ادونچر و سفرموتورسواری

موتورسیکلتی که خانه سیار شد

همیشه اختراع زایده احتیاج بوده و جرمی کارمن آمریکایی هم از این امر مستثنی نیست. او بر مبنای نیازی که داشت بر روی موتورسیکلت مسافرتی “هوندا سی بی آر 1000 اف ” مدل سال 1993 خود خانه کوچکی را نصب و مراحل تست و آزمایش فنربندی را در آمریکای شمالی و جنوبی انجام داد. این مبتکر قصد دارد مسافتی معادل 32000 کیلومتر را طی و در مسیر سفر خود با کسانی که حاضر به سرمایه گذاری جهت تولید سری در پروژه “motohome ” او باشند مذاکره کند.

جرمی کارمن 26 ساله, ایده خانه سیار موتوری را زمانی که در دانشگاه معماری کالیفرنیای جنوبی تحصیل میکرد در سرمی پروراند و همین ایده را بعنوان موضوع پایان نامه تحصیلی خود انتخاب کرد. وی پس از چند سال کار در یک شرکت معماری توانست هزینه اجرا و تحقق ایده خود را فراهم کند و نمونه اولیه آزمایشی این اتاق خواب سیار را بدون تجربه ساخت قبلی و با شیوه آزمون و خطا به اتمام رساند.

خانه سیار موتوری

خانه سیار موتوری متشکل شده از یک کپسول آلومینیمی به طول 1830 میلیمتر و عرض 860 میلیمتر که درون یک غشای فایبرگلاسی قرار داده شده است. بر روی بدنه کپسول پنجره کوچکی از جنس پلکسی گلاس قرار داشته که در هنگام استراحت از طریق این پنجره میتوان به آسمان و ستارگان نگریست. دیواره داخلی کپسول از پوشش نرمی پوشانده شده و دارای تشک و بالش است. وزن این اتاق سیار موتوری 280 کیلوگرم میباشد.

خانه سیار موتوری

همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد, این خانه کپسولی سیار بر روی موتورسیکلت “هوندا سی بی آر 1000 اف ” با قدرتی معادل 135 اسب بخار و حجم انجین 1000 سی سی قرارگرفته است. برای نصب این کپسول بر روی موتورسیکلت, جرمی کارمن مجبور شد فاصله محور های بین دوچرخ که 1.5متر بود را به 2.6 متر افزایش دهد و در نتیجه طول کل این موتورسیکلت به 3.65 متر رسید. همچنین با نصب دوشاخ تلسکوپی از مدل “هوندا کراس سی آر500 ” راحتی و توانایی عبور از مسیرهای ناهموار را افزایش داد. همچنین در فضای داخلی شاسی موتورسیکلت, بخش محفظه مانندی با حجم 133 لیتر را تعبیه کرد. مبتکر امیدوار است که پس از مدتی این محصول را به تولید سری برساند تا افراد زیادی بتوانند در سفر های خود از راحتی بیشتری بهرمند شوند.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا