نقد و بررسی تورینگنقد و بررسی موتورسیکلت

تست و جزئیات موتورسیکلت تورینگ جدید دوکاتی

نقد و بررسی از ویکتور گینزبورگ

” دوکاتی مالتی استرادا 1260 اس گراند تور”  (Ducati Multistrada 1260 S Grand Tour , 2020 )

سالهای زیادی است  که با موتورسیکلت های تورینگ سفر می کنم. هزاران ساعت و کیلومتر با کروزهای حجم بالا و موتورهای مسافرتی لوکس مانند هوندا “گولدوینگ ” و ” ب ام و”  از شمال به جنوب و از شرق به غرب، روی آسفالت و راه های نامناسب رانندگی کرده ام ولی هیچ تجربه ای مانند موتورسیکلت های اسپرتی تورینگ اندورو برایم لذت بخش نبوده است. برای سبک رانندگی من بهترین موتورسیکلت همین کلاس است. ” دوکاتی مالتی استرادا 1260 اس گراند تور” مدل 2020 موتورسیکلتی در این رده است .

دوکاتی مالتی استرادا

دوکاتی مالتی استرادا 1260 اس گراند تور

دوکاتی مالتی استرادا اس گراند تور با رینگ های ریخته گری شده پنج پره آلومینیومی، مجهز به فنربندی نیم فعال و کارآمدی است که تنظیم آن را براحتی امکان پذیر نموده است. سیستم الکترونیکی آن در هوای سرد بطور خودکار گرمکن دسته های فرمان را فعال می کند، فشار لاستیک ها را زیر نظر دارد، بدون نیاز به سوییچ  موتور را روشن اجازه باز شدن درب باک سوخت را می دهد و یک جفت لامپ ال ای دی قوی روشنایی کافی را برای روبروی موتور و دیده شدن فراهم می کند. دوکاتی گراند تور با دو صندوق پهلویی و جایگاهی برای نصب صندوق عقب بالا، به صورت استاندارد عرضه می شود.

پیشرانه

بغییر از شاخص های ذکر شده “گراند تور” در بقیه موارد با “مالتی استرادا 1260 اس” مشابه است. پیشرانه آن 1262 سی سی است و باز و بسته شدن هر سوپاپ ها را سیستم “دی وی تی” (DVT ) با دو انگشتی بازکردن و بستن بطور جداگانه انجام می دهد. این فناوری در موتور دوکاتی سبب افزایش کشش موتور در دورهای پایین می شود و دوکاتی برای اولین بار آن را در موتورسیکلت بکار برده است.

ویدئو نحوه کارکرد سیستم ” دی وی تی”

این سیستم باز و بسته کردن سوپاپ 85% نیروی گشتاور پیشرانه را در 3500 دور در دقیقه تامین می کند که رقم قابل ملاحظه ای است. حداکثر گشتاور این موتورسیکلت 120 نیوتن بر متر در 7800 دور در دقیقه است. گشتاور آن در 3500 دور در دقیقه 99 نیوتن بر متر است. حداکثر قدرت پیشرانه 143.5 اسب بخار در 9800 دور در دقیقه بدست می آید که بسیار بیش از قدرتی است که برای بحرکت درآوردن یک موتورسیکلت 238 کیلوگرمی لازم است.

دوکاتی مالتی استرادا

برتری این پیشرانه فقط منحصر به قدرت بالای آن نمی شود، بلکه فاصله بین هر سرویس “گراند تور” زیادتر است. برای نمونه تنظیم سوپاپ ها پس از هر 30 هزار کیلومتر انجام می شود که مزیت بالایی برای موتورسیکلت رده تورینگ است. این پیشرانه بسیار روان است و با کم و زیاد کردن گاز و افزایش و کاهش سرعت هیچ صدای اضافی یا تکانی را نشان نمی دهد.

سیستم  تعویض دنده بدون کلاچ (QuickShifter ) این مدل در سرعت پایین یا بالا و سرعت کم یا زیاد یا گاز ناگهانی بخوبی عمل می کند.

دوکاتی مالتی استرادا

سیستم الکترونیکی

“گراند تور” مانند موتورسیکلت های لوکس مجهز به سیستم های  الکترونیکی متعددی است. دستگاه اندازه گیری اینرسی برای کارکرد مطلوب سیستم کنترل کشش (Traction Control ) و سیستم حفظ ثبات و تعادل درهنگام بلند شدن بخش جلو موتورسیکلت وحالت تک چرخ (Wheelie Control) هر کدام دارای 8 مرحله متفاوت تنظیم حساسیت هستند. در سیستم ترمز ضد قفل (ABS) و ترمز ترکیبی که ترمز جلو و عقب را در حالت حرکت در شهر و جاده با هم هماهنگ میکند،اطلاعات زاویه تمایل، سرعت و شتاب با هم محاسبه می شوند. اما اگر تنظیم را در حالت اسپورت قرار دهیم هر یک از این داده ها جداگانه محاسبه و اجرا می شود. سیستم الکترونیکی ترکیبی ترمزها همچنین  فاصله رفت و برگشت فنربندی و میزان بالا بودن مرکز ثقل موتورسیکلت را تنظیم و از جدا شدن چرخ عقب از زمین در ترمزهای شدید جلوگیری می کند(Rear Lift-up Mitigation ).

دوکاتی مالتی استرادا

ترمزها به صورت دیسک های دوتایی 330 میلیمتری با  کالیپر “برمبو ام 50” (Brembo M50 ) است. دوکاتی دقت زیادی را در خصوص وضعیت تعادل موتورسیکلت کرده که آن را می توانید در حالت های مختلف در سفر یا حرکت های ورزشی احساس کنید.

طراحی زین بخوبی انجام شده و چند ساعت رانندگی بدون ناراحتی را امکان پذیر می کند. عرض فرمان “گراند تور” نقش مهمی را در کنترل و هدایت موتورسیکلت ایفا کرده و علیرغم وزن بالای موتورسیکلت براحتی در پیچ و خم ها کنترل میشود و با اینکه فاصله بین دو محور چرخ ها 1580 میلیمتر است اما هنگام رانندگی این فاصله کمتر احساس و کنترل موتور براحتی امکان پذیر است. لاسیتک ها از بهترین نوع و مخصوص تورینک است اما اگر تصمیم به تردد در مسیرهای غیر آسفالت دارید توصیه می کنم از لاستیک های متناسب با مسیر استفاده کنید.

دوکاتی مالتی استرادا

فنربندی

سیستم فنر بندی “گراند تور” در حال حرکت نیز قابلیت تنظیم دارد! وجود چنین سیستمی امکان حرکت روان در سطوح مختلف را امکان پذیر نموده است. تجربه شخصی خودم با این موتورسیکلت در حالات تنظیمی اسپرت و تورینگ بوده است. در حالت تنظیم تردد در شهر سیستم الکترونیکی قدرت پیشرانه را محدود می کند و برای مسیر پیچ در پیچ مناسب است. در حالت تنظیم تردد شهری ,گاز کمی نرمتر میشود و سیستم فنربندی براحتی و نرمی ناهمواری های خیابانی را جذب و خنثی میکند,بخصوص در خیابانها و بزرگراه ها با پیچ و خم هایی که دارای پستی بلندی هستند, سیستم فنربندی بخوبی کار خود را انجام میدهد. در سیستم های فنربندی نرم تر, موتورسیکلت بیشتر به پایین و بالا بازی میکند بخصوص در زمان ترمز کردن و یا شتابگیری, اما درعوض اینگونه فنربندی های نرم, پستی و بلندی های مسیر را برای راننده نامحسوس تر میکندد و باعث آسایش بیشتر هنگام رانندگی میشوند. هنگامی که جاده هموار میشود با انگشت چپ و فشار چند باره بر روی کلید تنظیم, گراند تور وارد حالت اسپرتی میشود.

دوکاتی مالتی استرادا

در جاده های طولانی و مستقیم می توان از حالت “کروزر” (Cruise Control ) “گراند تور” استفاده کرد. بادشکن جلو حرکت هوا را به بالای راننده هدایت و در عین حال اثر خنک کنندگی را حفظ می کند.

دوکاتی مالتی استرادا

رانندگی با “گراند تور” دارای راحتی بالایی هست اما دو نکته منفی هم دارد:

1. زین آن علیرغم اینکه راحت است بخاطر شکلی که دارد راننده را در یک وضعیت نگه می دارد و فضای کافی در اختیار رانندگانی که نیاز به تغییر حالت نشستن در مسیرهای طولانی دارند، قرار نمی دهد.

2. موقعیت جاپایی موتورسیکلت به شکلی است که هنگام قرار گرفتن پای راست روی آن، پاشنه پا نزدیک اگزوز قرار میگیرد و پاشنه پای چپ نیز نزدیک به جک مرکزی موتورسیکلت قرار می گیرد. این وضعیت برای کسانی که پای خود را روی جاپایی ها با زاویه رو به پایین قرار میدهند مشکلی ایجاد نمی کند.
در یک کلام، رانندگی و سفر با ” دوکاتی مالتی استرادا 1260 اس گراند تور” راحت و لذتبخش است.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

  1. بسیار عالی و خلاقانه است دکتر امیر علی .اینجور کارها نیازمند یک علاقه درونی خاصی است که به رشته تحصیلی فرد وابسته نیست .میشه یه معلم ادبیات بود ولی عشق صنعت ساختمان هم داشت . من خیلی مایلم تست این موتور را هم می دیدم. آخه از قدیم خودم هم در طی دوره دانشجویی خودم چندین موتور مختلف را داشته ام مثل کاوازاکی ۱۰۰ هوندا ۱۲۵ چووپا . این آخری یه موتور روس بسیار سنگین و قوی بود که بر خلاف سایر موتورها هندل پایی آن سمت چپ موتور قرار داشت .مثل موتور ایژ روسی. بهر حال موفق باشید . کارتون زیبا و تحسین برانگیز است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا