اخبارتاریخچه برند هاگزارشمعرفی آفرود

از موتورسیکلت Callabero 249 کویر موتور چه میدانیم؟

داستان Caballero و Fantic Motor

یکی از موتورسیکلت هایی که در سبد عرضه شرکت کویر موتور قرار دارد و از نظر ظاهری بسیارد لرباست موتورسیکلت Caballero 249 (کابایه رو) است که متاسفانه با قیمت 289.1 میلیونی (آذر 1400) خود کمکی به جذب مشتری و معرفی خود به بازار ایران نکرده است.

برای درک بهتر اظهار نظر بالا، نگاهی کنیم به قیمت برخی از محصولات 250 سی سی بازار در همان تاریخ:

نام موتورسیکلت محدوده قیمت
موتورسیکلت کاوازاکی Z 249 ABS 328.4 میلیون (سایت کویرموتور)
موتورسیکلت هسکوارنا Svartpilen 249 ABS 237 میلیون (سایت کویرموتور)
موتورسیکلت کی تی ام Duke 249 ABS 227.8 میلیون (سایت کویرموتور)
موتورسیکلت هیوسانگ Aquila 249 ABS 226.3 میلیون (سایت کویرموتور)
موتورسیکلت زونتس Z4 249 X 194.5 میلیون (سایت کویرموتور)
موتورسیکلت موندیال ABS HPS 249 174.6 میلیون (سایت کویرموتور)
موتورسیکلت یاماها MT25 200.3 میلیون (سایت نیروموتور)
موتورسیکلت بنلی TNT 249 S 137.8 میلیون (سایت نیکران موتورپاسارگاد)
موتورسیکلت بنلی Leoncino 249 114.1 میلیون (سایت نیکران موتورپاسارگاد)

اگر چه برخی از محصولات ذکر شده بالا لزوما در کلاس مشخصاتی کابایه رو 249 قرار ندارند و مقایسه آن ها با یک دیگر روا نیست، اما برای هدف ما که روشن شدن جایگاه قیمتی و ارزندگی (Value) این محصول است می تواند کمک کننده باشد.

موتورسیکلت Callabero 249

اکنون ببینیم داستان این نام کمتر شنیده شده و این موتورسیکلت زیبا چیست. به طور خلاصه، سابقه نام Caballero به 1969 میلادی بر می گردد. در آن سال یک شرکت تازه تاسیس (1968)  ایتالیایی به نام فانتیک موتور (Fantic Motor)، درجریان نمایشگاه دوچرخه و موتورسیکلت میلان، محصولی را با حجم انجین 50 سی سی به بازار عرضه کرد که عملا یک موپد (موتورگازی) بود ولی ظاهر یک موتور تریل جمع وجور یا یک اسکرمبلر را داشت. این موتورسیکلت از جانب نوجوانانی که عاشق موتورسواری بودند ولی هنوز گواهینامه رانندگی نداشتند بسیار مورد استقبال قرار گرفت و تبدیل به تجربه موفقی برای نام Fantic Motor شد و نام Caballero را بر سر زبان ها انداخت. از آن پس این موتورسیکلت مورد ارتقا و بازنگری قرار گرفت و در حجم های مختلف – عمدتا تا 125 سی سی – تولید شد که یکی از بهترین نمونه های آن مدل سال 1973 بود.

موتورسیکلت Callabero 249

فانتیک موتور در دهه 80 و 90 میلادی بیشتر به تولید موتورسیکلت های ترایال پرداخت و تا حدود سال 2015 فعالیت محدودی داشت. برای اطلاعات بیشتر می توانید تاریخچه برند کابایه رو –  که در حقیقت زیر برند سازنده ایتالیایی فانتیک موتور هست – را در سایت کویرموتور با لینک تاریخچه کابالرو مطالعه کنید.

تا این که در سال 2017 و در جریان نمایشگاه EICMA در شهر میلان ایتالیا، شرکت فانتیک موتور، موتورسیکلت Callabero  را مجددا در دو تیپ Flat Track و اسکرمبلر و سه حجم انجین ( 125، 250 و 500 سی سی) به نمایش گذاشت. این مدل ها از سال بعد وارد چرخه تولید شد.

موتورسیکلت Callabero 249

با استناد به اطلاعات سایت کویر موتور، موتورسیکلت های Callabero 249 عرضه شده توسط این شرکت (در دو نوع Flat Track و Scrambler) تولید سال 2019 شرکت فانتیک موتور هستند.

موتورسیکلت Callabero 249

بررسی ها و گزارش ها نشان می دهد که تفاوت ها بین مدل های 125 سی سی، 250 سی سی و 500 سی سی بیشتر مربوط به انجین استفاده شده و برخی تفاوت های ظاهری است. شاسی تمام مدل ها بسیار شبیه به یکدیگرند و به عبارت دیگر فانتیک موتور، کانسپت مدولار را برای این محصولات دنبال کرده است.

بر اساس اطلاعات برخی منابع خارجی، بیشترین میزان فروش مربوط به مدل 125 سی سی و کمترین میزان (حدود 6 درصد) مربوط به مدل 250 سی سی بوده است. شاید بتوان این موضوع را به عدم حضور مدل 250 سی سی در میان محصولات این شرکت در سایت رسمی فانتیک موتور، و احتمال توقف تولید آن ربط داد.

آن چه تاکنون گزارش شده حاکی از آن است که انجین مدل 125 سی سی ساخت Minarelli ایتالیاست (سازنده ای که مدتی به مالکیت یاماها درآمد ولی از سال 2020 دراختیار فانتیک موتور است). اما انجین مدل های 250 سی سی و 500 سی سی ساخت زونگشن (Zungshen) چین است که با مشخصات مورد نیازفانتیک موتورتطبیق داده شده است. انجین مدل 500 سی سی همان انجین NC450 زونگشن است (عکس زیر) و گمان میرود که انجین مدل 250 سی سی نیز NC250 زونگشن باشد.

موتورسیکلت Callabero 249

گزارشی نیز مبنی بر طراحی انجین بوسیله پیاجو (Piaggio) و ساخت توسط زونگشن شده است. اما محل خروج محصول نهایی از خط تولید، کارخانه فانتیک موتور در ایتالیا است.

زونگشن یکی از سازندگان بزرگ چین است که با بسیاری از برندهای معروف همکاری دارد و انجین های ساخت آنشرکت در انواع زیادی از موتورسیکلت ها استفاده می شود. به عنوان مثال ما در مطلب زیر به همکاری زونگشن و آپریلیا در تولید موتورسیکلت آپریلیا Tuono 250 اشاره کرده ایم.

موتورسیکلت Callabero 249

هر دو گونه یا واریانت 250 سی سی این موتورسیکلت (فلت ترک و اسکرمبلر) با قیمت یکسان توسط کویرموتور عرضه می شود. تنها تفاوت های این دو گونه یا واریانت، به اندازه چرخ ها و تغییران ظاهری اندک بین آن ها بر می گردد. درگونه خیابانی تر (فلت ترک)، سایز چرخ های جلو و عقب 19 اینچ است ولی در گونه اسکرمبلر (خاکی رو تر)، سایز چرخ عقب 17 اینچ است. البته در سایت کویرموتور اشاره ای به این موضوع نشده و فقط سایز چرخ جلو درج شده است.این الگوی سایز چرخ برای هر سه نوع 125، 250 و 500 سی سی یکسان است. برای اطلاع از مشخصات فنی این موتورسیکلت می توانید به سایت کویر موتور مراجعه فرمایید.

نکته: ازشرکت کویر موتور دعوت می کنیم در صورت داشتن اطلاعات تکمیلی یا دقیقتر ما را مطلع کنند تا مطالب به صورت دقیق تر در  اختیار هموطنان قرار گیرد.

موتورسیکلت Callabero 249

یادداشت پایانی: درصورت مناسب تر بودن قیمت، و با توجه به مشخصات خوب Caballero 249، این موتورسیکلت می توانست گزینه قابل تاملی برای کاستوم و تبدیل به موتورسیکلت ادونچری باشد. این موضوع وقتی روشن تر می شود که می بینیم بسیاری از دوستداران مسافرت با موتورسیکلت، در غیاب تنوع محصولات ادونچری به کاستوم کردن و سفر با انواع موتورسیکلت ها ی نیکد و کروزر روی آورده اند.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا