آموزش و ایمنیاخبارگزارشموتورسواری

خطر نخ بادبادک برای موتورسواران

هزینه سنگینی که موتورسواران برای تفریح غیرقانونی دیگران میپردازند

“باشگاه خبرنگاران جوان” در تاریخ 28 دی ماه 1400 مطلبی خبری با عنوان “نخ بادبادک جان موتورسوار را گرفت” منتشر کرد که توجه ما را به خود جلب کرد و ما را بر آن داشت تا کمی در باره آن تحقیق کنیم. متن خبر که از خبرگزاری Hindu نقل شده می گوید:

“در حادثه‌ای عجیب در هند برخورد نخ بادبادک با گلوی یک موتورسوار موجب کشته شدن وی شد. «بهمیمیا»، یک شهروند ۳۹ ساله با موتورسیکلت و به همراه همسرش «شارادا» در حال بازگشت به خانه بود که نخ آویزان شده یک بادبادک به گلوی وی پیچید و موجب ایجاد یک بریدگی عمیق در گلوی وی شد. این اتفاق شامگاه شنبه و در منطقه تلانگانا هند رخ داد.

خطر نخ بادبادک برای موتورسواران

شارادا در این باره به یکی از رسانه های محلی هند گفت: «هنگامی که من و همسرم با موتورسیکلت به خانه بر می گشتیم پس از عبور از روی پل او ناگهان موتورسیکلت را متوقف کرد. من متوجه شدم در گلوی او یک بریدگی عمیق ایجاد شده و خون از گلوی وی می چکد. پس از آن که شارادا با این صحنه وحشتناک روبه رو شد با جیغ و فریاد از افراد محلی کمک خواست. سایر رانندگان وسایل نقلیه خود را متوقف کردند و به کمک بهمیمیا شتافتند. با این حال و با وجود انتقال قربانی به بیمارستان محلی وی به دلیل از دست دادن خون زیاد جان خود را از دست داد و مرگ او توسط پزشکان اعلام شد.”

بررسی های بیشتر موتورباشی نشان می دهد که بادبادک پرانی و مسابقات آن در کشورهایی مانند هند، پاکستان و افغانستان رایج است و بیشتر تلفات مرتبط با آن را موتورسیکلت سواران تشکیل میدهند. بادبادک پرانی در گجرات و راجستان هند فقط یک سرگرمی ساده نیست و تبدیل به فستیوال مهمی شده که متاسفانه در آن از ابزار خطرناکی به نام نخ های مخصوص بادبادک استفاده میشود. با اندکی جستجو در اینترنت ابعاد بسیار گسترده و تاسف آور حوادث ناشی از این تفریح خطرناک آشکارتر میشود.

نخ های مورد استفاده برای این کار، منجا (Manja) نام دارد که مانند نخ ماهیگیری از یک رشته الیاف مصنوعی تهیه می شود و دارای پوششی از پودر شیشه است تا بتواند نخ بادبادک رقیب را بریده و صاحب خود را پیروز مسابقه کند. اما همین ویژگی است که آن را تبدیل به خطری کشنده برای موتورسواران کرده است. نام دیگر این محصول خطرناک، نخ بادبادک چینی است و علیرغم تولید آن در کشورهای مختلف، به نام چینی شناخته می شود. متاسفانه در بسیاری موارد این الیاف بیرنگ هستند و موتورسوار در حال عبور قادر به دیدن آن ها نیست.

خطر نخ بادبادک برای موتورسواران

علیرغم ممنوعیت ساخت، فروش و استفاده از این گونه نخ، عده ای بدون توجه به ایمنی و جان انسان های دیگر به تولید و استفاده غیر قانونی و غیر انسانی از آن مبادرت می کنند.

اگر چه این خطر عمدتا متوجه موتورسواران است اما گزارشات متعددی هم از تلفات ناشی از برخورد با سر و گردن افرادی که سر خود را از پنجره و یا سانروف خودرو بیرون برده بودند شده است. بنابراین هوشیاری و آگاهی و احساس مسئولیت عمومی برای جلوگیری از تکرار این حوادث ناگوار لازم است.

رعایت ایمنی در هر مورد لازم است و موضوع ایمنی در موتورسواری باید همیشه و در همه حال اولویت یک موتورسوار باشد. استفاده از لوازم ایمنی بویژه کلاه می تواند از برخورد مستقیم نخ بادبادک با صورت موتورسوار جلوگیری کند اما همچنان گردن و سایر اعضایی که بدون پوشش ایمنی هستند در معرض برخورد و جراحت هستند.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا