ترین هاسریع ترین موتورسیکلتمعرفی موتور برقیمعرفی موتورسیکلت

سریع ترین موتورسیکلت برقی

موتورسیکلت برقی WMC250EV

موتورسیکلت برقی WMC250EV نتیجه تلاش شرکت بریتانیایی White Motorcycle Concepts ، برای تولید موتورسیکلتی است که از نظر آئرودینامیکی بهترین جهان باشد. طرح مبتکرانه WMC، موتورسیکلتی را نشان میدهد که حول یک داکت بزرگ ساخته شده است.

از این موتورسیکلت برقی در اواخر ماه ژوئن 2021 در انگلستان رونمایی شد. هدف از رونمایی این موتورسیکلت عجیب، شکستن رکوردهای سرعت ملی و جهانی موتورسیکلت های برقی بود.

داکت بزرگی که در میان موتورسیکلت قرار دارد و مانند ورودی هوای موتورهای جت هواپیماهای جنگی است از جلو تا انتهای موتورسیکلت ادامه دارد.

سریعترین موتورسیکلت برقی موتورسیکلت برقی WMC250EV

 گزارش شده که WMC250EV سرعتی بالاتر از 400 کیلومتر بر ساعت و ضریب درگ فوق العاده پایینی معادل 0.118  دارد. این موتورسیکلت از یک باطری لیتیومی 15 کیلو واتی ولتاژ پایین (60 ولت) و چهار موتوربرقی بهره می برد. مجموعه نیروی محرکه و انتقال نیروی این موتورسیکلت برقی عبارتست از: دو موتور 20 کیلوواتی سنکرون جریان متناوب برای چرخ جلو، دو موتور 30 کیلوواتی سنکرون جریان متناوب برای چرخ عقب و انتقال نیرو به چرخ عقب به وسیله زنجیر.

چون یک داکت بزرک در میان موتور قرار دارد، سازنده مجبور شده تا تمام اجزا و قطعات را زیر این داکت (تونل) نصب کند. یعنی نه تنها سیستم محرکه و باطری ها بلکه دو شاخه کمک و فرمان هم پایین نصب شده است.

سیستم تعلیق این موتورسیکلت برقی، سوئینگ آرم دوبل در جلو و عقب موتورسیکلت است و زنجیر انتقال نیرو با سوئینگ آرم عقب دریک مجموعه قرارگرفته است.

سریعترین موتورسیکلت برقی موتورسیکلت برقی WMC250EV

موتورسیکلت برقی WMC250EV موتورسیکلتی نیست که در اختیار همگان باشد. در نمونه ساخته شده با استفاده از اسکن لیزری، ابتدا بدن راننده اسکن شده و سپس موتورسیکلت بر مبنای آن ساخته شده است.

سه فناوری که سازنده این موتورسیکلت از آن ها استفاده کرده و امیدوار است روزی در تمام موتورسیکلت ها قابل اجرا شود عبارتند از:

  • سیستم V-Air (که درگ بسیار پایینی تولید می کند)
  • سیستم داکت (تونل) مرکزی
  • سیستم D-Drive (موتور روی چرخ جلو که می تواند نیروی ترمز را بازیابی کند) و سیستم F-Drive (موتور محرک نهایی که تقویت کننده توان و افزاینده راندمان است)

آقای وایت (مالک شرکت سازنده) می گوید: “اگر بخواهید دنیا را قانع کنید که بهترین طراحی آیرودینامیکی و بالاترین راندمان را دراختیار دارید، باید بتوانید آن را با رسیدن به بالاترین سرعت نشان دهید و این همان کاری است که ما با ساخت WMC250EV کردیم. این موتورسیکلت برقی است و آلایندگی ندارد اما می توان در آینده همین کانسپت را برای سوخت های دیگر مانند هیدروژن نیز به کار برد”.

سریعترین موتورسیکلت برقی موتورسیکلت برقی WMC250EV

این موتور یک نمونه آزمایشی است و همان گونه که گفتیم انتظار دیدن آن را در خیابان ها نباید داشت اما همین سازنده در حال ساخت موتورسیکلت سه چرخ 300 سی سی WMC300FR با راندمان بالاست که درگ و راندمان مصرف انرژی آن به ترتیب 25 درصد و 18 درصد کمتر از نمونه های موجود است.

“اگر این طراحی با یک سیستم هایبرید ترکیب شود و مثلا روی یک اسکوتر 500 سی سی پیاده سازی شود می توان میزان تولید گاز دی اکسید کربن (CO2) را به نصف کاهش داد و این کار بزرگی است”.

منبع
the driven

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا