تاریخچه برند هادانشنامه

تاریخچه موتورسیکلت سازی سان یانگ SYM

شرکت سان یانگ موتور (SANYANG MOTOR LTD) اولین تولید کننده موتورسیکلت در تایوان است. موتورسیکلت های این شرکت با نام تجاری اس. وای. ام یا SYM به بازار عرضه می شود.
این شرکت در سال 1954 با شراکت دو تایوانی به نام های “هوانگ چی-چون” و “چانگ کوو-آن” برای تولید دینام و چراغ دوچرخه تاسیس شد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر Hsinchu تایوان بوده ودارای سه پایگاه اصلی ساخت در تایوان ، چین و ویتنام است. این شرکت انواع اسکوتر ، موتورسیکلت و چهارچرخ ATV را تولید و در بازارهای داخلی و بین المللی به فروش می رساند. این شرکت پس از قطع همکاری هوندا اقدام به تولید تحت امتیاز خودرو و کامیونت های شرکت هیوندا ی کره جنوبی نموده که بیشتر در بازار تایوان فروخته می شود.

سان یانگ موتور

“سان یانگ موتور” طی 60 سال فعالیت بیش از 16 میلیون اسکوتر و موتورسیکلت و 800 هزار خودرو تولید کرده است. سان یانگ موتور با تولید 600,000 موتور سیکلت و 20.000 خودرو سالانه بیش از 1 میلیارد دلار آمریکایی درآمد برای خود و ارز آوری برای اقتصاد تایوان دارد. این شرکت فقط در کارخانه های واقع در تایوان خود برای بالغ بر 2300 نفر کار ایجاد کرده است.
“سان یانگ موتور” در سال 1961 با تغییر ساختار به Sanyang Industry Co تغییر نام داد و توافقی را با هوندای ژاپن برای مونتاژ موتورسیکلت های هوندا (با حداقل 30 درصد ساخت داخل) به عمل آورد که نقطه آغازین مبدل شدن به یکی از سازندگان معتبر موتورسیکلت در جهان بود. سان یانگ در سال 1969 شروع به مونتاژ خودروهای کوچک هوندا (N600 ، TN360) کرد. موفقیت محصولات “اس. وای. ام” در بازار تایوان و کشورهای مختلف و رقابت آن با محصولات شرکت هوندای ژاپن ایجاد، منجر به عدم تمایل هوندا به ادامه همکاری و قطع روابط فنی آن با “اس. وای. ام” در سال 2002 شد!
در ژانویه سال 2015 نام شرکت از “صنایع سان یانگ” (Sanyang Industry) به “شرکت سان یانگ موتور” (Sanyang Motor Company ) تغییر یافت که نشانگر تمرکز فعالیت ها در ساخت موتورسیکلت و خودرو می باشد. سان یانگ تایوان مالک تاسیسات تولید در شهر Xiamen چین به نام Xiamen Xiashing Motorcycle Co و تاسیسات دیگری در Bien Hoa ویتنام به نام VMEP است.
در سال 2005، سان یانگ سری جدیدی از موتورسیکلت های اسکوتر و موتورسیکلت های چهارچرخ(ATV) را برای فروش در بازار اروپا تولید کرد. این تولیدات شامل اسکوترهای GTS (125 سی سی ، 200 سی سی و 250 سی سی)، اسکوترهای MIO )50 سی سی و 100 سی سی) و دو مدل موتوسیکلت چهارچرخ نوع تفریحی با موتور 200 سی سی و نوع خارج از جاده ای(آفرود) با موتور 250 سی سی می باشد. محصولات این شرکت از یک دهه پیش به بازارهای آمریکای شمالی و جنوبی و آفریقا نیز راه یافته است.

SYM در ایران
از ورود موتورسیکلت های سان یانگ موتور به ایران مدت زیادی نمی گذرد و به همین دلیل به رغم کیفیت قابل قبولی که دارد با قیمت کمتری نسبت به تولیدات رقیب فروخته می شوند. برای نمونه در حالی که قیمت اسکوتر “جی200” با موتور 168 سی سی در خرداد ماه امسال (1399) 38 میلیون تومان بود، اسکوتر 150 سی سی یاماها 90 میلیون تومان قیمت داشت. اما در بازار اروپا که اس.وای.ام شناخته شده و اطمینان مردم را جلب کرده، تفاوت قیمت این مدل ها کمتر از 30 درصد است!

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا