ادونچر و سفردانشنامهمعرفی فیلم

سفر 1600 کیلومتری به آلاسکا با موتورسیکلت 90 سی سی 45 ساله

هوندا CT90 مدل 1975 پا به پای هوندا Trail 125 صفرکیلومتر

فیلم مستند 48 دقیقه ای ادونچر در آلاسکا (Adventure In Alaska) را سایت و کانال یوتیوبی Revzilla  و Common Tread Experience تهیه کرده اند. این مستند جالب، سفر 1600 کیلومتری دو نفر از مجریان این کانال به نام های Ari Hanning و Zack Courts  را به شمالی ترین نقطه آمریکا در آلاسکا، سوار بر یکی از موتورسیکلت های بسیار مشهور و قدیمی یعنی موتورسیکلت Honda CT90 و نمونه امروزی آن یعنی Trail 125 به تصویر کشیده است. این سفر تست مقاومت و قابلیت اطمینان یک موتورسیکلت 89 سی سی 45 ساله دربرابر نمونه 125 سی سی و امروزی آن در شرایط سخت جاده ای و آب و هوایی است.

سفر 1600 کیلومتری به آلاسکا

باید گفت که ستاره واقعی این ویدیو موتورسیکلت هوندا CT90 مدل 1975 است، که در گاراژ خانه یک مرد بازنشسته در جنوب کالیفرنیا کشف و از او خریداری شد. این موتورسیکلت سال های زیادی در گوشه ای از این گاراژ خاک می خورد و بدون اسفاده افتاده بود. Ari  پس از خرید آن، کارهایی برای آماده سازی این موتورسیکلت برای سفر روی آن انجام داد که شامل: تعویض زنجیر، باتری، فیلتر هوا،  روغن و لاستیک بود.

سفر 1600 کیلومتری به آلاسکا

اما Zack یک هوندای Trail 125 صفر کیلومتر تهیه کرد و هر دو موتورسیکلت را به نقطه آغاز سفر یعنی انکوریج (Anchorage) در آلاسکا فرستادند.

سفر 1600 کیلومتری به آلاسکا

برنامه این بود که این دو موتورسیکلت را با وسایل کامل سفر بار کنند و از آنکوریج به فیربنکس (Fairbanks) بروند و سپس از بزرگراه خاکی و خطرناک دالتون تا Deadhorse و خلیج پوردو (Purdue Bay) با موتورسیکلت ها بتازند. اما آنجا نقطه پایان سفر نبود.

سفر 1600 کیلومتری به آلاسکا

در حالی که بسیاری خلیج پرودو را شمالی ترین نقطه آلاسکا و ایالات متحده می دانند، اما این خلیج فقط شمالی ترین نقطه ای است که می توان از طریق جاده به آن رسید. درحقیقت Utqiagvik، که با نام Barrow نیز شناخته می شود شمالی ترین نقطه آلاسکاست که یک شهر نفتی با جمعیتی نزدیک به 5000 نفر است و تنها راه دسترسی به آن از هوا و دریا است.

سفر 1600 کیلومتری به آلاسکا

Ari می گوید: ” موتورسیکلت های ایده آل برای این مسیر 1600 کیلومتری، یک جفت BMW R1250GS یا یک جفت کاوازاکی KLR650 بودند که می توانستیم در Anchorage هم آن ها را اجاره کنیم. اما نمی توانستیم آن ها را در یک هواپیمای Cessna Grand Caravan که تنها وسیله رفت و آمد هوایی به آن جا است جا دهیم. در مقابل، Trail 125 و CT90 به خوبی درون هواپیمای تک موتوره جا گرفتند، و ما حتی مجبور نشدیم فرمان را پایین بیاوریم یا آینه ها را از روی آن ها برداریم.

سفر 1600 کیلومتری به آلاسکا

در طی این مسیر 1600 کیلومتری، اشکالاتی برای موتورسیکلت 45 ساله هوندا CT90 پیش می آید: به شدت روغن کم می کند و یک بار به خاطر اتصال برقی خاموش می شود و …… اما نهایتا به مقصد می رسد. برنامه ریزی کوله بار و آذوقه دو همسفر نیز ناکافی از کار در می آید و کوله حاوی وسایل کمپینگ یکی ازدو یار گم می شود و….

سفر 1600 کیلومتری به آلاسکا

اگر به سفرهای ادونچری علاقمندید و کمی هم با زبان انگلیسی آشنایی دارید یا ندارید دیدن این فیلم را در یوتیوب به شما توصیه می کنیم. شما می توانید با استفاده از لینک سفر 1600 کیلومتری به آلاسکا به تماشای این مستند بنشینید.

منبع
RevzillaADVPulseYoutube

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا