چرا و چگونهدانشنامهکاستوم و تونینگموتورسیکلت

راهنمای ساخت اسکرمبلر(Scrambler)

اگر به فکر درست کردن یک موتورسیکلت اسکرمبلر افتادید و نمی دانید چگونه، این مطلب را بخوانید. در ابتدا یادآوری می کنیم که این نوع موتورسیکلت ترکیبی از استایل و مشخصات موتورهای استاندارد کلاسیک با موتورهای دو منظوره است. اسکرمبلر ها را معمولا از اصلاح موتورهای خیابانی و افزودن برخی قابلیت های آفرودی به آنها می سازند. تغییراتی مانند لوله اگزوز سر بالا یاختم شده به کمک فنر عقب، دسته فرمان عریض تر و لاستیک های آجدارتر ازجمله تغییراتی است که روی موتورهای خیابانی برای ساخت اسکرمبلر انجام می شود.

راهنمای ساخت اسکرمبلر

قبل از شروع پروژه خود به دو نکته بسیار مهم توجه کنید:

  • تمرکز خود را روی مواردی بگذارید که ارزش افزوده و کارایی بالاتری ایجاد می کند. یادتان نرود که هدف شما ایجاد قابلیت آفرودی و استفاده و لذت بردن از این قابلیت است، بنابراین آرایش و بزک کردن موتورسیکلت به نحوی که مانع استفاده از قابلیت های آن باشد خیلی عاقلانه نخواهد بود.
  • مواردی مثل برند، قیمت، تعداد سیلندر و تجهیزات اهمیتی ندارند. مهم، کاری است که باید انجام شود تا محصولی با مشخصات متفاوت حاصل شود. بنابراین خود را درگیر برند و نوع خاصی از موتورسیکلت نکنید.

راهنمای ساخت اسکرمبلرگزینه هایی مثل هوندا CB400 و CL400، کاوازاکی W650، یاماها SR400 و SR500 گزینه های خوبی برای پروژه تبدیل شدن به اسکرمبلر هستند. دو سیلندر های ژاپنی قدیمی هم انتخابهای خوبی هستند و مدلهای انجین تخت و هوا خنک بی ام و نیز عالی است.

در رده موتورسیکلت های سبک، هوندای سری CB از 90 سی سی به بالا انتخاب های خوبی هستند (مدل هایی که شاسی لوله ای دارند برای پروژه تبدیل بهتر از شاسی ورق پرسی هستند). هوندای GB250، سوزوکی TU250 و کاوازاکی TR250 (مخصوص بازار ژاپن) هم از دیگر گزینه های خوب هستند.موتورسیکلت هوندا اسکرمبلربه طور خلاصه اجزای اصلی یک کاندید خوب برای اسکرمبلر عبارت است از:

  • دارا بودن فنر جفتی عقب و انجین هوا خنک تک سیلندر یا دو سیلندر
  • اولویت داشتن گشتاور بالا نسبت به توان در دور بالا (در انجین)
  • سادگی ظاهری و راحتی کار روی موتورسیکلت
  • بیرون زدگی کمتر سیلندر از دو طرف موتورسیکلت (مانند انجین های سنگینV شکل)

همانند تکنیک ساخت کافه ریسر، برای ساخت اسکرمبلر هم به خطوط فرضی برای کار نیاز دارید. این خطوط به شما کمک میکنند تا محصول شکیل تری بسازید. عکس زیر یکی از این خطوط فرضی را نشان می دهد.

موتورسیکلت اسکرمبلربرعکس کافه ریسر که باک تپل و گوژدار ظاهر بهتری می سازد، در اسکرمبلر باک ظریف و باریک کار را شکیل تر می کند. فراموش نکنید که در ساخت اسکرمبلر هدف کاستن از ظاهر تپل و عضلانی است.

موتورسیکلت اسکرمبلرچراغ جلو را تا حد ممکن به دو شاخ جلو نزدیک کنید. سرعت سنج را کوچک انتخاب کنید و طول پایه آن را کوتاه بگیرید. این تغییرات باعث می شود که ظاهر موتورسیکلت خالی از هر چیز اضافه ای بشود. در عین حال از ایمنی موتورسیکلت هم کاسته نمی شود.

خاطر جمع شوید که همه این اجزا هم محور با خط فرضی نشان داده شده در شکل بالا قرار می گیرند. به عبارتی هم از نمای بالا همه اجزا هم محورند، و هم از نمای بغل، زین و باک و سرعت سنج جوری قرارگرفته اند که موتورسیکلت کاملا شکیل و مستحکم نمایش داده میشود.

برای اینکه در خط فرضی شما تغییری حاصل نشود هرگونه تغییر فنربندی (ارتفاع) را ابتدا انجام دهید تا موتورسیکلت در وضعیت ثابتی قرار داشته باشد.

موتورسیکلت اسکرمبلرانتخاب رینگ و لاستیک تاثیر زیادی روی ظاهر و عملکرد موتورسیکلت دارد بنابراین موضوع مهمی است . بدون شک استفاده از لاستیک های آجدار راندن روی آسفالت را مشکل تر می کند ولی در عوض عملکرد در مسیرهای خاکی و روی چمن و علف خیس بهتر میشود که یکی از اهداف اصلی کار است. معمولا رینگ اسپوک دار کار را بهتر می کند. انتخاب جنس رینگ که فولادی یا آلیاژی باشد بسته به نوع کار می تواند فرق کند.

توصیه ما این است که بجای رینگ 19 اینچی و لاستیک فاق کوتاه، از یک رینگ 18 اینچی با لاستیک فاق بلند که همان ارتفاع چرخ 19 اینچی را تداعی می کند استفاده کنید. این انتخاب باعث می شود که هم ظاهر بزرگی که موردنظر است تامین شود و هم نرمی لاستیک در مسیرهای ناهموار راحتی بیشتری را فراهم کند. برای چرخ عقب رینگ 18 اینچی اولویت دارد ولی از رینگ 17 اینچی نیز می توانید استفاده کنید.

گفتیم که هدف در اسکرمبلر گشتاور بالا است، نه حداکثر سرعت بالاتر. اما هنوز میتوان با تغییر کاربراتور به عملکرد بهتر گاز(ریسپانسیو) و افزایش توان مفید رسید. پیشنهاد ما برای انجین های تک سیلندر کاربراتور Keihin FCRs است (البته اگر به آن دسترسی دارید). توصیه کلی ما این است که درمورد قطر دهانه کاربراتور محتاط باشید و آن را بزرگ انتخاب نکنید تا سرعت عبور سوخت بیشتر شود. در این صورت است که به عملکرد بالاتر انجین در دورهای بالا دست پیدا می کنید.

موتورسیکلت اسکرمبلر

برای مراقبت از فیلتر هوا در آفرود، ازAirbox  استفاده کنید. فقط باید کمی برای طراحی فضای مناسب نصب آن زمان بیشتری صرف کنید.

لوله اگزوز را در ارتفاع بالایی نصب کنید چون یکی از جنبه های ظاهری مهم اسکرمبلر ها است ( البته مراقب باشید که باعث سوختن پای خودتان یا ترک سوار نشود). این کار را طوری انجام دهید که با خط فرضی باک، زین و شاسی همخوان باشد و احساس کارخانه ای بودن را به بیننده القا کند. به یاد داشته باشید که انتهای لوله اگزوز نباید از کمک فنر عقب فراتر رود.

منبع
bikeexif

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا