اخبارخارجیمعرفی کلاسیک

تولد دوباره برند BSA با معرفی موتورسیکلت GoldStar

رقیب رویال انفیلد Interceptor هم هندی است

تاریخچه: BSA یک برند انگلیسی موتورسیکلت است که در سال 1905 به عنوان زیر مجموعه شرکت اسلحه سازی بیرمنگهام شروع به تولید اولین دوچرخه موتوردار خود کرد و تا جایی پیش رفت که در دهه 1950 میلادی بزرگترین تولید کننده موتورسیکلت جهان شد. اما با ورود ژاپنی ها به صحنه رقابت، این برند نیز مانند سایر برندهای انگلیسی نتوانست به حیات خود ادامه دهد و در دهه 1970 میلادی ورشکست و بسته شد. در سال 2016 شرکت بزرگ هندی ماهیندرا (Mahindra Group) امتیاز این برند را به قیمت 3.4 میلیون پاوند خریداری کرد.

تاکنون سرمایه گذاری شرکت های هندی باعث نجات و تولد دوباره خیلی از شرکتی انگلیسی شده است. رویال انفیلد (Royal Enfield) یکی از نمونه های این موضوع در صنعت موتورسیکلت است که از چند دهه قبل به مالکیت هندی ها در آمد. نورتون (Norton) نیز در سال 2020 توسط شرکت هندی TVS زنده شد. و اکنون در دسامبر 2021، برند BSA با معرفی موتورسیکلت 650 سی سی گلد استار (Goldstar) حیاتی دوباره به این نشان تجاری و موتورسیکلتی داد که از سال 1938 تا 1963 نیز تولید می شد.

تولد دوباره برند BSA با معرفی GoldStar رقیب رویال انفیلد Interceptor هم هندی است

مانند رویال انفیلد و نورتون، BSA نیز از تخصص طراحان و مهندسان انگلیسی در مجموعه ای که برای تحقیق و توسعه در آن کشور راه اندازی کرده استفاده می کند و قصد دارد یک واحد تولیدی نیز در نزدیکی بیرمنگام راه‌اندازی کند. برنامه های بلندمدت مالکین جدید (هندی ها) شامل موتورسیکلت های برقی نیز می شود که قرار است در بریتانیا طراحی و ساخته ‌شوند. به همین منظور دولت بریتانیا با ارایه کمک مالی 4.6 میلیون پوندی، به پیشبرد این برنامه کمک می کند.

اما برای شروع، BSA به جای نگاه کردن به آینده، به طراحی امتحان پس داده ای که در گذشته این برند ریشه دارد رجوع کرده و انصافا محصول جدیدی که وارد بازار کرده نسخه‌ خوبی از گلد استار اصلی و قدیمی است.

تولد دوباره برند BSA با معرفی GoldStar رقیب رویال انفیلد Interceptor هم هندی است

در حالی که ظاهر موتورسیکلت BSA Goldstar جدید تا اندازه زیادی به نسخه اصلی وفادار مانده، اندرون آن تغییر زیادی کرده است. مثلا نسخه های 350 و 50 سی سی اصلی (قدیمی)، دارای انجین های هوا خنک مجهز به فناوری پوش راد (Pushrod) با یک میل سوپاپ و دو سوپاپ در هر سیلندر بودند. اما انجین مدل جدید که آب خنک و ساخت Rotax است، دارای 652 سی سی حجم، دو میل سوپاپ و چهار سوپاپ برای هر سیلندر است.

در نتیجه توان 45 اسبی موتورسیکلت GoldStar به رقیب نزدیک خود، یعنی موتورسیکلت دو سیلندر 648 سی سی رویال انفیلد Interceptor که توانی معادل 46.8 اسب دارد بسیار نزدیک شده است. البته گلداستار با انجین تک سیلندر خود در دور 6000 به بیشینه توان خود دست پیدا می کند، در حالی که Interceptor با انجین دوسیلندر خود در دور 7150 به بیشینه توان خود می رسد.

تولد دوباره برند BSA با معرفی GoldStar رقیب رویال انفیلد Interceptor هم هندی است

گشتاور بیشینه BSA Goldstar با 55 نیوتن متر (4000 دور) نیز از رویال انفیلد Interceptor با 52 نیوتن متر (5150 دور) بیشتر است. رسیدن به پیک گشتاور بالاتر در دور پایینتر برای گیربکس 5 سرعته  BSA نجات بخش است و در مقابل گیربکس شش سرعته رویال انفیلد به کمکش می آید.

چون BSA با آب خنک می شود، رادیاتوری دارد که تا حدودی استایل رترو آن را مخدوش می‌کند، اما آن قدر برجسته نیست و در مقایسه با نزدیک‌ترین رقیب خود، وزن زیادی هم ندارد. وزن تر گلداستار 213 کیلوگرم است و وزن Interceptor  حدود 216 کیلوگرم.

تولد دوباره برند BSA با معرفی GoldStar رقیب رویال انفیلد Interceptor هم هندی است

دوشاخ 41 میلی‌متری جلو گلد استار با آنچه در Interceptor  مورد استفاده قرار می گیرد، قابل قیاس است و کمک های جفتی عقب نیز به همین صورت. هر دو موتورسیکلت از چرخ جلویی با اندازه 18 اینچ، استفاده می کنند. در عقب، BSA دارای یک چرخ 17 اینچی است ولی در Interceptor این چرخ 18 اینچی است. از نظر ترمز، تفاوت چندانی بین این دو موتورسیکلت وجود ندارد: هر دو دارای یک دیسک 320 میلی‌متری جلو و کالیپر دو پیستونی هستند، اگر چه گلداستار مجهز به سیستم ساخت Brembo است و Interceptor از برند اقتصادی برمبو یعنی ByBre استفاده می کند.

ABS در موتورسیکلت گلداستار به صورت استاندارد است، اما خبری از سیستم های ارتباطی برای گوشه های هوشمند یا سیستم های پیشرفته کمکی برای سواری نیست. دو صفحه نمایش ساده وضعیت دورموتور و سرعت را نشان می دهند و یک صفحه نمایش LCD کوچک نیز اطلاعات  کاملا ضروری را به نمایش می گذارد.

تولد دوباره برند BSA با معرفی GoldStar رقیب رویال انفیلد Interceptor هم هندی است

هنوز قیمت این موتورسیکلت مشخص نیست و باید تا تولید و عرضه  انبوه آن به بازار – در اوایل سال 2022- صبر کرد.

منبع
سایکل ورلد

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا