تعمیر ونگهداریموتورسواری

9 نکته برای کاهش مصرف سوخت موتورسیکلت

یکی از مشخصات منحصر به فرد هر موتورسیکلت، میزان مصرف سوخت آن است که شاخصی است تعیین کننده، برای مسافت قابل طی کردن یا زمان مراجعه به جایگاه سوخت. علاوه بر مشخصات فنی، مصرف سوخت موتورسیکلت به عوامل متعدد دیگری مانند شیوه رانندگی، فشار باد لاستیک ها، نوع سوخت، نوع مسیر، وضعیت سیستم سوخت رسان و مواردی از این قبیل نیز بستگی دارد. ما در اینجا قصد داریم تا توجه شما را به چند نکته کاربردی که رعایت آنها میتواند به کاهش مصرف سوخت بیانجامد جلب کنیم.

1. حرکت روان بدون شتاب گیری ناگهانی

رانندگی تهاجمی نه تنها خطرآفرین است، بلکه مصرف سوخت را هم افزایش می دهد. حرکت با حداکثر سرعت، ترمزهای ناگهانی، گاز دادن و ترمز دایمی، از جا کندن و شتاب ناگهانی از پشت چراغ راهنمایی یا حالت سکون – بخصوص در موتورسیکلت های پرسرعت که همیشه باعث جلب توجه می شود – یکی از عامل اصلی افزایش مصرف سوخت است. برای مثال موتورسیکلت هوندا سی بی 1000 آر (Honda CB1000R)  با چهار سیلندر و قدرت 125 اسب بخار دارای حداکثر سرعت 230 کیلومتر بر ساعت و شتاب صفر تا صد 3.4 ثانیه است. براساس اطلاعات کارخانه سازنده، مصرف متوسط سوخت این موتورسیکلت، 4.9 لیتر درصد کیلومتر در نسل اول و 5.8 لیتر در نسل دوم هوندا سی بی 1000 آر است. با حرکت پیوسته در دور متوسط انجین و اجتناب از گاز دادن و ترمز های پیوسته میتوان به اعداد کمتری از مقادیر متوسط ذکر شده دست یافت. سعی کنید بدون گاز دادن زیاد و به نرمی از جا حرکت کنید. اگر توجه کامل شما به جلوتان باشد می توانید به جای ترمز های ناگهانی، قبل از رسیدن به نقطه توقف به آرامی سرعت خود را کاهش دهید و به کنترل مصرف سوخت و ممانعت از ساییده شده بی جهت لنت ترمزها کمک کنید.

9 نکته به منظور کاهش مصرف سوخت موتورسیکلت کاهش مصرف سوخت کاهش مصرف بنزین

همچنین بهتر است که با افزایش سرعت، بیشتر به جلو خم شوید تا از مقاومت هوا کاسته شود. مدتهاست که سازندگان موتورسیکلت نه تنها به منظور زیبایی، بلکه جهت کاهش مقاومت هوا از طرح های آیرودینامیکی برای موتورسیکلت های خود استفاده میکنند و تنها کاری که موتورسوار باید انجام دهد، پایین آوردن سر و خم شدن و جمع کردن خود بر روی موتورسیکلت است. این شیوه بخصوص در مسابقات موتورسواری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

9 نکته به منظور کاهش مصرف سوخت موتورسیکلت کاهش مصرف سوخت کاهش مصرف بنزین

2. خرید موتورسیکلت مجهز به کروز کنترل یا نصب آن

این توصیه ادامه منطقی مطلب قبلی است. چنانچه قصد دارید با سرعتی یکنواخت و ثابت حرکت کنید ولی امکان کنترل سرعت ثابت مقدور نیست پیشنهاد میشود که کروز کنترل روی موتورسیکلت خود نصب کنید. اگر در حال انتخاب موتورسیکلت میباشید به مدل هایی که دارای این سیستم هستند توجه کنید. برای موتورسیکلت های پرقدرت سفری و اسپورتی این گزینه اهمیت بالاتری پیدا می کند، زیرا می تواند حجم بالاتری از مصرف سوخت را کنترل و کاهش دهد. وجود کروز کنترل به خصوص در سفرهای طولانی راحتی بیشتری برای موتورسوار نیز فراهم می کند.

9 نکته به منظور کاهش مصرف سوخت موتورسیکلت کاهش مصرف سوخت کاهش مصرف بنزین

3. کم کردن وزن / بار

در اینجا منظور، کم کردن وزن موتورسوار نیست، اگرچه هر کیلوگرم اضافی باعث افزایش مصرف سوخت می شود. استفاده از لباس سبک موتورسواری (البته نه به قیمت کاهش ایمنی موتورسوار) و همچنین کم کردن بار و تجهیزات اضافی میتواند در کاهش مصرف سوخت بسیار موثر باشد. چنانچه در شهر با موتورسیکلت های کروزر یا انواع دیگر موتورسیکلت که مجهز به باکس های بغل و روی زین هستند تردد می کنید مصرف بالاتری را خواهید داشت. پس حتما پس از سفر و رفع نیاز، آن ها را از روی موتورسیکلت باز کنید تا با افزایش مقاومت هوا و مصرف سوخت مواجه نشوید.

9 نکته به منظور کاهش مصرف سوخت موتورسیکلت کاهش مصرف سوخت کاهش مصرف بنزین

4. تنظیم فشار باد لاستیک ها

اعداد فشار باد لاستیک ها توسط سازنده موتورسیکلت در دفترچه راهنمای هر موتورسیکلت ذکر می گردد. چنانچه این مقادیر رعایت نشود، انرژی مصرفی جهت غلبه بر مقاومت استاتیک موتورسیکلت افزایش می یابد که نتیجه آن افزایش مصرف سوخت است. به علاوه عدم رعایت میزان فشار باد مناسب در لاستیک ها سبب افزایش ضربات وارده، لرزش و انحراف از مسیر حرکت می شود که می تواند به بالارفتن مقدار سوخت مصرفی بیانجامد. تنظیم فشار باد لاستیک ها در هدایت بهتر موتورسیکلت و کاهش سایش لاستیک ها هم نقش قابل توجهی دارد.

9 نکته به منظور کاهش مصرف سوخت موتورسیکلت کاهش مصرف سوخت کاهش مصرف بنزین

5. سرویس و نگهداری مناسب
  • تمیز بودن زنجیر و تنظیم درست آن باعث افزایش کارایی گیربکس شده که نتیجه آن کاهش اتلاف انرژی است.
  • کارکرد درست ترمزها باعث بهبود واکنش موتورسیکلت در موقع ترمزگیری می شود و از اتلاف انرژی جلوگیری میشود.
  • تعویض به موقع روغن انجین ضامن کارکرد درست انجین و بهینه شدن مصرف سوخت است.
  • وضعیت خوب سیستم تعلیق و چرخ ها، عکس العمل به موقع موتورسیکلت را به همراه دارد. کاهش انتقال لرزش های سطح به موتورسیکلت از اتلاف انرژی جلوگیری میکند.
  • تنظیم بودن سیستم جرقه زنی باعث جلوگیری از اشکال در کار کرد شمع و احتراق ناقص می شود که عامل مهمی در مصرف سوخت است.

9 نکته به منظور کاهش مصرف سوخت موتورسیکلت کاهش مصرف سوخت کاهش مصرف بنزین

6. کارکرد هماهنگ کاربراتورها

چنانچه دارای موتورسیکلتی با سیستم سوخت رسانی چند کاربراتوری هستید ( معمولا برای هر سیلندر یک کاربراتور) و متوجه لرزش انجین شدید، ابتدا سیستم سوخت رسانی را بررسی کنید. سازندگان موتورسیکلت های چند کاربراتوری، توصیه میکنند در هر 6000 کیلومتر، هماهنگ سازی کاربراتورها ( تنظیم و اطمینان از یکسان بودن نسبت سوخت و هوایی که تمام کاربراتورها وارد سیلندرها می کنند) انجام شود.

هماهنگ سازی کاربراتورها در موارد زیر نیز صورت می گیرد:

  • کثیف شدن سیستم سوخت رسانی و یا استهلاک نا متعارف بخش های آن
  • افزایش مصرف سوخت

9 نکته به منظور کاهش مصرف سوخت موتورسیکلت کاهش مصرف سوخت کاهش مصرف بنزین

7. استفاده از ژیگلور باکیفیت

این مورد برای موتورسیکلت های قدیمی تر کاربراتوری صدق می کند. کارکرد زیاد ژیگلور و تغییر شکل آن به طور مستقیم در افزایش مصرف سوخت موثر است و با تعویض آن، میتوان به کاهش مصرف سوخت کمک کرد.

9 نکته به منظور کاهش مصرف سوخت موتورسیکلت کاهش مصرف سوخت کاهش مصرف بنزین

8. استفاده از سوخت باکیفیت

اگرچه سوخت با کیفیت گرانتر است، اما می تواند باعث کاهش مصرف و جبران کننده هزینه بالاتر باشد. بالا بودن اکتان بنزین، احتراق منظم و کامل آن را تضمین می کند و امکان بیشترین استفاده از انرژی آزاد شده را فراهم می کند. نتیجه، کاهش مصرف سوخت و آلودگی است. در سال های اخیر افزودنی های بنزین رواج زیادی پیدا کرده که مدعی بهبود احتراق هستند، اما در انتخاب آن ها باید دقت کرد.

9 نکته به منظور کاهش مصرف سوخت موتورسیکلت کاهش مصرف سوخت کاهش مصرف بنزین

9. رانندگی روی آسفالت

تا حد امکان از مسیر های مسطح و آسفالت استفاده کنید، چرا که برای حرکت در مسیرهای خاکی و نرم و ناهموار نیاز به مصرف سوخت بیشتری نسبت به آسفالت است. این توصیه در مورد تمام کلاس های موتورسیکلت از جمله اندورو و کراس که برای ناهمواری ها طراحی شده اند نیز صدق می کند.

9 نکته به منظور کاهش مصرف سوخت موتورسیکلت کاهش مصرف سوخت کاهش مصرف بنزین

در صورتی که نکات بالا را رعایت کنید متوجه کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش هزینه و مراجعه به جایگاه های سوخت خواهید شد.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا