تاریخچه برند هادانشنامه

تولد اسطوره ای بنام هسکوارنا

تاریخچه تصویری موتورسیکلت ساز سوئدی

هسکورانا

شروع تولید دوچرخه هسکوارنا

 

موتورسیکلت هسکوارنا

شروع سفری اسطوره ای

اولین موتورسیکلت هسکوارنا که در حقیقت دوچرخه ای با انجین بود, در سال 1903 میلادی ساخته شد. طی 110 سال گذشته شرکت هسکوارنا (husqvarna) با اتکا به تجربیات و دانش روز, در حال بهبود و ارتقا محصولات خود بوده است.

موتورسیکلت هسکوارنا

 

موتورسیکلت هسکوارنا

طعم اولین پیروزی

در سالهای 1934-1933 میلادی و در مسابقات جاده ای, هسکوارنا بارها در سکوهای پیروزی قرار گرفت. در طول زمان این پیروزی ها مبدل به سنتی پایدار شد.

موتورسیکلت هسکوارنا

موتورسیکلت های هسکوارنا

تولدی دیگر

مسابقات موتورسواری در اروپای بعد از جنگ جهانی دوم محبوبیت خاصی پیدا میکند و در بلژیک مسابقات موتور کراس نامیده میشود. در سال 1953 میلادی این مسابقات در سراسر اروپا برگزار میشوند و موتورسیکلت های سبک تک سیلندر هسکوارنا در میان موتورسواران حرفه ای محبوبیت بالایی پیدا میکند.

موتورسیکلت هسکوارنا

موتورسیکلت هسکوارنا

سیلور پیلن ”Silverpilen” افسانه ای

در زبان سوئدی, سیلورپیلن به معنی پیکان یا فلش نقره ای است. این موتورسیکلت انقلابی، که برای مسیر های ناهموار و سخت ساخته شده بود مجهز به دوشاخ جلو تلسکوپی و کمک فنرهای عقب روغنی بود و با وزنی معادل 75 کیلوگرم, دارای چابکی بالایی بود.

موتورسیکلت هسکوارنا

موتورسیکلت هسکوارنا

اولین پیروزی هسکوارنا در مسابقات قهرمانی موتور کراس بین المللی

در سال 1959 میلادی, موتورسوار معروف رولف تیبلین “Rolf Tibblin “ با موتورسیکلت 250 سی سی Husqvarna مقام قهرمانی موتور کراس را از آن خود میکند. این شروع مشارکت طولانی و موفق بین این موتورسوار مشهور و کمپانی هسکوارنا شد. بعد ها این دو برای چندین بار نشان قهرمانی بین الملی را از آن خود کردند, از جمله مسابقات موتور کراس ملل و حتی در یکی از مشکل ترین مسابقات رالی ( بنام “باجا 1000 ” Baja 1000)  که در شبه جزیره باجا ی مکزیک برگزار میشود.

موتورسیکلت هسکوارنا

موتورسیکلت هسکوارنا

پیروزی در موتورسیکلت های کلاس برتر

در سال 1960 میلادی بیل نیلسون”Bill Nillson ” با موتورسیکلت هسکوارنا برنده مسابقات قهرمانی موتور کراس در کلاس موتورسیکلت های 500 سی سی شد. بر پایه تجربیات رولف تیبلین, کمپانی هسکوارنا تصمیم به تولید موتورسیکلت های کلاس برتر کرده و عصر جدید سلطه خود را در مسابقات موتورکراس در کلاس موتورسیکلت های با حجم بالا آغاز میکند.

موتورسیکلت هسکوارنا

موتورسیکلت هسکوارنا

آوازه شهرت در دهه های 60 و 70 میلادی

دوره طلایی موتورسیکلت هی هسکوارنا در این دو دهه است. پیروزی های پی در پی در بزرگترین مسابقات موتورسواری بین الملی, هسکوارنا را به بهترین موتورسیکلت عصر خود در این رشته تبدیل میکند. با به دست آوردن 14 عنوان بین الملی در کلاس موتور کراس, 24 عنوان بین المللی در کلاس اندورو و 11 پیروزی در مسابقات بین المللی باجا 1000 هسکوارنا به سرعت معروف شده, و مبدل به بهترین موتورسیکلت غیر جاده ای دنیا میشود.

موتورسیکلت هسکوارنا موتورسیکلت هسکوارنا

پیدایش اسطوره های دیگر

در طول دهه 70 میلادی, Husqvarna به موفقیت خود در مسابقات موتورسواری بین المللی در کلاس های مختلف ادامه داده و بارها مقام های قهرمانی این مسابقات را از آن خود میکند.

موتورسیکلت هسکوارنا موتورسیکلت هسکوارنا

موتورسیکلت های آفرود به تجارتی جدی تبدیل میشود

پیروزی های افتخار آفرین هسکوارنا بدون توجه نماند و در سال 1977 میلادی یکی از ابر کمپانی های سوئد بنام الکترولوکس شرکت هسکوارنا را خریداری میکند.

موتورسیکلت هسکوارنا موتورسیکلت هسکوارنا

راه پیشرفت ادامه پیدا میکند

Husqvarna در زمینه فن آوری و استاندارد با ساخت موتورسیکلت های چهار زمانه 500 سی سی  ایده های جدید و نوآورانه ای در کلاس موتورسیکلت های آفرود ارایه میدهد. موتورسیکلت های سبک هوا خنک, با قابلیت هدایت و هندلینگ بسیار خوب که یکه تاز موتورسیکلت های چهار زمانه میشود.

موتورسیکلت هسکوارنا موتورسیکلت هسکوارنا

نقل مکان به جنوب

در سال 1987 میلادی کمپانی ایتالیایی کاگیوا “ Cagiva “ هسکوارنا را خریداری میکند که به این ترتیب هسکوارنا بخشی از ام وی آگوستا “ MV Agusta Motor S.p.A” شده و خط تولید موتورسیکلت به شهر “وارزه” ایتالیا منتقل میشود.

موتورسیکلت هسکوارنا

موتورسیکلت هسکوارنا

جدایی بزرگ

در زمانی که اکثریت کادر هسکوارنا به ایتالیا نقل مکان کرد, بخشی از آنها در سوئد باقی مانده و خط تولید برند جدیدی به نام هوسابرگ “Husaberg” را راه اندازی کردند.

موتورسیکلت هسکوارنا موتورسیکلت هسکوارنا

کمپانی ب.ام.و هسکوارنای اسطوره ای را خریداری میکند

در سال 2007 میلادی, کمپانی “BMW’ به منظور توسعه برنامه تولید موتورسیکلت های کلاس آفرود, “Husqvarna” را خریداری میکند.

موتورسیکلت هسکوارنا

موتورسیکلت هسکوارنا

پیوند مجدد تاریخی

در سال 2013 میلادی, کمپانی   “Piere Industries AG”مالک برند “Husaberg”  برای پیوند مجدد, هسکوارنا را خریداری میکند. در سال 2014 میلادی هسکوارنا به قامت اسطوره ای دهه 60 و 70 میلادی خودش باز میگردد. این موتورسیکلت های جدید در کلاس اندورو و کراس کاملا مدرنیزه شده, دارای تجهیزات پیشرفته و پشتوانه تاریخی غنی می باشند, که همه این موارد با هم رمز موفقیت بازگشت این برند اسطوره ای است. در حال حاضر هسکوارنا دارای 82 عنوان قهرمانی بین المللی موتورسواری است که در آینده بیشتر نیز خواهد شد.

موتورسیکلت هسکوارنا موتورسیکلت هسکوارنا

موفقیت چشمگیر

سال 2014 میلادی اولین سال موفقیت فوق العاده ی مالی هسکوارنا با موتورسیکلت های نسل جدید شد. بازگشت به رنگ آمیزی سنتی کلاسیک سفید و زرد و سرمه ای هسکوارنا, باعث تحسین دوست داران و علاقمندان ورزش موتورسواری شد و رکورد فروشی بالا را برای کمپانی رقم زد.

موتورسیکلت هسکوارنا موتورسیکلت هسکوارنا

بازگشتی پر رنگ به جاده

در سال 2015 میلادی, هسکوارنا آینده خود را تعیین کرد. ساخت موتورسیکلت “ Husqvarna 701 Supermoto” بازگشتی بود به ریشه های خود که همان موتورسیکلت های تک سیلندر خیابانی جاده ای بود. کمپانی اتریشی “KTM AG” کل سهام  کمپانی “ Husqvarna AG” را خریداری و نام آن را به “Husqvarna Motorcycle GmbH” تغییر نام داد.

موتورسیکلت هسکوارنا

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا