بهترین موتورسیکلتمعرفی ادونچر

بهترین موتورسیکلت های ادونچری

وقتی نوبت به انتخاب موتورسیکلت ماجراجویی (ادونچری) می رسد، به عوامل مختلفی باید توجه کرد. اولین عامل این است که در چه سطحی از تجربه و تبحر موتورسواری هستید و به تناسب آن چه انتخاب هایی در اختیارتان است. انتخاب ها بسته به اینکه در سطح مبتدی، متوسط یا پیشرفته دنبال موتورسیکلت باشیم متفاوت است. ما در اینجا سه نمونه از بهترین موتورسیکلت های ادونچری را در هر یک از سطوح مبتدی، نیمه حرفه ای (متوسط) و حرفه ای (پیشرفته) به شما معرفی میکنیم.

با وجود کابوس بزرگراه های پر ترافیک، خیابانهای یک طرفه شلوغ و تقاطع های قفل شده در مراکز شهری، تعجب آور نیست که موتورسواری ماجراجویی اینقدر محبوب شده است. یک موتورسیکلت دومنظوره اسپرتی ( Dual Sport) این امکان را به شما می دهد تا از این شلوغ و پر از دود ودم خارج شوید و در مسیرهایی برانید که لذت بخش تر باشد. این نوع موتورسیکلت بیشتر مورد توجه موتورسواران سطح متوسط یا به عبارتی کسانی است که چند سال تجربه موتورسواری در خیابان و جاده را دارند و به دنبال تجربه دوگانه جاده و آفرود هستند.

بهترین های رده مبتدی(Beginner):

بهترین راه برای یادگیری مهارت های موتورسواری، راندن خارج جاده ای است. سه مدل موتورسیکلتی که در زیر معرفی میکنیم در زمره بهترین ها برای این منظور است.

کاوازاکی ورسیس X300

به محض معلوم شدن هرگونه کمبود در بازار، شرکت کاوازاکی مدلی را به سری ورسیس خود اضافه و روانه بازار می کند که یکی از جدید ترین آنها ورسیس X300 است (اخیرا KLX 300 نیز وارد بازار شده است که درمطلب دیگری به آن پرداخته ایم). البته نباید انتظار یک موتورسیکلت ادونچر تمام عیار را از X300داشته باشید چون درشکل استاندارد بدون صفحه ضربه گیر زیر موتور (BashPlate) ،گارد های بغل و لاستیک مناسب آفرود ارائه می شود. اما در عوض صاحب یک موتور با انجین جمع و جور دو سیلندر موازی با حجم 300 سی سی می شوید که 39 اسب بخار تولید می کند.

این موتورسیکلت ادونچر به لطف جعبه دنده 6 سرعته و وزن سبک 173 کیلوگرمی خود، مسافتی معادل 45کیلومتر برای هر لیتر بنزین را می پیماید. ویژگی وزن کم به ویژه مورد توجه موتورسواران مبتدی است، چون قابلیت مانور موتورسیکلت را به طرز شگفت انگیزی افزایش داده است.

مدل 2018 دارای ABS است. زین موتور اگر چه دارای فضای کافی برای ترک نشین است، ولی به دلیل سفتی باید انتظار توقف های مکرر برای استراحت را داشته باشید. ظاهرا کاوازاکی انتقادات مربوط به صندلی را شنیده و نمونه نرم تری را در لیست لوازم جانبی گسترده خود ارائه داده است.

بی ام و G310GS

این مدل که مانند بچه ای در مقابل سایر مدلهای سری GS است و در پایان سال 2017 وارد بازار شده، نتیجه همکاری BMW و TVS است و در هند ساخته میشود. نگذارید که ساخت هند بودن تصویر ذهنی شما را از این بی ام و تغییر دهد چون کیفیت این موتورسیکلت ادونچر همان کیفیت استاندارد و معمول BMW است و اگر کسی به شما نگوید که ساخت کجاست، هرگز حدس نمی زنید. انتقال تولید به شبه قاره باعث شده تا قیمت این موتورسیکلت رقابتی باشد.

انجین ازنوع تک سیلندر 313 سی سی، چهار سوپاپه و مایع-خنک است و اگر خوب نگاه کنید، ممکن است متوجه سیلندر معکوس آن شوید. این مهندسی هوشمندانه باعث خروج مستقیم تردود و کوتاه تر شدن لوله اگزوز شده است.

این موتورسیکلت ادونچر هم مانند بقیه مدلهای سری GS دارای منقار ادونچری است، و اگرچه بادگیرجلو چندان بلند نیست ولی هنوز مقدار قابل توجهی بادگیری دارد.

ارتفاع زین اندکی کمتر از 33 اینچ ( 84 سانتیمتر) و برابربا ارتفاع زین  1200GS   است بنحوی که شما می توانید دید کافی به جاده داشته باشید. اگرچه ازنظروزنی پنج کیلوگرم سبک تر از کاوازاکی Versys است وموتور تک سیلندری دارد که انتظارظاهرجمع و جورتری از آن میرود اما درعمل این موتورسیکلت از کاوازاکی هیکل دار تر بنظر می‌رسد.

در آخر اینکه علی رغم قیمت مناسب، این موتورسیکلت دارای امکانات و تجهیزات خوبی مانند سیستم تعلیق جلو و عقب KYB ، ترمزهای ABS برمبو (Brembo)، ضربه گیر مناسب برای زیرموتور و جعبه بغل های بزرگ است.

رویال انفیلد Himalyan

اصل و نسب Royal Enfield به سال 1893 در انگلستان باز می گردد. اما در حال حاضراین برند ساخت هند است. انفیلد از سال 1955 در آنجا ساخته شده و هیمالیا در مدرن ترین کارخانه آنها درشهر چنای ( Chenai) تولید میشود.

برای دهه ها رودستر 350 سی سی بولت رویال انفیلد، موتورسیکلتی بود که با آن به مشهورترین رشته کوه های جهان میرفتند، اما هیمالیا اولین تلاش این شرکت برای یک موتورسیکلت ماجراجویی واقعی است.

همه چیزاین موتورسیکلت تک سیلندر411 سی سی، که حاصل کار طراح ارشد و سابق Ducati یعنی Pierre Terblanche هست جدید است. هیمالیا شباهتی با بقیه تولیدات رترو وکلاسیک این شرکت ندارد. درعوض، ظاهرمناسب و کاربردی آن یادآور موتورسیکلت های تریل اولیه ژاپنی مانند هوندا SL125 است.

همه چیز این موتورسیکلت به جای مخفی شدن در پشت پانل ها و پلاستیک، در معرض دید است. حتی انجین 24.5 اسب بخاری آن کاربراتوری است و جعبه دنده آن پنج سرعته است. موتور روان است و حداکثر گشتاور در 4500 دور در دقیقه وارد می شود.

ارتفاع صندلی 31 اینچ یا 78 سانتیمتر است که پایین ترین در میان هم گروهی ها ی خود است. اما 10کیلوگرم وزن بالاتری نسبت به سنگین ترین موتور در این گروه دارد. خوشبختانه، مرکز ثقل موتورسیکلت پایین است که فرمانپذیری و قدرت مانوررا  بالا برده به صورتی که یک موتورسیکلت دو منظوره اسپرت واقعی از آن ساخته است.

رده نیمه حرفه ای یا متوسط (Intermediate)

موتورسیکلت های این گروه برای آن دسته از موتورسوارانی مناسب است که بعد از موتورهای خیابانی می خواهند گاه و بیگاه به ماجراجویی در جاده ها و آفرود بپردازند. کاربر پسند بودن وجه اشتراک همه این سه موتورسیکلت است.

هوندا CB500X  

هوندا ممکن است در ظاهر جثه بزرگی داشته باشد، اما از لحظه ای که پای روی آن میگذارید، متوجه باریکی باک و شاسی ودر نتیجه راحتی قرارگیری پاها روی رکاب آن می شوید.

هوندا مجهز به یک انجین دو سیلندر انژکتوری، دومیل سوپاپه و counterbalanced است که براحتی 48 اسب بخارنیرو تولید می کند و با مخزن سوخت 16 لیتری خود مسافت 450 کیلومتر را طی می کند.

این موتورسیکلت دارای جای کافی برای موتورسوار و ترک نشین است و سیستم تعلیق آن در جلو 41 میلی متری، و در عقب مونوشاک Pro-link است که هر دو برای پیش بارگذاری قابل تنظیم هستند.

لاستیک های تپل هفده اینچی جلو و عقب،نشان از گرایش بیشتر جاده ای هوندا است ولی این بدان معنا نیست که این موتورسیکلت قابلیت آفرودی ندارد. فقط مطمئن شوید که بیشتر ادونچر شما در مسیرهای جاده ای و حجم کمتری از آن آفرود است.

قیمت CB500Xزیاد نیست، بنابراین انتظار تجهیزاتی مانند سیستم کنترل چسبندگی و کلاچ لغزنده را در این مدل نمی توان داشت.

سوزوکی V-Strom 650

وی استرام سال‌های زیادی است که تولید می‌شود و طرفداران زیادی دارد. دلیل آن هم قابلیت اعتماد بالا و دوام بالای این موتورسیکلت است. انجین دو سیلندر V شکل مجهز به انژکتور آن،در سال ۲۰۱۷ مورد بازنگری قرار گرفته و حالا این انجین نیروی خود را در دورهای پایین تر تولید می کند و این همان چیزی است که از یک انجین دوسیلندر V انتظار می رود.

کوچکترین مدل های استرام هم بزرگ به نظر می رسند اما مدل جدید دارای مخزن سوخت باریک‌تری است که اجازه پدگذاری بهتری را می دهد. جلوی موتور دارای منقار ادونچری است که سوزوکی از سال ۱۹۹۱ ازآن استفاده میکرده است. بادگیر جلو قابل تنظیم است و اندکی بلندتر شده تا برای مسافرت های طولانی کار را راحت تر کند.

استرام ۶۵۰ از طراحی کیلومتر شمار مدل بزرگتر و 1000 سی سی خود الگو گرفته، یعنی یک دور شمار آنالوگ در مرکز و یک نمایشگر ال سی دی در طرف راست آن. این موتورسیکلت دارای تجهیزاتی از قبیل کنترل چسبندگی یا ترکشن کنترل است که می توان آن را روشن یا خاموش کرد و موتورسواران نیمه حرفه ای از بودن این امکان خوشحال خواهند شد. وی استرام در دو مدل مختلف در دسترس علاقمندان است: مدل استاندارد و مدلی که بیشتر برای مسیرهای خارج جاده است و پسوند XT علامت مشخصه آن است.

یاماها Tenere XT660Z

تنها موتور تک سیلندر در میان گزینه‌های این گروه یاماهاست که اتفاقا دارای بیشترین قابلیت آفرودی نسبت به سایر هم گروهی های خود نیز هست. باتوانی تقریباً مشابه با هوندا سی بی۵۰۰، و انجین آب-خنک، این موتورسیکلت بیشتر یک موتور آفرودی است تا جاده ای.
نشانه های دیگری که قابلیت آفرودی یاماها را نمایان می کند ارتفاع بلند35 اینچی یا 89 سانتیمتری زین، لاستیک های ۲۱ اینچی، قلاب بکسل جلو و همینطور ضربه گیرهای مخزن سوخت آن است.
ممکن است که به دلیل تک سیلندر بودن، این موتور در سرعتهای بالا در اتوبان کمی پر سر و صدا به نظر برسد. همینطور ترمزهای شدید باعث فرو رفتن کمک فنرهای جلو – که دارای جابجایی زیادی هم هستند – و کله کردن موتور شود. با همه اوصاف، این موتور در جاده هم موتور قابلی است و به اندازه کافی راحتی و آسایش دارد که با مخزن سوخت آن مسافت 320 کیلومتر را طی کرد. وضعیت دید موتور سوار نیز نسبت به جاده بسیار خوب است.

فقط وقتی که وارد جاده های خاکی می شوید، قابلیت هایی مثل ارتفاع بلند زین، جابجایی زیاد کمک های جلو و فاصله زیاد زیر موتور با زمین، برتری این یاماها را در برابر هوندا و سوزوکی هم گروهی خود نشان میدهد.

رده حرفه ای یا پیشرفته (Advanced):

این گروهی است که سنگین وزن ها در آن حضور دارند و سه مدل انتخابی ما جزو بهترین های ادونچری حرفه ای اند. این گروه، تنها گروه سنگین وزنها نیست بلکه گروه سنگین قیمتها و موتور های با مشخصات بالا هم هست.

کی تی ام 1290 Super Adventure R

کی تی ام از هر نظر یک هیولاست و سابقه تولید موتورهای مسابقه ای درکارخانه کی‌تی‌ام دلیل انتقال ژن ریسینگ به این مدل هم هست. این موتورسیکلت در سه مدلS (خیابانی)، T(تورینگ)و R (آفرود) عرضه میشود.
کی تی ام برای مهار این موتور (با 160 اسب بخار قدرت و 229 کیلوگرم وزن) از ترکیب شاسی از جنس کروم مولیبدن و انجین به عنوان عنصر سازه ای استفاده کرده است. این طراحی مستقیماً از مدل های اندوروی این کارخانه گرفته شده و بنابراین می‌توان از کارکرد آن اطمینان داشت.
همانطور که از کی‌تی‌ام انتظار می رود، این مدل نیز مجهز به انواع سیستم های الکترونیکی از قبیل کنترل تعادل، ترمزABS حساس به زاویه موتور، کنترل چسبندگی در سر پیچ ها با چهار حالت و نمایشگر شش و نیم اینچی دیجیتالی که از طریق بلوتوث با تلفن همراه و سیستم جی پی اس متصل می شود میباشد.

بی ام و R1200GSA

تنها موتورسیکلتی که در این گروه از کی تی ام هیولاتر است بی ام و  GSA است. روی کاغذ به نظر نمی‌رسد که  این بی ام و، با کی تی ام 1290  قابل مقایسه باشد. موتور باکسر (افقی) دو سیلندر بی ام و،تنها ۱۲۵ اسب بخار نیرو تولید می کندو وزن موتور سیکلت حدود25 کیلوگرم بیشتر از کی تی ام است.
اما مشخصات روی کاغذ همیشه بیانگر شخصیت واقعی یک موتور سیکلت نیست و بی ام و GSA خیلی بهتر از انتظار عمل می کند. به عبارت دیگر هیچ موتورسیکلت 275 کیلوگرمی نمی‌تواند مانند بی ام و در جاده و خارج از جاده عمل کند.
کمک های جلو از نوع کاملاً آزموده شده بی ام و یا همان Telelever است که بیش از ۸ اینچ قابلیت جابجایی دارد. کمک فنر مونوشاک عقب نیز یکی دیگر از ویژگی های این سازنده آلمانی ست که از نوعParalever است.
شاسی دو تکه بی ام و، همانند شاسی کی تی ام از انجین و صلبیت آن به عنوان یک عنصر سازه ای استفاده می کند.
اگر فکر می کنید که تجهیزات الکترونیک کی‌تی‌ام گسترده است باید بی ام و را ببینید که علاوه بر همه آن تجهیزات، مجهز به سیستم دینامیک ESA نیز می باشد. این سیستم به صورت اتوماتیک فنر بندی عقب موتورسیکلت را برحسب عوارض جاده تنظیم می کند. علاوه بر این، دمپینگ و پیش بارگذاری در کمک فنر ها حتی در زمان حرکت با استفاده از یک کلید روی دسته کلاچ قابل تنظیم است.
امکان دیگری که بی ام و در این موتورسیکلت آورده، سیستم ECS یا تلفن اظطراری است. بدین معنی که این سیستم در مواقع ضروری به صورت اتوماتیک یک پیام کمک را به مرکز فوریت های پزشکی می فرستد و موقعیت موتورسیکلت را با استفاده از جی پی اس موتورسیکلت گزارش میکند.

هوندا Africa Twin Adventure Sport

در سال ۱۹۸۸ هوندا با مدل اولیه Africa Twin بازار موتورسیکلت های ادونچری را در دست داشت. اما پس از آن برای سالها محصول جذابی عرضه نمی کرد و همه می پرسیدند چرا هوندا آن تجربه را دیگر تکرار نمی کند.
اما از دو سال پیش این وضعیت تغییر کرد و هوندا نام Africa Twin را دوباره با موتورسیکلت ادونچر جدیدی با انجین دو سیلندر ۱۰۰۰ سی سی زنده کرد. دنیا رای به موفق بودن این حرکت هوندا داد و در طی دو سال از زمان معرفی این مدل،۵۰ هزار عدد از این نوع موتورسیکلت در سراسر جهان به فروش رفت.

اگرچه که از نظر قدرت، این هوندا رقیبی جدی برای هم گروهی های خود تلقی نمی‌شود اما توان ۹۴ اسب بخاراین موتورسیکلت به خوبی به کار گرفته شده و سیستم جرقه زنی آن طوری تنظیم شده که به شما احساس یک موتور دو سیلندر V یا جناغی را میدهد.

Africa Twin جدید همانند نمونه اولیه آن، قابلیت های آفرودی خوبی دارد. در این راستا هوندا وزن موتور را به حداقل رسانده و از چرخ۲۱ اینچی درجلو و چرخ ۱۸ اینچی نسبتاً باریکی در عقب استفاده کرده است.

با این حال انتقادات زیادی به هوندا وارد می شد که از جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد: فاصله کم زیر موتور با زمین (Ground Clearance)، مخزن سوخت کوچک و سیستم تعلیق نامناسب.

اما هوندا در مدل های ۲۰۱۸ به بعد این مشکلات را برطرف کرد و آخرین مدل  را با نام AfricaTwin Adventure Sport عرضه کرد. در این مدل ظرفیت مخزن سوخت افزایش یافت و  پیمایش به حدود 485 کیلومتر رسید، از یک سیستم تعلیق از نوع Showa با قابلیت جابجایی بالاتر در کمکهای جلو و عقب استفاده شد و ارتفاع صندلی به ۳۶ اینچ یا 96 سانتیمتر افزایش یافت. این لیست تغییرات باعث تبدیل این مدل به یک موتورسیکلت واقعی برای ادونچر شد.

محبوبیت موتورسیکلت ادونچر بی دلیل نیست. شما می توانید به راحتی با آنها در شهر حرکت کنید و دید خوبی روی ترافیک داشته باشید و هر موقع که خواستید از شهر خارج شوید و به کوه و بیابان بزنید. در هیچ زمانی به اندازه امروز انتخابهای خوب برای موتورسواران چه مبتدی، چه نیمه حرفه ای و چه حرفه ای در دسترس نبوده است.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا