نقد و بررسی استریتنقد و بررسی موتورسیکلت

نقد و بررسی کی تی ام 250 دوک

بررسی KTM 250 DUKE

در بسیاری از کشورهای دنیا حجم 250 سی سی برای انجین، مرز بین کلاس معمولی (یا مجاز) و کلاس لاکژری (یا غیر مجاز) محسوب شده و مبنای پرداخت مالیات اضافه تر (برای بالاتر از آن) نیز می باشد. بنابراین بیشترین میزان فروش و استفاده از موتورسیکلت در بازه حجمی تا 250 سی سی قرار دارد.

موتورسیکلت KTM 250 Duke به دلیل نسبت توان به وزن مطلوب و مشخصات خوبی که دارد در بین موتورسیکلت های امروزی از محبوبیت خاصی برخوردار است و موتورسواری با آن در ترافیک شهری و یا بزرگراه ها ی خارج شهری با تسلط و کنترل کامل روی موتورسیکلت امکان پذیر است. موتورسیکلت KTM 250 Duke محصولی است که شکاف بین KTM 390 Duke و  KTM 200 Duke را به خوبی پر می کند و با کمی هزینه بیشتر نسبت به برادر 200 سی سی خود، پرفورمنس و مشخصات ارزشمندی را در اختیار خریدار می گذارد.

صفحه کیلومتر موتورسیکلتKTM 250 DUKE

موتورسیکلت KTM 250 Duke برای اولین بار در سال 2016 میلادی عرضه شد و به جز انجین، از نظر ظاهری تفاوت زیادی با دیگر مدل های شناخته شده این شرکت – ازجمله 125، 200 و 390 سی سی که از طراحی سال 2011 میلادی برخوردار بودند – نداشت. در سال 2017 میلادی دوک 250 دستخوش تغییراتی شد که مشابه آن در مدل های 125 و 390 سی سی نیز انجام شده بود. این تغییرات در شاسی ، فلاپ ها و پنل های پلاستیکی روی بدنه، باک سوخت، اگزوز، زین و تغییرات ارگونومی دیگر بود. صفحه کیلومتر این موتورسیکلت نیز مشابه مدل های دیگر بود و چراغ های هالوژنی آن که مشابه مدل 1290 Super Duke R است در داخل محفظه چراغ قرار داشت.

در سال 2019 ترمز ضد قفل (ABS) دوکاناله ساخت بوش به این موتورسیکلت افزوده شد. مدل 2020 این موتورسیکلت نیز دارای تفاوتهای جزئی در خط کشی های روی باک و پنلهای بدنه و صفحه ضربه گیر زیر موتور است.

صفحه کیلومتر موتورسیکلتKTM 250 DUKE

اتریشی ها تمام تلاش خود را کردند تا وزن دوک 250 را به حداقل ممکن برسانند و در این کار هم موفق شدند. بنابراین دوک 250 در سال 2019 با داشتن شاسی شبکه ای با پوشش آلیاژی سبک کروم – مولیبدن از سبک ترین شاسی در بین تمام مدل های قبلی آن برخوردار شد. انجین تک سیلندر آب-خنک با توان 30 اسب بخار و گیربکس 6 سرعته که به خاطر طراحی موفق، پکیج جمع و جوری داشت روی شاسی سبک نصب شد و این گونه شد که وزن خشک موتورسیکلت KTM Duke 250 به حدود 150 کیلوگرم رسید. وزنی که به دلیل توزیع مناسب، موتورسوار آن را احساس نمی کند.

مشخصه های اسپرتی و مسابقه ای این موتورسیکلت که در همه جای آن به چشم می خورد شامل: زین و فنر بندی اسپرتی و ترمزهای حساس وبسیار کارآمد است. این موتورسیکلت در چرخ جلو – همانند دوک 200 – دارای دیسک ترمز 300 میلیمتری با کالیپر 4 پیستونه و در چرخ عقب مجهز به دیسک ترمز 230 میلیمتری با کالیپرتک پیستونه است.

صفحه کیلومتر موتورسیکلتKTM 250 DUKE

ترمزهای دوک 250 بسیار عالی و مطمئن عمل می کنند. این موتورسیکلت سریع شتاب می گیرد و به سرعت 150 کیلومتر بر ساعت می رسد. سیستم فنربندی آن قابلیت بالایی دارد و با دوشاخ 43 میلیمتری تلسکوپی معکوس خود براحتی اجازه مانورهای تند را به موتورسوار می دهد. متاسفانه فقط کمک فنر تکی عقب این موتورسیکلت قابل تنظیم می باشد که با توجه به قیمت دوک 250 نسبت به رقبای خود، غیرمنطقی به نظر نمی رسد.

صفحه کیلومتر موتورسیکلت KTM 250 Duke – مانند مدل های قبلی – تک رنگ و نسبتا کوچک است و دورسنج بشکل یک نوار روی آن نشان داده می شود. شاخص هایی از قبیل دمای انجین، مقدار سوخت باک، موقعیت دنده و موارد دیگر نیز روی این صفحه قابل رویت است. همچنین کی تی ام، قدیمی بودن صفحه کیلومتر را با امکان روشنایی زیر کلید های کنترلی روی دسته گاز و کلاچ جبران کرده است.

صفحه کیلومتر موتورسیکلتKTM 250 DUKE

پلتفورم اصلی این موتورسیکلت با دوک 125 و 200 و 390 مشابه است. این به معنی قابلیت هدایت و هندلینگ بسیار خوب دوک 250 است. کمک فنر تلسکوپی معکوس و قطور جلو – علی رغم اینکه قابل تنظیم نمی باشد – بسیار خوب عمل می کند و کمک فنر تکی عقب – که قابل تنظیم است – حتی با وجود سرنشین عقب، عملکرد بالایی دارد.

مشخصه برتر دیگر موتورسیکلت دوک 250، همانی است که دوک 390 هم از آن بهره مند است و آن کلاچ لغزشی آن است. با این کلاچ می توانید در حین حرکت چند دنده را پشت سر هم کم کنید و نگران خطر سرخوردن و کم شدن تماس لاستیک عقب با آسفالت نباشید. به علاوه به دلیل داشتن سیستم کمکی کلاچ (Clutch Assistant)، کلاچ بسیار نرمی در اختیار موتورسوار است و حتی با یک انگشت می توان کلاچ گیری کرد. بنابراین دوک 250 برای استفاده بانوان نیز مناسب می باشد.

صفحه کیلومتر موتورسیکلتKTM 250 DUKE

موتورسیکلت کی تی ام 250 دوک، در طول سال هایی که به بازار آمده آزمایش خود را پس داده و نه تنها نقاط مشترک زیادی با موتورسیکلت های کی تی ام 125 و 200 و 390 سی سی دارد، بلکه با موتورسیکلت های باجاج پولسار (پالس) نیز اشتراکاتی دارد چون باجاج شروع به استفاده از تکنولوژی انجین کی تی ام در مدل های خود کرده است.

ترمزهای دوک 250 با دوک 390 نیز تفاوت زیادی ندارد. ترمز های دیسکی با کالیپر باکیفیت Bybre (زیر مجموعه Brembo)، و سیستم ضد قفل ترمز (ABS) ساخت بوش (Bosch)، نه تنها قابلیت بالایی برای کاهش سرعت و توقف دارند، بلکه به موتورسوار این امکان را هم می دهد که در صورت نیاز، چرخ عقب موتورسیکلت را از زمین جدا کند.

صفحه کیلومتر موتورسیکلتKTM 250 DUKE

نقاط قوت:
 • دارا بودن مشخصات فنی خوب در کلاس 250 سی سی نیکد
 • صفحه کیلومتر کاربردی (علی رغم ظاهر قدیمی)
 • امکانات به ظاهر جزیی ولی مهم از قبیل روشنایی کلید های کنترلی روی دسته گاز و کلاچ
 • باک 13.4 لیتری و برد مطلوب ( با احتساب مصرف 3.5-3 لیتر در هر صد کیلومتر)
 • طراحی و ارتفاع مناسب زین (بیشتر مناسب افراد متوسط قامت و بلند قد)
 • قابلیت جایگزین کردن لوازم یدکی آن با مدل های دوک 125 و 200 و 390 سی سی
 • وجود کلاچ لغزشی و سیستم کمکی Clutch Aassistant ( قابلیت کلاچ گیری با یک انگشت)

صفحه کیلومتر موتورسیکلتKTM 250 DUKE

نقاط ضعف:
 • قیمت نسبتا بالا
 • وجود چراغ جلو معمولی بجای ال ای دی (تا مدل سال 2020. از سال 2021 چراغها فول ال ای دی شده)
 • پیچیدگی و سختی سرویس موتورسیکلت (که اغلب مجبور می شوید حتما با مراکز رسمی تعمیر KTM مراجعه کنید)
 • نامناسب بودن برای دو سرنشین (تاثیر محسوس روی کشش)

قابلیت اطمینان (Reliability) تولیدات کی تی ام در حد برندهای ژاپنی مانند یاماها، هوندا و کاوازاکی نیست اما، هنوز در رده برندهای درجه یک جهانی قرار دارد. تغییر پایگاه تولید کی تی ام به کشور هند، به پایین نگه داشته شدن قیمت این محصول اروپایی کمک کرده است و نشانه های زیادی مبنی بر افت کیفی ناشی از محل ساخت گزارش نشده است.

موتورسیکلت KTM 250 Duke، یک نیکد خوب شهری با مشخصات خوب است. در هنگام نیاز با شتاب خوب و مصرف سوخت مناسب به موتورسوار خود پاسخ می دهد. کیفیت ساخت خوبی دارد و برای کسانی که توانایی خرید آن را دارند انتخابی مناسب خواهد بود.

بیشتر منابع دو رنگ را برای مدل 2020 این موتورسیکلت ذکر کرده اند: مشکی و نقره ای. اما در ایران، کویر موتور رنگ سفید آن را نیز در سایت خود عرضه کرده است.

رقبای اصلی این موتورسیکلت در بازار ایران یاماها MT-25 و کاوازاکی Z250 است. قیمت دوک 250 در زمان تهیه این مطلب حدود 217 میلیون تومان، یاماها MT-25 200 دویست میلیون تومان، و قیمت کاوازاکی Z250 معادل 267 میلیون تومان در سایت های کویر موتور و نیرو موتور اعلام شده است.

صفحه کیلومتر موتورسیکلتKTM 250 DUKE

مشخصات فنی (2020):

انجین تک سیلندر،آب خنک، 4 سوپاپ با حجم 248.8 سی سی و توان 30 اسب بخار
بیشینه توان 30 اسب بخار (9000  دور)
بیشینه گشتاور 24 نیوتن متر (7250 دور)
سیستم سوخت رسانی انژکتوری
گیربکس 6 سرعته
کلاچ چند صفحه ای غوطه ور در روغن، مجهز به سیستم کلاچ لغزنده
شاسی شبکه ای فولادی
تعلیق جلو کورس تلسکوپی معکوس/142 میلیمتر
تعلیق عقب کورس محور آونگی با کمک فنر تکی/161 میلیمتر
ترمزجلو هیدرولیکی دیسکی به قطر300 میلیمتربا کالیپر 4 پیستونه و سیستم ضد قفل دوکاناله بوش
ترمر عقب هیدرولیکی دیسکی 230 میلیمتری با کالیپر تک پیستونه و سیستم ضد قفل دوکاناله بوش
سایز چرخ جلو 17 اینچ
سایز چرخ عقب 17 اینچ
ارتفاع زین تا زمین 823 میلیمتر
فاصله بین محور دو چرخ 1357 میلیمتر
گنجایش باک سوخت 13.4 لیتر
فاصله زیر موتور با زمین 185 میلی متر

صفحه کیلومتر موتورسیکلتKTM 250 DUKE

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

 1. ممنون از بررسی، عالی بود.
  دوک ۲۵۰ فیس قدیم (مدل ۹۵) دارم و واقعا ازش راضیم. شتاب خیلی خوبی داره، ترمزهاش عالیه و همونطور که گفتید سیستم اسلیپر کلاچش فوق العاده است و کلاچ رو واقعا میشه با انگشت کوچیک مهار کرد. به خاطر تجربه کردن موتور دوسیلندر و قدرت بیشتر، قصد خرید ام تی ۲۵ رو دارم. چون هر دو محصول رو تجربه کردید می خوام بدونم آیا قدرت بیشتر mt محسوسه؟ ام تی حدود ۳۵ اسب و دوک ۳۰ اسبیه (حدود ۱۷ درصد بیشتره) ولی عجیبه که گشتاور دوک از mt‌ بیشتره (۲۴ در مقابل ۲۲.۶). ضمنا من از ترمزهای دوک فوق العاده راضیم. در مورد ترمز ام تی هم یه نقدی وارد کرده بودید. می خوام بدونم ترمزهای ام تی از دوک ضعیف تره؟ فکر کنم ام تی سیستم اسلیپر کلاچ رو نداره.
  برای خرید ام تی باید حدود ۱۰۰ تومن بذارم روی پول فروش دوک و این پول زیادیه برای من. به نظر شما ام تی ارزشش رو داره یا به دوکم راضی باشم؟

  1. سلام و درود. از توجه شما به موتورباشی سپاسگزاریم. 1) کار تولید محتوای دقیق و باکیفیت در کشور ما – به دلیل عدم ارایه اطلاعات دقیق و کم علاقگی وارد کنندگان و فروشندگان به همکاری با نقد نویسان – ساده نیست و ما در خیلی از موارد مجبور به استفاده از منابع خارجی اطلاعات (از جمله نقد و بررسی انواع موتورسیکلت) هستیم. 2) در مورد MT25 هنوز تجربه شخصی نداریم و مطلب ارایه شده از منابع خارجی گردآوری و ترجمه شده است. ما در سایت رسمی یاماها و نیروموتور اثری از اسلیپر کلاچ برای این موتورسیکلت ندیدیم 3) موضوع ترمز چیزی است که در منابع مختلف به آن اشاره شده و نسبی است. 4) امتیاز اصلی ام تی، نرمی و قابلیت اطمینان انجین دوسیلندر ساخت یاماها است 5) تفاوت توان 5 اسبی در دورهای پایین خیلی محسوس نیست. تفاوت گشتاور به گیربکس و مپینگ انجین بر میگردد. 6) خرید در شرایط شما موضوعی شخصی است. اما قیمت این محصول نسبت به سایر موتورسیکلت های دیگر در بازار فعلی بد نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا