تعمیر ونگهداریموتورسواری

چه نوع روغن برای اسکوتر مناسب است

روغن اسکوتر با روغن مورد استفاده در موتورسیکلت های چهار زمانه دنده ای متفاوت است. ما در مطالب منتشر شده دیگری 13 نکته انتخاب و تعویض روغن موتورسیکلت و خصوصیات روغن موتورسیکلت، تفاوت روغن معدنی و سنتتیک را تشریح کرده ایم و به توضیح تفاوت های روغن خودرو با موتورسیکلت نیز پرداخته ایم. توصیه ما این است که حتما مطالب فوق را مطالعه فرمایید تا تصویر کامل تری از داستان روغن موتورسیکلت بدست آورید.

اسکوترها با موتورسیکلت های دیگر فرق دارند. سیستم کلاچ اغلب موتورسیکلت های دنده ای امروزی از نوع مرطوب یا تر است و به همراه گیربکس و انجین همگی در یک پوسته قرار دارند و روغن ریخته شده در موتورسیکلت وظیفه روغنکاری هر سه عضو(کلاچ، گیربکس و انجین) را به عهده دارد. بنابراین روغن نباید آنقدر لیز باشد که باعث لغزیدن یا سر خوردن کلاچ شود. به عبارت دیگر این روغن باید ضمن روغنکاری، اصطکاک لازم برای صفحه کلاچ را تامین کند.

اما اسکوترها ی اتوماتیک سیستم متفاوتی با موتورسیکلت های دنده ای دارند. سیستم انتقال نیروی CVT (Continuously Variable Transmission) مستقل از انجین است و مشکلی بنام سر خوردن یا لغزیدن کلاچ به شکلی که در موتورسیکلت های دنده ای وجود دارد ندارند. پس روغن متفاوتی باید مصرف شود. اما هنوز نمی توان از روغن خودرو برای اسکوتر استفاده کرد به این دلیل که:

 • انجین اسکوتر ها (و کلا موتورسیکلت ها) در دمای بالاتری از خودروها کار می کنند،
 • دور موتور بالاتری دارند و فشارهای متفاوتی را نسبت به خودروها تحمل میکنند.
 • شدت تولید نیرو(Power Density) در موتورسیکلت ها (شامل اسکوترها) بالاتر از خودرو ها است. یعنی به ازای هر سی سی حجم انجین، در موتورسیکلت ها نیروی بیشتری تولید می شود.

استانداردJASO T903  ژاپن – که مهم ترین مرجع برای روغن موتورسیکلت است – برای اسکوترها روغن متفاوتی را تعریف میکند.  طبق این استاندارد علامت MB نشانگر روغن مناسب برای اسکوتر است. این علامت باید برروی قوطی روغن به شکل JASO MB درج شده باشد. به هموطنان توصیه میشود که در موقع خرید روغن اسکوتر، این علامت را با علامت MB229.1 که بر روی قوطی برخی از روغنها درج شده و نشانگر تطابق با یکی از استانداردهای شرکت مرسدس بنز برای روغن خودروهاست اشتباه نگیرند.

چه نوع روغن برای اسکوتر مناسب استبرای اطلاع از نوع روغن مناسب برای اسکوتر ابتدا به دفترچه راهنمای اسکوتر خود مراجعه فرمایید. اطلاعات مورد نیاز شما برای تهیه روغن مناسب اسکوتر و یا اطمینان از اینکه سرویس کاران از روغن مناسب در اسکوتر شما استفاده میکنند شامل موارد زیر است:

 • مطابقت روغن با استاندارد ژاپن که به صورت JASO MB و یا MB باید بر روی قوطی روغن درج شده باشد.
 • درجه گرانروی که بر مبنای استاندارد SAE مشخص میگردد. به عنوان مثال مطابق با دفترچه راهنمای اسکوتر هوندا کلیک (Honda Click) این عدد 10W-30 است.
 • طبقه بندی سطح کیفی روغن که بر مبنای استاندارد API است و باید حداقل SG و یا بالاتر باشد.

چه نوع روغن برای اسکوتر مناسب است روغن مناسب برای اسکوتر روغن اسکوتر

مطابق با همان استاندارد (JASO T903)، علامت MA نشانگر روغن مناسب موتورسیکلت های دنده ای است که خود به دو دسته M1 و M2 تقسیم می‌شود. برای آگاهی بیشتر از استانداردهای روغن موتورسیکلت و راهنمای خرید روغن موتورسیکلت به مطلب لینک شده مرتبط مراجعه فرمایید.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

74 دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر آیا موتور های اتومات اسکوتری که گیربکس cvtدارند نیاز به تعویض روغن گیربکس دارد ومحل چک کردن وتعویض آن در گلکسی j200 ;کجا قرار دارد

  1. سلام. طبق اطلاعات دفترچه راهنمای J200، شما به 170 سی سی روغن دنده Hypoid با مشخصات SAE 85W-140 از سازنده اصلی یا معادل آن نیاز دارید. برای رویت یا دانلود دفترچه راهنمای J200 به بخش منابع – دفترچه های راهنما مراجعه کنید.

 2. سلام. من يه اسكوتر رهرو 150 سي سي گيربكس CVT دارم ميخاستم بدونم چه مارك روغن مناسب با اين موتور و چقدر بايد بريزم؟ ممنون

  1. سلام. روغن مناسب اسکوتر باید نشان JASO MB داشته باشد که متاسفانه در ایران تولید نمیشود. برای اطلاع دقیق از درجه گرانروی مورد نیاز به دفترچه اسکوتر خود رجوع کنیدو مثلا هوندا کلیک 10W30 است. نزدیکترین روغن موجود در بازار به استاندارد JASO MB روغنی است که استاندارد JASO MA داشته باشد. ایرانول روغن موتورسیکلت JASO MA دارد که با برند موتورو در قوطی های 1.3 لیتری عرضه میشود و در فروشگاه سایت موتورباشی هم عرضه میشود اما درجه گرانروی آن 20W50 است و روغن پایه آن معدنی است که برای موتورهای ارزان قیمت دنده ای مناسب است.

 3. سلام ،من لاکی ۱۸۰ دارم،میخوام روغن گیربکس رو عوض کنم ،هیچ جایی روغن گیربکسش پیدا نمیشه، اگر میتونید ، برای خرید راهنمایی کنید
  میشه از روغن گیربکس ماشین استفاده کرد

  1. مطابق دفترچه راهنما، شما به 90 سی سی روغن گیربکس 85W140 نیاز دارید که انواع آن در بازار هست.

 4. وقت بخیر
  مشخصات روغن موتور مناسب هوندا اسکوپی ۱۱۰ میفرمایید. کجا میتونم به دفترچه راهنمای این موتور دسترسی داشته باشم
  تشکر

  1. درود. متاسفانه به دفترچه راهنمای انگلیسی این اسکوتر دسترسی نداریم اما طبق اطلاعاتی که از این موتورسیکلت به زبان تایلندی بدست آمده برای زمستان روغن 10W30 و تابستان روغن 10W40 قابل استفاده است. فراموش نکنید که روغن اسکوتر باید استاندارد JASO MB را داشته باشد که در ایران تولید نمیشود. بعضی برندهای خارجی در بازار ممکن است وجود داشته باشد که به دلیل گرانی و عدم اطمینان از اصالت، قابل توصیه نیستند. نمونه هایی از روغن های تولیدی ایران ( با استاندارد JASO برای موتورهای دنده ای) در فروشگاه موتورباشی (لینک های زیر) قابل مشاهده و تهیه است.
   https://motorbashi.com/product/%d8%b1%d9%88%d8%ba%d9%86-%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1%d8%b3%db%8c%da%a9%d9%84%d8%aa-%d8%a7%d8%b3%d9%be%db%8c%d8%af%db%8c-10w40-sl/

   https://motorbashi.com/product/%d8%b1%d9%88%d8%ba%d9%86-%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1%d8%b3%db%8c%da%a9%d9%84%d8%aa-%d8%a7%d8%b3%d9%be%db%8c%d8%af%db%8c-%d8%b3%d9%88%d9%be%d8%b1%d9%be%d9%84%d8%a7%d8%aa%db%8c%d9%86%d9%88%d9%85/

   1. سلام . من یه اسکوتر باسل ۱۲۵ دارم طرح هوندا ویژن . برا انتخاب روغن به مشکل برخوردم که آیا حتما باید mb بریزم یا میتونم از استاندارد ma2 یا ma1 استفاده کنم ؟ روغن ماشین چی اگه خیلی با کیفیتش رو بریزم مثلا 0w40 sn ؟؟ یا مثلا 5w40 ??? یا حتما باید برای موتورسیکلت باشه . ؟ ایا ma2 تقریبا نزدیک به mb نیست ؟

    1. درود. منبع موثق و دقیقی برای پاسخ به سوال شما ندیده ام. اما بر اساس تحلیل منطقی مشخصات روغن ها، از نظر سیستم کلاچ، نزدیکترین جایگزین روغن MB میتونه رو غن MA باشه چون کلاچ تر ندارند. MA2 برای کارکرد بهتر سیستم کلاچ و دور بالای موتورهای اسپرت است. اسکوتر ها هم شدت تولید نیروی بالایی دارند بنابراین از یک نظر شبیه انجینهای دور بالا هستند. در نتیجه شخصا فکر میکنم که استفاده از هر نوع روغن موتورسیکلت با استاندارد JASO بهتر از روغن خودرو است.

    2. سلام و عرض ادب
     من یه دونه اسکوتر اتومات صفر کیلومتر برند nvx 150 (های کپی یاماها آیروکس-شرکت کبیر) خریدم میخواستم ببینم روغن ۴۰-۱۰ سوپر پیشتاز بریزم اشکالی نداره؟؟؟
     در ضمن موتورم الان ۶۷ کیلومتر راه رفته و سوال اینکه تا ۱۰۰۰ کیلومتر روغن رو عوض کنم یا نه؟؟؟
     ممنونم

     1. درود. روغن 10W40 با استاندارد JASO MA باشه بهتره. از استاندارد های سوپر پیشتاز اطلاعی نداریم ولی اسپیدی سوپر پاور این استاندارد رو داره. بله عوض بشه.

   2. سلام برای اسکوتر باسل ۱۲۵ سی سی . ( طرح هوندا ویژن ) . چه روغنی پیشنهاد میدید ؟ 10w40 jaso ma2 ریختم برای بار اول . آیا حتما باید MB میریختم . از یکی از روغن فروشا پرسیدم گفت اگه روغن ماشین فول سنتتیک هم بریزی برا اسکوتر تفاوتی نداره

    1. روغن JASO MA , JASO MA2 توی ایران زیاده ولی JASO MB خیر. تا زمانی که روغن با استاندارد JASO ( فول سنتتیک، نیمه سنتتیک و معدنی) در دسترس هست از روغن دیگری استفاده نکنید. میتونید با دیدن روغنهای فروشگاه سایت ما با برخی از روغنهای موجود آشنا بشید.

     1. خیلی ممنون از پاسختون و اطلاعات مفیدتون . در ضمن یکی از فروشنده های روغن بهم گفت میتونی از روغن فول سنتتیک خودرو هم تو اسکوتر استفاده کنی نظر شما چی هست ؟

 5. سلام.خدا قوت
  برایه طرح کیلیک چ‌روغنی برای انجین و گیربکس استفاده بشه خوبه؟؟و هر چند کیلومتر تعویض بشه ؟؟
  ی فروشگاه هم معرفی کنین واسه خرید خیلی لطف میکنین..تشکر

  1. سلام. از همون نوع روغن هوندا کلیک 10W30 مخصوص اسکوتر استفاده کنید. چون روغن مخصوص اسکوتر (JASO MB) در داخل تولید نمیشه ناچارید از روغن های دیگر موتورسیکلت استفاده کنید. در قسمت فروشگاه سایت میتونید بعضی از روغن های تولید داخل ( مثل 5W30 اسپیدی) رو ببینید و خودتون تهیه کنید یا از سایت بخرید. دوره تعویض کلیک 5-6 هزار تا است. ولی طرح کلیک رو باید از دفترچه سازنده/واردکننده خودش ببینید. چون انجین ها چینی هست باید در فواصل کمتر تعویض بشه.

  2. سلام وقت خوش و خدا قوت
   اگه لطف کنید بفرمایید برای کلاچ کلیک از چه روغنی میشه استفاده کرد . با توجه که گیربکس کلیک cvt میشه از روغن های cvt ماشین استفاده کرد.
   ممنون

   1. درود. متاسفانه هوندا در دفترچه های جدید خود نوع روغن برای انتقال نیرو به چرخ را مشخص نمی کند و فقط به حجم روغن مورد نیاز که 120 سی سی برای تعویض و 140 سی سی پس از بازکردن کل سیستم است اشاره میکند. اما روغن مشخص شده برای اسکوترهای 125 سی سی PCX همان روغن 10W30 معمولی است (مانند یاماها). اگر خواستید روغن دنده بگیرید نوع مناسب برای دنده های هیپویید تهیه کنید.

 6. سلام وقت بخیر من موتور لاکی ۱۸۰ دارم چه نوع روغنی مناسب؟الان۳۰۰تا راه رفته بریا تعویض روغن اول مناسب هست این مصافت؟

  1. درود. بله بار اول 300 تا عوض کنید. بقیه اطلاعات به شرح زیر:
   میزان روغن انجین: 950 سی سی لیتر تخلیه کامل (750 سی سی برای تعویض)
   گرید روغن مصرفی : SEA 10W40
   در مناطق سرد سیر (زیر صفر) : 5W40 یا 5W30 استفاده شود.
   فرکانس تعویض روغن انجین: هر 1000 کیلومتر و در مناطق کوهستانی هر 500 کیلومتر

   1. خیلی ممنون بابت راهنماییتون،سوال آخر از چه برندی برای روغن موتر استفاده کنم؟آیا روغن مارک هوندا 10w30مناسب هست؟(لاکی ۱۸۰ بود موتورم)

 7. سلام،من موتوراسکوترلاکی۱۸۰دارم آیابرای تعویض روغن میتونم ازروغن ایرانول موتورو استفاده کنم؟؛پیشنهادشماچه روغن موتوری هست؟

 8. سلام خسته نباشید
  برای موتورم (sr200) روغن mb واقعا پیدا نمیشه
  سردرگم شدم که چه نوع روغنی استفاده کنم میشه راهنمایی کنید چه مارکی بریزم؟

  1. شما میتونید از سایر روغنهای دارای استاندارد JASO مانند MA یا MA2 هم استفاده کنید که تولید داخلی هم دارند. بطور کلی روغنهای MA را میتوان به جای MB مصرف کرد (در صورت نیاز) اما برعکس آن را نمیتوان انجام داد (به دلیل نیاز گیربکس دنده ای تر به اصطکاک).

 9. سلام جناب برای یاماها ایروکس روغن موتور چی بریزم؟
  توی کاتالوگ 10w40 زده ولی من شنیدم 10w30 باید ریخت
  ممنون میشم راهنماییم کنید و همینطور از چه برندی باشه ممنون

  1. درود. تغییر در روغن اعلام شده توسط سازنده را توصیه نمیکنیم. بویژه آنکه عدد حداقل ویسکوزیته در هر دونوع روغن برابر 10 است که به معنی یکی بودن رفتار روغن در فصل سرماست. اما وقتی موتور داغ میشود روغن 40 ویسکوزیته خود را بهتر حفظ میکند و این همان چیزی است که برای انجین در دمای بالای کارکرد لازم است. بهترین روغن برای موتورسیکلت های دنده ای از نوع فول سنتتیک و دارای استاندارد JASO MA2 هست که شما میتوانید از آن استفاده کنید و در ایران تولید میشود. نمونه آن روغن اسپیدی فول سنتتیک پلاتینوم MA2 است. یا اسپیدی سوپرپاور که نیمه سنتتیک است و دارای استاندارد MA2. چون روغن اسکوتر با استاندارد JASO MB (مخصوص اسکوتر) در ایران تولید نمیشود بهترین گزینه این نوع روغنها هست. ما در فروشگاه سایت تعدادی از آنها را داریم. لطفا ببینید.

 10. سلام و درود من موتورسیکلت اسکوتر ماهیندرا گوستو ۱۱۰ دارم چه روغنی برای انجین مناسب است و چه روغنی برای گیربکس مناسب است که مصرف کنم ، با تشکر از شما

  1. درود. متاسفانه دفترچه راهنما ی این اسکوتر در اختیار ما نیست، اما با اطلاعاتی که داریم روغن 10W30 یا 10W40 با استاندارد JASO MA2 را میتوانیم توصیه کنیم. و مانند پاسخ کامنت قبلی روعن سنتتیک و یا نیمه سنتتیک قابل استفاده است. طبق اطلاعات ما، گیربکس این اسکوتر CVT است و نیازی به روغن ندارد. اما مقدار کمی روغن دنده (احتمالا حداکثر 100 سی سی) مانند اسکوتر های دیگر، برای چرخ دنده های انتقال نیرو به چرخ ممکن است لازم باشد که باید بازبینی کنید.

 11. سلام روغن گیربکس مناسب برای طرح کلیک چه مشخصاتی داره؟ اگه میشه نمونه ایرانی معرفی کنید
  برند هوندا 120 میلش 250 تومنه خیلی گرونه

  1. درود. متاسفانه هوندا مشخصات روغن دنده خود را در دفترچه راهنما اعلام نکرده و مشخصات فنی روغن دنده با برند هوندا هم مشخص نیست. در غیاب اطلاعات سازنده، حدس ما بر این است که روغن های دنده هیپوئید 80W90 نزدیک به روغن مورد نیاز شما باشد. این نوع روغن با برندهای مختلف ایرانی در دسترس است.

   1. ممنون از پاسخگوییتون
    متاسفانه تو ایران مرجع maintenance درست حسابی نداریم.
    با تحقیقی که کردم روغن دنده مناسب برای گیربکس cvt در دو گرید 85w-90 و 85w-140 موجوده، ولی نمیدونم کدومش مناسب موتور منه و تو چه بازه زمانی یا کیلومتری نیاز به تعویض داره
    کویر s2 150 (طرح کلیک)
    اگه اطلاعی دارید ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. درود. گیربکس CVT اسکوتر خشک است و بخشی که به روغن دنده نیاز دارد چرخ دنده های انتقال نیرو به چرخ( Final Drive) است که معمولا بین 90 تا 120 سی سی بیشتر نیست. بنابر این روغن گیربکس CVT خودرو مناسب نیست. روغن هیپوئید یا سوپر هیپوئید با مکانیزم چرخ دنده های Final Drive اسکوتر سازگاری بهتری دارد. اختلاف گرید چندان مهم نیست و هر کدام که در دسترس بود میتوانید تهیه کنید. 85W140 در دماهای بالاتر ویسکوزیته خود را حفظ میکند و مناسب شرایطی است که فشار روی دنده ها زیاد است و دما بالا. دوره تعویض روغن دنده هوندا کلیک 2 سال است ولی شما میتوانید با احتیاط بیشتری رفتار کنید و هر سال یکبار آن را چک و تعویض کنید.

 12. سلام شبتون خوش
  من موتور اس وای ام فیدل ۳ دارم
  برای روغن موتور و روغن گیریبکس چی باید بریزم جایی ندیدم چیزی در موردش نوشته باشه
  ممنونم میشم راهنماییم کنید

  1. درود. دفترچه راهنمای این موتورسیکلت 850 سی سی روغن 10W30 با استاندارد SH/CD را ذکر کرده است. فیلتر روغن آن توری فلزی دایمی است که باید تمیز شود. برای انتقال نیرو باید 110 سی سی روغن دنده هیپوئید 85W140 استفاده شود. در هوای خیلی سرد از 85W90 هم میتوان استفاده کرد.

  1. درود. اگر موتور شما 50 سی سی دو زمانه است باید روغن مخصوص انجین دوزمانه، و در غیر اینصورت روغن مخصوص چهارزمانه 10W40 مصرف کنید. بنزین هم اکتان 91.

 13. سلام وقت بخیر
  برای تعویض روغن pcx 160 چه نوع روغنی مناسب و برای روغن ایرانی چند کیلومتر و خارجی چند کیلومتر ؟ ممنون

  1. درود. روغن 10W30 با استاندارد JASO MB (مخصوص اسکوتر) . اگر در دسترس نبود از روغن 10W30 با استاندارد JASO MA یا JASO M2 استفاده کنید. تعویض اول در 1000 کیلومتر. تعویض های بعد هر 5 هزار کیلومتر. در صورت استفاده از روغن ایرانی برای اطمینان هر 3 تا 4 هزار کیلومتر.

    1. سلام. متاسفانه اطلاعی از برند های خارجی بازار نداریم. هر برند معتبر ایرانی که با استاندارد JASO روغن موتورسیکلت تولید کنه میتونید استفاده کنید. مانند اسپیدی، ایرانول و غیره.

 14. سلام وقت بخیر بهترین روغن برای طرح کلیک کویر چه روغنی هست؟ بعضی ها بهران پیشتاز 1040 رو پیشنهاد دادن. آیا خوبه یا روغن دگ ای استفاده کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. درود. همون روغن مورد نیاز کلیک اصلی. 10W30 با استاندارد JASO MB است. ولی چون تولید داخل نداریم می تونید از روغن های JASO MA یا JASO M2 که تولید داخل دارند استفاده کنید. درتابستان هم میتونید از 10W40 استفاده کنید. بهران پیشتاز استاندارد JASO نداره و مخصوص خودرو هست. ولی اگر چاره نداشتید میتونید استفاده کنید. اگر موتورسیکلت دنده ای بود حتما باید استاندارد جاسو می داشت. ولی اسکوتر به دلیل گیربکس اتومات (خشک) داستانش کمی فرق می کنه.

 15. درود بر شما.برای موتور کلیک 150 .روغن گیربکس 75w80 لیکومولی ریختم.تو پاسخ های قبلی شما توصیه روغن گیربکس80w90 دادید که غلظت بیشتری دارد.به نظر شما تعویض کنیم و از 80w90 استفاده کنیم.یا اینکه از روغنهای 120سی سی که مخصوص خود موتور اسکوتر هست بریزن

  1. تفاوتها زیاد نیست. نیازی به تعویض نیست. اما به موتور فشار زیاد نیارید و در سرویس بعد عوض کنید.

  1. معمولا هر دو سال باید عوض بشه ولی شما سال دیگه عوض کنید. البته با هر تعویض رو عن هم باید چک بشه که کم نکرده باشه.

  1. درود. سازنده روغن مخصوص موتورسیکلت با گرید 10w30 روتوصیه میکنه. اما چون این روغن کمتر پیدا میشه میتونید برای فصول گرم از 10w40 با استاندارد JASO M2 یا JASO MA استفاده کنید. در فصل سرد هم از 5w30 با همون استاندارد ها.

 16. سلام
  عرض ادب
  ممنون از مطالب مفیدی که ارایه میدید .
  میخواستم بدونم برای وسپا vxl چه روغنی مناسب هست که استفاده کنم ؟
  هرچی سرچ کردم چیزی پیدا نکردم .
  سپاس

  1. درود. بله متاسفانه خدمات اطلاعاتی وسپا و فروشندگانش خوب نیست. طبق اطلاعاتی که ما داریم روغن 20W40 یا 20W50 باید استفاده کنید.

 17. سلام جناب شیرازی.خسته نباشید.من یه یاماها آیروکس نیو فیس دارم.روغن وواسکازینش رو روی ۳۵۰ تا عوض کردم ولی موتورم خیلی بیصدا بود ولی احساس کردم بعدازتعویض روغن موتور یخورده صداش بیشتر شده.روغن استفاده یاماها بلو کور ۴ ای تی ۱۰/۴۰ ام بی باهمون کد جاسو تی ۹۰۳باعدد ۲۰۱۶__که من گفتم چرا تاریخش واسه ۶سال پیشه؟؟

  1. درود. سازنده میگه روغن انجین و گیربکس بعد از هزار تا عوض بشه نه 350 تا. تا 1000 کیلومتر بیش از یک سوم گاز رو پر نکنید و از 1000 تا 1600 کیلومتر هم بیش از یک دوم گاز رو پر نکنید. یعنی انجین تا 1600 کیلومتر هنوز توی آب بندی هست. در مورد روغن هم ما اطلاعی از روغنهای خارجی نداریم و ترجیح میدیم از روغن خوب و مناسب داخلی استفاده کنیم.

   1. درودبرشما.حالا شما چه راهکاری ارائه میدین تو این مرحله که من عوض کردم به توصیه نمایندگی فروش روغن وواسکازین رو چون خودشون گفتند موتورها توی پالت میاد اینجا وبعدسرهم میشه وروغنی که توش میریزن کیفیت مناسب رونداره وباید زود عوض بشه

 18. درود
  وقتتون بخیر
  هوندا کلیک ۱۵۰ به تازگی خریدم سرویس اولیه رو چند کلیومتر انجام بدم وبرای هربار تعویض روغن موتور شما چه روغن داخلی رو پیشنهاد میدین؟
  واینکه روغن گیربکس رو برای اولین بار چند کیلومتر تعویض کنم؟
  ممنون از وقتی که میذارین

  1. درود. سازنده میگه بعد از 600 کیلومتر. سپس در 4000 هزار و 8000 هزار. روغن چرخ دنده های انتقال نیروی به چرخ را هر دوسال یا 20000 کیلومتر. نوع روغن 10W30 یا 5W30 با استاندارد JASO MB و یا اگر نبود JASO MA . روغن های اسپیدی، ایرانول و بوش با استانداردهای JASO توی بازار هست. از برند های دیگه خبر نداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا