نقد و بررسی ادونچرنقد و بررسی موتورسیکلت

نقد و بررسی موتورسیکلت سوزوکی وی استرام (V-Strom) 250

بررسی کوچکترین عضو خانواده سوزوکی V-Strom (عرضه کننده: تک تاز موتور)

مقدمه

موتورسیکلت سوزوکی V-Strom 250 که با نام DL250 نیز شناخته می شود، یک موتورسیکلت به سبک ادونچری با موتور دوسیلندر 248 سی سی است که در بازار ایران توسط شرکت تکتازموتور عرضه شده است. قیمت سوزوکی V-Strom 250 در زمان تهیه این نقد و بررسی در محدوده 250 تا 260 میلیون تومان در آگهی ها درج شده است.

این موتورسیکلت که از سال 2017 توسط سوزوکی در چین تولید شده، سبک ترین مدل از سری موتورسیکلت های V-Strom سوزوکی است که شامل  V-Strom 650،  V-Strom 1000 و V-Strom 1050 می شود. گر چه به نظر می رسد سوزوکی، وی استرام 250 را برای رقابت با BMW G310R و کاوازاکی ورسیس (Versys) 250 و 300 سی سی ساخته، اما مشخصات و کارآیی آن، این موتورسیکلت را در رده ای مخصوص به خود قرار می دهد که به آن خواهیم پرداخت.

موتورسیکلت سوزوکی وی استرام (V-Strom) 250

احتمالا به دلیل بازاری که سوزوکی به دنبال آن بوده ظاهر این موتورسیکلت را شبیه بقیه وی استرام ها طراحی کرده و نام V-Strom  را به نام DL250 افزوده است. و گرنه از نظر فنی، این موتورسیکلت در طبقه بندی وی استرام قرار نمی گیرد چون انجین آن دوسیلندر موازی است نه جناقی. حرف V در نام V-Strom به معنی انجین جناقی (V) است وکلمه Strom  که از زبان آلمانی گرفته شده به معنای جریان یا قدرت است و تمام مدل های وی استرام به جز DL250 دارای انجین دوسیلندر V شکل یا جناقی هستند.

نقد و بررسی سوزوکی وی استرام 250: استایل، طراحی

بیشتر نقد و بررسی کنندگان و کاربران این موتورسیکلت از ظاهر آن راضی اند و حتی برخی استایل آن را بهتر از برادران بزرگتر خود می دانند. طول گلگیر جلو کمی زیاد است. چراغ گرد و بزرگ جلو، که شبیه جلو یک چراغ قوه بزرگ است، جایی است که محل شک و تردید برخی است ولی به نظر ما به ظاهر موتورسیکلت لطمه ای نزده و حتی باعث ایجاد ظاهری زمخت تر شده که با کاربری مورد نظر سازنده سازگاری دارد. بادگیر جلو با این که بزرگ نیست ولی عملکرد نسبتا مناسبی به ویژه در سرعت های بالاتر دارد. شاید اگر چراغ های راهنمای جلو با فلاپ جلو یا فرمان یکپارچه می شد نمای زیباتری داشت. آینه ها چندان مورد پسند علاقمندان واقع نشده اند ولی کار را راه می اندازند و از گارد دسته گاز و کلاچ هم به صورت استاندارد خبری نیست و آپشن تلقی می شود.

موتورسیکلت سوزوکی وی استرام (V-Strom) 250

پنل کیلومتر، ال سی دی است و یک ابروی آفتابگیر دارد تا خوانایی صفحه بهتر باشد. فرینگ (Fairing) و کانال های آن کار هدایت هوا به طرف رادیاتور و انجین و سپس دور کردن هوای داغ از پای موتورسوار را به خوبی انجام می دهند.

موتورسیکلت سوزوکی وی استرام (V-Strom) 250

مخزن بزرگ سوخت 17 لیتری این موتورسیکلت، V-Strom 250 را از سایر موتورسیکلت های هم رده متمایز می کند. زین در قسمت ترک نشین بلندتر است و دید خوبی در اختیار او قرار می دهد. پایه تاپ باکس (به ظرفیت 8.5 کیلوگرم) و محل اتصال باکس بغل به صورت استاندارد در اختیار شماست و با تاپ باکس و باکس های بغل (آپشن) فضای اضافی برای اسباب و لوازم ادونچری و یا استفاده و خرید روزانه در اختیار شما قرار می گیرد.

موتورسیکلت سوزوکی وی استرام (V-Strom) 250

چراغ خطر و راهنمای عقب در انتهای زین (پاشنه) و زیر پایه نگهدارنده تاپ باکس نصب شده و در ادامه آن یک گلگیر کشیده و کاربردی که در فصول مرطوب بسیار به کار می آید طراحی عقب را تکمیل می کند. کیفیت رنگ موتورسیکلت خوب است و رنگ آمیزی پیرو فلسفه طراحی رنگ در بقیه موتورسیکلت های سری V-Strom است. سوزوکی تاکنون از چهار ترکیب رنگ برای این موتورسیکلت استفاده کرده که عبارتند از: زرد و مشکی، قرمز و مشکی، آبی و مشکی و نقره ای و مشکی. اگزوز تپل و خوش صدا و صفحه محافظ زیر انجین هم عناصر دیگر تکمیل کننده استایل و انتقال این مفهوم است که وی استرام 250 علی رغم سادگی، به هر چه نیاز اساسی آن است مجهز می باشد.

موتورسیکلت سوزوکی وی استرام (V-Strom) 250

نقد و بررسی سوزوکی V-Strom 250: شاسی، تعلیق، هندلیگ، سواری

شاسی وی استرام 250 گهواره ای است که یک تک لوله تبدیل به دو شاخه نگهدارنده می شود و انجین روی آن سوار می شود. یعنی انجین یک عضو سازه ای نیست. جالب است بدانید وزن این شاسی ساده و محکم معادل وزن شاسی سوزوکی GSX-R1000 مدل 2005 با 165 اسب بخار قدرت است.

فنربندی V-Strom 250 هم ساده است. کمک فنرهای دوشاخ جلو تلسکوپی ( با دمپر روغنی) و غیر قابل تنظیم است و عقب موتورسیکلت مجهز به بازوی متحرک، فنرکویل (با دمپر روغنی) و تنظیم برای پیش بارگذاری است. کورس کمک های جلو 150 میلیمتر و کمک عقب 160 میلیمتر است. این ارقام برای یک موتورسیکلت دو منظوره و ادونچری کافی نیست و کارآیی آن را در آفرود محدود می کند.

علی رغم این کاستی ها هندلینگ موتورسیکلت V-Strom 250 بسیار خوب است و رفتار غیرقابل کنترلی در پیچ ها از خود نشان نمی دهد. به همین دلیل موتورسواران کم تجربه تر از نعمت کنترل بهتر در این موتورسیکلت بهره می برند. وی استرام 250 سواری نسبتا نرمی هم دارد و در مسیرهای آسفالته و یا جاده هایی با ناهمواری های کوچک مشکلی ندارد. ترکیب فنربندی سفت تر در جلو و نرمتر در عقب بالانس مناسبی را ایجاد کرده است.

موتورسیکلت سوزوکی وی استرام (V-Strom) 250

ارتفاع زین این موتورسیکلت حدود 800 میلیمتر است که در ترکیب با باریکی جلو زین، سوار شدن و گذاشتن پاها را بر روی زمین برای بیشتر افراد کوتاه و متوسط قد و زنان آسان کرده است. اما این موضوع باعث شده تا زاویه خمش پا برای افراد قد بلند زیاد باشد و کمی احساس تنگی جا روی زین داشته باشند. برای این افراد موتورسواری درحالت ایستاده نیز راحت نیست.

قرارگیری جاپایی ها و فرمان طوری است که موتورسوار به صورت صاف و استاندارد روی زین می نشیند که برای این گونه موتورسیکلت مزیت محسوب می شود. به دلیل هندلینگ خوب و شعاع دور زدن مناسب می توان از این موتورسیکلت در شهرها هم استفاده کرد.

موتورسیکلت سوزوکی وی استرام (V-Strom) 250

نقد و بررسی سوزوکی وی استرام 250: سیستم محرکه (انجین، گیربکس، کلاچ)

پیشرانه موتورسیکلت V-Strom 250 همان انجین آب-خنک 2 سیلندر موازی و 248 سی سی موتورسیکلت GW250/Inazuma 250 و GSX250R است. توان بیشینه این انجین امتحان پس داده، تنها 24.7 اسب بخار (8000 دور) و بیشینه گشتاور آن 23.4 نیوتن متر(6500 دور) است. نیروی این پیشرانه به صورت نرم و خطی از انجین خارج می شود و بنابراین بسیار قابل پیش بینی و اعتماد بخش برای مبتدیان و کسانی است که به دنبال آرامش در موتورسواری هستند. قدرت این انجین از موتورسیکلت هایی مانند کاوازاکی ورسیس 250 و کی تی ام 250 ادونچر( با 30 اسب بخار) کمتر است و انتظارات کسانی که به دنبال قدرت محض هستند را جوابگو نیست. اما نرمی انجین و گشتاور آن در دورهای پایین و متوسط خوب است و دوام و قابلیت اطمینان آن بالاست. سوزوکی این انجین را برای نرمی بیشتر، صدای کمتر و کارایی بهینه بین سرعت های 20 تا 90 کیلومتر تنظیم کرده است.

موتورسیکلت سوزوکی وی استرام (V-Strom) 250

حداکثر سرعت وی استرام 250 در محدوده 140-135 کیلومتر بر ساعت است اما اگر مایلید بدانید سرعت کروزینگ مناسب برای این موتورسیکلت در اتوبان ها چقدر است عدد 100-90 کیلومتر را به یاد داشته باشید. در سرعت های بالاتر می توان استرس روی انجین را حس کرد.

گیربکس وی استرام 250، شش سرعته است و با یک کلاچ بسیار نرم کارایی خوبی از خود نشان می دهد. البته در مورد سخت جا رفتن گهگاهی دنده یک گزارش هایی شده که در مقایسه با تاییدیه اکثر بررسی کنندگان و کاربران مبنی بر بی نقص بودن گیربکس، تا زمانی که خود ما آن را تست نکرده ایم، نمی توانیم آن را رد یا تایید کنیم.

موتورسیکلت سوزوکی وی استرام (V-Strom) 250

مصرف سوخت انجین V-Strom 250 پایین است و یکی از مزیت های آن قلمداد می شود. اعداد رسمی سازنده صحبت از قابلیت طی مسافت 550 کیلومتر با یک باک 17 لیتری می کند اما در عالم واقعیت می توانید روی حدود 400 کیلومتر مسافت حساب کنید که با توجه به وزن تر 188 کیلویی آن رقم خوبی است.

نقد و بررسی سوزوکی وی استرام 250: ترمز، تجهیزات، کیفیت

موتورسیکلت سوزوکی V-Strom 250 دارای ترمز جلو تک دیسکی (به قطر 290 میلیمتر) با کالیپر دو پیستونه و ترمز عقب تک دیسکی (به قطر 240 میلیمتر) با کالیپر تک پیستونه است. سیستم ABS ساخت Bosch بر روی هر دو چرخ عمل می کند و متاسفانه (مانند بقیه وی استرام ها) قابل خاموش کردن هم نیست. این مسئله یکی دیگر از عوامل محدود کننده استفاده از این موتورسیکلت در آفرود است. عملکرد ترمزها در مجموع رضایت بخش است اما بر خلاف کلاچ بسیار نرم این موتورسیکلت، ترمزها (به ویژه ترمز جلو) به نیروی زیادتری برای موثر بودن نیاز دارند. همانند بقیه اجزای مکانیکی این موتورسیکلت، ترمزها نیز برای تامین نیازهای لازم  و کافی طراحی شده اند و خبری از لوکس بازی در آن ها نیست.

موتورسیکلت سوزوکی وی استرام (V-Strom) 250

پنل یا صفحه کیلومتر وی استرام 250 یکی از اجزای خوب آن است. صفحه از جنس ال سی دی است و اعداد و نشان ها به رنگ روشن در زمینه تاریک کاملا واضح و خوانا هستند. این پنل تمام اطلاعات مورد نیاز شما را به خوبی نمایش می دهد و از این نظر سوزوکی خوب کار کرده است. کنار این پنل، یک خروجی 12 ولت برای تامین نیاز موتورسوار به برق و اتصال وسایل تعبیه شده است. البته از خروجی یواس بی خبری نیست.

ساخت چین بودن این موتورسیکلت لطمه ای به کیفیت آن نزده و بیشتر افراد در مورد کیفیت قابل قبول آن اتفاق نظر دارند.

موتورسیکلت سوزوکی وی استرام (V-Strom) 250

جمع بندی:

مزایا: قیمت مناسب تر نسبت به برخی مدل ها و برندها مانند کاوازاکی ورسیس 250 (315.6 میلیون در سایت کویرموتور) و کی تی ام 249 ادونچر (276.5 میلیون در سایت کویر موتور)، قابلیت اطمینان ونرمی انجین، هندلینگ و سواری خوب، مصرف پایین و باک بزرگ، کلاچ نرم، صفحه کیلومترخوب

معایب ( برای ادونچر و آفرود): توان پایین انجین، کورس کم فنرها، چرخ های 17 اینچی، نبود قابلیت خاموش کردن ABS.

اگر به دنبال مسافرت های طولانی با بار زیاد و ترک نشین هستید، این موتورسیکلت انتخاب اول شما نخواهد بود چون کمبود قدرت را حس خواهید کرد. مقایسه V-Strom 250 با ورسیس 250 نیز به دلیل تفاوت قابل توجه قیمت منطقی نیست و نزدیکترین حریف آن کی تی ام 249 ادونچر است.

اگر سفرهای کوتاه تک نفره و یا حتی سفرهای بلند تکنفره دارید و قابلیت اطمینان و هندلینگ برایتان مهمتر از قدرت است این موتورسیکلت گزینه مطمئنی است.

ارتفاع پایین زین، رفتار خطی و حساب شده انجین و هندلینگ خوب، این موتورسیکلت را تبدیل به کاندیدای مناسبی برای زنان موتورسوار، مبتدیان سفرهای ادونچری و افراد کوتاه و متوسط قامت کرده است.

بهترین کاربرد این موتورسیکلت در مسیرهای آسفالته و شهرهاست و انتظار زیادی از موتورسیکلت سوزوکی V-Strom 250 در مسیرهای پر دست انداز و آفرود نباید داشت.

باید گفت که موتورسیکلت سوزوکی V-Strom 250 در هیچ زمینه ای نمره بیست نمی گیرد اما سوزوکی با ساخت این موتورسیکلت در چین (برای پایین نگه داشتن قیمت) و استفاده از فناوری های پایه و کاربردی و طراحی برای رفع نیازهای واقعی، محصولی تولید کرده که علیرغم برخی ضعف ها با معدل نسبتا خوبی قبول می شود. جایگاه وی استرام 250 نه سفرهای ادونچری سنگین است و نه آن طور که روی موتور نوشته شده اسپرتی است، اما برای کاربردها و افرادی که در بالا ذکر شد موتورسیکلت قابلی می تواند باشد.

مشخصات فنی موتورسیکلت سوزوکی V-Strom 250:

انجین دو سیلندر موازی، 248 سی سی، آب-خنک، تک میل سوپاپ
گیربکس 6 سرعته
قطر و کورس پیستون 53.5 و 55.2 میلیمتر
نسبت تراکم 11.5 به یک
بیشینه توان 24.7 اسب بخار (8000 دور)
بیشینه گشتاور 23.4 نیوتن متر(6500 دور)
تعلیق جلو تلسکوپی (کورس 150 میلیمتر)، عقب بازوی متحرک و فنرکویل
ترمزها جلو دیسکی (قطر290 میلیمتر با کالیپر دو پیستونه)، عقب دیسکی (بقطر 240  میلیمتربا کالیپر تک پیستون)
ارتفاع زین 800 میلیمتر
فاصله زیرموتور تا زمین 160 میلیمتر
وزن تر 188 کیلوگرم
ظرفیت باک 17.3 لیتر

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا