گزارشمعرفی کلاسیکمعرفی موتورسیکلت

موتورسیکلت های شاه: ام وی آگوستا 600

از سری موتورسیکلت های تاریخی ایران

بین سال های 1967 تا 1970 میلادی، شرکت ام وی آگوستای ایتالیا موتورسیکلتی می ساخت به نام MV Agusta 600 که با نام های دیگری مانند 600 4C و 600 Turismo هم شناخته می شد. این اولین موتورسیکلتی بود که یک انجین چهار سیلندر موازی به صورت عرضی روی آن نصب می شد و از ترمزهای دیسکی (که با سیم ترمز فعال می شد) بهره می برد. این موتورسیکلت علاوه بر مشخصات فنی ویژه خود و تعداد محدود تولید شده (135 دستگاه) از آن، برای ما ایرانیان از جهت تاریخی هم قابل توجه است زیرا محمد رضا شاه پهلوی یک دستگاه آن را داشت و بخشی از ثروت و تاریخ کشور محسوب می شود.

ام وی آگوستا 600 موتورسیکلت ام وی آگوستا 600 موتورسیکلت MV آگوستا 600 MV آگوستا 600 شرکت ام وی آگوستای ایتالیا MV Agusta 600 یکی ازموتورسیکلت های تاریخی خاندان پهلوی پهلوی محمدرضا شاه محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

بر اساس اطلاعات ویکی پدیا، طراح انجین موتورسیکلت ام وی Agusta 600، شخصی به نام دکتر Pietro Remor بود که قبل از آمدن به ام وی آگوستا هم طراح شرکت موتورسیکلت سازی Gilera بود. او ابتدا انجینی را براساس انجین جهار سیلندر Gilera برای ام وی آگوستا و مسابقات جهانی موتورسیکلت طراحی میکند. این انجین در سال 1950 برروی یک نمونه موتورسیکلت MV Agusta 500 Cardano نصب شد. سیلندر های انجین در مدل 500 Cardano  با زاویه 30 درجه روبه جلو قرار می گرفتند و دومیل بادامک در بالای سیلندرها (DOHC) وجود داشت.

ام وی آگوستا براساس این انجین، انجین دیگری ساخت که در آن برای افزایش قابلیت اطمینان (Reliability)، نسبت تراکم و دور موتور کمتر بود و در نتیجه قدرت کمتری هم تولید می کرد. اگرچه – همانطور که در بالا اشاره شد – انجین چهار سیلندر در سال 1950 برای اولین بار روی موتورسیکلت 500 Cardano  نصب شده بود، اما آن موتورسیکلت هیچگاه به تولید انبوه نرسید. تا اینکه در سال 1965، موتورسیکلت MV Agusta 600 برای اولین بار در نمایشگاه موتورسیکلت میلان با آرایش انجین چهار سیلندر موازی و نصب عرضی روی آن موتورسیکلت به نمایش درآمد. این نوع آرایش انجین بعد ها به وسیله هوندا و کاوازاکی رواج پیدا کرد.

ام وی آگوستا 600 موتورسیکلت ام وی آگوستا 600 موتورسیکلت MV آگوستا 600 MV آگوستا 600 شرکت ام وی آگوستای ایتالیا MV Agusta 600 یکی ازموتورسیکلت های تاریخی خاندان پهلوی پهلوی محمدرضا شاه محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

فناوری دیگری که برای اولین بار در موتورسیکلت ام وی آگوستا 600 به کار گرفته می شد، ترمزهای دیسکی با مکانیزم فعال سازی سیمی بود که البته بعدا با ترمز کاسه ای عوض شد. با اصرار مالک شرکت (Count Agusta) این موتورسیکلت را برای تورینگ ساختند زیرا چراغ های بزرگ مستطیلی، باک بنزین گوژدار و دسته فرمان بلند مشخصاتی نبود که به درد فعالیت های اسپرتی بخورد. ترکیب این هیبت و رنگ مشکی، موجب شده بود که آگوستا 600 به خوک سیاه معروف شود و خیلی طرفدار نداشته باشد، بویژه وقتی مدل بعدی آگوستا که 750S نام داشت با ظاهر زیباتری وارد بازار شد. اما برعکس دوره خود، اکنون موتورسیکلت ام وی آگوستا 600 یکی از کمیاب ترین و پرطرفدارترین موتورسیکلت های کلاسیک محسوب می شود.

ام وی آگوستا 600 موتورسیکلت ام وی آگوستا 600 موتورسیکلت MV آگوستا 600 MV آگوستا 600 شرکت ام وی آگوستای ایتالیا MV Agusta 600 یکی ازموتورسیکلت های تاریخی خاندان پهلوی پهلوی محمدرضا شاه محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

تعداد انگشت شماری از این موتورسیکلت در رنگ های دیگر تولید شد که یک دستگاه آن به رنگ زرد و دیگری به رنگ آبی بود. شایعاتی هم در مورد یک دستگاه قرمز رنگ وجود دارد ولی در سوابق کارخانه آگوستا چیزی در این مورد ثبت نشده است. دستگاه زرد شامپاینی را برای Kim Boynton استرالیایی ساختند و آبی رنگ را برای تشکر از Vittorio Emanuele (شاهزاده ناپل) ساختند که واسطه خرید هلیکوپترهای آگوستا توسط شاه ایران شده بود. وقتی این موتورسیکلت را برای تحویل به خانه ویتوریو امانوئل در ژنو بردند مادر او از تحویل موتورسیکلت خودداری کرد بنابراین مجبور شدند که آن را در یک گاراژ به امانت بگذارند تا امانوئل بتواند مخفیانه ( دور از چشم مادر) از آن استفاده کند.

ام وی آگوستا 600 موتورسیکلت ام وی آگوستا 600 موتورسیکلت MV آگوستا 600 MV آگوستا 600 شرکت ام وی آگوستای ایتالیا MV Agusta 600 یکی ازموتورسیکلت های تاریخی خاندان پهلوی پهلوی محمدرضا شاه محمدرضا شاه پهلوی آریامهر ام وی آگوستا 600 موتورسیکلت ام وی آگوستا 600 موتورسیکلت MV آگوستا 600 MV آگوستا 600 شرکت ام وی آگوستای ایتالیا MV Agusta 600 یکی ازموتورسیکلت های تاریخی خاندان پهلوی پهلوی محمدرضا شاه محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

 

کلام آخر: اگرعلاقمندان اطلاعات بیشتری مانند محل نگهداری یا سرنوشت موتورسیکلت MV Agusta 600 محمدرضاشاه که در عکس دیده میشود دارند میتوانند با گذاشتن کامنت به مستندسازی تاریخ موتورسیکلت در ایران کمک نمایند.

مشخصات فنی:
پیشرانه (انجین) چهار سیلندر، چهار زمانه، 592 سی سی، دو میل بادامک (DOHC)
سیستم سوخت رسان چهار کاربراتور 24 میلیمتری Dell’Orto
قطر و کورس پیستون 58 و 56 میلی متر
نسبت تراکم 9.3 به یک
بیشینه سرعت 185 کیلومتر بر ساعت
بیشینه توان 52 اسب بخار(8000 دور بر دقیقه)
جرقه زن کویل
جعبه دنده 5 سرعته، انتقال نیرو با شفت (میل کاردان)
شاسی گهواره ای Half Duplex
تعلیق جلو تلسکوپی هیدرولیک Teledraulic
تعلیق عقب Swingarm با دمپینگ هیدرولیک
ترمز جلو دیسکی دوبل، 214 میلی متری، فعال شونده با سیم ترمز (بعدا با سیستم کاسه ای عوض شد)
ترمز عقب کاسه ای، درام 200 میلی متری
چرخ ها 18 اینچی
ظرفیت باک 20 لیتر
وزن 221 (خشک)

در ادامه شما را دعوت به تماشای یک ویدیو ی کوتاه از موتورسیکلت MV Agusta 600 میکنیم.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا