معرفی سه چرخ و چهار چرخ

سه چرخه های دوکاتی و ام وی آگوستا

تقریبا همه برند های معروف – از جمله برندهای معروف موتورسیکلت – که امروزه می شناسیم، تاریخ پر پیچ و خمی را تا رسیدن به نقطه فعلی پشت سر گذاشته اند. احتمالا داستان برند وسپا را می دانید که در ایتالیای پس از جنگ جهانی دوم، برای پاسخگویی به نیاز مردم عادی به حمل و نقل ارزان و مطمئن، اسکوتر وسپا را ساخت و تا به امروز با همان زبان طراحی ساخته می شود.

در حالی که اسکوتر وسپا را می توان موفق ترین نمونه برای پاسخگویی به نیازهای پس از جنگ و دنیای حال دانست، اما این بدان معنا نیست که برندهای دیگر ایتالیایی کاری نکردند و یا همگی شانس این را داشتند محصولی تولید کنند که همانند وسپا ماندگار باشد.

برای مثال دوکاتی را در نظر بگیرید. گرچه ممکن است بدانید که این شرکت در دهه 1920 با تولید  قطعات رادیو کار خود را آغاز کرد، اما تعداد کمی از مردم می دانند که این برند معروف،زمانی موتورسیکلت سه چرخ (موتور سه چرخه) تولید می کرده است.

دوکاتی دو مدل موتور سه چرخه را به بازار معرفی کرد. Fattorino (یا “Deliveryman“) یک ماشین 50 سی سی زیبا و کم قدرت بود که بنابر گزارش ها به دلیل توان 1.5 اسب بخار خود، قدرت زیادی برای بارکشی نداشت.

موتور سه چرخه و برندهای مشهور ایتالیا
Ducati Fattorino
موتور سه چرخه و برندهای مشهور ایتالیا
انجین 50 سی سی Ducati Fattorino

سپس، Il Muletto را ساخت که دارای انجین 175 سی سی یا 200 سی سی بود و برای مقصود مورد نظر مناسب تر بود. هنوز مشخص نیست که دوکاتی چند دستگاه از این موتورسیکلت های سه چرخ را تولید کرده است، اما گهگاه شاهد تبلیغات تعمیرات موتور و فروش آن ها هستیم.

موتور سه چرخه و برندهای مشهور ایتالیا
Ducati Il Muletto

دوکاتی با ساخت انجین کوچک 50 سی سی کوچیولو (Cocciolo) در دوران پس از جنگ، پای به عرصه ای گذاشت که امروزه در آن، صاحب جایگاه رفیعی است. دوکاتی زمانی به این کار دست زد که هنوز شرکتی جوان بود و تغییر از صنعت الکترونیک به موتورسیکلت کار آسانی نبود. اما افرادی مانند “بورگو پانیگاله” مشتاق بودند که شانس خود را در ساخت وسایل نقلیه سه چرخه امتحان کنند و پس از آن بود که، متوجه شدند جای آنها درصنعت موتورسیکلت کجاست.

یکی دیگر از این شرکت ها، ام وی آگوستا بود که سه چرخه های  98 Motocarro، 150 Centauro  و Trasporto Tevere را برای مدتی می ساخت.

موتور سه چرخه و برندهای مشهور ایتالیا
MV Agusta 98 Motocarro
موتور سه چرخه و برندهای مشهور ایتالیا
MV Agusta 150 Centauro
موتور سه چرخه و برندهای مشهور ایتالیا
MV Agusta Trasporto Tevere

پیاجو نمونه تاریخی دیگری است که تولید انواع سه چرخه Ape آن از سال 1948 تاکنون – در نسخه های گوناگون و در کنار موتورسیکلت های دیگر این برند – ادامه دارد. در 2019 ، پیاجیو حتی اعلام کرد قصد دارد نمونه برقی این موتور سه چرخ را تولید کند.

MV Agusta Ape
منبع
راید اَپارت و سایر منابع

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا