اخبارخارجیمعرفی اسپرت

موتورسیکلت نینجا یا موتورسیکلت فینجا؟ مسئله این است

گاهی اوقات به فکر فرو می رویم که چگونه شرکت های چینی به این راحتی محصولات دیگران را کپی می کنند و اتفاقی هم نمی افتد. از آیفون های جعلی گرفته تا ساعت و جواهرات و خودرو و موتورسیکلت های تقلبی. تا به حال کپی کاری در دنیای موتورسیکلت عموما به مدل های معمولی و رایج مانند کپی اسکوتر هوندا کلیک (که به های کلیک معروف است) یا کپی باجاج باکسر (که یک نمونه آن برند Keeway است) محدود بود و چینی ها خیلی به دنبال کپی کردن موتورسیکلت های High Performance مسابقه ای نبودند. اما آن روز گذشته است و امروز کپی Kawasaki Ninja ZX-10R را تقدیم حضور میکنیم. موتورسیکلتی که به نام نینجا هم رحم نکرده و اسم موتورسیکلت فینجا (Finja) را برای خود برگزیده است.

موتورسیکلت finja کپی چینی از موتورسیکلت nimja
Xinshiji Finja 500

در نگاه اول همه چیز موتورسیکلت فینجا 500 همان نینجا ZX-10R است، درست مثل این که کاوازاکی را زیر دستگاه فتوکپی گذاشته باشید. ولی دقیق تر که می شوید متوجه چینی بودن دستگاه فتوکپی می شوید. نگاه تیزبینانه یک مصرف کننده واقعی، با لبه سازی تیز قطعات، یکسان نبودن درز بین پنل ها و ناهمواری های شاسی که در زیر پنل ها مخفی شده مشکل پیدا می کند.

اگرچه ظاهر آن سریع و کاوازاکی است، باطن آن چیز دیگریست. پیشرانه موتورسیکلت فینجا، یک انجین دو سیلندر 500 سی سی البته چینی است و به ضرب و زور باید 49 اسب بخار از آن بیرون کشید. 49 اسب، عددی نیست که حتی در مقابل 500 سی سی های پدر و مادر دار حرفی برای گفتن داشته باشد چه رسد به ZX-10R  دویست (200) اسبی.

موتورسیکلت finja کپی چینی از موتورسیکلت nimja

وقتی سوار موتورسیکلت Finja می شوید کپی صفحه نمایش نسل قبلی ZX-10R را درهم در مقابل خود می بینید و ردلاین 14000 دور بر دقیقه را، که مسلما به هیچ درد این موتورسیکلت و شما نمی خورد.

موتورسیکلت finja کپی چینی از موتورسیکلت nimja

شاید بهترین مشتریان موتورسیکلت فینجا کسانی باشند که دوست دارند با چیزهایی که ندارند عکس بگیرند، تظاهر به داشتن چیزهایی کنند که نمیتوانند داشته باشند و کلا در کار فیک هستند و در اینستاگرام جولان میدهند.

اما اگر علی الرغم همه این ها، روزی یکی از این موتورسیکلت های فینجا به تورتان خورد و سوار شدید، توصیه می کنیم که هدفون خود را روی گوش بگذارید و یک موسیقی زیبا را با صدای بلند گوش کنید و تصور کنید که درحال راندن یک ZX-10R  سوپر اسپرت واقعی هستید و حالش را ببرید.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا