بهترین موتورسیکلتمعرفی کلاسیک

بنلی شش سیلندر 1978-1972

Sei 750 اولین موتورسیکلت شش سیلندر با تولید انبوه

به رغم سابقه و نام درخشانی که بنلی در مسابقات داشت، این سازنده در اواخر دهه شصت میلادی با مشکلات زیادی روبرو بود به طوری که نهایتا درسال 1971 به یک صنعتگر معروف آرژانتینی بنام د توماسو De Tomaso فروخته شد. وی همان شخصی بود که در طی دهه هفتاد، برندهای معتبر دیگری مثل موتوگوتزی (Moto Guzzi)، مازراتی (Maserati) و اینوسنتی (Innocenti) که شعبه ایتالیایی مینی کوپر بود را هم خرید. همه این شرکتها به رغم داشتن شهرت، درمشکلات مالی دست و پا میزدند و دتوماسو با قیمت پایینی مالک آنها شد. دتوماسو صاحب استودیوهای طراحی Vignale وGhia هم بود.

موتورسیکلت بنلی شش سیلندر 1977
دتوماسو میخواست که شاخص ترین موتورسیکلت اسپرتی ایتالیا را بسازد، بنابراین بنلی 750 Sei را که اولین موتورسیکلت شش سیلندر تولید انبوه بود ساخت. درزمان ورود این موتورسیکلت به بازار تبلیغات گسترده ای برای آن شد طوری که تمام موتورسیکلت های دیگر ، تحت الشعاع آن به حاشیه رفتند.
می توان گفت که این موتورسیکلت شروع کننده دوران طراحی گوشه دار و هندسی و خاتمه طراحی مدور و منحنی موتورسیکلت ها بود. طراحی گوشه دار یا هندسی این موتورسیکلت کار Carrozzeria Ghia بود.


پیشرانه آن بر اساس پیشرانه چهارسیلندر هندا CB500، اما با دو سیلندر اضافه تر بود. بجز پره های سرسیلندر که گوشه دار ساخته شده بودند بقیه قسمت های آن بطور مشخص، الهام گرفته ازپیشرانه هندا بود. توان این پیشرانه 76 اسب بخار (9000 دور در دقیقه) بود و سه کاربوراتور Dell’Orto VHB 24 آن را تغذیه می کرد. حداکثرسرعت این موتورسیکلت 204 کیلومتر بر ساعت بود که آن را تبدیل به یکی ازبهترین موتورسیکلت های مسافرتی اروپا می کرد.
دینام درپیشرانه هوندا، در انتهای چپ میل لنگ قرار داشت، اما بنلی با تغییرمحل آن به پشت سیلندرها توانست عرض موتورسیکلت را کم کند و خنک کنندگی پیشرانه را هم با تعبیه کانال های عبور هوا بین سیلندرها بهبود بخشد.

پیشرانه شش سیلندر بنللی
ازدید منتفدان، 750 Sei موتور سنگین وپردردسری بود ولی هندلینگ خوب و صدای خاصی داشت که از شش لوله اگزوزآن خارج میشد. تولید انبوه آن در سال 1974 شروع شد ولی بزودی درسایه هندا CB1000 که آنهم شش سیلندر داشت قرار گرفت و بنلی مجبور شد تا به ساخت 900 Sei روی بیاورد. سرجمع 3200 دستگاه از بنلی 750 Sei ساخته شد. حدود قیمتی یک نمونه بازسازی شده (1977) این موتورسیکلت کلاسیک حدود 22.000 یورو می باشد.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا