بهترین موتورسیکلتترین هامسابقاتمعرفی آفرودمعرفی موتورسیکلتموتورسواری

موتورسیکلت هارلی دیویدسون XR750

از سری شاهکارهای دنیای موتورسیکلت

سال 2020، پنجاهمین سالگرد ساخت موتورسیکلت هارلی دیویدسون XR750، موتورسیکلت افسانه ای مسابقات American Flat Track و دارنده عنوان “موفق ترین موتورسیکلت مسابقه ای تمام اعصار” بود. در اواخر دهه 1960 بود که ضوابط مسابقات انجمن موتورسواری آمریکا (AMA) تغییر کرد و حضور موتورسیکلت های با فناوری انجین سوپاپ بالا (Overhead-Valve) با حجم حداکثر 750 سی سی در کنار موتورسیکلت های سوپاپ بغل (Side-Valve) که به Flathead نیز معروف بودند آزاد شد ( تا قبل از این حداکثر حجم موتورسیکلت های با فناوری Overhead Valve محدود به 500 سی سی بود که رقابت را برای اینگونه موتورسیکلت ها غیر ممکن می کرد). این به معنی ورود رقبای ژاپنی و اروپایی به مسابقات و پایان یکه تازی هارلی دیویدسون بود.

هارلی دیویدسون XR750 شاهکارهای دنیای موتورسیکلت

وقتی در سال 1969 موتورسواری بنام گری نیکسون (Gary Noxon) با یک موتورسیکلت انگلیسی تریومف برنده مسابقات قهرمانی کشوری آمریکا (AMA Grand National Championship) شد، هارلی دیویدسون فهمید که برای بدست آوردن جایگاه قبلی خود باید به طرف فناوری سوپاپ در بالای سیلندر (OHV) در موتورهای مسابقه ای خود برود. البته هارلی یک انجین OHV بنام XLR برروی موتورسیکلت Sportster خود داشت و کافی بود که موتورسیکلتی را براساس آن بسازد.

هارلی دیویدسون XR750 شاهکارهای دنیای موتورسیکلت

اما انجین XLR نیازمند اصلاحات زیادی بود. پس تیم مسابقات هارلی دیویدسون دست به کار شد تا موتورسیکلت دلخواه را که XR750 بود بسازد. آن ها سیلندر و سرسیلندر را تغییر دادند، دینام را با مگنتو (Magneto) جایگزین کردند، دو کاربراتور نصب کردند، سیستم روغنکاری انجین را بهبود دادند و شاسی را نیز سبک سازی کردند. اولین سری های این موتورسیکلت مشکل داغ شدن داشتند، در نتیجه تیم هارلی سیلندر را باز طراحی و سرسیلندر آلومینیمی را جایگزین چدنی کرد.

هارلی دیویدسون XR750 شاهکارهای دنیای موتورسیکلت

موتورسیکلت بهبود یافته XR750 در سال 1972 رونمایی شد و در پایان همان سال، Mark Brelsford  با آن به مقام قهرمانی رسید. این برد، آغاز سلطه چندین دهه ای XR750 بر مسابقات Flat Racing آمریکا بود. این موتورسیکلت بقدری پایدار و جمع و جور بود که بدل کاران هم عاشقش شدند و افراد مشهوری با آن صحنه های زیبایی آفریدند.

هارلی دیویدسون XR750 شاهکارهای دنیای موتورسیکلت

مشخصات فنی:
نام های دیگر 70-XR-750
کلاس مسابقه ای پیست خاکی
انجین 748 سی سی، دو سیلندرجناقی، هوا خنک
سوخت رسان دو عدد کاربراتور 36 میلیمتری
بیشینه توان 82 اسب بخار(7700 دور)
گیربکس 4 سرعته
شاسی گهواره‌ ای فولادی
تعلیق تلسکوپی در جلو، کمک جفتی در عقب
ترمز بدون ترمز جلو، ترمز عقب انتخابی
چرخ ها 19 اینچی
بیشینه سرعت 185 کیلومتر بر ساعت
وزن 134 کیلوگرم

منبع
کروزر

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا