آموزش و ایمنیفناوریلوازم و تجهیزاتمعرفی لوازم و تجهیزات

شلوار ایربگ دار برای موتورسواران

بی شک استفاده از فناوری کیسه هوا یا ایربگ در موتورسواری،  باعث نجات جان و وارد نشدن صدمات مهلک به موتورسواران زیادی به ویژه ریسرها شده است. اما مشکلی که تا کنون وجود داشت این بود که فقط کاپشن (Jacket) و یا لباس های یک تکه (suit) موتورسواری مجهز به کیسه هوا می شدند و در دسترس بودند. در لباس های یک تکه نیز (همانند کاپشن ها) فقط قسمت بالا تنه موتورسوار تحت حفاظت کیسه هوا قرار می گرفت و متاسفانه پایین تنه و پاها (همانند دست ها ) در معرض آسیب بودند.

استارت آپ فرانسوی  CX Air Dynamics آمده تا این مشکل و کمبود در بازار را با ساخت شلوار موتورسواری ایربگ دار حل کند.

در مرحله اول این شرکت تصمیم گرفته که بجای استفاده از آخرین تکنولوژی برای فعال سازی کیسه هوا ( که شامل مجموعه ای از سنسور ها و الگوریتم ها است) از روش قدیمی تر یعنی اتصال شلوار به موتورسیکلت با یک طناب مخصوص استفاده کند. اگر موتورسوار در اثر یک سانحه از موتورسیکلت خود جدا شود این طناب کشیده شده و ضامن کیسه هوا را فعال می کند. برای اطلاع بیشتر درمورد این فناوری ها شما را به دیدن مطلب دیگری دروب سایت موتورباشی با عنوان” تکنولوژی برتر ایمنی 2020 ” دعوت میکنیم.

شلوار موتورسواری ایربگ دار

با توجه به حجم بالای هوای در دسترس برای ایجاد بالشتک های محافظتی در ناحیه باسن و پاها، قطعا این محصول نقش موثری در کاهش صدمات به ناحیه پایین تنه و پاهای موتورسواران خواهد داشت.

در حال حاضر، موتورسوار باید این شلوار ایربگ دار را روی شلوار خود بپوشد، اما پش بینی می شود که در آینده انواع دیگری از آن تولید شود. محصول فعلی اما، در مارس 2021 وارد بازار خواهد شد.

شلوار موتورسواری ایربگ دار

امید زیادی است که ورود این شرکت و محصولات آن به بازار تجهیزات ایمنی موتورسیکلت، تولیدکنندگان دیگر را نیز به فعالیت بیشتر در این زمینه وادار کند. البته برندهایی مثل “آلپاین استارز” (Alpinestars) و “دی نیز” (Dainese) فعالیت هایی در زمینه استفاده از کیسه هوا برای پاها داشته اند ولی هنوز این فناوری حتی وارد لباس های مسابقه ای نیز نشده است. بنابراین کار شرکت CX Air Dynamics که مصرف کننده عمومی را هم پوشش میدهد بسیار ارزشمند است.

شرکت دیگری که در زمینه تحقیق و توسعه شلوار مجهز به ایربگ برای موتورسواران فعالیت می کند Airbag Inside Sweden AB است. رویکرد این برند، تولید شلوار جین ایربگ دار است که تا کنون نمونه اولیه آن ساخته و آزمایش شده است. موسس این برند موسی شهریور (Moses Shahrivar) است که سابقه همکاری با هارلی دیویدسون برای تولید شلوار های جین MC را در سال 2005 دارد.

شلوار موتورسواری ایربگ دار

در حالی که استفاده از کیسه هوا برای حفاظت پاها سخت تر از کاری نیست که تاکنون برای حفاظت بالا تنه توسط کیسه هوا انجام گرفته این سوال مطرح است که چرا تا به حال محصولی برای حفاظت پاها تولید نشده است.

به نظر میرسد که تا زمان تولید محصولات کامل ایمنی موتورسواری با استفاده از کیسه هوا باید شعار” کیسه هوای بیشتر، زندگی بهتر” را ترویج کرد.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا