معرفی کلاسیکمعرفی موتورسیکلت

تریومف مدل P ساخت 1926

در دهه بیست ، Triumph مجبور بود برای سهم خود در بازار سخت مبارزه کند. پاسخ آن ها به رقبا یک موتورسیکلت 500 سی سی تک سیلندر ساده و ارزان بود که با قیمت 42 پوند و 16 پنس انگلیس برای مدل SD و 83 پوند برای مدلی که سوپاپ بغل بود عرضه می شد. این قیمت حاصل استفاده از روشهای جدید تولید انبوه و کاهش هزینه های نیروی انسانی بود.

در اوایل تولید، کارخانه تریومف یک سری مشکلات کیفی مرتبط با انجین، ترمز جلو و کلاچ وجود داشت. اما وقتی این مشکلات برطرف شد، معلوم شد که طراحی بسیار خوب و کاربردی بوده است و تریومف توانست در سال اول تولید، بیشتر از 30،000 دستگاه از مدل P این موتورسیکلت به فروش رسید.

پیتر کورنلیوس که نویسنده چندین کتابچه در مورد موتورسیکلت های تریومف تولید شده بین سالهای 1915 تا 1934 است درمورد مدلهای P ، Q و QA-1 این چنین میگوید: “انجین مدلهای P دارای سرسیلندر Semi-Turbulent  بود که به سوختن یکنواخت بنزین و تولید حداکثر بازده کمک میکرد. همچنین برای کاهش هزینه های ماشینکاری، ریخته گری ها بسیار دقیق انجام شده بود.

بجز مشکل عدم وجود گاید سوپاپ در سیلندر، موتورسیکلت با کیفیتی بود و قیمت پایین آن منجر به افت کیفیت نشده بود. میل لنگ روی یاتاقان های بلبرینگی دوبل سوار بود و اتصال شاتون از نوع یاتاقان غلتکی بود. سوپاپ ها از فولاد کروم کبالت و چرخ دنده های جعبه دنده از فولاد نیکل-کروم با کشش بالا بودند.

مدل “بهبود یافته” P که در پایان ژوئیه 1925 اعلام شد، دارای شاسی و دوشاخ جلو قوی تر، مکانیزم ترمز جلو و کلاچ بهتر، و افزوده شدن گاید سوپاپ در سرسیلندر بود. این بهبود ها در مدل سال 1926 نیز وجود داشت. چراغ های عقب و جلو با استیلن کار می کرد و یک ترک بند برای نشستن سرنشین یا حمل بار در نظر گرفته شده بود.”

قیمت نمونه بازسازی شده (عکس فوق) این موتورسیکلت – در زمان آپلود – حدود 13000 یورو تعیین شده است.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا