معرفی کلاسیکمعرفی موتورسیکلت

موتورسیکلت هارلی دیویدسون مدل J سال 1922

هارلی دیویدسون در سال 1922 سه مدل موتورسیکلت می ساخت:

  1. 600 سی سی  دو سیلندر تخت (باکسر)
  2. 1000 سی سی دو سیلندر جناقی (V) که موضوع این مطلب است و از سال 1915 در دو نوع F و تولید شده.
  3. 1200 سی سی دو سیلندر جناقی (V)

موتورسیکلت هارلی دیویدسون مدل J (1922)

موتورسیکلت هارلی دیویدسون مدل J با انجین دو سیلندر جناقی 989 سی سی خود، می توانست 16 اسب بخار (3000 دور) نیرو تولید کند. ضریب تراکم انجین آن 3.7 به یک بود و حداکثر سرعت آن به 100 کیلومر بر ساعت می رسید. گیربکس سه سرعته داشت و ظرفیت باک آن 10.4 لیتر بود.

موتورسیکلت هارلی دیویدسون مدل J (1922)

فرق مدل J با مدل F در این بود که مدل J به باطری و سیستم جرقه زنی با کویل و چراغ جلویی مجهز بود که با برق موتور روشن میشد در حالی که مدل F، فقط یک مگنتو داشت و چراغ جلو آن با گاز استیلن روشن می شد. فروش 3183 عددی مدل J در برابر فروش 1824 عددی مدل F (در سال 1922) نشان می دهد که مدل J متقاضی بیشتری داشته و بیشتر فروش رفته است.

موتورسیکلت هارلی دیویدسون مدل J (1922)

موتورسیکلت هارلی دیویدسون مدل J به یک انجین چهار زمانه با آرایش سوپاپ IOE (Intake Over Exhaust) یا F-Head مجهز بود. در این نوع آرایش، سوپاپ ورودی هوا و بنزین در سر سیلندر قرار داشت ولی سوپاپ خروج دود پایین تر از آن  و در کنار بلوک سیلندر قرار داشت.

موتورسیکلت هارلی دیویدسون مدل J (1922)

در انجین های دو سیلندر جناقی (V) کلاسیک هارلی دیویدسون، پیستون ها با زاویه 45 درجه نسبت به هم قرار دارند. میل لنگ دارای یک پین است و شاتون هر دو پیستون به این پین متصل می شوند. این نوع طراحی باعث می شود که پیستون ها به صورت ناهماهنگ در مرحله انفجار قرار گیرند. به عبارت دیگر:

پیستون اول در مرحله انفجار (زاویه 0 درجه)

پیستون دوم درمرحله انفجار (زاویه 315 درجه)

به این ترتیب یک شکاف 405 درجه ای تا رسیدن دوباره پیستون اول به مرحله انفجار به وجود می آید. همین موضوع است که باعث تولید صدای خاص اگزوز در موتورسیکلت های هارلی دیویدسون دو سیلندر جناقی می شود. این طراحی و صدای خاص اگزوز توسط شرکت هارلی دیویدسون به صورت یک Patent ثبت شده است.

این نوع صدای اگزوز در موتورهای هارلی به صدای Potato-Potato معروف است.

موتورسیکلت هارلی دیویدسون مدل J (1922)

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا