اخبار

غروب زندگی موتورسوار روس در ایران

در سال 2017 چهار موتورسوار روس که در بین آنها خانم ایننا لیسنکو هم بود به عزم دیدن مناطق دیدنی ایران با موتورسیکلت های خود به کشورمان سفر کردند. آنها از طریق مرز جمهوری آذربایجان وارد ایران شدند و به سوی مقصد یعنی دیدنی های استان یزد رفتند. گروه پس از چند روز اقامت در یزد و مشاهده دیدنی های آن به قصد برگشت به روسیه براه افتادند.

موتورسواری بنام ایننا لیسنکو

یکی از افراد گروه بعدا نوشت: در جاده بسیار با کیفیت و خوبی با سرعت مجاز 110 کیلومتر بر ساعت موتورها را می راندیم. از روبرو تا حدود 100 متری و اطراف جاده خلوت بود و ما هم نکات ایمنی را رعایت می کردیم. اما متاسفانه شرایط جوی ناگهان تغییر کرد و باد های جانبی تندی وزیدن گرفت. موتورسوارهای حرفه ای با خطرات این بادها آشنا هستند و می دانند سرعت باد از حدی که گذشت موتورسیکلت را از مسیر منحرف می کند.

در چشم بهم زدنی سرعت باد افزایش پیدا کرد و “ایننا” را از مسیر مستقیم منحرف کرد. از بخت بد درست در همین زمان کامیونی از روبه رو به سمت ما می آمد و انحراف ناشی از باد جانبی روی موتورسیکلت “ایننا” و فشار کم ناشی از حرکت در جهت مخالف دو وسیله نقلیه(موتور و کامیون) موتورسیکلت “ایننا” را به زیر زیر کامیون کشید و فاجعه روی داد.

این حادثه تلخ نزدیکی دهستان دهشیر شهرستان تفت برای گروه موتورسواران روس روی داد. اورژانس به سرعت موتورسوار مصدوم را به مرکز درمانی شهرستان ابرکوه منتقل و سپس بخاطر وخامت وضعیت گردشگر روسی با یک هلیکوپتر به بیمارستان شهید رهنمون یزد منتقل شد. اما تلاش پزشکان بی نتیجه ماند و او که به علت شدت تصادف دچار مرگ مغزی شده بود یک روز پس از انتقال به یزد فوت کرد.

ایننا لیسنکو

یکی از اعضای این گروه به رسانه های محل سکونت “ایننا لیسنکو” در مورد آنچه روی داد چنین گفته است:

ایران کشور شگفت انگیزی است. همه به ما کمک کردند. روز دوم  حادثه که در حال آماده سازی مدارک لازم بودیم نمایندگان وزارت امور خارجه، سازمان گردشگری، پلیس و افراد زیادی آمده بودند و کمک می کردند. از کنسولگری روسیه هم آمده بودند. همه در حد توان کمک می کردند. حتی مردم محل می آمدند، دلداری می دادند و بما تسلیت می گفتند. هتلی هم  که پس از این حادثه در یزد گرفته بودیم هزینه دو روز اقامت را از ما نگرفت. یکی از وزارتخانه های ایران هم هزینه های نجات و احیا “ایننا” و هلی کوپتر را تقبل کرد.

پیکر بی جان “ایننا لیسنکو” پس از طی مراحل قانونی به زادگاهش در شهر “کراسنادار” روسیه منتقل و همراهانش برای آخرین بار او را در آخرین سفر تا زادگاه همراهی و بخاک سپردند.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا