آموزش و ایمنیموتورسواری

جدال موتورسیکلت و خودرو در خیابان و جاده

عامل اصلی نارضایتی رانندگان خودرو از موتورسواران، عدم فهم چرایی رفتار آنهاست.

از نظر رانندگان خودرو موتورسوارها قانون شکن و ناهنجارند. به هیچ یک از قوانین راهنمایی و رانندگی احترام نمی‌گذارند، بین ردیف خودرو ها به سرعت و زیگزاگ حرکت می‌کنند، خودشان را بزور در کنار یا جلو خودرو ها بخصوص در پشت چراغ قرمز جا میدهند، واز آنجا با سرعتی اغلب بیشتر از حد مجاز شتاب میگیرند.
هر چند که عده ای از رانندگان موتورسیکلت چنین رفتارهایی را انجام می‌دهند ولی همانطور که معروف است آتش بدون دود نیست. رفتار و شیوه رانندگی موتورسواران دلایلی دارد که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.
من موتورسوارم و بارها خودروها و موتورسیکلت ها مانند جت جنگنده از کنارم عبور کرده‌اند. بدون تردید موثر ترین راه حل برای کاهش اینگونه رفتارها و قانون شکنی ها، بالا بردن فرهنگ رانندگی و احترام به قوانین و رعایت حقوق متقابل می‌باشد.

موتورسوارها و خودروها

تجربه مضاعف
پیمودن ده هزار کیلومتر در ماه گواه تجربه زیادم در رانندگی است. ظاهر شدن برق آسای موتورسیکلت در هنگام راندن خودرو من را نیز مانند دیگر رانندگان غافلگیر می کند. زیرا اغلب تا زمانی که موتورسوار جلو خودرو ظاهر شود، نمی توان او در آینه ها دید. تفاوت من با دیگر رانندگان در این است که همواره آماده روبرو شدن با چنین لحظاتی هستم و می دانم احتمال حضور شماری از موتورسواران در این بخش خیابان زیاد است. به همین دلیل بیش از دیگر رانندگان در آینه های وسط و کنار خودرو نگاه می اندازم و از گردش های ناگهانی خودداری می کنم.

رانندگی با موتورسیکلت بسیار خطرناک‌تر از راندن خودرو است. زیرا بخاطر استفاده از دو چرخ و عدم تعادل ذاتی و نبود سازه یا بدنه محافظ در اطراف راننده موتورسوار با خطر زیادی روبروست و بر خلاف اتومبیل کیسه ایمنی هوا ندارد. اما در عوض هدایت موتورسیکلت آسان تر است. موتورسیکلت در اغلب موارد نسبت به خودروها دینامیک و شتاب بیشتری دارد. در بسیاری از کشورها با مبلغی که با آن می شود خودرو شخصی دست دوم خرید، می توان مالک موتورسیکلتی شد که درمدت نزدیک به 4 ثانیه به سرعت یکصد کیلومتر بر ساعت برسد.
بی توجهی در رانندگی اتومبیل منجر به خراش بر روی بدنه اتومبیل ایجاد میشود ولی در موتورسیکلت این بی توجهی در بعضی از موارد به قیمت جان یا معلولیت می انجامد. بنابراین موتورسوار باید برآورد دقیق و حساب شده ای در هنگام رانندگی از خود نشان داده و رفتارحرکتی 4 اتومبیل جلویی و 2 اتومبیل عقبی خود را پیش بینی و محاسبه نماید. این برآورد و محاسبه تنها برای پیش بینی رفتار رانندگان متعارف و تابع قوانین رانندگی خودروها قابل اعتماد است.
اما می دانیم که عده ای از رانندگان بطرز غیر متعارف و خطرناکی رانندگی می کنند. کم نیستند رانندگانی که هنگام رانندگی در خط دوم بزرگراه بدون زدن چراغ راهنما و حرکت تدریجی برای تغییر خط، ناگهان به ورودی سمت راست یا چپ می پیچند. اگر در چنین شرایطی موتورسیکلتی بموازات یا فاصله کمی از خودرو در مسیر پیچیدن آن باشد، خودرو برای فرار از برخورد بسرعت بسمت خلاف جهت می پیچد که در این شرایط حتی اگر موتورسوار سرعت خود را کاهش داده باشد بازهم این گردش ناگهانی و سریع خودرو می تواند فاجعه ای را برای سرنشین موتورسیکلت رقم زند. به احتمال زیاد برای هر موتورسواری این وضعیت پیش آمده است.
در نتیجه موتورسوارها به تدریج به این نتیجه می رسند که چاره ندارند غیر از آنکه سرعت و مانور بیشتری از خودروها داشته باشند تا بتوانند از تصادف فرار کنند. و پیامد این راه حل ناخواسته ایجاد خطرات مختلف برای موتورسوار و خودروهای نزدیک به آن و افراد پیاده است.

موتورسیکلت و خودرو

جلو یا عقب
موتورسیکلت های اسپرت بهتر است دنبال هم حرکت نکنند زیرا صدای زیاد اگزوز و چراغ های چشمک زن و دسته موتورسواران بیشتر رانندگان خودروها بخصوص جلویی که نمیداند موتورسوار چه حرکتی خواهد کرد وحشت زده و در برخی اوقات به واکنش های غیرعادی مانند افزایش هستریک سرعت یا مانور برای دور شدن از دسته موتورسواران دست می زند که بنوبه خود حادثه خیر است.
موتورسیکلت در زمان حرکت باید فاصله بی خطر را به گونه ای رعایت کند که بخش بزرگی از مسیر پیش رو را در دید داشته باشد تا چنانچه گودال یا مانعی را دید بتواند بدون نیاز به مانور سریع و پردامنه، بتدریج و بآرامی از کنار ناهمواری یا گودال عبور کند.

دقت کنید که مقدار فاصله بین موتورسوار و اتومبیل جلو آن همیشه باید بیشتر از مقدار فاصله ای باشد که بین دو خودرو رعایت می شود. زیرا بر خلاف خودرو، موتورسیکلت باید اغلب تغییر محل داده و به چپ و راست و سطح مناسب برود. بعلاوه موتورسیکت که روی دو چرخ حرکت می کند به علت سطح تماس کمتر لاستیک با جاده برای توقف در ترمزهای ناگهانی به زمان بیشتری نیاز دارد.
اما همانطور که همه ما تجربه کرده ایم هنگامی که موتورسوار فاصله مناسب را با خودرو جلو رعایت می کند برخی رانندگان فرصت طلب یا کم حوصله این فاصله را فضای خالی مناسبی برای جای دادن خودرو خود دیده و همه تلاش موتورسوار برای رعایت حداقل فاصله را نقش بر آب می کند.

از لحاظ تئوریک موتورسیکلت برای ایست کامل نیاز به مسافت کمتری نسبت به اتومبیل دارد! هر چند که این نکته محل جدل موافقان و مخالفان بوده و جای بحث دارد. اما بفرض توقف سریع تر موتورسیکلت در یک لحظه اضطراری (مثلا تصادف خودروهای جلویی) خودرو پشت سر اگر نتواند با همان سرعت متوقف شود، بشدت از عقب بشدت با موتورسیکلت سوار تصادف می کند. اما در بیشتر موارد وضعیت به گونه دیگر است و موتورسیکلت برای توقف کامل به زمان و مسافت بیشتری از خودروهای چهارچرخ نیاز دارد. این وضعیت بخصوص در شرایط بارانی و کاهش دید بخاطر نور کم یا بخار کردن طلق کلاه کاسکت، وحشت از سرخوردن یا ندیدن بموقع چراغ ترمز خودرو جلو یا کار نکردن چراغ ترمز خودرو یا کم سو بودن نور آن به علت کهنه بودن لامپ یا دودی کردن شیشه چراغ وضعیت خطرناکی را برای موتورسیکلت سوار ایجاد می کند.
موتورسیکلت وسیله نقلیه بسیار مناسبی بخصوص در مسیرهایی که برای خودرو سخت یا غیر قابل عبور است می باشد. ولی عدم رعایت قوانین رانندگی و بی توجهی به نکات ایمنی می تواند راندن آن را به مراتب خطر آفرین تر از اتومبیل کند. با بالا بردن سطح فرهنگ رانندگی با وسایل نقلیه علی الخصوص با موتورسیکلت و پایبندی به توصیه های ایمنی ضامن سلامت خود و اطرافیان خود باشیم.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. موتور سواران هیچ قوانینی ندارند ناگهانی میپیچند و غافلگیر میکنند .تصادف کنند مکافات است
    به نظرتون فرهنگ رانندگی شون بالا میره//؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا