معرفی کلاسیکمعرفی موتورسیکلت

دوکاتی 175TS

در سال 1926 یک ایتالیایی به نام آنتونیو کاوالیری دوکاتی و سه پسرش شرکتی را به نام Società Sc Scientica Radio Brevetti Ducati در بولونیا- ایتالیا برای تولید لوله های خلاء، کندانسور و سایر قطعات رادیو تأسیس کردند. آنها توانستند شرکت دوكاتی را به یک تجارت موفق تبدیل کننند و حتی در جریان جنگ جهانی دوم، علی رغم اینکه کارخانه آنها هدف مکرر بمباران نیروهای متفقین بود، تولید خود را حفظ کنند.  اما نهایتا کارخانه آنها در جریان حمله وسیع بمب افکن های آمریکا در سال 1944 از بین رفت.

در دهه 1950، Ducati به دو شرکت مستقل یکی در زمینه مکانیک و موتورسیکلت  بنام Ducati Meccanica SpA و دیگری در زمینه محصولات الکترونیکی بنام Ducati Elettronica تقسیم شد.

اولین موتورسیکلت دوکاتی دارای یک پیشران (انجین) 48 سی سی بود.  این دوچرخه موتوردار 44 کیلوگرم وزن داشت و حداکثر سرعت آن  به 64 کیلومتر در ساعت میرسید. پیشران این موتورسیکلت ساخت شرکتی بنام SIATA بود که به دلیل صدای آن نام Cucciolo یا سگ توله را بر آن گذاشته بودند و به صورت گسترده در بازار ایتالیا در دسترس بود. ما در مجال دیگری به این موتورسیکلت خواهیم پرداخت.

175TS

دوکاتی در طی دهه 50 میلادی با موتورسیکلت های تولید خود در مسابقات ایتالیا شرکت می کرد و صاحب اسم و رسمی شده بود. دوکاتی پیشران (انجین) موتور هایی را که در سال 1955 و 1956 با آنها قهرمان مسابقات Motogiro d’Italia  و Milan- Taranto  شده بود وارد چرخه تولید برای موتور های دیگر کرد که یک نمونه آن مدل 175TS بود. این موتور سیکلت ارتقاء یافته مدل 175 Sport بود که در سال 1956 در نمایشگاه موتورسیکلت میلان به نمایش درآمد.

175TS

درسال 1958 Giorgio Monetti  و Leo Tartarini با این موتورسیکلت به دور دنیا سفر کردند.

175TS بین سال های 1958 تا 1962 تولید شد. پیشران (انجین) 175 سی سی آن با یک میل بادامک بالاسری (Single Overhead Cam) و نسبت تراکم 7 به یک، توان تولید 11 اسب بخار در 7.500 دور در دقیقه را داشت. این موتورسیکلت با جعبه دنده چهار سرعته و وزن خشک 98.5 کیلوگرم می توانست به حداکثر سرعت 118 کیلومتر در ساعت دست یابد.

 

175TS

نمونه های خوب باز سازی شده این موتورسیکلت اسپرتی و سبک، با قیمتی بین 3000 تا 6000 یورو در بازار اروپا یافت میشود.

لازم به ذکر است که نام فعلی موتورسیکلت سازی دوکاتی، Ducati Motor Holding S.p.A. است. دوکاتی درحال حاضر زیر مجموعه لامبورگینی ایتالیا است که خود زیر مجموعه Audi آلمان است. همچنین Audi خود زیر مجموعه فولکس واگن آلمان است.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا