اخبارداخلی

نماینده مجلس: مشکلی از لحاظ قانونی جهت صدور گواهینامه برای بانوان ایرانی نیست

یکی از شعب دیوان عدالت اداری در سال ۹۸ حکمی مبنی بر اجازه صدور گواهینامه برای بانوان ایرانی صادر کرده

به گزارش خبرگزاری ایسنا “یک عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی، در توئیتر خود تاکید کرد: مشکلی از لحاظ قانونی جهت صدور گواهینامه برای بانوان ایرانی نبوده و بنده این موضوع را در قالب طرح سوال از وزیر کشور و ثبت طرح اصلاحیه قانون دنبال خواهم کرد.

جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت:‏« جدیدا اخباری مبنی بر ممنوعیت موتورسواری بانوان به دلیل نداشتن گواهینامه منتشر شده است.

استناد نیروی محترم انتظامی به تبصره ماده ۲ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۳۷۵ مجلس است (صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت برای مردان بر عهده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است).‏

با توجه به صدور حکم یکی از شعب دیوان عدالت اداری در سال ۹۸ مبنی بر اجازه صدور گواهینامه برای بانوان ایرانی و اینکه برای موتور سواری و دوچرخه سواری بانوان اصلا منع قانونی وجود ندارد و قید مقرر در ماده ۲۰ نافی صلاحیت آن مرجع مبنی بر اختیارات و وظایف صدور گواهینامه برای زنان نیست‏.

به عبارت دیگر اثبات شی نفی ماعدا نمی کند. به نظر می‌رسد مشکلی از لحاظ قانونی جهت صدور گواهینامه برای بانوان ایرانی نیست. این موضوع را از دو جهت در مجلس پیگیری خواهم کرد:

  1. نظارتی با طرح سوال از وزیر محترم کشور.
  2. تقنینی با ثبت طرح اصلاحیه قانون و اضافه کردن کلمه زنان.»

چندی پیش سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ در حاشیه جلسه توجیهی طرح انضباط بخشی به موتورسیکلت سواران با تشریح برخی از مصادیق برخورد با تخلفات موتور سیکلت سواران تاکید کرد که با توجه به اینکه گواهی نامه موتورسیکلت به زنان داده نمی شود رانندگی این افراد با موتورسیکلت ممنوع بوده و با آن برخورد می شود”.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا