نقد و بررسی موتور ویژهنقد و بررسی موتورسیکلت

نقد و بررسی موتورسیکلت ROKON TRAIL BREAKER

موتورسیکلت همه جا رو ROKON TRAIL BREAKER با دو چرخ متحرک (2x2)

ROCON یک موتورسیکلت استثنایی با تولید انبوه است.  موتورسیکلتی که انتقال نیرو به هر دوچرخ  آن است (2WD)، گیربکس اتوماتیک دارد و توانایی عبور از مسیرهای سخت خشک و آبی را دارد. در این موتورسیکلت انتقال نیرو از طریق زنجیر به چرخ جلو نیز صورت میگیرد. حق امتیاز این مکانیزم در دهه 50 میلادی به ثبت رسیده، پس با یک طراحی مربوط با دوران جنگ سرد و پیش بینی وقوع جنگ هسته ای روبرو هستیم.

هدف اصلی تولید موتورسیکلت ROKON، تولید وسیله ای با کمترین پیچیدگی و نیاز به نگهداری برای کاربرد های ویژه‌ای چون عبور از جاده های صعب‌العبور، گل و لای چسبان باتلاق، دشت های پر برف و جنگل های انبوه بوده است. این موتورسیکلت اکنون در خدمت یگان ویژه ارتش امریکا هم هست.

در این موتورسیکلت چگونگی انتقال نیرو به چرخ جلو که از زمان تولید اولین موتورسیکلت ها ذهن طراحان را به خود مشغول کرده بود حل شده است. این موتورسیکلت به یک جعبه دنده کمکی با چرخ دنده های کاهنده و تغییر دهنده جهت گردش مجهز است. این جعبه دنده از طریق یک محور(شفت) شیب دار که به طرف محور فرمان امتداد یافته به گیربکسی در جلو فرمان متصل است و از آنجا نیرو به وسیله دو زنجیر به چرخ جلو منتقل میشود.

شکل ظاهری این موتورسیکلت زیبا نیست و تا حدی زمخت جلوه میکند, اما علی رغم  این ظاهر و رنگ آمیزی یکنواخت، کسانی که معیار انتخابشان کارکرد و مشخصات فنی می‌باشد، اهمیتی به ظاهر این موتورسیکلت نمی دهند.

موتورسیکلت همه جا رو ROKON TRAIL BREAKER با دو چرخ متحرک (2x2)

یکی از خصوصیاتی که طراحان دارین موتورسیکلت تعبیه کرده اند، قابلیت نگهداری مایعاتی چون آب یا بنزین (گنجایش19 لیتر) در داخل رینگ یا چرخ های آن است. بنابراین چرخ ها به غیر از وظیفه اصلی حرکتی خود دارای محفظه نگهداری مایع در داخل خود نیز هستند. هنگامی که این محفظه ها خالی است موتورسیکلت روی سطح آب شناور می‌ماند. بنابراین در محل هایی که موانع آبی عمیق وجود دارد میتوان این موتورسیکلت شناور را با طناب به هر سو و جهتی کشاند یا عبور داد.

نقد و بررسی موتورسیکلت ROKON TRAIL BREAKER

موتورسیکلت ROKON دارای پیشرانه 7 اسب بخاری چهار زمانه Kohler” ” است . کوهلر یک سازنده معروف و قدیمی انجین برای کاربردهای مختلف کشاورزی و تولید برق است و انجین های ساخت آن قابلیت اطمینان بالایی دارند.

خصوصیت دیگر این موتورسیکلت ارتفاع بالای زیر موتور از سطح زمین میباشد که هم تراز با ارتفاع رینگ های آن ,یعنی 380 میلیمتر است. گرچه که این ارتفاع، از ارتفاع زیر موتورسیکلت های های کراس هم بیشتر است, اما براحتی میتوان سوار برآن شد.

موتورسیکلت همه جا رو ROKON TRAIL BREAKER با دو چرخ متحرک (2x2)

در این موتورسیکلت  جاپایی ها در صورت لزوم (مسیر های  صعب العبور) به سمت بالا جمع میشوند تا از برخورد با ناهمواری ها جلو گیری شود.

موتورسیکلت همه جا رو ROKON TRAIL BREAKER با دو چرخ متحرک (2x2)

این موتورسیکلت در طول 8 ساعت رانندگی یک باک سوخت (10 لیتر) مصرف میکند .علی رغم اینکه موتورسیکلت ROKON در کلاس خود دارای قدرت خیلی بالایی نیست, اما در مجموع به دلیل گشتاور بالا به همراه مکانیزم انتقال قدرت(transmission) خود محصولی است که از قابلیت و کارایی بالایی برخوردار است.

موتورسیکلت همه جا رو ROKON TRAIL BREAKER با دو چرخ متحرک (2x2)

روشن کردن این موتورسیکلت از طریق باز کردن شیر بنزین و کشیدن طناب شبیه به موتور های برق یا ماشین چمن زن است, چرا که کاربری اصلی انجین آن چیز دیگری بوده و برای نصب در مکان ثابت ساخته شده است اما درصورت نیاز سازنده استارت برقی روی آن نصب میکند.

باید توجه داشت رانندگی با این موتورسیکلت در مقایسه با استاندارد های امروزی راحت نیست. در قسمت جلو راننده پنلی وجود ندارد و تنها نمایشگر آن  یک درجه عقربه ای حجم سوخت می‌باشد که روی درب باک نصب شده است. تجهیزات برقی این موتورسیکلت محدود به یک چراغ جلو و بوق است.

تعویض دنده در حین حرکت برای این موتورسیکلت تعریف نشده و فقط میتوان در حالت سکون دنده را عوض کرد. پس در زمان روشن کردن موتورسیکلت ROKON  باید مشخص شود با چه دنده ای نیاز به شروع حرکت است. حداکثر سرعت این موتورسیکلت عجیب در مسیر هموار و مناسب 60 کیلومتر بر ساعت و کمترین سرعت در دنده سنگین در مسیرهای سخت صعب العبور بیشتر از 1 کیلومتر بر ساعت نیست.

ساختار انتقال نیرو به چرخ جلو باعث شده که زاویه گردش فرمان تا 50 درجه به هر طرف باشد که نوعی برتری محسوب میشود. در این موتورسیکلت میتوان به خاطر لاستیک های پهنی که دارد – در حالت گردش چرخ به طرفین –  تعادل موتورسیکلت را  بدون نیاز به گذاشتن پا بر سطح زمین حفظ کرد. Rokon در سربالایی ها با دو چرخ 2×2 خود مانند تانکی قدرتمند است که هیچ عاملی نمیتواند مانع بالارفتن آن شود. در ضمن هیچ گل و لایی نمیتواند مانع از کارکرد مناسب ترمز های آن شود, چرا که بجای قرار داشتن سیستم ترمز در چرخ, در فاصله بین محور های انتقال نیروی آن واقع شده است

موتورسیکلت همه جا رو ROKON TRAIL BREAKER با دو چرخ متحرک (2x2)

موتورسیکلت ROKON  به غیر از برتری هایش, در مقایسه با موتورسیکلت های کراس دارای کمبودی ساختاری هم میباشد. نداشتن فنر بندی عقب یکی از این معایب است که از طریق زین نرم و پهن و لاستیک های کم فشارGoodyear  این کمبود مقداری جبران شده است.

موتورسیکلت ROKON  نقطه ضعف دیگری هم دارد و آن اینکه تعمیر و سرویس آن در همه جا امکان پذیر نمیباشد و بجز قطعات و لوازم اصلی خودش از دیگر موتورسیکلت ها نمیتوان جایگزین کرد. بدون در نظرگرفتن این مشکل ROKON وسیله ای است ایدآل برای جنگل بانی, مناطق باتلاقی و بخصوص برای مراکز و نهاد های حوادث غیر مترقبه.

مشخصات فنی

سیستم انتقال نیرو همزمان به دو چرخ 2×2
پیشرانه تک سیلندر 4 زمانه هوا خنک
حجم انجین 208 سی سی
توان  7 اسب بخار در 3600 دور در دقیقه
گشتاور  12.4  در 2800 دور در دقیقه
حداکثر سرعت در دنده 1  با سرعت 16 کیلومتر بر ساعت

در دنده 2 با سرعت 32 کیلومتر بر ساعت

در دنده 3 با سرعت 60 کیلومتر بر ساعت

گنجایش باک  10 لیتر (بعلاوه 9.5 لیتر در هر رینگ)
مصرف سوخت  1.25 لیتر در ساعت
سیستم سوخت رسانی کاربراتوری
سیستم ترمز مستقر در مکانیزم انتقال نیرو و کنترل ترمز جلو و عقب روی فرمان
سیستم استارت  روشن کردن از طریق کشش طناب جمع شونده ( آپشن استارت برقی)
ولتاژ برق  12 ولت
چرخ ها آلومینیومی توخالی به قطر 12 اینچ(30.48 سانتیمتر)
فاصله بین محورهای دو چرخ 129.5 سانتیمتر
ارتفاع زیر موتور  تا سطح زمین 38.1 سانتیمتر
ارتفاع زین 80 سانتیمتر
ارتفاع فرمان 104 سانتیمتر
عرض 76.2 سانتیمتر
طول 207 سانتیمتر
عمق مجاز عبور از مسیر آبراهی 61 سانتیمتر
وزن خشک 98.8 کیلوگرم

 

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا