نقد و بررسی استریتنقد و بررسی موتورسیکلت

نقد و بررسی موتورسیکلت یاماها XSR155

موتورسیکلت رترو مدرن Yamaha XSR155 (عرضه کننده: نیرو موتور)

درسال 2016، یاماها دو موتورسیکلت را به نام های XSR700 و XSR900 به بازار معرفی کرد که توجه زیادی را به خود جلب کرد. هدف طراحان یاماها این بود که سبد موتورسیکلت های RetroLook (با ظاهر کلاسیک) این سازنده گسترش یابد. برای این کار، موتورسیکلت یاماها XS650 مدل 1976 را با فناوری به روز موتورسیکلت MT07 ترکیب کردند و نتیجه اش شد XSR700. کار طراحی این موتورسیکلت بسیار زیبا را Shinja Kimura (متخصص طراحی کاستوم موتورسیکلت های ژاپنی)  شروع کرد و سپس تیم طراحی یاماها در ایتالیا آن را تکمیل کردند.

یاماها XS650 سال 1976 (نامهای دیگر: XS-1، XS-2، TX650)
موتورسیکلت یاماها XS650 سال 1976 (نام های دیگر: XS-1، XS-2، TX650)
موتورسیکلت یاماها MT07 سال 2016
موتورسیکلت یاماها MT07 سال 2016

همزمان، یاماها یک موتورسیکلت 900 سی سی را نیز با همین الگوی طراحی و استفاده از فناوری موتورسیکلت یاماها MT09، بنام موتورسیکلت XSR900 روانه بازار کرد. به این شکل بود که دو محصول بسیار زیبا و پرطرفدار متولد شد که قابلیت های فراوانی هم برای کاستوم داشتند. ما قبلا در مطلبی، یک نمونه تونینگ شده XSR900  را به دوستداران تونینگ موتورسیکلت معرفی کرده ایم. ( لینک مقاله XR9 Carbona – تونینگ زیبای یاماها XSR900 برای مطالعه).

دوستداران فراوان این نوع طراحی  – که ترکیبی از مشخصه های یک موتورسیکلت استاندارد کلاسیک با یک نیکد اسپرتی مدرن است – از خالی بودن جای این طراحی در حجم های پایین انجین گله داشتند تا این که یاماها در سال 2019، موتورسیکلت یاماها XSR155 را با همان فلسفه طراحی، و با انجین 155 سی سی در محدوده قیمتی 3300-3000 دلار عرضه کرد.

موتورسیکلت یاماها XSR155
موتورسیکلت یاماها XSR155

خوشبختانه شرکت نیروموتور این موتورسیکلت زیبا را در ایران عرضه کرده و در دسترس علاقمندان قرار داده است، اما متاسفانه قیمت 151.3 میلیون تومانی (دی 1400- سایت نیروموتور) آن مانع بلندی است که بسیاری از هموطنان ما قادر به عبور از آن نیستند.

نقد و بررسی موتورسیکلت یاماها ایکس اس آر 155: طراحی ظاهری

در نگاه اول و به چشم نا آشنا، این موتورسیکلت را می توان با برادران بزرگتر خود اشتباه گرفت و به راحتی فرض کرد که انجینی با دو یا حتی سه برابر حجم بیشتر، روی این موتورسیکلت نصب شده است. عوامل موثر در این نوع برداشت، ابعاد و اندازه های این موتورسیکلت و به کارگیری عناصر مشابه با  مدل های سنگینتر سری XSR است.

موتورسیکلت یاماها XSR155

اما وقتی انجین را از نزدیک می بینید به ماهیت آن پی می برید. شاسی دلتاباکس (DeltaBox)، چراغ های گرد نه چندان بزرگ در جلو و عقب، باک بزرگ و زین صاف ازجمله عواملی هستند که XSR155 را زیبا، رترولوک و تا حد زیادی مشابه برادران بزرگ خود می کند.

موتورسیکلت یاماها XSR155

نقد و بررسی موتورسیکلت یاماها ایکس اس آر 155: انجین، گیربکس، پرفورمنس

انجین و گیربکس XSR155 همانی است که روی یاماها MT15 وجود دارد. یک انجین 155 سی سی آب – خنک با توان بیشینه 19.4 اسب بخار و بیشینه گشتاور 14.7 نیوتن متر که برای انجینی با این حجم سیلندر قابل توجه است. گیربکس شش سرعته با کلاچ لغزنده و سیستم کمک کلاچ  – که باعث شده تا کلاچ بسیار نرمی در اختیارتان باشد – از دیگر ویژگی های مکانیکی این موتورسیکلت است.

موتورسیکلت یاماها XSR155

انجین موتورسیکلت یاماها XSR155 مجهز به سیستم Variable Valve Actuation) VVT) است که وظیفه آن مدیریت زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها دردور های مختلف انجین، برای رسیدن به بالاترین گشتاور است. در نتیجه حتی در دورهای پایین، گشتاور مناسبی در اختیار راننده است و می توان با دنده 3 به راحتی در شهرحرکت کرد. حتی در دنده های بالاتر هم گشتاور به اندازه ای است که نیاز به تعویض دنده را کم کند (مثلا برای سبقت). مانند بیشتر انجین های یاماها، این پیشرانه نیز عاشق دورهای بالاست و از 7000 دور به بعد جان می گیرد.

گیربکس موتورسیکلت یاماها XSR155، دقیق و باکیفیت است و پیدا کردن دنده خلاص در آن – برخلاف خیلی از موتورسیکلت های چینی بازار- به راحتی انجام می گیرد و گم نیست.

سر جمع و جدای از طراحی زیبا، مشخصات و عملکرد انجین و گیربکس XSR155 نقطه قوت دیگر این موتورسیکلت است. کسانی که با موتورسیکلت های هم رده با XSR رانده اند حتما از عملکرد این موتورسیکلت راضی خواهند بود. چون فناوری انجین و گیربکس این موتورسیکلت عالی است و فراتر از انتظار شما از یک 155 سی سی ظاهر می شود.

نقطه قوت دیگر، مصرف پایین سوخت آن است. اعداد مختلفی گزارش شده: ازحدود 40 کیلومتر تا 50 کیلومتر به ازای یک لیتر بنزین. اگر همان 40 کیلومتر را هم ملاک قرار دهیم باز می بینیم که XSR155 میتواند با باک 10 لیتری خود مسافت قابل توجهی را بپیماید (البته نه در ترافیک). یکی از دلایل مصرف پایین سوخت، سبکی وزن این موتور با حدود 134 کیلوگرم (وزن تر است) که نقطه قوت دیگری برای این موتورسیکلت به حساب می آید.

موتورسیکلت یاماها XSR155

نقد و بررسی موتورسیکلت یاماها ایکس اس آر 155: سواری و هندلینگ

زین کلاسیک و صاف موتورسیکلت XSR155 راحتی خوبی را برای مسافت های معمولی در اختیار شما می گذارد و قابل قبول است. البته برخی کاربران، ضخامت فوم زین را برای مسافت های طولانی مناسب ندانسته اند. حتی اگر چنین باشد نیز جای تعجب نیست چون کاربرد این موتورسیکلت شهری است نه مسافرتی. بعلاوه بدلیل صاف بودن زین، تغییرات و تقویت آن ( در صورت لزوم ) کار سختی نخواهد بود.

جدای از راحتی زین، عوامل دیگری که به راحتی یک موتورسیکلت کمک میکند عبارتتند از: وضعیت نشستن روی زین، محل جاپایی ها، وضعیت فرمان، پهنای موتور و حالتی که بدن موتورسوار موقع رانندگی به خود می گیرد.

موتورسیکلت یاماها XSR155

جاپایی ها در این موتورسیکلت، کمی عقب تر از موتورسیکلت های کلاسیک و استاندارد قرار دارند. بنابراین وضعیت نشستن روی زین کمی به طرف موتورهای اسپرتی میل می کند. یعنی پاها کمی به طرف عقب کشیده می شود و کمر، کمی به طرف جلو (حالتی بین یک موتورسیکلت استاندارد و اسپرت). در نتیجه موتورسوار کمی از وزن خود را از طریق دست ها به فرمان منتقل می کند و دست ها کاملا خنثی و بدون بار نیستند.

همچنین به دلیل پهنای زین و ارتفاع 808 میلیمتری زین، سوارشدن و گذاشتن هر دو پا روی زمین برای افراد کوتاه قد کمی مشکل خواهد بود.

موتورسیکلت یاماها XSR155

شاسی دلتاباکس موتورسیکلت، به همراه تعلیق معکوس جلو و کمک فنر تکی عقب، لاستیک های 50/50  و چرخ های 17 اینچی، هندلینگ مناسبی را در اختیار می گذارد و جای شکایت نیست. با این موتورسیکلت شما می توانید هندلینگ اسپرتی را در یک موتورسیکلت شهری تجربه کنید و لذت ببرید. اما در مسیرهای پر دست انداز انتظار راحتی فوق العاده ای را نداشته باشید.

ترمزهای دیسکی جلو و عقب (با کالیپرتکی) وظیفه خود را به خوبی انجام می دهند و به جز نبودن سیستم ABS گله ای از آن ها نیست. نبود ABS برای چنین موتورسیکلتی که فناوری های خوبی دارد و قیمت پایینی هم ندارد ناامید کننده و مورد نقد زیادی بوده است و به همین دلیل یاماها، برای مدل 2022 این موتورسیکلت، ABS را نیز افزوده است.

موتورسیکلت یاماها XSR155

نقد و بررسی موتورسیکلت یاماها ایکس اس آر 155: تجهیزات

مجموعه چراغ های ال ای دی و پنل کیلومتر دیجیتال (با نمایشگر ال سی دی) با ظاهرکلاسیک و قابلیت نمایش طیف زیادی از اطلاعات در این موتورسیکلت قابل توجه است. این پنل ضمن نمایش سرعت، دور موتور، مسافت، دنده، سوخت و عملکرد چراغ های راهنما، در برگیرنده ساعت، کامپیوتر سفری، نمایشگر متوسط مصرف سوخت و مصرف لحظه ای سوخت نیز هست.

این موتورسیکلت فاقد سنسور جک بغل برای خاموش کردن اتوماتیک موتور در موقع پایین بودن جک است.

امکان جالب دیگر در این پنل، نمایشگر کارکرد سیستم VVT سوپاپ ها است که با روشن شدن یک چراغ، زمان فعال شدن این سیستم را به شما نشان می دهد و شما می توانید رانندگی خود را برای گرفتن بیشترین گشتاور با این چراغ تنظیم کنید.

سوییچ ها و فرامین روی فرمان ساده و کارا هستند و با کیفیت خوبی ساخته شده اند. اما شاسی بوق کمی کوچک است و طول می کشد که به آن عادت کنید.

موتورسیکلت یاماها XSR155 موتورسیکلت یاماها XSR155

نقد و بررسی موتورسیکلت یاماها ایکس اس آر 155: مشخصات فنی

انجین تک سیلندر، آب خنک، چهار سوپاپ و یک میل سوپاپ، سیستم VVT، انژکتوری
گیربکس شش سرعته، با کلاچ لغزنده و سیستم کمکی کلاچ
بیشینه توان 19.4 اسب بخار
بیشینه گشتاور 14.7 نیوتن متر
ترمزها دیسکی (جلو و غقب)
چرخ ها 17 اینچی
ظرفیت باک 10 لیتر
ارتفاع زین 808 میلیمتر
وزن تر 134 کیلوگرم

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

21 دیدگاه

 1. سلام جناب شیرازی عزیز
  ممنون از نقد و بررسی های خوبتون
  راستش من میخواستم یک موتور خوبی تا این رنج قیمت بگیرم و از این موتور هم خیلی خوشم اومده. ولی حقیقتش چون توی شهر اصفهان هیچ جا این موتور را نداشتند تا از نزدیک ببینم و بررسی کنم مردد شدم. حتی نمایندگی نیروموتور در اصفهان هم خیلی تشویق برای خرید این موتور نداشت و پیشنهاد MT25 را کرد. میخواستم ببینم با این قیمت بالا و کمبود قطعات و پشتیبانی آیا ارزش خرید داره؟ پشیمون نمیشم؟ بین ایروکس نیوفیس کیلس ABS دار و این موتور سردرگم هستم؟ این موتور را بخاطر قدرت خوب و ظاهر زیباش دوست دارم ولی چون مصرف کننده ام نمی خوام بعدا در قطعات و پشتیبانی اذیت بشم و یا خرابی داشته باشه. تا حالا هم موتور اسکوتر یا حتی بی کلاج نداشتم و موتورم الان نیکد پالس هست که 10 سال هست دارمش و می خوام تبدیل به احسن کنم. در ضمن معمولا ترک نشین هم دارم.
  نظر شما چیه؟ ممنون میشم نظر کارشسناسی تون را برام بگید.
  سپاس

  1. درود. شما انتخابهاتون کاملا با هم فرق دارن. نه تو یه کلاس فنی هستند و نه از نظر قیمت به هم نزدیکند. XSR موتورخوبیه ولی به ازای حجم انجین از MT25 گرونتره. MT25 موتور خوبیه و اگر قویتر و بهتر از موتور فعلی خودتون بخواهید MT25 ولی به درد دوترک نمیخوره. اگر از نیکد خسته شدید و به سواری کلاسیک علاقمندید و تک بودن موتور، XSR خوبه و دوترک هم بخاطر زین صاف مشکل نداره. اگر فقط توی شهر میرونید و راحتی اسکوتر رو میخواهید ایروکس. هر سه تای اینا رو نیروموتور وارد میکنه و باید از اونها در باره لوازم و خدمات سوال کنید. ایروکس اسکوتر خوبیه و اسپرتی ترین اسکوتر بازاره. ولی اسکوتر کلاسیک نیست و کنسول وسط داره. یعنی سوار وپیاده شدن اون شبیه موتور معمولیه. قیمت ایروکس نقریبا نصف MT25 هست و تقریبا 50 درصد ارزونتر از XSR که رقم کمی نیست. کسانی که اسکوتر سوار میشن راحتی اون رو با چیز دیگری عوض نمیکنن. شما اول تصمیم بگیرید چه نوع موتورسیکلتی با چه بودجه ای میخواهید. نقد وبررسی MT25 رو هم تو سایت ببینید. نقد وبررسی ایروکس هم در حال تهیه است و تا حداکثر هفته آینده توی سایت قابل مطالعه خواهد بود.

 2. با سلام،من به دنبال موتوری بودم برای مسافرتهای طولانی که این موتور با توجه به بودجه ای که دارم وهمچنین کیفیت بالا بنسبت موتورهای چینی و ایرانی نظرمو به خودش جلب کرد،توی بررسی هاتون مکرر عنوان کردید که این موتور برای درون شهری است،آیا چنانچه من این موتور رو برای مسافتهای طولانییه برون شهری تهیه کنم معقوله به نظرتون؟

  1. درود. با هر موتوری میشود مسافرت کرد اما هر موتوری را برای مسافرت نساخته اند. افرادی هستند که با موتوهای 70 سی سی و 90 سی سی جهانگردی هم کرده اند (بعنوان مثال به مطلب “سفر 1600 کیلومتری به آلاسکا با موتورسیکلت 90 سی سی 45 ساله” توجه کنید. در ایران خودمان عده زیادی با CG125 و اسکوتر مسافرت کرده اند. یاماها XSR155 هم برای مسافرت ساخته نشده و توصیه ما به استفاده از موتورسیکلتهای با حجم انجین و توان بالاتر (250 سی سی) و امکانات مسافرتی بهتر و ایمنی بالاتراست. اما اگرتصمیم به اینکار گرفتید هم موتورسیکلت خود را به تجهیزات ایمنی لازم مجهز کنید و هم خودتان با تجهیزات ایمنی کامل سفر کنید. موتورسیکلت مناسب سفر باید به اندازه کافی قدرت و گشتاور داشته باشد تا با سرعت یکنواخت (مناسب با حداکثرسرعت مجاز جاده) به مدت طولانی حرکت کند و وزن موتورسوار و توشه سفر را تحمل کند و نیروی اضافی داشته باشد تا درمواقع لازم به سرعت سبقت گیری کند.

 3. سلام جناب شیرزادی عزیز ،از مطالب شما بسیار استفاده میکنیم ، خیلی زحمت میکشید، خیلی از زحمات شما متشکریم.

 4. سلام
  با تشکر فراوان از بررسی تون
  یه سوال داشتم
  افت قیمت این موتور چطوره؟ آیا میشه به دید سرمایه هم خرید؟ آیا فروشش بعدا مشکل ندارن و سریع فروش میره؟ احتمالا بررسی به خدمات پس از فروش داره که چقدر تعمیرات این موتور دردسر ساز خواهد شد یا نه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام. در هیچ کجای دنیا خرید موتورسیکلت و ماشین و وسایل مصرفی سرمایه محسوب نمیشود اما در کشور ما به دلایل تحریم و بعضی مقررات و تورم این موضوع متفاوت شده است. به هرحال تصمیم گیری برای هزینه کردن و سرمایه گذاری در هر چیزی ریسک خود را دارد و تصمیمی شخصی است. اما مثلا تویوتا در همه جا تویوتاست و مشتری خودش را دارد. خدمات پس از فروش نیرو موتور را اخیرا بررسی نکرده ایم اما تا سال گذشته نارضایتی و عدم دسترسی به لوازم یدکی وجود داشت. تجربه اخیر ما این است که دسترسی تلفنی و دریافت پاسخ به سوالات کماکان در خیلی از نمایندگی های شرکت ضعیف است که البته در کشور ما چیز غیر معمولی نیست. تا کنون دو مورد هم به ما گزارش شده که نمایندگی ها علاقه زیادی به فروش این موتورسیکلت نشان نمیدهند و خریدار را ترغیب به دیدن محصولات دیگر میکنند. دلیل را نمیدانیم ولی شاید قیمت بالا به ازای حجم انجین یکی از دلایل آن باشد.

   1. متشکر بابت پاسختون. من هدفم در واقع سرمایه گذاری نیست. من خودم مصرف کننده واقعی هستم و الان ۱۲ سال هست موتورسوارم. می‌خوام پولی که بابت موتور میدم بعدا ارزشش کم نشه. مثلا همون‌طور که گفتین ماشین خریدن در ایران یجوری شده که پول رو ارزشش رو حفظ می‌کنه و آدم نگران نمیشه. سوال اصلیم در واقع این بود که با خرید دقیقا این موتور یاماها مثلاً بعد از پنج سال ارزش پول حفظ میشه یا نه؟ به

  1. لطفا مطلب مربوط به CB190H (یا همان CB190SS) و مطلب XSR را به دقت مطالعه کنید. مثلا فناوری CB قدیمی است و گیربکس 5 دنده دارد. علی رغم حجم انجین بالاتر توان پایین تری دارد. CB را اقتصادی ساخته اند و XSR را خیر. بهتر بودن یا نبودن موضوعی است که تا اندازه ای بستگی به معیارهای فردی دارد. XSR امتحان پس داده و اطلاعات بیشتری از عملکرد آن در دسترس است. CB هنوز باید زمانی بگذرد تا مشخص شود. ممکن است برای شما ترکیب مشخصات و عملکرد و قیمت یکی بر دیگری برتری داشته باشد و برای دیگری نه.

 5. وقت بخیر
  من عاشق این موتور کلاسیک هستم ب نظر خودم این نوه یاماها ۸۰ هست ک قدیم داشتم خخخ
  سول مهم اینه ک بین یاما xsr155 و بنلی لئونچینو ۲۵۰ کدومش سواری بهتری میده
  کاری ب حجم موتور و قدرت ندارما فقط،نرمی زیر پایی
  برام مهمه .تشکر

  1. درود. این دو موتورسیکلت قابل مقایسه با هم نیستند و انتخاب شما باید بر مبنای نیازها، انتظارات و بودجه خودتان باشد.

 6. درود
  من یکبار رفتم توی فروشگاه و این موتورسیکلت رو از نزدیک براندازش کردم از لحاظ متریال به نظرم خیلی ضعیف اومد. قطعات پلاستیکی نازک که به راحتی با فشار دست قابل جدا شدن و شکستن هست زیاد داخلش استفاده شده. مثلا یک نوار پلاستیکی خیلی نازک گذاشتن کنار زنجیر که پای ترک نشین رو محافظت کنه ولی الکیه. حتی بدنه باک موتور هم پلاستیک چند تکه و تق و لق بود و خیلی تو ذوق میزد. ولی یک چیز که خیلی جالب بود کلاچ خیلی نرمی داشت و با اینکه موتور خاموش بود خیلی نرم و با فشار خیلی کم کلاچ میگیره. یه چیز هم که رو مخ هست و اکثر موتورهای شهری جدید هم مثل همینه پدال تعویض دنده هست که که برای کم کردن دنده قسمت پشت نداره و باید حتما کفش رو بکنی زیر پدال و برای استفاده شهری که کفش مخصوص موتور سواری استفاده نمیشه هم کفش زود کثیف میشه و هم خراب. جاپایی هم خیلی نازکه و تو مسافت طولانی اذیت کننده هست.
  ظاهرش از دور خیلی قشنگه ولی از نزدیک اصلا برازنده برند یاماها نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا