بهترین موتورسیکلتترین هامعرفی کلاسیک

بی ام و R100

بی ام و یکی از سازندگان بسیار تاثیرگذار بر تکنولوژی موتورسیکلت و فرهنگ موتورسواری در جهان است و موتورسیکلت بی ام و R100 نمونه بارزی از این ادعاست. موتورسیکلتی دو سیلندر با حجم 980 سی سی که از سال 1976 تا 1996 ساخته شد، و منشا الهام و الگوی توسعه موتورسیکلت های سری T ,S ,CS ,RS , RS Classic, RT, RT Classic, TIC, R, GS این سازنده بود. اگر چه که دوره تولید این موتورسیکلت بیشتر از بیست سال نبود، اما تاثیر فوق العاده ای از خود بر جای گذاشت و به موتورسیکلت بسیار محبوبی تبدیل شد.

این موتورسیکلت یکی از آخرین مدل های با انجین Airhead (انجین دوسیلندر افقی یا باکسر، هوا-خنک با دو سوپاپ در هر سیلندر) بی ام و بود. انجین های Airhead را نباید با انواع دیگر انجین های باکسر بی ام و مانند Oilhead و Hexahead اشتباه گرفت چون سیستم خنک کننده این ها ترکیب هوا و روغن است.

بی ام و R100 -BMW-R100RS
BMW-R100RS

بی ام و R100 اولین موتورسیکلتی بود که مجهز به Fairing یا قاب بادگیر و فلاپ ثابت متصل شده به شاسی بود یعنی چیزی که امروزه بخش لاینفک موتورهای اسپرت و اسپرت مسافرتی است.

بی ام و R100 -BMW-R100RT
BMW-R100RT

در سال 1976، بی ام و با طراح معروفی بنام Hans Muth برای ساخت محصولی جدید با استفاده از همان انجین بوکسر دو سیلندر هوا خنک 980 سی سی همکاری کرد که نتیجه آن معرفی R100S با حداکثر سرعت 193 کیلومتر بر ساعت بود. این موتورسیکلت که آن را با استفاده از تونل باد طراحی کرده بودند، همچنان یکی از کاربردی ترین موتورسیکلت های طراحی شده برای مسافت های طولانی بود.

بی ام و R100 - BMW-R100S
BMW-R100S
مشخصات فنی:

نام دیگر: Slash 7
انجین: دو سیلندرافقی (باکسر)، هوا خنک با دو سوپاپ در هر سیلندر
جعبه دنده: 5 سرعته
کلاچ: تک صفحه ای خشک با تنظیم کننده سیمی
انتقال نیرو: شافت ( میل گاردان)
سیستم سوخت رسانی: کاربراتوری ساخت Bing
استارت: خازن ولتاژ بالا (تا سال 1978) و جرقه زن الکترونیکی (از1978 به بعد)
ترمز: دیسکی در جلو، کاسه ای یا دیسکی در عقب (بسته به مدل و سال)

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا