اسکوتر یاماها ایروکس: ویژگی های فنی
انجین تک سیلندر، 155 سی سی، آب-خنک، تک میل سوپاپ، چهار سوپاپ، VVT، استاپ-استارت
بیشینه توان 15 اسب بخار (8000 دور)
بیشینه گشتاور 13.9 نیوتن متر (6500 دور)
قطر و کورس پیستون 58 و 58.7 میلیمتر
تسبت تراکم 11.6 به یک
تعلیق تلسکوپی، قطر 26 میلیمتر(جلو)، کمک جفتی (عقب)
چراغ ها جلو و خطر عقب ال ای دی، راهنماها معمولی
ترمزها دیسکی با ABS  (جلو)، کاسه ای 130 میلیمتری (عقب)
سایز چرخ ها 14 اینچ
ارتفاع زین 790 میلیمتر
فاصله زیر انجین تا زمین 145 میلیمتر
ظرفیت مخزن سوخت 5.5 لیتر
وزن تر 126 کیلوگرم (مدل ABS)، 122 کیلوگرم (بدون ABS)

منبع
یاماها، اوردرایو، اتوکار، موتورینگ ورلد، هندوستان تایمز، ایوو ایندیا، کاراندبایک، نیروموتور، ایندیا تودی

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

34 دیدگاه

 1. سلام
  وقتتان بخیر
  نسخه فول این موتور الان در بازار اصفهان حدود 130 میلیون هست و موتور یاماها XSR155 هم 151 میلیون.
  درسته که این دو در دو سبک مختلف موتور دسته بندی میشه ولی با توجه به رنج قیمتی نزدیک به هم و حجم انجین یکسان و زیبائی و جذابی، به نظر شما با توجه به پشتیبانی بازار، قطعات و کیفیت و قدرت، کدام برای خرید ارجح است؟
  ممنون

  1. درود. اول اینکه هر دو موتور توسط یک شرکت ارایه میشوند پس انتظار خدمات متفاوتی نداشته باشید. دوم اینکه قیمت نزدیک به هم در دو کلاس سبکی، کمکی به انتخاب نمی کند و انتخاب بین یک اسکوتر اتوماتیک و یک موتورسیکلت دنده ای کاملا بستگی به کاربرد و سلیقه شخصی و ترجیحات شما دارد. از نظر ما هر دو موتور خوب هستند و جزو بهترین های کلاس خود. انتخاب با شماست. در مورد قیمت هم استراتژی عمومی ما اعلام قیمتهای کف بازار است و مایل نیستیم با درج قیمتهای سقف، به گرانی موجود دامن بزنیم. موفق باشید.

 2. با سلام،طریقه تشخیص اینکه که این اسکوتر تایلندی است یا اندونزی چیست، ضمنا آیا برتری نسبت بهم دارند یا خیر و اگر اختلافی بصورت علمی وجود دارد دلایل را ارایه بفرمایید.باتشکر

  1. درود. بصورت کلی از روی شماره VIN هر خودرو یا موتورسیکلت میتوان به مجموعه ای از اطلاعات (از جمله محل ساخت و سال و…..)در باره آن رسید. این شماره بصورت ترکیبی حرفی/عددی است که بر روی پلاک وسیله و روی شاسی آن حک شده است. پس از یافتن این شماره، در گوگل به دنبال یک سایت یا صفحه Yamaha VIN Decoder بگردید و آن شماره را در آنجا سرچ کنید. راه دوم این است که به پلاک ها و اطلاعات درج شده روی موتورسیکلت توجه کنید و ببینید با کدام زبان مطابقت دارد. متاسفانه در مورد تفاوت بین ساختهای دو کشور اطلاع دقیقی نداریم.

 3. سلام خسته نباشید.کارشناسان محترم میخاستم در رابطه با طرح nvx کبیر موتور هم نظراتتونو بفرمایید.ممنون میشم.من بین sr200 و nvx150 میخام انتخاب کنم

   1. امکانش هست دلیل فنی بفرمایید من هیچ آشنایی با موتور سیکلت ندارم فقط برای تردد شهری میخام حقیقتش هم از ظاهرش خوشم اومد هم قیمتش یه مقدار ارزونتره.ممنون از توجه و راهنماییتون

    1. ما تجربه ای از nvx کبیر و خدمات آنشرکت نداریم. همچنین نامشخص بودن سازنده آن و نبود تجربه دراز مدت از آن مانع توصیه ماست. حتی جدول مشخصات این اسکوتر در سایت کبیر کامل نیست. محصولات اس وای ام امتحان پس داده اند و جایگاه خود را به عنوان برند درجه 2 دارند. توان انجین sr نیز بیشتر است. اگر تجربه مثبتی از محصولات کبیر موتور و خدمات آنها دارید و فکر میکنید مناسب شماست پس از خرید و استفاده ما را هم در جریان تجربه خود بگدارید. درضمن انتخاب شما در اس وای ام به sr200 محدود نمیشود و علاوه بر نیروموتور، دینو موتور و سهند سیکلت سپاهان هم انواع متفاوتی از اسکوترهای آن را عرضه میکنند.

     1. خیلی ممنون از راهنماییتون.حتما تجربه ای کسب کردم به اشتراک میزارم

 4. سلام.وقتتون بخیر .جناب شیرزادی بنده یاماها ایروکس گرفتم .میخاستم شماره واسکازین کهداخل موتور میریزنو لطف کنین بفرمایین. وچه مارکی بهتر ممنون میشم راهنمایی کنید.سپاس🙏🙏❤

  1. درود. طبق دفترچه ایروکس برای انتقال نیروی نهایی شما میتونید از 150 سی سی روغن دنده SAE 85 با استاندارد GL3 یا بالاتر و یا روغن موتور 10W30 با استاندارد SE یا بالاتر استفاده کنید. روعن انجین هم 900 سی سی روغن 10W40 با درجه SG یا بالاتر و استاندارد JASO MB یا MA.

 5. ممنون جناب شیر زادی لطف کردین.اقای شیرزادی میتونم واسکازین ۹۰ – ۸۰ بریزم مارک لوبریفنت کانادایی هست ولی خدا میدونه .روغن انجینم از همین
  مارک ریختم؟ ممنون از پاسخگوییتون🙏🙏

  1. درود. بله میتونید. حتی طبق دفترچه یاماها میتونید روغن موتور 10W30 بریزید. اما این برندهایی که با زدن پرچم یه کشور پیشرفته روی اجناس و تبلیغ این که ساخت اون کشورها هستند رو قبول ندارم. شخصا به کارخانه های معتبر داخلی بیشتر اعتماد دارم و خودم از اونها استفاده میکنم. ترجیح میدم اگر هم مشکلی پیش بیاد ناشی از کیفیت جنس ایرانی باشه تا مورد سو استفاده واقع شدن. یک نمونه از این اجناس مثلا کانادایی رو خود بنده رفتم به آدرسی که روی جنس ذکر شده بود (توی کانادا) که یه خونه بود در محله ایرانی نشین. یعنی احتمالا یه هموطن زرنگ خودمون یه برند درست کرده به اسم کانادایی و توی چین میسازن براش و ادعا میکنه کاناداییه و اینجا خدا تومن میفروشن. لوبریفنت رو در روغن فروشیها دیدم ولی اطلاعی ازش ندارم. کمی تحقیق کنید.

 6. سلام وقت بخیر .جناب شیر زادی بنده درحال حاضر کاشان هستم واینجا همین روغنی که نوشته بودمو گیر نیاوردم. بنده از شما خواهش دارم خودتون یک روغن به بنده معرفی کنید .با هر مشخصاتی که هست برم بگیرم خیلی لطف میکنید🙏.واگر سمت کاشان امدین خوشحال میشم کاری براتون انجام بدم.یا از این شهر چیزی خواستین.اصلیت من بچه سینما جی هستم .باسپاس

  1. درود. خوشبختانه روغن مناسب موتورشما که 10W40با استاندارد MA2 (محصول اسپیدی اصفهان) است در انبار دفتر کاشان موتورباشی موجود است. موجودی روغن دنده SAE 85-90 (برند کارپیه- محصول قطران کاوه) فقط یک عدد است. اگر تمایل به خرید داشتید از ساعت 5 بعداز ظهر امروز با شماره 09028135122 تماس بگیرید. در ضمن از لطف شما بسیار سپاسگزاریم.

 7. سلام.وقتتون بخیر .جناب شیرزادی میتونم .خصوصی باهاتون صحبت کنم .از طریق واتساپ یا اینستا ممنون میشم.🙏

  1. درود. برتری مطلقی نسبت به هم ندارند. هر کدام مشخصاتی دارند و علاقمندان خود را دارد.

 8. درود
  ممنون بابت اینکه نکات مفیدی رو بررسی و عنوان کردید.
  با توجه به مطالبی که درباره‌ی اسکوترها گفتید، من با قد ۱۷۰ که جزء افراد کوتاه قد هستم و شتاب و چابکی موتور بیشتر از نرمی برام اهمیت داره و بیشتر مواقع هم تک سرنشین هستم انتخابم برای خرید اسکوتر همین ایروکس هست.
  فقط یک مورد هیچ جا گفته نشده اینکه کیفیت و دوام اسکوترها چطوره و آیا فقط برای مدتی مثلا یکسال بدون دردسر قابل استفاده هست یا اگه خوب نگهداری بشه میشه برای طولانی مدت روشون حساب کرد. با توجه به اینکه قطعاتشون هم فراوون نیست این مورد برای من خیلی مهمه.

  1. درود. دوام و کیفیت اسکوتر ها فرقی با سایر موتورسیکلت ها ندارد و با نگهداری درست سالهای زیادی به شما خدمت میکنند.

 9. سلام، برای چک کردن اب رادیاتور و سطح روغن موتور و سطح روغن گیربکس باید فلاپهای کنار موتور حتما باز بشن؟ و برای تعویض انها بعد از چه مسافتی که توسط ایروکس پیموده شد باید اقدام نمود؟ و نحوه تعویض روغن و اب رادیاتور اگر لازم هست به چه صورت میباشد؟

  1. درود. پاسخ شما را داده بودیم ولی به دلیل اشکال فنی و از دسترس خارج شدن قسمتهایی از سایت دوباره ارسال میکنیم. 1) خیر. دریچه مخزن آب زیر کف پایی سمت راست است که با برداشتن لاستیک آن قابل دسترسی است. 2) درپوش مخزن روغن که میله مدرج (فولی) چک کردن سطح روعن نیز به آن متصل است در فاصله پشت رادیاتور و اگزوز قرار دارد. 3) تعویض اول در 1000 کیلومتر، و سپس در 4000 کیلومتر، بعد از آن هم هر 4000 کیلومتر (900 سی سی روغن 10W40 اسکوتر)

 10. ممنون از راهنماییهای قبلیتون،نحوه اتصال موتور با سیستم y conect با گوشی تلفن همراه به چه طریق میباشد؟

  1. درود. پاسخ شما را داده بودیم ولی به دلیل اشکال فنی و از دسترس خارج شدن قسمتهایی از سایت، دوباره ارسال میکنیم. نیاز به اپ Yconnect دارید. گوشی شما طی یک فرآیند با بلوتوث و QR اسکن و یا ورود دستی اطلاعات موتور (VIN) با موتور شما جفت (pair) و هماهنگ میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا