معرفی دست سازمعرفی موتورسیکلت

موتورسیکلت هوندا CG 125 دست ساز

اسکرمبلر ساخت یک کاستوم کار پرتغالی

در زندگی بعضی افراد، نقطه ای وجود دارد که در آن، سرگرمی آنها تبدیل به یک حرفه می شود. این همان نقطه ای است که اکنون “سرجیو آلمیدا”  روی آن قرار دارد. او که ساکن کشور پرتغال است، کارگاه WKND Customs را، کنار کار تمام وقت طراحی خود، راه انداخت و به همین دلیل نام آن را کارگاه” کاستوم آخر هفته” گذاشت. اما به لطف هجوم مشتریان، او اکنون بیشتر وقت خود را در کار کاستوم موتورسیکلت سپری می کند.

کافی است کار کاستوم او را روی این موتورسیکلت هوندا CG125 مدل 1998، که تنها سومین پروژه اوست، ببینید تا متوجه دلیل موفقیت او شوید. او آن قدر کار خود را با سلیقه اجرا کرده که فکر می کنید سال ها در این کار تجربه داشته است.

موتورسیکلت سی جی 125 اولیه ای، که تبدیل به این کار زیبا شد، کاملاً فرسوده و داغان بود. سرجیو می گوید: «مشتری ارزان ترین موتورسیکلتی را که می توانست خریده بود و تکه پاره های آن را در صندوق عقب ماشینش برای من آورده بود. بعد از این که قطعات را سوار کردم متوجه شدم که هیچ چیز صاف و سرجایش نیست. میله‌های خمیده، اهرم های شکسته و خراش ها، نشان می داد این موتورسیکلت تصادف شدیدی داشته است.»

اسکرمبلر ساخت یک کاستوم کار پرتغالی

اولین کار او سر و سامان دادن به قسمت جلو موتورسیکلت بود، بنابراین دوشاخ، کاسه چرخ و ترمز دیسکی یک موتورسیکلت دیگر را برداشت و سعی کرد به CG تصادفی پیوند بزند. اما متوجه شد که آسیب های وارده به شاسی موتورسیکلت اصلی بسیار بدتر از چیزی است که فکر می کرد. بنابراین خودش، یک شاسی دست دوم CG125 تهیه کرد و پروژه را با آن از سر گرفت.

دوشاخ جدید را کوتاه کرد و پایه های گلگیر را از روی آن برداشت. برای حجیم کردن کمک ها، روکشی از جنس ورق آهن ساخت و به  دوشاخ متصل کرد. به این ترتیب فضایی بزرگتر برای نصب یک رینگ 18 اینچی و لاستیک های بزرگتر ایجاد کرد.

دوشاخ (بازو) عقب را هم، پنج سانتیمتر اضافه کرد و یک جفت کمک فنر متفرقه (افترمارکت) نصب کرد. برای نصب کاسه ترمز عقب نیز اتصالات جدید ساخت.

اسکرمبلر ساخت یک کاستوم کار پرتغالی

سرجیو پروژه های خود را در ابتدا به صورت یک طرح یا رندر به مشتریانش ارایه می کند و پس از تایید و امضای آن، کار را شروع می کند. او در طراحی این پروژه، مخزن سوختی همانند هوندا CB200 را لحاظ کرده بود که توانست آن را از آگهی های فروش قطعات تهیه کند. او معمولاً ترجیح می دهد که از مخازن سوخت قدیمی که هنوز رنگ اصلی خود را دارند استفاده کند، اما این بار تصمیم گرفت از یک باک رنگ‌ شده که شخصی در نزدیکی خودش برای فروش گذاشته بود استفاده کند. پس از تهیه باک، متوجه شد که این باک زنگ زدگی داشته و فروشنده سعی کرده با چندین لایه رنگ روی آن را بپوشاند. بنابراین مجبور شد کلی روی باک کار سندبلاست، تعمیر و آسترسازی انجام دهد.

سرجیو یک شیر بنزین هوندا CB125 هم تهیه کرد و برای نصب آن روی باک پایه سازی جدیدی کرد.

به تبعیت از باک زاویه دار، قسمت زیر زین هم زاویه دار ساخته شد و یک سینی باتری به زیر آن جوش داده شد. یک چراغ LED کوچک را نیز در یک محفظه دست ساز تعبیه کرد و به انتهای زین متصل نمود. برای پلاک هم یک شل گیر با جای پلاک، روی چرخ عقب موتورسیکلت نصب کرد.

قوز انتهای زین به صورت هماهنگ با باک، زاویه دار ساخته شده و به شکل مناسبی در ادامه زین نصب شده است.

اسکرمبلر ساخت یک کاستوم کار پرتغالی

سرجیو می گوید: «من تجربه زیادی در شکل ‌دهی به فلزات ندارم، اما همیشه وقتی رندر دیجیتالی می سازم، خودم را درگیر چالش هایی می‌کنم، که هیچ ایده ای در مورد چگونگی انجام آن ندارم! یکی از این چالش ها پنل های جانبی بود. “من طرفدار فضای خالی زیاد در زیر زین نیستم، بنابراین همیشه سعی می کنم به جای پنهان کردن چیزها، به راه حل های جالب تری فکر کنم.” در این جا، راه حل را در ترکیبی از میله ها و پانل های آلومینیومی یافتم.

درجای جای این موتورسیکلت هوندا می توان ظرافت های سلیقه ای او را دید. داشبورد به دسته فرمان جدید، گریپ های Biltwell و مجموعه ای از سوئیچ های کوچک تجهیز شده است. سرجیو حتی با کمک دوستی که در زمینه فناوری اطلاعات کار می کرد، سیستم کنترل کننده الکترونیک خود را طراحی کرد و قصد دارد آن را بعداً بفروشد.

یک چراغ جلو کلاسیک هالوژنی، یک سرعت سنج متفرقه، جاپایی های جدید آلومینیومی برای موتورسوار و ترک نشین و تزئینات مشابه روی اهرم دنده، پدال ترمز و هندل بخشی از طراحی زیبای اوست. او مجبور شد که جک بغل راهم از نو بسازد چون ظاهرا در تصادف آسیب دیده بود.

اسکرمبلر ساخت یک کاستوم کار پرتغالی

کارهایی که او روی انجین و سیستم سوخت رسان انجام داد عبارت بودند از: تعمیر و سرویس کامل انجین، بازسازی کاربراتور و تعویض کامل واشرها. قطعاتی را نیز با نمونه استنلس استیل آن ها جایگزین کرد، یا آبکاری (روی یا کروم) کرد.

برای تکمیل کار موتورسیکلت هوندا CG125 هم از یک رنگ مد روز خاکستری ناردو (Nardo) با اکسنت طلایی استفاده کرد. انجین و قطعات دیگری مانند شاسی و غیره با رنگ مشکی نیمه مات، روکش پودری شده اند. روکش زین از جیر مصنوعی انتخاب شده که به  کلاس و زیبایی کار افزوده است.

باید اعتراف کرد که حاصل کار این کاستوم کار آماتور، موتورسیکلت زیبایی شده که از یک فرد کم تجربه انتظار نمی رود. سرجیو به ما می‌گوید که در حال حاضر چهار پروژه دیگر هم دارد. کسی چه می‌داند، شاید به زودی کار تمام وقت او همین باشد و بس.

اسکرمبلر ساخت یک کاستوم کار پرتغالی

اگر شما نیز به ساخت موتورسیکلت های دست ساز تمایل دارید می توانید مقاله راهنمای ساخت اسکرمبلر(Scrambler) را مطالعه نمائید.

منبع
بایک اگزیف

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا