معرفی کروزرمعرفی موتورسیکلت

موتورسیکلت چاپر با موتورهواپیما

موتورسیکلت چاپر JR Cycles Lucky 7 تا مدتی تنها موتورسیکلت درحال تولید با موتورستاره ای (شعاعی) در جهان بود. این موتورسیکلت نیروی 110 اسب بخار و گشتاور 217 نیوتن متری خود را از یک انجین 7 سیلندر ستاره ای هواپیما – ساخت استرالیا – به دست می آورد.

تاکنون تعدادی از سازندگان موتورسیکلت های دست ساز به این کار دست زده اند که نمونه ای از آن موتورسیکلت Lucky Keizer است. این اعجوبه مجهز به یک انجین دو سیلندر 5000 سی سی جناقی (V) است که حاصل بریده شدن دو سیلندر از یک انجین 12 سیلندر Merlin V12 می باشد.

موتورسیکلت چاپر با موتور هواپیما موتور هواپیما موتورسیکلت با موتور هواپیما موتورسیکلت های عجبب کاربردهای ویژه

جالب است که عموما نام موتورسیکلت های اینچنینی را لاکی (Lucky) یا خوش شانس می گذارند. انجین اینگونه موتورسیکلت ها بسیار بزرگتر، سنگین تر، قوی تر و عجیب و غریب تر از سایر موتورسیکلت ها است و برای راندن آنها واقعا باید خوش شانس هم بود.

هدف گذاری اولیه برای JR Cycles Lucky 7، تولید بیش از پنجاه دستگاه بود اما هزینه های توسعه و تولید آن موجب شد قیمت فروش آن یک صد هزار دلار باشد. در نتیجه مشتریان آن کم شد و تولید آن تاکنون به چهار دستگاه محدود شده است.

عکس هایی که مشاهده می کنید مربوط به نمونه اول از این موتورسیکلت است که از یک شاسی دست ساز با سیستم تعلیق مونوشاک عقب و دوشاخه Godammer در جلو بهره می برد. ترمزهای جلو و عقب تک دیسک هستند و نیروی انجین از طریق یک گیربکس 6 سرعته به چرخ عقب به پهنای 300 میلیمتر منتقل می شود.

موتورسیکلت چاپر با موتور هواپیما موتور هواپیما موتورسیکلت با موتور هواپیما موتورسیکلت های عجبب کاربردهای ویژه

انجین Rotec R2800 این موتورسیکلت چاپر، ساخت Matthew & Paul Chernikeeff در استرالیا است. این انجین در دهه 1990 برای جایگزینی انواع انجین های هواپیماهای قدیمی و آنتیک ساخته شد.

اولین نمونه این انجین در سال 1997 وارد بازار شد و تا کنون 3270 نفر آن را خریده و بر روی انواع هواپیما های قدیمی نصب کرده اند. بنابراین این پیشرانه امتحان خود را پس داده است.

این پیشرانه به دلایل ایمنی، مجهز به دو سیستم جداگانه جرقه زنی و دو عدد شمع در هر سیلندر است. هر سیلندر دو سوپاپ دارد و مصرف سوخت آن 22 لیتر در ساعت – برای 75 درصد قدرت موتور – می باشد. وزن این انجین 100 کیلوگرم است و نسبت توان به وزن آن معادل 0.49 می باشد.

موتورسیکلت چاپر با موتور هواپیما موتور هواپیما موتورسیکلت با موتور هواپیما موتورسیکلت های عجبب کاربردهای ویژه

همان گونه که گفته شد موتورسیکلت نشان داده شده در عکس ها، اولین نمونه ساخته شده JR Cycles Lucky 7 است و به همین دلیل مورد توجه مجموعه داران است. این چاپر هفت سیلندر جوایز متعددی را نیز تاکنون نصیب طراحان و سازندگان خود کرده است.

منبع
Silodrome

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا