نقد و بررسی استریتنقد و بررسی موتور برقینقد و بررسی موتورسیکلت

نقد و بررسی موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax

بررسی سوپرسوکو تی سی مکس (عرضه کننده: کویرموتور)

Super Soco یک برند موتورسیکلت برقی ساخت چین است. سابقه تاسیس Super Soco به سال 2015 میلادی می رسد و محصولات این برند در نقاط مختلف دنیا از جمله اروپا و آمریکا عرضه می شود. ویژگی های محصولات این برند شامل سبکی وزن، قیمت و کیفیت مناسب است. گزارش شده که Super Soco قصد دارد علاوه بر محصولات جاری خود، برند دیگری را در سال 2022 برای رقابت با سازندگان موتورسیکلت های برقی درجه 1 (پریمیوم) معرفی کند.

دراین مطلب به نقد و بررسی قویترین و سریعترین محصول این برند یعنی موتورسیکلت TCmax (تی سی مکس) که از سال 2019 وارد بازار شده است می پردازیم. موتورسیکلت های این برند ( شامل اسکوتر و موتورسیکلت شهری)  را شرکت کویر موتور وارد بازار ایران کرده و عرضه می کند.

نمای بغل موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax

قیمت موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax

Super Soco TCmax به قیمت 126 میلیون تومان (وب سایت کویرموتور- دی 1400) در ایران قابل تهیه است. قیمت این موتورسیکلت در انگلیس حدود 4300 پاوند (پس از کسر 1000 پاوند سوبسید دولتی) و در استرالیا حدود 8300 دلار (استرالیایی) برای مدل 2020 گزارش شده است. این موتورسیکلت با دو نوع مختلف رینگ ( آلومینیمی و اسپوک دار) با حدود 100 پاوند تفاوت قیمت (اسپوک دارگرانتر است) ارایه می شود.

نقد و بررسی موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax: پیشران و پرفورمنس

موتور الکتریکی نصب شده در مرکز موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax، ساخت خود آن شرکت بوده و بیشینه توان آن 5 کیلووات یا 6.7 اسب بخار است. اما توان خروجی پیوسته این موتورالکتریکی که معیار مهم تری است بین 3.5 تا 3.9 کیلووات ( 4.7 تا 5.2 اسب بخار ) است. نیروی موتورالکتریکی به وسیله یک تسمه دندانه دار به چرخ عقب منتقل می شود. سازنده، عدد 170 تا 180 نیوتن متر را به عنوان بیشینه گشتاور این موتور اعلام کرده که چندان قابل درک نیست. در مقام مقایسه خوب است بدانیم موتورسیکلت برقی معروف هارلی دیویدسون Livewire با 105 اسب بخار قدرت، گشتاوری معادل 117 نیوتن متر دارد. اما منابع دیگر رقم 12.9 نیوتن متر را برای مقایسه با موتورسیکلت های بنزینی ذکر کرده اند که منطقی بنظر میرسد.

نمای طراحی موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax

این اعداد، سوپرسوکو تی مکس را در رده یک موتورسیکلت 125 سی سی یا یک اسکوتر با انجین چهارزمانه درونسوز بنزینی قرار می دهد.

حداکثر سرعت دراین موتورسیکلت به وسیله کلید Mode تعیین می شود. این کلید 3 گزینه (Mode) در اختیار شما می گذارد.

  • 55 کیلومتر بر ساعت (Mode 1)،
  • 75-70 کیلومتر بر ساعت (Mode 2)،
  • 95 کیلومتر بر ساعت (Mode 3)،

شکل ظاهری موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax در هنگام سواری

این اعداد و ارقام برای راندن در جاده و بزرگراه راضی کننده نیست اما برای مسیرهای درون شهری و کوتاه خوب است. درست است که این موتورسیکلت مثلا نسبت به یک هوندا سی جی 125، توان کمتری دارد اما چون برقی است تمام توان به صورت لحظه ای  در اختیار شماست. این یکی ازمزیت های وسایل حمل و نقل برقی است. نکته مهم این است که با کم شدن باطری، تغییری درپرفورمنس موتورسیکلت مشاهده نمی شود

نقد و بررسی موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax: برد و باطری

می دانیم که بزرگترین نقطه ضعف موتورسیکلت های برقی و عامل اصلی برای خرید یا عدم خرید، برد یا حداکثر مسافتی است که با یک شارژ  میتوان طی کرد. برد با باطری موتورسیکلت (و البته پارامترهای دیگری مانند سرعت، شیب و نوع مسیر، وزن راننده و بار) رابطه مستقیم دارد. اطلاعات متفاوتی از باطری این موتورسیکلت ارایه شده است.

محل قرارگیری باتری موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax

بعضی منابع خارجی باطری 72 ولتی، 45 آمپرساعتی را ذکر کرده اند و برد را 96 کیلومتر(60 مایل) نوشته اند. منابع دیگر، باطری را 60 ولتی، 30 آمپر ساعتی ذکر کرده و برد را همان 96 کیلومتر!

وب سایت کویرموتور نیز باطری 60 ولتی 30 آمپرساعتی را در برگه مشخصات موتورسیکلت آورده ولی برد را 110 کیلومتر ذکر کرده است!

اما بررسی اطلاعات مندرج در وب سایت سازنده نشان می دهد که:

  1.  عدد 110 کیلومتر برد (پیمایش) با باطری 72 ولتی، 45 آمپرساعتی است نه باطری 60 ولتی 30 آمپرساعتی 
  2. این برد با فرض سرعت 45 کیلومتر بر ساعت و راننده ای با وزن 75 کیلو گرم است.

باتری موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax

در هر صورت باید گفت که اگر هر کدام از اعداد ذکر شده با واقعیت نزدیک باشد برد این موتورسیکلت برای کاربری مورد نظر آن که رفت و آمد های کوتاه شهری می باشد کافیست. فقط باید توجه کرد که عدد اعلام شده توسط سازنده برای شرایط بهینه  یعنی مسیر صاف، سرعت ثابت 45 کیلومتری در Mode 1 و وزن 75 کیلویی برای راننده در نظر گرفته شده است. بدیهی است با بالارفتن Mode (سرعت)، شیب مسیر، وزن موتورسوار، بار اضافه و طول عمر باطری این برد کاهش می یابد. گزارش شده که برد این موتورسیکلت با سرعت حداکثر به نصف کاهش می یابد.

نمای موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax از پشت

باطری قابل حمل است و درون محفظه ای که شبیه باک موتورسیکلت است قرار دارد. این بدان معنی است که هم می توان باطری را بدون برداشتن از روی موتورسیکلت و با اتصال موتورسیکلت به شارژر، شارژ کرد و هم می توان باطری 22 کیلویی (45 آمپرساعت) را برداشت و در منزل یا محل کار به دستگاه شارژ وصل کرد.  مدت زمان شارژ باطری 45 آمپر ساعتی حدود 8 تا 9 ساعت است. مدت شارژ سریع (برای مدلهای جدید) مطابق با اطلاعات سازنده 5 ساعت است.

محل قرار گرفتن باتری موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax

نقد و بررسی موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax: طراحی ظاهری، تجهیزات، کیفیت ساخت

اگر با این موتورسیکلت آشنا نباشید در نگاه اول متوجه برقی بودنش نمی شوید. چون طراحی آن بسیار شبیه به موتورسیکلت های رترو مدرن شهری، با چراع گرد جلو و زین صاف است. فقط وقتی بدون صدا از کنارتان می گذرد متوجه می شوید که موجود دیگری است. یا اگر دقت کنید می بینید که از اگزوز و ترمزپایی و اهرم پایی دنده هم خبری نیست. با آن که باک بنزین ندارد ولی محفظه ای شبیه باک دارد که باطری درون آن قرار میگیرد. باطری 30 آمپری، که کوچکتر است، کمی فضای اضافه برای نگهداری وسایل هم دارد.

سر جمع طراحی ظاهری سوپر سوکو تی مکس، خوب است و توجه را به خود جلب میکند.

موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax

TCmax کیفیت ساخت خوبی دارد و به جز موردی که در مورد درز داشتن یکی از پنل های بغل آن گزارش شده گزارش منفی دیگری در باره آن نشده است.  بیشتر بررسی کنندگان، از آن رضایت داشته و نسبت کیفیت به قیمت آن را خوب توصیف کرده اند.

فناوری های سوپرسوکو TCmax بیشتر کاربردی است و چیز عجیب و غریبی ندارد. صفحه کیلومتر گرد با پنل ال سی دی ترکیبی (آنالوگ- دیجیتال) بیشتر اطلاعات ضروری را به شما نشان می دهد و تنها جای ساعت در آن خالی است. نور این صفحه به صورت خودکار(به تناسب نور محیط) تنظیم می شود.

نمای موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax از دید موتورسوار

اما عمکرد دزدگیر TCmax جالب است. پس از فعال کردن دزدگیر با ریموت، چرخ عقب قفل می شود و حرکت دادن موتورسیکلت غیر ممکن. اگر بخواهید در این حالت موتورسیکلت را به جلو حرکت دهید با مقاومتی روبرو میشوید که احساس می کنید موتور بیشتر به عقب میرود تا جلو.  نقطه ضعف این سیستم صدای کم آلارم آنست.

خبری از پورت یو اس بی هم نیست. کنترل های روی فرمان ساده و کاربردی هستند وچراغ ها فول ال ای دی. به دلیل تازگی محصولات این برند، هنوز اطلاعات معتبری از قابلیت اطمینان (Reliability) و دوام دراز مدت این موتورسیکلت در دست نیست.

نقد و بررسی موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax: تعلیق، هندلینگ، ترمز

موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax دارای یک شاسی گهواره ای فولادی است و کمک فنرهای جلو از نوع معکوس (بدون قابلیت تنظیم) با قطر 35 میلیمتر و کورس 200 میلیمتر می باشد. کمک فنر عقب تکی (مونوشاک) و قابل تنظیم برای پیش بارگذاری (Preload) است. عملکرد سیستم تعلیق در مجموع خوب و رضایت بخش است مگر در مواردی که چاله ها و موانع بر سر راه قابل توجه باشند.

باک زیبای موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax

کمک فنرهای داخلی موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax

ارتفاع زین این موتورسیکلت 77 سانتیمتر است که برای بیشتر افراد به جز افراد خیلی قد بلند مناسب است. وزن این موتورسیکلت (با باطری) حدود 100 کیلوگرم است که حداقل 20 کیلوگرم آن باطری است. سبکی وزن، مانور و هندلینگ را آسان کرده و مجموعه ارگونومی فرمان، زین صاف، جاپایی ها و عملکرد سیستم تعلیق، سواری خوبی را برای موتورسوار به ارمغان آورده است.

زین موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax

این موتورسیکلت مجهز به سیستم ترمز ترکیبی (CBS) است ولی متاسفانه از ABS خبری نیست. ترمزها از نوع دیسکی با عملکرد خوب و اطمینان بخش است. قطر دیسک های ترمز چرخ عقب و جلو 240 میلیمتر است اما چرخ جلو مجهز به کالیپر سه پیستونه و چرخ عقب مجهز به کالیپر تک پیستونه می باشد. سایز چرخ های TCmax معادل 17 اینچ است و با دو نوع رینگ آلومینیمی و اسپوک دار به بازار عرضه می شود.

ترمز های دیسکی موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax

نقد و بررسی موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax: جمع بندی

ضمانت (وارانتی) موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax در کشورهای اروپایی، آمریکایی و استرالیا معادل دو سال و برای باطری 3 سال است. متاسفانه اطلاعی از وضعیت ضمانت این موتورسیکلت در ایران نداریم اما با وضع موجود بازار ایران، بعید می دانیم که چنین ضمانتی در اختیار مشتری ایرانی قرار گیرد. از شرکت محترم کویر موتور برای هر گونه اظهار نظر و تکمیل اطلاعات این مطلب دعوت می کنیم.

علیرغم سابقه کوتاه Super Soco، این سازنده محصولات خوبی را به بازار عرضه کرده است و به این موتورسیکلت خاص می توان امتیاز نسبتا خوبی در رده خود داد. این موتورسیکلت مناسب افرادی است که:

  • نیازمند تردد روزانه به محل کار در مناطق باز و کم ترافیک هستند. مسیر آن ها خیابان های درون شهری ترجیحا کم ترافیک، یا جاده و خیابان های مناطق شهری و روستایی (آسفالته) کم ترافیک و مسطح است.
  • کسانی که برای مسافت ها و سرعت های زیادتر، موتورسیکلت بنزینی سنگین تری دارند و برای تردد محدود یا تفریحی نیاز به وسیله دومی دارند.
  • دانشجویان و جوانانی که مایل هستند موتورسیکلت برقی زیبایی داشته باشند و مهارت های موتورسواری خود را تکمیل کنند و متحمل هزینه های تعمیر و نگهداری موتورسیکلت بنزینی نشوند. چون عملا به جز هزینه برق مصرفی برای شارژ و تعویض لنت ترمز، خرج دیگری ندارد (در کوتاه مدت).
  • کسانی که در شهرک های ویلایی یا مسکونی زندگی می کنند و برای نیازهای تفریحی و جابجایی در یک محدوده خاص، نیاز به وسیله نقلیه دارند.
  • کسانی که مقید به عدم مشارکت در تولید آلودگی صوتی و هوا هستند و علی رغم کاستی های فناوری باطری در موتورسیکلت های برقی تمایل به استفاده از یک موتورسیکلت برقی قابل قبول دارند.

چراغ خطر عقب موتورسیکلت برقی Super Soco TCmax

منبع
سوپرسوکو، کویرموتور، ویکیپدیا و سایر منابع

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا