ادونچر و سفردانشنامهمعرفی فیلمموتورسواری

تنها به سوی بام دنیا

تنها به سوی بام دنیا (Riding Solo To The Top Of The World) نام فیلم مستندی است که روایتگر سفر یک موتورسوار هندی  – “گارا جانی” (Gaurav Jani) – از شهر بمبئی به یکی از مرتفعترین و دورافتاده ترین نقاط دنیا یعنی دشتها و ارتفاعات Changthang در ناحیه لاداخ (Ladakh) در کوه های هیمالیا و نزدیک مرز هند و چین است. داستان سفر خارق العاده ادونچری یک مرد و موتورسیکلت او به بلندترین، دورافتاده ترین و صعب العبورترین ناحیه در هندوستان تنها یک ادونچر ساده نبود.

تنها به سوی بام دنیا فیلم تنها به سوی بام دنیا مستند تنها به سوی بام دنیا

“گارا جانی” پولی نداشت که حداقل یک فیلمبردار را همراه خود کند، بنابراین تمام فیلمبرداری ها را خودش با یک دوربین و سه پایه انجام داد. این مسئله سختی کار او را دوچندان میکرد. او برای اینکه بتواند از لحظه عبور خود از یک مسیر سخت کوهستانی یا رودخانه فیلمبرداری کند، مجبور بود که عملا چند بار همان مسیر را طی کند. یک بار برای استقرار دوربین در مکان مناسب و جایی که دوربین بتواند لحظات عبور را ثبت کند، بار دیگر برای ضبط تصاویر هیجانی عبور او، و بار دیگر برای برداشتن دوربین خود و برگشت. همین موضوع  باعث شد که دوربین او مناظر و لحظات بینظیری را ثبت کند و آرامشی در فیلم ایجاد کند که با فضای محیط اطراف همخوان بود.

تنها به سوی بام دنیا فیلم تنها به سوی بام دنیا مستند تنها به سوی بام دنیا

“گارا جانی” کارگردانی فیلم را هم خودش انجام داده و علی رغم مبتدی بودن، محصول کار او مستندی بسیار زیبا وآموزنده از کار درآمده است. این فیلم نه تنها داستان سفر او به” لاداخ ” را به تصویرکشیده، بلکه بازگوکننده سفردرونی او در این راه سخت نیز می باشد.

او از مناظر اطراف مسیر حرکت و مردمی که با آن ها تعامل پیدا می کرد فیلمبرداری کرده و مجموعه ای از لحظات شاد، زیبا، غم انگیز، دردناک، سخت و اندیشناک را به تصویر کشیده است. او در این فیلم غلبه روح و اراده بر سختی ها به تصویر کشیده است.

تنها به سوی بام دنیا فیلم تنها به سوی بام دنیا مستند تنها به سوی بام دنیا

همراه او در این سفر، موتورسیکلت رویال انفیلد بولت 350 سی سی او بود که “گارا جانی” نام “Lonely” را به او داده بود و وظیفه رساندن “گارا جانی” به مقصد و حمل 300 کیلوگرم بار را داشت.

تنها به سوی بام دنیا فیلم تنها به سوی بام دنیا مستند تنها به سوی بام دنیا

این فیلم محصول سال 2006 میلادی است و تهیه کنندگی آن را Dirt Track Productions به عهده داشته است.

مستند “تنها به سوی بام دنیا” یا به عبارت درست تر “موتورسواری تنها در بام دنیا” در 21  فستیوال جهانی شرکت داشته و 11 جایزه را از آن خود کرده است.

“گارا جانی” در 24 می 2020 میلادی بر اثر عفونت و از کار افتادگی اعضای داخلی بدن فوت کرد. او مستند دیگری با موضوع ادونچر با موتورسیکلت در سال 2009 ساخت که در آینده به آن نیز خواهیم پرداخت.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا